Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O čom je koncepčná fyzika (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tak za toto ta Jaray nepochvali !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán Cudiš.
Vedený snahou diskutovať iba k téme vášho článku, dovolím si napísať toto:

Súčasná fyzika sa môže mýliť preto, že má medzery už v samotných elementárnych fyzikálnych veličinách, alebo preto že sa časom zaplietla v spleti matematických operácii, ktoré ignorujú materiálnu podstatu prírody a preto jej nové, odvodené fyzikálne veličiny sú mylné.

V prvom prípade sa fyzika musí mýli vo všetkom, v druhom prípade iba v niečom.

Váš článok naznačuje to, že Vy akceptujete pravdivosť základných fyzikálnych parametrov, námietky máte iba k ich nesprávnej interpretácii vo fyzike.

Keďže vo svojom článku ste dokonca pochválil dielo Izáka Newtona, tak ja považujem za svoju povinnosť uviesť niektoré argumenty, ktoré dielo Newtona skôr spochybňujú ako velebia.

Prvý Newtonov zákon pohybu (1.NZ) "Zákon zotrvačného pohybu" hovorí o tom, čo sa deje s telesami, keď na ne nepôsobia iné telesá. Tento zákon preto nemá ani matematický zápis.

Druhý Newtonov zákon pohybu (2.NZ) "Zákon sily (F)" hovorí o tom, čo sa deje s telesami, keď na ne pôsobia iné telesá. Tento zákon preto už má nasledovný matematický opis:

F = m.a = 1kg.10m/sec.sec

Newton vo svojom (2NZ) konštatuje, že ak na jedno teleso pôsobí druhé teleso, tak to prvé teleso mení rýchlosť svojho pohybu, čiže podlieha zrýchlenému pohybu, napríklad:

a = 1kg.10m/sec.sec

Jednotku sily vo fyzike je jeden Newton (1N) ktorý má hodnoru:

(1N) = (1kg).(1m/sec.sec)

Na meranie veľkosti sily fyzika používa prístroj zvaný silomer.

A tu končí logika i všetka sláva súčasnej fyziky, lebo silomer v žiadnom prípade nemeria (neexistujúcu sólo) silu (F), ale veľkosť tlaku, ťahu zrážky dvoch telies,

a to takým spôsobom, že ten tlak (ťah) vznikajúci počas kontaktnej silovej interakcii medzi dvomi telesami, naťahuje (stláča) pružinu silomera, ktorý kľudne môžeme nazvať váhami, či tlakomerom, no v žiadnom prípade nie silomerom, ktorý by vedel zmerať veľkosť súčinu hmotnosti telies s ich zrýchlením.

To okrem iného aj preto, lebo telesá visiace nehybne na háku silomera (nad povrchom Zeme) sa v žiadnom prípade nezrýchľujú, ale zato aj napriek tomu naťahujú pružinu silomera.

Toľko som považoval napísať k obsahu tohto vášho článku.

Podľa mňa Newton viac fyzike uškodil ako pre ňu urobil dobré.

Samozrejme, že to je iba môj osobný názor na Newtonov fyzikálny nezmysel, zvaný sólo sila (F), ktorý nikomu nevnucujem. Kto si želá žiť v Newtonovych omyloch toho ja nezatracujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V podstate s Vami súhlasím

vo všetkom, ale - prosím - nekrivdite Newtonovi. Urobil pre fyziku, pri stave poznanie vo svojej dobe, naozaj dosť.
Žeby bol Newtonom koncepcie "sólo sily", ako tvrdíte, o tom nič neviem, ale zas tak dôsledne som Newtonovo dielo neštudoval. Ak by bol Newton autorom kvalitatívnej formulácie, že sila vzniká pri vzájomnom pôsobení telies, tak je to v poriadku. Ako mal zapracovať do zákona sily tento vzájomný vzťah, o ktorom nepochybne vedel, čo vyplýva o zákona akcie a reakcie.
Skôr by som očakával, že vyslovíte minimálne svoj názor na doplnenie pohľadu na problematiku vzájomného pôsobenia telies, že energia je objektívna fyzikálna veličina so všetkými dôsledkami z toho vyplývajúcimi - ako som ich načrtol (aj to nie všetky).
Myslím, že je to pre vás nový pohľad a možno si ho chcete najprv premyslieť. - V poriadku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je ti dufam jasne, ze sa pokusas seriozne diskutovat so sudnoznalecky diagnostikovanym paranoikom Jarayom ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nevadi

Je stastny, ze ho niekto pochvali. To, ze je to clovek oficialne odbornikmi diagnostikovany pacient pre psychiatra vobec nevadi. :D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

veru

az na to ze obaja su v tomto rovnaki :), nas kruzok blaznov
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME