Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako som sa stal rukojemníkom spoločnosti Energie 2 (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

jednoznačne chyba realitky

lebo toto ma byť informacia ktoru vam daju..nie len že "je odpojené".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ja teda nemam dovod obhajovat

spominanu spolocnost...
ale si si isty, ze si urobil vsetko ako si mal (napriklad to odnatie suhlasu vlastnika)?

mam pocit ze si trochu priskoro prepol do konfrontacneho tonu.
keby si im hned v tej prvej reakcii objasnil situaciu, vysvetlil ze cudzi dlh platit nemienis a opytal sa co potrebuju k tomu, aby ta pripojili (napriklad to odnatie suhlasu), tak sa to cele mohlo vyvinut inak.

pokial by ta aj tak poslali ***** tak potom prosim, kludne trub do utoku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"...S pôvodným majiteľom sme uzatvorili kúpnopredajnú zmluvu, kde prehlásil, že na byte neviaznu žiadne ťarchy ani nedoplatky..."

V tom pripade predajca klamal, co moze byt dovod na odstupenie od kupno-predajnej zmluvy. A ci to urobil umyselne alebo nevedomky, to nie je podstatne. Kazdopadne toto si mal on skontrolovat, ked ukoncil zmluvu o najme s povodnym najomnikom. Takze nie "Energie2", ale s povodnym majitelom treba problem riesit. A ak sa mu nebude do toho chciet, kludne aj sudnou cestou.

A len tak na okraj: ak si niekto mysli ze realitna kancelaria je tu na to aby taketo veci ustriehla a riesila, tak je velmi naivny. Slovenske realitky sa staraju len o svoju proviziu, nic ineho...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Obávam sa

že píšeš v inom leveli, ktorý je mimo vec.
V prvom rade, ťarchy na a nedoplatky nie sú na byte (to by bol napr. nedoplatok na nájomnom, teplo z centrálneho zdroja,...). Dlh je na nezaplatenej a odobratej energii na nejakom odbernom mieste. To bolo zazmluvnené na konkrétnu osobu, ktorá je za dlh zodpovedná. Nový majiteľ je z tohto pohľadu tretia strana ktorá s danou vecou nič nemá.
Čo sa týka dodávky el.energie, tam platia jasné predpisy- žiadateľ musí dokladovať vzťah k nehnuteľnosti, kde chce zriadiť odber a doloziť protokol o revízii (technickej prehliadke), kde osoba na to kvalifikovaná deklaruje, že zariadenia, ktoré sa idú na sieť pripojiť, splňujú všetky predpisy pre bezpečnú prevádzku el.zariadení. Dodávateľ žiadateľa, ktorý toto splní, nemôže odmietnúť a už vôbec nemôže toto podmienovať zaplatením dlhu predchádzajúceho majiteľa. Samozrejme, v snahe ušetriť je snaha vždy prepísať existujúce odberné miesto na nového vlastníka. Ušetrí sa tam nielen výjazd zložky Energetika-distribúcia, ale aj revízia, lebo sa pokračuje v existujúcom stave. Tu ale takáto situácia nie je, lebo keď je el. vypnutá, tak už Distribúcia zdemontovala meracie zariadenie a teda všetko ide od začiatku.
Ja by som blogerovi odporučil žiadať, aby mu to dali písomne a potom sa obrátiť na Úrad pre dohľad. Dodávateľ by to asi dlho predýchaval. A zaplatil by aj náklady vzniknuté z dôvodu nepripojenia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

autor

Som z teba trochu "zmacený". (Ale možno som nepochopil dobre tvoj blog.)

Si podnikateľ a finančný poradca a nevieš, že jedna firma je distribútor plynu a elektriny a úplne iná je obchodník s nimi?

Takže firma Energie postupovala asi zo zúfalstva správne, bol to iba pokus získať nevyplatené peniaze. Obrátiť s na nich bola z tvojej strany zásadná taktická chyba!

Ty so nie rukojemník nikoho!!!!

Takže riešenie je jednoduché, oslov úplne inú obchodnú spoločnosť s plynom a elektrinou ( na trhu je ich habakuk!!! ), osobne doporučujem takú, ktorá ti ponúkne plyn a elektrinu v jednom balíku, pretože budeš mať možno lepšie ceny, s nimi si dohodni novú zmluvu na dodávku elektriny a plynu. Obchodník následne dohodne s distribútormi novú dodávku komodít. Bude to trvať tak, týždeň-dva.

Dlh starých majiteľov skutočne s tebou nemá nič spoločného, pretože si iný právny subjekt.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jaro....

Nie je to také jednoduché. Niekde v zákone o energetike je, že ak máte sekeru u jedného dodávateľa a ste odpojený, distribučka Vás nepripojí k inému.

Autorovi by som odporučil vyzvať E2 na pripojenie v zmysle zákona o energetike. Ak by odmietli, vyzval by som ich znovu s odôvodnením, že dlh sa viaže na odberateľa, nie odberné miesto. Podotkol by som, že ak odmietnu, podám sťažnosť na ÚRSO. Prípadne by som im pohrozil žalobou o náhradu škody za nemožnosť užívania nehnuteľnosti.

Moju firmu dodávateľ odpojil kvôli preklepu vo VS. Keď som spravil krik, za 2 hodiny ma pripojili znovu. Vyfakturovali mi aj znovupripojenie, ale keď som im pohrozil vyššie uvedenými krokmi, prišiel dobropis.
Zo svojej manažérskej praxe viem, že veľké firmy (elektrina, plyn, voda, operátori) to skúšajú na klientov,v nádeji, že títo sklopia uši a zaplatia. Musíte im dokázať odvahu ísť do sporu, ak máte pravdu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Crix

Zle si čítal? Jeden majiteľ domu narobil dlhy, iný majiteľ domu sa prihlási na odber! Dva rôzne subjekty práva!

Ja, ako energetik, si trúfam napísať, že také nič v zákone o energetike neexistuje a ani nemôže, pretože tieto záležitosti zákon ani nerieši. Bolo by v rozpore s ústavou, ak by niekto ručil za dlhy druhého bez toho, aby s tým vopred súhlasil.

Ostatne podľa blogu, ktorý nasledoval tomuto, ide autorovi evidentne o iné. Príbeh si vymyslel s jediným cieľom zaútočiť na energetickú firmu. Môžeme si domýšľať prečo!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jaro,

Čítate prosím pozornejšie. :)

Písal som nasledovné:
Autorovi by som odporučil vyzvať E2 na pripojenie v zmysle zákona o energetike. Ak by odmietli, vyzval by som ich znovu s odôvodnením, že dlh sa viaže na odberateľa, nie odberné miesto.
Čiže hovorím to viacmenej to isté, čo Vy a radím, ako postupovať.

Inak, čudujem sa, pretože moji klienti nemajú s E2 problémy. V pohode prebieha úprava preddavkov a podobne. Niekedy komunikácia nie je promptná, ale nie je to tragické.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Jarnopb o to som a už pokúšal a nie raz. Lenže pokiaľ neukončím zmluvu z pôvodným dodávateľom nik iný ma nemôže pripojiť.

Každopádne ďakujem za radu každú jednu si cením.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pardon Jaronpb :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

spuko

Ako mozes ukoncit zmluvu, ktoru si nikdy nedohodol a nepodpisal....

Robis si srandu ? Porad sa z pravnikom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

urobil si všetko ako si mal??

Dobrý deň Ľubomír
Dovoľ mi aby som sa vyjadril k tvojmu prípadu. Pracujem v obchode a pri predaji nehnuteľľnosti a finančných produktov už dlho. Tento istý prípad sa mi stal pred pár rokmi. Kedy majiteľ nehnuteľnosti prepísal elektrinu a plyn na svojho nájomcu. Ten nájomca mu spôsobil škodu a dodávateľ ho odpojil..Prvá chyba bola že majiteľ nemal prepísať elektrinu a plyn na nájomcu , a druhá ak nemal s ním poriadnu nájomnú zmluvu, kde by mal aspoň 1-2 mesiace zálohu na účte.. Zrazu ostal majiteľ nehnuteľnosti bez elektriny a plynu.. Takto bol asi pár mesiacov..Následne sa rozhodol byt predať.. Nový kupujúci prišiel do bytu kde nebola elektrina a plyn.. Prvé čo sa pýtal prečo nejde elektrina a plyn.. Majiteľ mu povedal že posledný nájomník urobil dlžobu a ostal bez elektriny a plynu.. Kupujúci nechal na triko majiteľa opätovne vyrovnať dlžoby a následne prišlo k uzatvoreniu zmluvy. Z toho čo ti popisuješ bola chyba na strane realitky , pretože ti povedali A (čiže , že sú dlžoby) ale nepovedali B (že by ich mal hradiť majiteľ nehnuteľnosti)... Viacerí teraz poviete že čo má majiteľ nehnuteľnosti s dlžobami nájomníka??? Tiež som zastával tento názor a súhlasil som s ním,,, ak sa však nad tým trochu zamyslíte nie je práve majiteľ ZODPOVEDNÝ za svoju nehnuteľnosť?? Ked z môjho domu padne škrídľa a ublíži niekomu som za to zodpovedný JA alebo môj nájomca?? podobné je to tu. Majiteľ dovolil prepísať elektrinu a plyn na nájomcu, čiže ak sa vyskytne dlžoba , tak to mal mať ošetrené v zmluve..
Druhá hlavná chyba sa stala aj na tvojej strane.. ako môžeš podpísať kúpno predajnú zmluvu na nehnuteľnosť kde nie je elektrika a plyn??? veď musí byť funkčné a ked mi realitka povie že nie je , tak chcem vedieť prečo!!! to znamená že ťa realiťák poriadne neinformoval pretože si mal trvať na tom aby bol byt plne funkčný a to mal zariadiť majiteľ!!! na svoje náklady!!! a naháňať si nájomcu , pretože on je zodpovedný za svoj byt..
na druhej strane chápen , ak si mal dobrú kúpnu cenu tak si to neriešil, pretože príde druhý človek a zoberie to on, úplne to chápem..
Preto to zhrniem, z môjho pohľadu dodávateľ nie je zodpovedný za ten dlh , ale majiteľ , realiťák a samotný TY ste zodpovedný za to , že si si kúpil "mačku vo vreci".
Samozrejme neberiem ti tiež tvoj názor , že ty s tým dlhom nič nemáš a spôsobil ho nájomca, a chceš elektrinu a plyn. S tým úplne súhlasím, aj ked si myslím , že si sa mohol tejto situácii vyhnúť.. Držím ti palce aby si čo najskôr mal elektrinu a plyn.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja si myslím, že Vy ako majiteľ domu by ste mali požiadať ľubovoľného iného dodávateľa plynu a elektriny o pripojenie. V prípade, ak by Vám nevyhoveli, obrátil by som sa na URSO pre zdôvodnenie takéhoto kroku a myslím, že by to šlo.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME