Sobota, 25. november, 2017 | Meniny má Katarína

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Voliť čestné osobnosti. Ale kde ich vziať? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

V Moskve tento bordel

ma svoje korene. Bohuzial stale nadavame na fasistov, ale hlavne zlo robia bolsevci. Presne podla vety z clanku "A my se do Moskvy chodíme učit, víte co? My se od ruských bolševiků chodíme učit, jak vám zakroutiť krkem. A vy víte, že ruští bolševici jsou v tom mistři."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

xeter, v systéme parlamentnej demokracie

rozhodujú o zložení parlamentu voliči prostredníctvom slodobných volieb. K dispozícii majú slobodný masmediálny priestor, do ktorého slobodne zasahujú podobne, ako (v danom prípade) autorka článku cez blog. Máme "hračku" zvanú internet, rôzne informácie a rôzne rozhodnutia. Na zásadné rozhodnutia nepotrebujeme Moskvu. Nepíše sa rok 1948. Je úplne iná situácia.

A ja nemám pocit, že (ako píšete) stále nadávame na fašistov. Ak by sme stále nadávali na fašistov, tak v tomto priestore by nemal také preferencie pán M. K. a jeho ľudia. Problémom je povrchný pohľad na udalosti minulosti (histórie) a ja bohužial musím konštatovať, že svojim dielom prispela aj autorka aktuálneho textu na blogu.

V Československu by bol komunistický režim, aj keby v roku 1946 vyhrala strana anjelov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Slobodny masmediany priestor je velka

iluzia. Ked Hribovi nechcu zverejnit nahravku podobnu Ficinovmu hlasu, tak moc slobody v tom nie je. Taktiez porovnavat marginalny blog s vecernymi spravami, ktore sleduje milion obyvatelov je povazlive. Parlamentna demokracia je vo vacsine statov v podstate mrtva a kto to ako prvy pochopi a zmeni vyhra.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

xeter, ak je parlamentná demokracia

vo väčšine štátov v podstate mŕtva, tak voľby sú potom o ničom. Lenže na akom základe potom vznikajú parlamenty a následne vlády? Voliči volia iba akosi formálne? Je to hra?

Šéf časopsisu Zem a vek by povedal, že áno.

Ja však na jeho drísty kašlem a domnievam sa, že systém parlamentnej demokracie má svoj zmysel.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

parlamentna demokracia

vo forme ako ju pozname vycerpala svoj potencial a treba to vo vacsine krajin zmenit. Precitajte si program manifesto britskych konzervatistov a je to loz prekryta dalsou lzou a takto to nemoze dalej fungovat, pretoze je to neznesitelne. V UK idu k volbam len starsi volici, ktori ziju na zotrvacnik. Mladi politikov prekukli a vedia, ze je to len divadlo. Z politikov sa stali herci a jedine ti ktori ovladaju umenie pretvarky najlepsie tak su voleni, pretoze pochopili, ze je tu obrovske mnozstvo ludi, ktori nepouziva ani pamat, ani hlavu pri vybere volenych zastupcov. Samozrejme, ze sucasni politici si svoje koryta budu strazit, tak dlho ako to len pojde.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Existuje reálny postup ako vytlačiť

odroňov. Čestnou osobnosťou ste napr. vy alebo ja. A ešte ďalších niekoľko stotisíc občanov slovenska. Treba sa zaoberať tým ako nás posunúť skrz voľby dopredu, aby sa podmienky zlepšili ? Vôbec nie. Ďaleko reálnejšie je zamerať sa na to, aby tí, čo sa ocitli vpredu boli pod dokonalým drobnohľadom a trvať na tom, aby tam nikto neľumpačil. To, že vyvolenci budú zavretí akoby v sklennom výklade sa bude dať zdôvodniť tým, že my občania chceme mať pod trvalým drobnohľadom čestné postupy tých obetavcov v sklennom výklade. Pre špekulatívnych jedincov bude pobyt v presklennom výklade frustrujúci a samí sa budú pýtať do skromného pozadia s materiálne o niečo skromnejšími podmienkami. A do presklenných výkladov sa postupne nasúkajú tí čestnejší - budú racionálne prehovorení, že takto to je pre štát najlepšie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

K+

Dakujeme, pani Antalova
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

O tom, že v niekdajšom Československu

bol v rokoch 1948 až 1989 komunistický režim nerozhodli české voľby v roku 1946. Rozhodnutie o "zavedení" komunistických režimov v Európe padlo počas rokovaní na sklonku vojny. Ich účastníkmi bola protihitlerosvská koalícia. Voľby v roku 1946 neboli referendom o tom, či bude v tomto priestore zavedená diktatúra trvajúca desiatky rokov.

Tiež treba brať v úvahu, že v roku 1946 nemalá časť českej voličskej základne takú zlú mienku o komunizme, akú ju mala v čase existencie komunistického režimu (roky 1948 až 1989). Plus iné príčiny.

A je otázne ako by dopadli v roku 1946 voľby na Slovensku, ak by nebola zakázaná HSĽS.

Na doplnenie treba napísať toto: v rokoch 1991 až 1992 to bolo HZDS a SNS, ktoré tvrdili, že komunistický režim bol na Slovensku k vôli voľbám v roku 1946 (české výsledky). Išlo o absolútnu demagógiu, ktorej cieľom bolo negativizovanie ČR.

Je mi záhadou, prečo autorka aktuálneho textu používa podobné postupy.

A je mi to ľúto.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Voľby roku 1946 teda neboli slobodné, lež vopred zmanipulované po dohode s mocnosťami...?
...a ak áno, nie je snáď tomu takto vždy a všade...?

Výsledky volieb 1946 boli celoštátnym priemerom, pričom ČSR vtedy neexistovala ako federácia.
Tak netárajte.
Išlo proste o kombináciu oboch faktorov:
rozhodnutím mocností smeli mať ČS komunisti vo vtedajšom politickom systéme ČSR nadštandardné postavenie, ktoré bolo navyše umocnené všeobecným ("všeobecným" v zmysle najširšom) vnímaním Stalinovho ZSSR čoby najaktívnejšieho osloboditeľa ČSR
(Západ bol vnímaný občianskou spoločnosťou skrz prizmu Mníchovskej dohody 1938 ako nedôveryhodný spojenec, či skôr í"spojenec").

S tým HZDS samozrejme máte pravdu (=objektívne fakty)--
pravdou však je aj to, že Mečiara vyrobilo bratislavské vedenie VPN,
takže je namieste i tá otázka, na kieho šľaka medzi seba ťahali človeka s takýmito názormi (i ľudí im podobných) medzi seba.
---
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V závere článku na blogu autorka píše

o čestných osobnostiach, kde ich vziať a vraj nie sú ani v opozícii...

Ako merať čestnosť človeka? Je snáď k dispozícii nejaký merač čestnosti? A ako merať čestnosť človeka, keď aj tá je skôr otázkou interpretácie.

Niekto sa môže od samej čestnosti hoc aj roztrhať. Jeho oponent bude trvrdiť, že ide o aboslútneho lumpa. A to nepíšem iba o politike.

Medziľudské vzťahy nie sú založené na abtstraktnom hovorení (písaní) o čestnosti. Slová ako čestnosť, morálka sa dajú rôzne ohýbať podľa potreby. Sú to hlavne slová.

A donievam sa, že v sociálnom kontakte by akási totálna čestnosť znamenala skoré skolabovanie jedinca.

Nekajo tak je to aj s klamstvom.

Skúste permanetne neklamať.

Má snáď 18 ročný chalan, ktorý príde neskoro do školy na vyučovanie profesorke povadať, že dvôdom jeho neskorého príchodu bolo intenzívne nočno - ranné súloženie so susedou? Niečo na spôsob: "super som si vrzol, ale som unavený... pochopte ma".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Isté spôsoby vyjadrovania i konania jedinca je možné posúdiť s ohľadom na všeobecne prijímané zásady správania sa:
tie však vyhodnocuje každý sám za seba, a tým sa vyhodnocujúci prikláňa buď k určitej názorovej väčšine alebo menšine.
Ak teda napríklad Vy vyhodnotíte, že životné správanie sa Einsteina bolo vždy v poriadku, tak je to iba Váš názor--
pre Vás platný bez ohľadu na to, ako to vyhodnotí väčšina respondentov.
.
Totálna čestnosť neexistuje a ani existovať nemôže:
bolo by snáď morálne správne či čestné zavraždiť Adolfa Hitlera vo veku piatich rokov...?
Na druhej strane je však morálne správne očakávať od dospelého Adolfa Hitlera čestné správanie za akýchkoľvek okolností bez ohľadu na to, čo za čestné považuje hoci i on sám--
inak by sme skĺzli do roviny egoistickej svojvôle,
zlatého to grálu liberálnych individualistov.
---
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

VÁŽENÁ AUTORKA...

...čo sa mojich názorov týka, tak nie je ani tak dôležité nájsť ľudí čestných absolútne ( s ohľadom na ich každodenné pôsobenie), lež čestných čo do dôsledkov ich rozhodnutí s dopadom na systém, ktorý sa snažia svojou "prácou" ovplyvňovať (=každodenný život krajiny).

V prípade, že takýchto ľudí nie je možné nájsť, tak je možné regulovať správanie tých, ktorí sú k dispozícii--
a to zákonmi, zákonnými mantinelmi, v medziach ktorých budú môcť sa pohybovať, fungovať, politicky sa "správať".

Povedané/napísané inak:
kde nie je možné postaviť človeka nad systém, tam je nutné postaviť systém nad človeka--
nie však v zmysle boľševicko-fašistickom, lež v zmysle klasickej demokratickej kontroly ľudu nad jedincom,
prieniku názorov VŠETKÝCH nad názorom Jedného.

---
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME