Pondelok, 22. január, 2018 | Meniny má Zora

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Slovensko – automobilová veľmoc? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

My Slováci

sa chytáme každej slamky, ktorá by nám mohla zvýšiť sebavedomie. Ta "automobilová veľmoc" mi pripomína to, ako sme sa v čase napätých maďarsko - slovenských vzťahov bili do pŕs, že "Slováci vybudovali Budapešť".
Niekto nezainteresovaný by si mohol myslieť, že Budapešť je dielom slovenský inžinierov a projektantov a nie, že tam slovenskí gastarbeiteri behali s fúrikmi a miešali maltu :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie len my

Francúzi sa dodnes považujú za veľmoc, Česi stále spomínajú na zlaté časy Hansa Ledwinku a jeho Tatry 87 a Maďari sú od čias Puskása presvedčení, že sú futbalová veľmoc. Na tom nie je nič zlé. Zlé sú pocity menejcennosti, lebo pramenia z neznalosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Re:

...celkom pekne si spojil dve oblasti, ktoré žiaľ na Slovensku súvisia viac ako si kto myslí. Áno, automobilovou veľmocou je tá krajina, ktoré auto dokáže vytvoriť. Je to o výskume, vývoji, technológiách, metódach riadenia, logistiky a pod. Vieme, ktoré sú to krajiny. A potom sú tu tie druhé. Tie, ktoré nevedia vytvoriť nič. Máme síce vlaky zadarmo, diaľničné privádzače každých 10 km, za štátne stavané národné ihriská, peniaze na vývoj vymenené za žrádlo pre kravy a čekého prepravcu vymeneného za slovenského, národného, zvrchovaného, síce bez wifi, ale odborného a hrdého... To všetko máme. Ale akosi nie sme schopní nič vytvoriť. Hodíme sa len na hlúpu robotu. A tak logicky rastie zakomplexovanosť, ktorú si pri troche šťastia raz do roka orgazmicky liečime hokejom. Pri troche šťastia. A keď šťastie nie je, tak si na pár dní uvedomíme, akou exkrementálnou je naša prítomnosť. Našťastie máme mesiáša, ktorý nás už 10 rokov vedie ku šťastným zajtrajškom, a hoc nás zatiaľ doviedol len do sveta blízkeho kravskému análu, zas mu dáme hlas. S nádejou, že raz za nás niekto tie autá vymyslí, a my raz budeme mať šťastie a niekoho v hokeji aj porazíme. Skôr ako porazí nás... z tohoto marazmu čo tu je... v spoločnosti, v priemysle, v športe (....a kultúre, a školstve, a zdravotníctve.........)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďalší ktorý vidí len montáž

V automobilkách pracuje, čiže montuje, aj to nie všetci, ca 20 tisíc ľudí. V automobilovom priemysle pracuje asi 100 tisíc. Čo robí tých 80 tisíc? No vyrába najrôznejšie súčiastky pre automobilový priemysel, nie len slovenský. Sú medzi nimi aj vysoko sofistikované výrobky, ako karbónové diely, alebo dvojspojkové prevodovky. A sú tu aj iné firmy, ktoré nie len vyrábajú, ale aj vyvíjajú, na príklad popradský Whirlpool.
Z nepoznania faktov, neschopnosti pochopenia východiskového stavu Slovenska v roku 1993, potom pramenia také nahlúple, zamindrákované, názory, ako má Kuminčák.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hm

skôr si myslím, že má pravdu. Nič si nedal z toho, čo si napísal, že by sa v SR vyvinulo, skonštruovalo. Vo výrobe karbonových dielov, ktoré sú len ako drobná kusová výroba pracuje ledva desiatka ľudí a to len preto, že je tam veľký podiel ručnej práce, ktorú by v západnej europe nezaplatili
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No tak dám

http://www.topspeed.sk/slovens...
O výrobcovi karbónových dielov, ktorý robí všetko, návrh, technológiu, výrobu.....
http://www.topspeed.sk/slovens...
To sú len veci na ktoré som si spomenul. Takých firiem stále pribúda.

V roku 1993, tu nebolo nič, začínali sme skoro od nuly. A nereálne predstavy, že Slovensko môže byť Rakúsko, môžu mať len hlupáci. Nestáli sme na jednej lajne. My dobiehame a darí sa to. Len treba veci vidieť racionálne, nie emotívne. Vidieť ako sme začínali a kde sme dnes.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hm

myslíš tú korejsko-cyperskú firmu? ..... Nie som si vedomý toho, že by sme niekoho dobiehali, jedine, ak by nám išli oproti
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Re:

...vieš, ono je dosť ťažké diskutovať s niekym, kto chápe význam slov, ale vzdelanie chýba a súvislosti mu unikajú. A zdá sa že ten "ohsi" si ani neuvedomuje, že sa verejne blamuje (asi preto to "ohsi"). On nepochopí, čo je výskum a vývoj, a čo je výrobná konštrukcia a technológia. Pošle ti link na firmu, ktorej majiteľ verejne vyhlási, že nerobí vývoj, lebo na to nemá... ťažko s takýmito diskutovať. Ak nepochopí, že i tých 80 tisíc ľudí IBA vyrába to, čo navrhol niekto v Nemecku či Francúzsku, tak mu už niet pomoci... Smutné...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

S tou velmocou len pomalicky

malinky naznak ekonomickej krizy a automobilky zatvaraju brany uplne prve.
Na stastie,svetovy ekonomicky barometer "zatial" vyzera pozitivne.
Po dvadsatich siedmych rokoch by uz bolo nacase, aby si Slovaci uz KONECNE,zacali budovat aj
svoju vlastnu specialitu,aby sa to dalo aspon nazvat minivelmoc v niecom.Ono sa to da,len treba mat
na to volu.Mladi pracuju v cudzine a doma je nezamestnanost.
Skladanie aut na Slovensku tam je len kvoli lacnej odbornej sile.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME