Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Tajovská tiesňava (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dolná časť nie je nijak viac bahnistá, aspoň tieto posledné roky, keď je viac nepravidelných zrážok s dlhýmo obdobiami sucha (aktuálne i toto územie dostalo skôšku po piatkovom daždi, keď cca okolo r. 2O10 boli masívne vypílené dreviny okolo Tajovky nad tiesňavou a na lúkach (známy biomasaker), ktoré však zadržali veľa vody a spevnili (spomalili) toky i tých malých a či občasných potôčikov.
Je práve bohatšia na javy tiesňavy, tj. zovretie skanými útvarmi, no vodopádiky tu nie sú. Ale pred 5 rokmi sa ňou prehnala veľká voda z výdatnej prívalovej búrky (podobne aj Králická, ale tá sa až tak nezmenila), ktorá ju výrazne zmenila nánosmi, zmenou toku, a má teraz aj výrazne menej vody. Iste bola predým krajšia a šiel ňou starý chodníček, ktorý bol zničený nánosom skál a bahna.

Pripojím z nej jedno moje foto z obdobia po zmene, i ty si nakoniec tam publikoval teraz:
https://hiking.sk/hk/ga/47507/...

Názvoslovie oficiálne neexistuje i ja mám za toto podľa názvu potoka. Podlavické lazy neviem ako s názvom (foto so salašom), zvyklo sa tam volať Tajovskými (lúky). Asi aj podľa katastrov, veď napr. nemalá časť Králik má stále radvanský (časť BB, keď historicky patrila radvanskému panstvu z kašieľa). Nachádzalo sa tam pred vyše polstoročím viacero letných pastierskych domov (murované základy ešte možno nájsť v niektorých skupinách drevín na lúkach).

V hornej časti si asi nepostrehol vyššie položený vodopád (nemáš na foto), polohou zhora po zatočení Tajovky na juh, dobre prístupný. Je to síce len pár metrov s cca 30-40 % sklonom, ale pekný závoj vody.

Btw tých tiesňavových javov pôsobením vody je v tejto časti Kremnických vrchov viacero, dominujú Králická s touto, ešte sú početné aj na blízkej harmaneckej strane, taktiež málo známe.

Za článok pochvala, prajem veľa pekných zážitkov v prírode.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME