Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Učiace sa Slovensko? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Božia prostota!

A Vás kedy pošlú niekam? Lebo sám od seba zrejme neodídete.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

;)

Preco by som mal odchadzat, ked sa na vas truhlikoch dobre zabavam? A co ty? Uz konecne prezradis nejaky dokaz/meranie/experiment o svojej "teorii", alebo zostavas pri dristani? :D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Podľa čoho pozná truhlík truhlíka?

Odpoveď: Lebo sám je truhlík! - ako sa hovorí, podľa seba poznám teba.
Prajem príjemnú zábavu. (Dúfam, že len cez obedňajšiu prestávku.)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hehe, zase perly

napadom ze sa obratite na sud uz je vsetko jasne :), ste dalsi paranoik a uz len poklesla zabava nam ostala :), to ze nie ste schopni obhajit svoje napady ani tu na fore by pre vas mohlo byt naznakom ze ide o svetove sprisahanie :) a ze ziadny posudok nebude.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážený pán Cudziš!

Vážený pán Cudziš. Postúpil ste "prvú neúspešnú bitvu" vo svojej vojne s fyzikálnymi dogmatikmi. To ale neznamená že vojnu s nimi nemôžete vyhrať. Chce to systematicky a cieľavedome ísť za svojim cieľom.

Plne súhlasím s Vami, že odpoveď na Váš podnet nemal prísť z pedagogického ústavu, ani s Ministerstva školstva SR, ale z Fyzikálneho ústavu SAV.

Ibaže Fyzikálny ústav SAV je rád že je rád, lebo za posledných 50 rokov nevykonal nič z toho na čo bol ustanovený. FÚ SAV je iba úložiskom v praxi nepoužiteľných vysokoškolsky vzdelaných jedincov. Fyzikálny ústav SAV v skutočnosti je iba zborom štátom zbytočne platených dogmatických fyzikov, ktorí toho veľa ani nemôžu vo fyzike zemeniť, lebo všetko čo môžu vo fyzike splodiť to má iba relatívnu hodnotu, čiže žiadnu, presnejšie nulovú hodnotu.

To preto, lebo relativistická dogma múti zamestnancov FÚ SAV považovať nehybnosť telies za rovnomerný pohyb, ale čo je ešte tragickejšie, oni sú nútení tvrdiť, že nehybnosť telies je identická, je ekvivalentná zrýchlenému pohybu telies.

V zmysle tejto relativistickej dogmy nie je možné meniť ani súčasný pohľad na pohyb nebeských telies, či na pohb celej slnečnej sústavy, lebo relativistická doma preložená do východoslovenského nárečia, znie nasledovne: I tak še da, i tak še da. (Šelijak še da.)

Na druhej starne musím byť k Vášmu počinu konštruktívne kritický, lebo vy vo svojom podnete napadáte, iba jeden, čiže partikulárny fyzikálny problém, bez jeho súvislosti s inými principiálnymi problémami relativistickej fyziky. Vami predostretý problém je ťažko experimentálne overiteľný tu na Zemi a preto ostáva iba v rovine filozofickej.

Samozrejme, že aj Koperníkova svetová sústava bola iba filozofická úvaha o novej svetovej sústave, ktorá nebola dokázateľná tu na Zemi. No napriek tomu, časom zmenila pohľad na celý materiálny časopriestor.

Preto pri Vašom ďalšom podnete adresovaného MŠ SR, mali by ste uviesť podrobnejšie argumenty Vašej teórie, alebo podať nový podnet v spolupráci s inými kritikmi dogmatickej, relativistickej fyziky.

Ale v žiadnom prípade nezastaňte na polceste v presadení Vašich fyzikálnych argumentov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem za dobré rady.

Aby ste mali lepšiu predstavu o mojom ďalšom postupe - aj keď nie je veľmi radno dopredu vykladať stratégiu (ale ja nepotrebujem robiť nič tajne, všetko sa budem snažiť robiť verejne, a to preto, aby verejnosť tomu rozumela) - tento prvý krok treba považovať len za prvú praktickú epizódu v celej reťazi krokov.
Opäť sa obrátim na MŠ SR s námietkou, že ŠPÚ sa nepovažuje za inštitúciu, ktorá by mala konať.
Osobne predpokladám, že ani FÚ SAV nie je inštitúcia, ktorá by mala v tejto záležitosti konať. Bude mať len "poradný" hlas pre ministerstvo školstva. Predsa ono ohlásilo školskú reformu.
Moja požiadavka je minimalistická, ale je oprávnená a účelná. Ako som už raz konštatoval, na súde nemožno podávať (všeobecnú) žalobu vo verejnom záujme, ale musí sa jednať o konkrétnu žalobu, ktorú je súd povinný riešiť.
Na súd sa možno obrátiť až po vyčerpaní predchádzajúcich zákonných možností - preto ten pokus o správne konanie.
Na súd sa potom obrátim len v tej najjednoduchšej veci, aby sa oponenti nemohli vyhovárať na nejaké komplikácie z nejasnosti zdôvodnenia žaloby. Pre sudcov to bude čisto formálna vec, ale ich formálne rozhodnutie bude mať praktický význam.
V prípade potreby sa budem odvolávať.
Čím vyššia inštancia a čím neskôr rozhodne, ako bude musieť, tým väčšia hanba pre oponentov. A tým väčší časový priestor na upútanie pozornosti zo strany verejnosti.
Koncepčná fyzika, pretože začína, potrebuje práve túto pozornosť.
O odbornú stránku poznávacej línie, ktorá by Keplerových zákonoch začína, nemám strach. Náčrt hlavných myšlienok teórie kozmodriftu, ktorý som už zverejnil na http://kozmodrift.sk som schopný dovysvetliť a rozšíriť.
Medzičasom som za tým účelom začal pracovať aj na videu, ktoré som svojho času sľúbil zverejniť. Je už na svete záznam z troch kamier súčasne v dĺžke cca 6 hodín. Tento surový materiál sa však bude spracovávať až najskôr v júli, pretože kameraman je zaneprázdnený aj inými (profesionálnymi) projektami.
Výsledok sa tak dostane minimálne v dvoch častiach na niektorú soc. sieť, ale dôležité to bude hlavne pre formálny súdny proces, kde budem konštatovať obmedzenie mojich práv a žiadať náhradu nemajetkovej újmy vo výške jedného centa. Pôjde tu totiž predovšetkým o pokrok (teoretického) poznania.
Medzičasom sa budem snažiť byť aktívny aj na blogu.
Takto som sa rozpísal v podstate preto, že aj Vy neľutujete námahu obsiahlejšie diskutovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"S väčšinou Vašich argumentov sa dá z fyzikálneho hľadiska súhlasiť." - toto nepísal fyzik, ale diplomat. :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Keby to bol len diplomat,

nepriznal by takto otvorene žalostný rozsah učiva, venovaného vesmíru a astronómii na slovenských základných a stredných školách. Osobne sa nazdávam, že veci rozumie a že aj jeho tento stav zrejme mrzí. Naši potomkovia na dnešný stav školstva a spoločnosti všeobecne skoro určite doplatia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V tej vete nevidím hodnotenie školstva, ani rozsahu učiva. Je to vyjadrenie k fyzikálnemu obsahu vašich argumentov. A z tej vety je vidieť, že jej autor nie je fyzikom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V predmetnej vete sa naozaj nejedná

o hodnotenie školstva, veď k tomu nebol dôvod, ale je to vysvetľujúce konštatovanie, ktoré čo-to vypovedá o rozsahu učebných osnov ohľadom danej problematiky a z toho nepriamo aj o stave slovenského školstva.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Keplerove zákony sú také, aké sú a už dávno nepredstavujú najpresnejšiu teóriu, popisujúcu pohyb telies v gravitačnom poli. Už Newton ju dokázaj svojou teóriou prekonať. Ale ako to ovplyvňuje stav slovenského školstva?
Ako drotikar a mnohí ďalší v diskusiách pod ďalšími vašimi článkami správne poznamenali, snaha popísať pohyb planét voči nejakej neznámej absolútnej sústave skutočne nemá žiadny praktický, ani teoretický význam. Teda ani pre Keplerove zákony. Že nie sú úplne presné? To predsa vieme. VTR je momentálne najpresnejšou teóriou, popisujúcou gravitáciu (aj keď nehovorí prakticky nič o jej podstate). Vaša "teória" by mala zmysel, keby dokázala vysvetliť niečo, čo nedokáže vysvetliť VTR. Ale zatiaľ ste nič také neukázali.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ale samozrejme,

ze s tymi zavermi o ktorych pises (ohladom pohybu planet), sa da suhlasit. ved to nikto nepopiera.

problemom, ktory nechces pochopit, je to, ze pohyb slnecnej sustavy ako takej, je pre fungovanie keplerovych zakonov uplne irelevantny.
keplerove zakony su formulovane pre vztaznu sustavu spojenu so slnkom.
snaha popisat pohyb planet "objektivne" z pohladu akejsi absolutnej vztaznej sustavy, neprinasa k vysvetleniu vzajomneho pohybu slnka a planet absolutne ziadnu pridanu hodnotu, prave naopak.

to sa rovno mozes zacat hadat s policajtami, ked ti budu chciet dat pokutu za prekrocenie rychlosti, ze nielenze si nesiel o 20 km/h rychlejsie smerom dopredu, ale v skutocnosti si isiel 30 km/s presne opacnym smerom, tak nech si racia trhnut nohou...alebo teda podla teba 300 000 km/s
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zhodneme sa

na prvom odseku.
V druhom odseku je tiež pravda, že pohyb slnečnej sústavy je pre fungovanie Keplerových zákonov irelevantný.
Už však nie je vôbec pravda, že snaha popísať pohyb planét "objektívne", z pohľadu objektívnej (nie absolútnej) vzťažnej sústavy neprináša k vysvetleniu vzájomného pohybu planét a Slnka žiadnu pridanú hodnotu.
Tu sa dá - na základe týchto predstáv - veľa vyčítať o skutočnej povahe gravitácie. Gravitácia nie je akási mystická sila, ktorej existencia dáva fyzike tiež mystický nádych. Podobne je to s relativistickým správaním hmoty. Ale Vy až tak ďaleko nevidíte.
Čo sa týka tretieho odseku, nie je mi jasné, čo ste ním chceli povedať. Zrejme narážate na veľmi vysokú rýchlosť kozmodriftu. Ja však nemôžem zato, že takto to vychádza. A pomocou tohto faktu možno tiež vysvetliť viacero doteraz nepochopených súvislostí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ale ved tie keplerove zakony

v ramci moznosti a VTR ovela presnesie, popisuju ten pohyb uplne postacujuco. pokial mas vedomost o nejakej anomalii, ktoru nedokaze vysvetlit VTR (a nebodaj dokaze tvoj kozmodrift), sem s nou.
ja o ziadnej neviem.

a co je teda podstatou gravitacie z pohladu tvojej hypotezy?
(daj to par vetami tuna, neodkazuj ma na tu svoju stranku)
btw...kepler svojimi zakonmi nic o povahe gravitacie nehovori, len opisuje zakonitosti pohybu planet vo vztaznej sustave spojenej so slnkom. preto su jeho zakony v poriadku, a tvoje navrhovane upravy nie.
o podstate gravitacie hovori co-to einstein...a minimalne matematicky to zmysel dava.

v tretom odseku narazam na to, ze tvoja "objektivna" vztazna sustava sa da aplikovat uplne vsade...a je to rovnako nezmyselne ako ju pchat do keplerovych zakonov...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Naozaj sa nejedná len o Keplerove zákony

Z pohľadu koncepčnej fyziky a teórie kozmodriftu možno na objektívny priebeh dejov - v prípade pohybu telies - usudzovať podľa objektívneho tvaru ich dráh, lebo tie sú spôsobené objektívnymi silami atď. V prípade gravitácie, pomocou predstavy tzv. "riečneho modelu" helio-dynamickej sústavy a rozloženia energie tzv. éteronov gravitačného poľa, ako aj z overeného poznatku ekvivalencie zotrvačnej a gravitačnej sily, možno ukázať, že gravitačná sila je svojou podstatou obyčajná mechanická sila, ktorá koná prácu na úkor energie gravitonov svojho gravitačného poľa, ktoré sa podľa okamžitých okolností dynamicky mení. Le Sage to vystihol správne, ale jeho teóriu "pochovala" námietka systematicky väčšieho odporu gravitonov voči doprednému pohybu planét doslovne OKOLO Slnka a pri izotrópnom rozdelení energie gravitonov. Toto hovorí aj Feynman (+ spoluautori) vo svojich Feynmanovych prednáškach z fyziky I.
V "riečnom modeli" helio-dynamickej sústavy (zohľadňuje sa objektívny pohyb Slnka) je rozdelenie energie gravitonov prirodzene anizotrópne a to má za dôsledok, že planéty v gravitačnom poli svojho slnka sú gravitonovým poľom raz urýchľované, inokedy spomaľované - inými slovami, dochádza ku korekčným vplyvom - a Feynmanova námietka voči Le Sageovi je tým pádom bezpredmetná. Feynman sa sekol podobne ako svojho času Poincaré svojou myšlienkou o nepostrehnuteľnosti meniacich sa rozmerov vesmíru.
Aby som to zhrnul, Keplerove zákony sú v poriadku - a aj mnou navrhované predstavy sú užitočné aj
v iných prípadoch. To ešte, dúfam, pochopíte.
K tretiemu odseku len toľko. "Moja objektívna vzťažná sústava" je vymedzená jednoznačne. Zasahuje celú našu (hypoteticky existujúcu) "kozmoolu", resp. nami pozorovaný vesmír. Nemožno to brať na ľahkú váhu tým spôsobom, ako píšete.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

no to by som bol velmi rad,

keby si dokazal ukazat, ze:
"gravitačná sila je svojou podstatou obyčajná mechanická sila, ktorá koná prácu na úkor energie gravitonov svojho gravitačného poľa, ktoré sa podľa okamžitých okolností dynamicky mení"

zaujimalo by ma ktorym smerom sa ta tvoja vztazna sustava pohybuje. preco predpokladas ze zrovna tym spravnym, aby presne kompenzovala ten "odpor gravitonov"?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Na smere pohybu

objektívnej súradnicovej sústavy nezáleží, pretože situácia z fyzikálneho hľadiska (z hľadiska vysokej stability látkových štruktúr materiálnych telies) je sama osebe veľmi výhodná. Spôsobuje to veľmi vysoká rýchlosť kozmodriftu, popísať situáciu zopár slovami sa nedá.
Nadhodili ste zaujímavú otázku - a síce, aký je smer kozmodriftu. To určiť neviem, pretože nemám dostatočné astronomické vedomosti, ale predpokladám, že keď sa teória kozmodriftu všeobecne prijme, astronómovia budú hľadať apex kozmodriftu. Dúfam, že existuje spôsob, ako ho určiť, aj keď to môže byť podobný problém ako doterajšie snahy určiť objektívny pohyb Zeme.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a aky je teda

objektivny pohyb slnka...?

kedze "v "riečnom modeli" helio-dynamickej sústavy (zohľadňuje sa objektívny pohyb Slnka)" na tom smere evidentne zalezi.

a nechcem ti kazit radost, ale tvoju hypotezu (nazyvajme veci pravymi menami) nikto nikdy, a uz vobec nie vsobecne, neprijme a nebude hladat apex kozmodriftu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Musím vám pokaziť (škodo)radosť,

na smere pohybu Slnka v "riečnom" modeli helio-dynamickej sústavy naozaj nezáleží. Aj vy neskôr pochopíte, prečo.
Ja zas na oplátku neviem pochopiť, čo rozhoduje o orientácii tzv. čiernej diery. VTR tvrdí, že v blízkom okolí veľmi hmotných telies sa zakrivuje časopriestor - ja tomu hovorím "slovný most" - a v prípade veľmi veľkej hmotnosti sa časopriestor výrazne "preliači". Ale čo rozhodne o tom, ktorým smerom sa "preliači", to neviem.
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME