Piatok, 17. november, 2017 | Meniny má Klaudia

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

(Ne)zabudnutý Štefánik (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

meh

Niekedy davno v rozhlase som pocul nejaky vyrok, ktory bol pripisany Stefanikovi. Nieco ako ze slovenska cipkovana vysyvka je sice pekna, ale Slovensku z biedy nepomoze. V tom zmysle, ze slovensko sa musi vzdelavat a rozvijat, aby nezaspalo a nakoniec nevyhnilo vo svojich tradiciach.
Existuje nieco take?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Čo je to "slovenská čipkovaná výšivka"? Nemal na mysli paličkovanú čipku? To nie je výšivka. Predávala sa veľmi dobre. Aj keď nie až za také vysoké ceny ako nádherné francúzske alebo benátske čipky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Keďže pochádzal z kopaničiarskeho kraja, zrejme mal na mysli túto čipku:
https://nastrencin.sme.sk/c/20...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zabúdajú tí, ktorí nemajú čo zabudnúť

Pokým som chodil do základnej školy, jedna veľká ulica v Bratislave sa oficiálne volala Obrancov mieru, ale takmer nikto o nej nehovoril ináč ako o Štefánikovej. Keď sa na jej konci v roku 1968 objavila malá busta generála, bol to malý sviatok, ale netrval dlho. Okupanti a kolaboranti ju rýchlo odstránili. Našťastie je tam znova.
Ešte začiatkom 80. rokov viedla hrebeňom Malých Karpát „Cesta hrdinov SNP“. Aj keď v SNP bojovala aj brigáda M.R. Štefánika, súdruhovia rozhodli, že trasa červenej značky musí obísť Bradlo - pamätník M.R. Štefánika. Šla tam iba lokálna zelená, pamätník bol zarastený burinou a keď sme k nemu stúpali z Brezovej pod Bradlom s manželkou a dcérou, akýsi odľud na nás spúšťal po svahu balvany. To všetko preto, lebo generál Štefánik nielenže vedel veľa o astronómii, ale aj o zhubnosti boľševizmu.
Po roku 1989 sa roztrhlo vrece s „obdivovateľmi“, ale aj to iba do chvíle, kým navštívili jeho rodisko a zistili, že Štefánik, hoci malý vzrastom, ale veľký vzdelaním bol vlastne „čechoslovakista“ a z havárie jeho lietadla sa nedá vytĺcť viac než o desať rokov neskoršia výpoveď akéhosi mäsiara, ktorý opravoval strechu v nedeľu na Novej dobe. Títo „obdivovatelia“ založili aj „Štúrovu spoločnosť“, ktorá sa neskôr pretransformovala na SNS, alebo klub či čo „slovenskej inteligencie“ (Hornáček a spol.), kde sa v dojemnej zhode zišli polointelligenti a exľudáci. Títo, samozrejme, vedia o Štefánikovi iba toľko, že im nepasuje do nôt.
V Priepasnom, ale aj v Brezovej a na Košariskách som sa kedysi zhováral so živými ľuďmi, ktorí ešte videli živého Štefánika alebo boli aspoň na jeho pohrebe. Jednoduchí ľudia z tamojšieho okolia sa o ňom nevyjadrovali ináč než s úctou a tí spomienku naňho stále udržujú. Hlupáci a vykorenení konjunkturalisti dodnes nevedia, kto to vlastne bol. Som rád, že aspoň jeden učiteľ o ňom učí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Obdivujem M.R.Štefánika s akou vytrvalosťou a húževnatosťou presadzoval uznanie slovenského národa všade vo svete. Jeho nekonečné a únavné cesty do rôznych krajín/ Amerika, Petrohrad , Sibír , Japonsko atď. Aj ako si získal úctu a vážnosť aj u najvplyvnejších politikov tej doby, ktorí ho aj prijali a rešpektovali.Bol veľkým darom pre slovenský národ.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ako to tuším povedal Alexander Matuška?

Slovenský inteligent je viac slovenskýako inteligent
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Viete zdroj vašej info, pán Osuský?

Štefánik bol určite veľmi slovenský. Ale prečo by nemal byť preto rovnako aj inteligent?

Naozaj to povedal Alexander Matuška?
Chcel tým o sebe naznačiť, že je iba v malej miere inteligent?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pravdupovediac, Štefánik

bol tak neťapákovský, nebolestínsky a nerezignujúci, že bol takmer neslovenský... a platí,že výnimky potvrdzujú pravidlo.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME