Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Uhorský literárny génius, ktorého obdivoval americký prezident (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

naozaj nechápem, prečo osobnosť označujete za "uhorskú". Ak uvedený pojem chápeme ako označujúci nadnárodný charakter niekdajšieho Uhorska, a takto charakteristické javy, potom v tomto kontexte je zavádzajúci: Osobnosť Mikhászta totiž bola maďarská. Takto písala, za túto sa vydávala, takto sa poníma vtedy aj dnes. Naozaj chcete reálne potierať maďarskosť všetkého maďarského pred rokom 1918?? Sú teda aj Ľudovít Štúr, Tatrín čo Matica slovenská - "uhorskí"?? A je Petofi Sándor "uhorský", či predsa len nie maďarský??
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No veru, pravdu hovoris, od roku 1867 boli Uhorstania Uhorstania. Vyrovnanie to poriesilo :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Bol občan Uhorska

Sklabiná patrí medzi väčšie obce novohradského regiónu, z 857 obyvateľov je 806 Slovákov. Narodil sa tu spisovateľ so slovenskými koreňmi Kálmán Mikszáth (1847-1910). V matrike narodených je zapísaný rovnako ako jeho otec Ján s priezviskom Mixadt.
Väčšina obyvateľstva Mikszáthovho rodiska - Sklabiná bola slovenská a tak Koloman do svojich desiatich rokov, keď ho rodičia zapísali do spojeného evanjelického gymnázia v Rimavskej Sobote, hovoril doma a medzi obyvateľmi po slovensky. Nakoniec slovenské prostredie, v ktorom vyrastal, malo rozhodujúci vplyv aj na jeho literárnu tvorbu. Stredoškolské štúdium s maturitou zakončil v Banskej Štiavnici, kde pred ním študovali básnici Sládkovič a Petrovič-Petőfi.
O jeho slovenskom pôvode svedčí aj to, že prvý sobáš mali v slovenskom kostole na Kerepešskej ceste v Pešti a sobášil ich farár Daniel Bachát.
Lásku k slovenskej reči vyjadruje Mixadt slovami: „Po slovensky hovoriť je taký dobrý pocit, ako keď človek včas ráno bosý chodí po zarosenej tráve“. Inde píše: „Sú vety, anekdoty, ktoré možno povedať len po slovensky“
Tým, že vyrastal v slovenskej rodine a v slovenskom prostredí, získané skúsenosti a vlastnosti pri opisovaní a vyjadrovaní deja v napísaných prózach niesli výraznú pečať v jeho začiatočnej tvorbe. To bol zo začiatku aj hlavný problém prijať ho medzi maďarskú literárnu elitu.
Roku 1887 Mikszátha zvolili za poslanca a roku 1889 ho vymenovali za člena - korešpondenta Maďarskej (Uhorskej- zriadenej štátom, nie nejakým etnikom) akadémie vied.
Podľa literárneho kritika a historika Pavla Bujnáka, ktorý aj osobne poznal Mikszátha, lebo v rokoch 1905-1908 pôsobil ako kaplán v slovenskom evanjelickom zbore v Budapešti, patril Mikszáth medzi najvýznamnejších slovenských spisovateľov svojej doby. Pod týmto paradoxne odvážnym tvrdením rozumel Bujnák obsah jeho románov, ich slovenské prostredie, sympatických a s toľkou láskou opísaných drobných hrdinov slovenského ľudu.
Spisovateľ Ľudo Zúbek zase o ňom napísal, že celým jeho dielom ako čarovná niť sa prepletajú slovenské motívy.
K. Mikszáth vkladal svojim hrdinom do úst slovenské slová a vety. Poznal dobre folklór, bájky a povesti slovenského ľudu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ano.
Obyvatel Sklabiny je Sklabincan, obyvatel Rakuska Rakusan, obyvatel Uhorska Uhorstan. :-). A vdaka za doplnenie zivotopisu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dôkaz ako hrom

"O jeho slovenskom pôvode svedčí aj to, že prvý sobáš mali v slovenskom kostole na Kerepešskej ceste v Pešti..." - no, aj môj prvý sobáš bol v slovenskom kostole - v Dóme sv. Martina v Bratislave, ale vôbec sa kvôli tomu akosi necítim byť Slovákom.
Mixadt je skutočne írečité slovenské meno. Podobne ako napríklad aj Pavol Országh... Podľa tejto logiky raz nejaký národne diagnostikovaný historik objaví aj to, že Windsorovci sa pôvodne volali Vincúrovci a ich predchodcovia pochádzali z Kysúc. :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Si občan SR

Môžeš síce získať občianstvo MR, Nem., UK, Fr. - ale zatiaľ podľa všetkého si občan SR. Tak aj Mixadt bol občan Uhorska=Kingdom of Hungary.
To že mal Mixadt sobáš v slovenskom kostole (kde sa slúžil svadobný obrad po slovensky) napovedá že asi nebol etnický Maďar, resp. že v tom období slovenčina mu bola bližšia ako maďarčina.

To že potom písal v maďarčine vyplývalo z šovinistickej ideológie ktorú presadzovala politická elita Uhorska - ak chcel aj žiť a mať úradnícke miesto musel písať po maďarsky. Ale to je už iná téma - spýtaj sa milionov Bielorusov, Lotyšov, estóncov, Ukrajincov, Kazachov, Gruzíncov ako "s nadšením" používali ruštinu a poruštovali si mená za ZSSR. ZSSR=Uhorsko.

A čo sa týka mena Mixadt skôr poukazuje na nemecký povôd mena. To je však len pôvod, Mixadt sa mohol cítiť Slovák, ale v šovinistickom prostredí Uhorska písal po maďarsky.
Pôvod mena nič nehovorí o náboženskom presvedčení, sociálnom statuse a národnej príslušnosti konkrétneho jednotlivca.
Napríklad ----tak ako Jeszenszky - poukazuje na slovenský pôvod ale niektorý členovia sa cítia Maďarmi. Podobne vraj Rakovecký (z Rakovca na zempíne) pochádzali pôvodne z čiech. Neskôr sa dali do služieb Bočkaja, Betlena a premenovali sa na Rákoczi. Boli to česi,Sedmohradčania, Maďari? V prvom rade boli šlachticmi s nezdanenými príjmami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nyugi haver :)

narodnost je len identita.. dusa nema narodnost.. uhorsko treba ludom v ociach vykreslovat ako federaciu co bola.. treba povedat ze najvacsi uhorsky kral bol chorvat.. sluzi to len na cest madarom a tiez ze v uhorskych 3 gymnaziach co sa nachadzali na slovensku sa vyucovalo po nemecky a latinsky.. podobne fakty odoberu vietor z plachiet klerofasistom z matice, ktory sa odbavuju na vyslovovani pismena ľ.. slovaci sa dali na stranu rakuska vdaka sturovy (nenavidel zidov a nad slovencinu chcel dat rustinu, boze ten bol inteligentny nacionalista=nacista mnam) a prehrali vojnu, prislo rakusko uhorske vyrovnanie a rakusania sa na slovakov vykaslali.. slovakov tu pred vyrovnanim nikto nemadarizoval, lebo ani madari nemali poriadne skolstvo atd.. v slovenskych skolach sa ucia take bajky o tom.. v 6. rocniku zs je v dejepise uhorsku venovana iba 1 hodina!!! 1 hodina a tam sa uci o matusovi cakovi a ine talafatky.. ziaci nedostanu poriadny obraz o pravnej tradicii uhorksa.. akurat sa im tam natlaci ako slovaci vzdy za madarov trpely.. jasneee! hura a pri tom madari ani slovaci neexistuju.. vsetko je to maya ako vravel buddha.. bye bye retardos bite sa v mene iluzornej identity.. a zdochnite :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

bye bye retardos som nemyslel vas co tu pisete v debate ale tych ludi co sa biju do hrude aky su narodovci... prepacte :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dobré hlúposti si potrepal

"uhorsko treba ludom v ociach vykreslovat ako federaciu co bola.. treba povedat ze najvacsi uhorsky kral bol chorvat" - to také blbosti učia v maďarských školách na dejepise, resp. si samouk? - Kde si zabudol Ludovíta z Anjou. kde si zabudol Rumuna - Matej Korvína, kde si zabudol Habsburgovcov (o tých je ťažko povedať či boli Španieli, Taliani, nemci). To vás tak selektívne učia maďarskí učitelia že neuznávate ani Habsburgovcov za Uhorských kráľov?

"slovakov tu pred vyrovnanim nikto nemadarizoval, lebo ani madari nemali poriadne skolstvo" - čo dávaš dokopy jablká s hruškami? Ano, ani Maďari nemali vlastný jazyk na modernej úrovni. Preto ho museli dopracovávať cca 50 rokov (od 1790 - do 1848) --- S tým sa dá súhlasiť.
Ale je hlúposť povedať že NECHCELI pomaďarčovať. Práveže Maďari by aj CHCELI pomaďarčovať ale na to neboli dostatočne kultúrne, jazykovo, ekonomicky silní.
To fakt na maďarských školách si mýlia pojmy s dojmami?

"pri tom madari ani slovaci neexistuju" - však to choď hovoriť Maďarom do Budapešti - neviem či ťa skôr vysmejú alebo ťa ukameňujú... Poturčenec horší od Turka

Máš zaujímavé názory, len ich treba okresať a brať v širšom stredoeurópskom priestore v konkrétnom čase.
Bola Mária Terézia antisemitka? bola proti cigánom keď chcela aby sa usadili a by sa dali spočítať?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Poturčený slovák horší turka...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Niektorí poturčenci sú naozaj horší

Viď napríklad takého Zápoľského (Zápolya) ktorého niektorí maďari vykresľujú ako super kráľa Uhorska.
Však to bol jeden zapredanec Turkov že sa len tak prášilo.
Alebo onehdy skoro madarosláveneho F. Rákocziho - však to bol jeden dezorientovaný, nevestince vlastniaci magnát, ktorý aj v čase tehotenstva svojej manželky a bojov kurucov si "odskočil" na zálety k "paničkám". (viď jeho AUTOBIOGRAFIU - Spomienky Hriešnika). Chudák dopadol veľmi zle keď ho zástupca Károly - ktorý mal predsa len viac rozumu odstavil a podpísal mier z Habsburgovcami. Rakoczi - turkofil tak aj skončil v Turecku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áno, Maďari tvorili významnú časť Uhorska, preto by malo skôr byť - maďarský spisovateľ.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

???
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

normališ????

Tak keď väčšina obyvateľov číny sú číňania tak všetci obyvatelia číny budú číňania? Čo tam po nejakých Tibeťanoch, Mandžuoch, Ujguroch.... Neviem prečo sa všetok ten podľa teba smiešny demokratický svet zbytočne stará o nejakých Tibeťanov. Však podľa teba neexistujú - podľa teba existujú len Číňania.
Alebo ak väčšina obyvateľov španielska sú španielz - čo sú vlastne katalánci z ich Barcelonou. Však podľa teba neexistujú žiadny Katalánci a problém je teba vyriešený.
A na dôvažok ti môžem oponovať najpádnešie - v Uhorku pred maďarizáciou (koniec19. - zač. 20. st) nemal žiaden národ nadpolovičnú väčšinu. To znamená, že maďarov bolo ešte v pol. 19. st. len cca 30-40% zo všetkých obyvateľov Uhorska.
A štatistiku z roku 1910 - keď akože Maďarov bolo cca 54% nemožno brať za smerodajnú - bola hrubo falšovaná. To bolo asi tak ako za komunistického ČSSR - koľko tu bolo komunistov, ľudí z tzv. "vedeckým svetonázorom"? A kde sa podeli? Tak to bolo aj z tými "Maďarmi" - to boli len ľudia pod nátlakom, karieristickí, bojaci sa o svoje deti, atď.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja píšem významná časť. Ako významnú časť Číny tvoria Číňania.:)Kde som písal, že len jeden národ tvoril povedzme Uhorsko?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zaradil si spisovatela do, podla Teba, vacsinovej narodnosti, v statnom utvare s mnohymi inymi narodnostami.
Podla Tvojej logiky, nie sme Europania ale sme Nemci, kedze podla poctu obyvatelov je napocetnejsia nemecka cast Europy.
:-))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nie. Podľa mojej logiky, Nemci tvoria významnú časť Európy. Ale okrem Nemcov tvorí Európu ešte mnoho ďalších štátov. Stačí ti to k pochopeniu? :))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Cital si svoj vlastny prispevok ? Chapes svoj vlastny prispevok ? Podla tejto Tvojej reakcie nechapes sam seba :-)

Citat:
madari tvorili . . . preto malo byt madarsky. :-)
logika
nemci tvoria ... preto ma byt nemecky
Zbohom Europa
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ty si už ako moja stará. Aj tá musí mať stále posledné slovo :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Odbocujes . ? Zahovaras . ?
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Café Európa: Priemysel 4.0: Nahradia ľudí roboty? 7 069
 2. Stanislav Martinčko: Dožije sa R. Fico dokončenej diaľnice, alebo ani on nie? 6 701
 3. Ivan Husár: Danko chce olympiádu. Zase prestrelil. 6 217
 4. Ernest Ježík: Vynálezy, ktoré nezmenili svet - 2.časť. 5 478
 5. Helmut Posch: Deň, ktorý som takmer neprežil 4 387
 6. Katarina Antenozio: Moje mesto, moje pravidlá 2 788
 7. Tibor Pospíšil: Je cestovka BUBO skutočne odkázaná na takéto praktiky? 2 363
 8. Anton Kovalčík: Kde bolo, tam bolelo 2, alebo ako sa Voloďa k bohatstvu dostal. Časť druhá. 2 341
 9. Čo je nové na sme.sk: SMEnaživo: Kryptomeny - investícia alebo podvod? 2 229
 10. Dominika Dongova: Desať sekúnd vášne a nešťastné ženy 2 050

Rebríčky článkov


 1. Mária Trellová: Najlepším spisovateľom si sám pre seba
 2. Nikoleta Juhaniaková: Barbora Balúchová: Speváčka i mamička
 3. Vratko Popeláš: Streamovacie služby
 4. Roland Ondrus: Swisscomu ukradli osobné dáta 800 tisíc klientov!
 5. František Cudziš: Subjektívny faktor exaktného pozorovania fyzikálnych javov, III.
 6. Gustáv Murín: LABORATÓRIUM - absurdity ochrany zvierat
 7. Marian Smolík: O láske 7: Monogamia
 8. Drahoslav Mika: Obliny
 9. Miroslav Mikuš: De iure,de facto,per analogiam-je to možne?
 10. Július Kráľ: Mala záhradka ?, žiaden problém.

 1. Auto narazilo do skupiny detí, zranených je dvanásť školákov
 2. Ak ma chcel niekto položiť, tak sa mu to nepodarilo, vraví Paulína Fialková
 3. Murínová: Poliaková podala taký výkon, až mi tiekli slzy
 4. O čom je spor o Istanbulskom dohovore (otázky a odpovede)
 5. Danko dátam neverí
 6. Ruská provokácia? Dobre vedia, že to nesmú, hneval sa Čech
 7. Hyundai postavil auto, ktoré si máte kúpiť preto, že sa vám páči jeho zadok (prvá jazda)
 8. Do Sýrie presunuli najmodernejšie ruské stíhačky Su-57
 9. Slovenky dlho bojovali o medaily, v štafete napokon skončili piate
 10. Fico nedá súhlas na ratifikáciu Istanbulského dohovoru, prekáža mu definícia manželstva

 1. Fico – bordelmama ide do pekla
 2. Ficov pokus o únik číslo dva
 3. PS: oveľa viac štátu, migrantov a daní
 4. Zem sa zatrásla a …
 5. Róbert Kotian: Kiska na Hrad. Alebo ani nie.
 6. Herec Ondriš Jariabek, ľudák v komunistickom tieni
 7. Jaroslav Daniška: Krédo veriaceho komunistu
 8. Jana Kiššová (SaS): Päť bodov, pri ktorých Ficov Smer zlyhal
 9. Byrokratický nezmysel na zrušenie
 10. Šefan Hríb: Bez Palka s Mikloškom? Desať rokov od ich odchodu z KDH

Už ste čítali?