Štvrtok, 17. august, 2017 | Meniny má Milica

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako prehrať nežnú revolúciu…. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

to je tak,

keď je revolúcia nežná -- komunistickú stranu bolo treba postaviť mimo zákon, najväčších dravcov postaviť pred súd, komunistom zakázať pôsobiť vo verejných funkciách -- a celkom sme zabudli na kandelábre
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

... nie som až taký radikálny, ale súhlas. Stále nám vládnu boľševici.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ako inak

ako radikalne to chces riesit? Ved sa nam smeju do ksichtu. keby sa nejaky novinar opytal Ficina kolko krat na mitingoch drzali minutu ticha za zavrazdenych komunistickym rezimom, ktorych bolo 4x viac ako fasitami, tak by ho nechal zavriet alebo by sa mu nieco stalo. Nikam sme nespadli, len vo vire dennych starosti sme nemali cas si uvedomit, ze niektorym vobec nezalezi na rozvoji tejto krajiny, ale len na osobnom prospechu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nežná

to fakt dobre znie, keď si ten ženský rod dáme do správnej podoby. Ona vraj nebola revolúciou, vyjadrili sa onoho času súdruh Jakeš, vraj aj jemu chýbali tie kandelábre a krv, inak si revolúciu nevie predstaviť. To že exekúcie života si vzali na starosť samovrahovia, ako Šalgovič, Kapek...zrejme pod výčitkami svedomia. Dnes Fico to obdobie nevie nazvať čiernou dierou a súdy nevidia nič na tom, že tajná štátna polícia omylom evidovala Bureša-Babiša a mnohých ďalších. Smutné je, že teror robila precízne bez svedkov na jednotlivých disidentov, čo len vyjadrili súhlas s prehlásením, čo bolo uzákonené a štát mal dodržiavať. Že stále šliapu po právach a zabíjajú, bolo cítiť na vraždách osôb svedkov, keď funkcionári bývalej KSČ, PKS, mali ísť svedčiť, aby im Rusko skonfiškovalo majetok. Dnes sa podobné praktiky dejú opäť a tvária sa opäť ako zákonné. Boj za spravodlivosť najmä s ministerstvom spravodlivosti je vysilujúci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Autor článku, nešlo o žiadnu revolúciu

ale návrat k už poznanému systému, systému parlamentnej demokracie, ktorá v tomto priestore existovala od roku 1918 do roku 1939. A slovo nežná je klišé, z ktorého sa mne osobne už robí nevoľno.

Nešlo a nejde o nič prehraté, lebo v ysstéme parlantnej demokracie fungujú slobodné voľby. Ich prostredníctvom je možné robiť akýsi reparát.

Podstatné však je následovné. Spoločenské prostredie generuje politickú scénu (voľby). Občania ju vytvárajú svojou mentalitou a objednávkou na určité medializované témy (dopyt - ponuka).

Ešte odkaz pre janivanko: máte podobne militantné uvažovanie ako komunisti (kandelábre).

A ešte... núti snáď niekto niekoho aby pravidelne vo voľbách volil ex-komunistov a ex-ŠTB-ákov?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

odkaz pre habra

nedopúšťali sa azda komunisti zločinov proti ľudskosti? veď za tie mali byť regulárne tresty smrti... procesy, mŕtvi, obesení, zastrelení, zničené zdravie a životy v uránových baniach, mŕtvi na hraniciach, kádrovanie ad absurdum, okupácia s mŕtvymi (biľak, indra, kapek) -- a kto by ich bol legitímne odsúdil? komunistickí sudcovia? netáraj o podobnom zmýšľaní s komunistami -- francúzska revolúcia nebola komunistická, ani tisíc ďalších, niekedy to ináč nejde -- kandelábre by ich odstrašili, takto si biľak dožil v ukradnutej vile a mohol sa nám smiať do očí, tak ako sa nám na salaši -- ako vždy s ovcami -- smeje mečiar, otec všetkého zla na súčasnom slovensku
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

janivanko

A ty vieš, ako to s Biľakovou vilou bolo?

Vasil Biľak po tom, čo mu bola vila pridelená, poslal na prokuratúru udanie na seba, že má pochybnosti o zákonnom postupe štátu pri pridelení vily. Nuž a prokuratúra mu promptne odpovedala, že všetko je v zmysle (vtedajšieho) zákona a vila je teda jeho!

Osobne som presvedčený, že s takýmto písomným stanoviskom štátu by ho neodsúdil žiadny demokratický súd!

Osobne som tiež presvedčený, že kandelábre by boli výborným riešením, určite by komunistov zastrašili! Ale teraz by sme boli politicky a hospodársky v rittti, mimo NATO a EÚ. Zrejme je však táto politická a hospodárska poloha Slovenska tvoj cieľ.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

prichádzať k záverom,

aké sú moje (zrejmé) ciele je demagógia hodná tupca -- neprisudzuj mi láskavo, čo nie je pravda -- nemuseli by sme byť v ritti -- aj v rumunsku bola revolúcia, a krvavá, zařval ceausescu, a aj do EU aj NATO ich prijali -- právo sebaurčenia hovorí, že národ má právo dosiahnuť slobodu aj násilnými prostriedkami -- a o vile viem absolútne všetko, patrila môjmu priateľovi doktorovi breinerovi, rozprával mi o tom, existuje o tom aj bohatá literatúra, nuž a divadielko s biľakom môže uspokojiť akurát tak teba -- prečo ju priamo neodmietol, keď mu ju darovali? čo čakal, čo veľkému súdruhovi povie podriadená prokuratúra? a vieš, za aký smiešny peniaz ju "kúpi"l?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

janivanko

Nuž si akosi príliš rozzúrený! :-D
Ale patrí sa odpovedať na tvoje otázky:

- v Rumunsku nevyhladili cca 10 percent obyvateľstva, čo bol ak sa nemýlim podiel komunistov v ČSSR, otázkou je tiež, kedy ich neskôr prijali, možno keby si osobne verejne garantoval, že povešať komunistov bez súdu bude pre štát bez následkov?
- jedna vec je právo národa na oslobodenie, iné pomsta a popravy bez súdov po oslobodení...
- mňa situácia s Bilakom neuspokojuje, iba naznačujem isté ťažkosti pre demokratické právne súdy, ak teda poznáš podrobne situáciu, môžeš nám uviesť prečo Dr. Breiner nevysúdil po roku 1989 svoju vilu?
- neviem prečo Biľak kúpu vily neodmietol, ale tuším, prečo poslal udanie sám na seba, bol asi prefíkanejší a predvídavejší ( dosť čudné u šustra, pravda?! ), ako by sme si mysleli...
- neviem za čo Biľak vilu kúpil a ani ma to nezaujíma...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

to jaronpb:

ja som netvrdil, že treba povešať desať percent obyvateľstva, hovoril som o vzorkách, o tých, čo mali na rukách krv a na svedomí ľudské životy; ani o dodatočnej pomste -- po revolúcii majú nastúpiť súdy, ale počas nej? pri kúpe vily (dva byty, jeden pre vasiľa a jeden pre jeho zaťa ševca) prišiel štát takmer o milión korún, po roku 1989 to presne vyčíslili
s vilou je to takto: postavili ju v roku 1903, patrila bratislavskému židovi, ktorému ju slovenský štát počas arizácie ukradol; po vojne v nej býval policajný náčelník, ktorý arizáciu odmietol; dr breier sa do vily "priženil"; v roku 1970 zavítali do vily zástupcovia národného výboru, obyvateľom oznámili, že sa musia vysťahovať, lebo vo vile s nádhernou záhradou bude škôlka alebo jasle -- obyvatelia dostali náhradné byty, čiže všetko prebehlo akože legálne+ potom vilu za štátne peniaze zrekonštruovali; a potom sa tam nasťahovali škôlkári -- vasiľ s dcérou naďou a zaťom ševcom -- apropo, biľak bol krajčír, nie šuster; po roku 1989 sa nedalo súdiť, veď všetko bolo "legálne"... nuž a ako dopadla vila: nádherné vysoké stropy znížili najmenej o meter, stromy vyťali, lebo ochranka nemala na vilu dobrý výhľad.... zúrivý bývam, keď mi vkladajú do úst čosi, čo si nemyslím, ani nehovorím -- vždy som bol aj za nato aj za eu -- rusov som tu zažil na vlastnej koži .-- a stačilo ale hádam sme si čo-to vysvetlili s pozdravom
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

janivanko

Keď sa upokojíš a narátaš do 10, si celkom milý chlapec! :-D

Prepíšem ti na záver krátku správu, ktorú som, trochu neprávom, dostal v súvislosti s bilakovou vilou:

Čaues, len taká drobnosť: majiteľ vily nebol dr. Breiner, ale doktor Pavol Breier - vieme to presne, jeho syn Peter-psychiater je môj švagor, má za ženu moju sestru Janu, bývalú editorku v SME.

Podpis: findo
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

áno,

je to tak, stáva sa mi, že si pri písaní pletiem breiera s iným mojím priateľom petrom breinerom -- druhý breierov syn je výborný fotograf
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Márne...

pátram v KSSJ a iných príručkách po slove "súčastný". Čo to je? :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jedina organizovana skupina

v tom case boli Estebaci a komunisti, vsetci vyskoleni v Moskve,teda sucasna vlada proletariatu.Oni jedini mali instrukcie a smernice s prvej ruky, ako treba uspesne previest "strnganie" a ako v tom strngani pokracovat.Takzvane nezne revolucie a strngacky!!! (to by mohlo zabit aj sto slonov!!!) Mam este mnoho v zasobe,ale radsej nie,je prijemny piatocny vecer a nechcem ho nikomu skazit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Keby sme to prehrali

tak je už koniec. A ten si nemyslím, že nie je. V 1989 ľudia sa chceli zbaviť režimu, chceli otvorené hranice, ale veľmi málo si uvedomovalo, čo to sloboda vlastne je. Byť slobodný nie je také jednoduché, ba veľmi ťažké a keď nastala situácia, že treba vziať zodpovednosť za svoj život, tak zrazu bola istota zamestnania väčšou hodnotou ako nenechať sa ponižovať a okrádať. Preto sme tam, kde sme. Kým sa nenaučíme byť slobodní, stále si budeme voliť to, čo si volíme a tí čo sú hore budú čoraz viac arogantnejší a nenažranejší. Až to preženú, ľudia sa znovu vzbúria a ak nebudeme pripravení história sa bude opakovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

oprava

ten si nemyslím, že je...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Celkove dobre zhrnutie

su ludia ktori su ochotni obetovat aj svoj zivot za slobobu.
Su ludia ktori ktori opustia svoju vlast,pretoze je to zelezna klietka.
Su ludia ktori nemaju ani schopnost naucit sa byt slobodni,dokonca ani ked im je to naservirovane
na tacke.Dokonca ani ludia ktori mali Sama Chalupku.
Su ludia ktori sa boja aj vlastneho tiena.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Byt slobodny je nadherny pocit

ale pretoze nic neni zadarmo, tak ta dan za slobodu je prave zodpovednost a povinnosti voci nej.
Tato zodpovednost je voci sebe, svojej rodine a spolocnosti.
Pochopit spojitost slobody a zodpovednosti je mnohym ludom mentalne nedostupna.
S tohoto dovodu ju zneuzivaju, niekedy az kriminalne.
Mozno ze sa to bude zdat na prvy pohlad "krute" ale myslim si ze pre niektorych ludi prilisna
sloboda je nebezpecna pre nich samotnych a pre zvysok spolocnosti.
Kto vie, kde je zlata stredna cesta.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Teror nahradiť ďalším terorom je neľudské a v demokratickej spoločnosti neakceptovateľné. Všetky trestné činy musia byť potrestané podľa pravidiel vyspelej demokratickej spoločnosti. Nejaké vešanie po kandelábroch je len ďalší zločin a už len takéto vyjadrovanie je vážnym morálnym porušením. Poznatkom z rôznych revolúcií v dejinách je, že sa dostavajú k moci aj ľudia, ktorý majú dar výrečnosti a dokážu oblbnúť ľudí pre nasledujúce voľby. Nemajú však záujem slúžiť ľudom ale svojím zištným záujmom a niekedy páchať aj zločiny.
Riešením sú naozaj nezávisle policajné a súdne inštitúcie nepodliehajúce žiadnemu ministrovi.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME