Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bojové obrnené vozidla 8x8 a 4x4 pre OS SR (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Pásové modernizované BVP ?

A čo tých 18ks pásových modernizovaných BVP pre ISTAR ?

Ako bola vyhodnotená dodávka modernizácie 18ks bojových vozidiel pechoty (BVP), ktorú podpísal vtedajší minister obrany Martin Glváč (Smer) štyri dni pred voľbami 2016?

zdroj: https://domov.sme.sk/c/2020360...

Z Výročnej správy 2016 - VTSÚ Záhorie - MOBOV - Modernizácia bojových vozidiel pechoty (str. 5) vyplýva, že v priebehu roka 2016 boli validované požiadavky zhmotnené v operačnej požiadavke užívateľa (OS SR - ISTAR), vyrobený prvý kus BPsVI pre prieskumnú jednotku ISTAR a realizované technické, kontrolné a v závere roka i užívateľské skúšky. Po realizácii TOO bola realizovaná dodávka 4 ks techniky do OS SR. V riešení úlohy sa pokračuje i v roku 2017.

zdroj: http://www.vtsu.sk/vyrocna_spr...
link: https://forum.valka.cz/topic/v...

Takže aká bude súhra týchto 18ks modernizovaných pásových BPsVI "Svatava" so 70ks technicky najzaujímavejšími verziami viacúčelového taktického kolesového vozidla?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nijak.

podla zatiaľ obmedzených informácii šlo o velmi nevýhodný nákup.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Aligátor je fajn, len sa nesmie zraziť s Fábiou. Som zvedavý, či sa to všetko rieši preto, aby Výboh dostal zas kšeft, alebo to naozaj "armáda" potrebuje a nákup pôjde medzinárodným tendrom
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Armáda a spoločnosť ...

Pôsobil som viac ako 15 rokov ako vyšší dôstojník v armáde vo oblasti špeciálnej vojenskej výroby. Prezbrojovanie či dozbrojovanie našej armády uvedenými OT má vyše dvadsaťročné oneskorenie. Za túto dobu tí istí, čo umožnili jej totálny úpadok idú našu armádu " zachraňovať " nákupom veľkého množstva obrnenej techniky. V minulosti som vo viacerých periodikách či na blogoch alebo v diskusiách mnoho krát upozorňoval na to, že naša armáda je nedostatočne vyzbrojená, nemá potrebné množstvo vojakov, že sa totálne rozbil celý bojovo - mobilizačný systém aj zrušením ZVS a necvičením záloh, že teda naša armáda je nebojaschopná a teda neschopná brániť suverenitu a obranyschopnosť nášho štátu. Vtedajší aj terajší mocní však na tieto skutočnosti, hraničiace s vlastizradou nijak nebrali do úvahy. No a čuduj sa svete, páni Glváč, Fodor ako bývalí ministri obrany sa nejakým spôsobom zobudili, rozhodli sa našu armádu odrazu spraviť bojaschopnou a súčasný minister obrany Gajdoš tomu úspešne asistuje. Je už pomerne dlhšia doba od doby, kedy som mal sto percentný prehľad o vojenskej výrobe na Slovensku, no ale aj tak som presvedčený, že ešte dochované výrobné kapacity a zručnosť našich robotníkov by dokázali pre našu armádu vyrobiť potrebnú modernú výzbroj a techniku. O to tu ale nejde, ide tu o ďalší kolosálny superkšeft v hodnote viac ako miliarda € pre niekoho v pozadí, či je to pán Výboh alebo niekto iný neriešim. Uvedená miliarda a z toho vyplývajúce benefity však určite veľmi silne šteglia na dlani. Nie je to tak dávno, čo náš priemer Fico, keď videl pochodujúcu jednotku vojenských profesionálov na nábreží Dunaja pri nejakej tej sláve vyhlásil : načo pchať peniaze do takejto armády, keď ani nevedia pochodovať. Nuž, skutočne vysoko odborné zhodnotenie poslania a účelu ochrankyne našej suverenity. Niežeby by mi nejak veľmi ležalo na srdci naše členstvo v NATO, ale vždy som tvrdil aj v spojitosti s nestabilnou situáciou v niektorých susediacich krajinách, že najlepšie prispejeme k sile NATO, keď budeme mať armádu, ktorá nás aj bez NATO dokáže ochrániť a to aspoň v prvých okamihoch možného konfliktu. Poukazoval som na prípad dvoch členov NATO - Grécka a Turecka vo vojne o Cyprus, keď muselo najprv umrieť veľa civilistov a vojakov než asi po pol roku došlo k diplomatickým rokovaniam. Mimochodom, tento konflikt nie je dodnes vyriešený a nepriateľské strany musia oddeľovať jednotky OSN. Čo teda zodpovední robili pre našu bezpečnosť a ochranu našich životov a majetku po celú dobu od novembra 1989 až po dnešok, no vôbec nič, iba brali platy a rozpredávala majetok armády. Boli pri tom všetci súčasní mocipáni, ale aj generalita armády, všetci sú za súčasný neutešený stav v našej armáde zodpovední. Je preto doslova morbidné, ak sa včerajší likvidátori slovenskej armády dnes pasujú ako novodobí hrdinovia za jej znovuzrodenie.
Nie všetka ruská technika je zastaralá a preto ju treba vymeniť. Príkladom sú aj modernizované BVP a tanky. Aj aligátor má svoje miesto vo výzbroji našej armády. Osobne som presvedčený, že fortiel ľudí, pracujúcich v oblasti vojenskej výroby ešte nevymizol, ešte sa dá vhodnými investíciami v potrebnom rozsahu vojenská výroba na Slovensku obnoviť. Dôkazom je Dubnica a jej mobilné húfnice o ktoré je záujem aj v zahraničí. Chce to iba dostatočnú vôľu zodpovedných, ale tá ako sa zdá chýba. Omnoho dôležitejšie sú monster nákupy za miliardy €, ktoré určite nedajú prácu našim ľuďom. Takže, určite je tých neriešených problémov v našej armáde viac ako som uviedol, sú to ale vysoko odborné témy, niektoré z nich nie sú dokonca určené verejnosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

1. Mohli by ste porovnať bojové vlastnosti- efektívnosť týchto vozidiel s BVP, prípadne aj vzhľadom na ich ceny?
2. V čom vidíte prednosti a nevýhody a celkové zhodnotenie účelnosti pásových obrnených vozidiel v porovnaní s kolovými?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Tiež som slušný človek, ale ako sa zdá, veľmi sa vo vojenskej problematike nevyznáte. Problém je v tom, že najlacnejšie peniaze sú tie, čo si nepožičiame, BVP máme a tie druhé by sme museli nakupovať. No a tá vaša posledná výhrada je doslova smiešna. Viete vy vôbec akú má akákoľvek odolná technika životnosť pri vojenskom konflikte ? Odpoveď : niekoľko minút, na každú zbraň je protizbraň ktorej je úplne jedno či zničí kolesovú alebo pásovú techniku a ľudí v nich.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

1. Práve preto som sa Vás pýtal, lebo predpokladám, že v danej oblasti sa lepšie vyznáte ako ja. Ak som dobre pochopil Vašu odpoveď, technika, ktorá sa plánuje nakúpiť, nie je z technického hľadiska lepšia, ako BVP z domácej výroby, ktoré sú už desaťročia vo výzbroji SR.
2. Vaša druhá odpoveď nesúvisela s otázkou. Ja som nemal nijakú výhradu k Vášmu príspevku. Nepýtal som sa Vás na životnosť vojenskej techniky v boji, ale na porovnanie a zhodnotenie spôsobov jej pohybu.
Čo sa týka účelnosti vojenskej techniky, tá nespočíva len v tom, že jednotlivý kus aj s ľuďmi vo vojenskom konflikte môže byť zničený za niekoľko minút. Preto vojny trvajú aj roky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

V mojom príspevku netvrdím, že BVP je všeliek, iba to, aby boli ešte zostávajúce kapacity účelne využité do doby, než sa ukončí postupné prezbrojovanie. To, že sa v niekom odrazu prebudí po dvadsiatich rokoch svedomie a spomenie si, že je potrebné armádu mať aj bojaschopnú je skutočne morbidné a preto akékoľvek obhajovanie nákupu kolesových OT za jednu miliardu € musí byť prinajmenšom diskutabilné. Viete o tom, že sme mali vo výzbroji celkom schopné OT - 64 8 x 8, kde sa vytratili ? Treba brať do úvahy aj iné záujmy ako sú lobbizmus a pre niekoho výnosný biznis. Inak BVP majú stále vysoké jazdné aj plavebné vlastnosti pri prekonávaní vodných tokov a doslova " móda " vojenských akože expertov všetko v jednom okamihu postaviť na kolesá nie je veľmi šťastné, ak zoberieme do úvahy terénne profily našej krajiny, husto popretkávané vodnými tokmi, kde ako prepokladám, budeme viesť možné obranné boje. Je mi jasné, že IT technológie sa vo veľkom uplatňujú aj vo vojenstve, vývoj a pokrok nik nezastaví, ale treba brať do úvahy aj fakt, že v konečnom dôsledku to aj tak ostane na pechote, ktorá obsadí územie konfliktu. Nie som žiadny zadubenec alebo spiatočník, veľmi dobre chápem, čo si žiada doba, ale nik ma nikdy neresvedčí, že samopal typu Kalašnikov nie je najlepší na svete. Pán Galko ako vtedajší minister obrany predal 25 tisíc týchto samopalov hlboko pod cenu ako nadpočetné, ako by sa teraz zišli na vyzbrojenie budúcich aktívnych záloh či dobrovoľníkov. Samopal BREN je síce moderná zbraň, ale málo odolná voči poveternostným vplyvom, jej výroba a postupné zavádzanie do výzbroje našej armády nie je tým najšťastnejším riešením. Z dlhodobého hľadiska je vysoko účelné a efektívne nevyraďovať urýchlene a nepremyslene z výzbroje ešte funkčnú a spoľahlivú techniku a výzbroj, ale udržiavať alebo ju odernizovať až do doby postupného prezbrojovania či dozbrojovania a to aj s ohľadom na možnosti našej ekonomiky. Pôsobil som v armáde temer 30 rokov, z toho 15 rokov v špeciálnej vojenskej výrobe, viem o čom hovorím.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie je to pravda,

tak, ako boli prebytocne vtedy, tak by boli prebytocne aj teraz. Nikdy, za ziadnej vlady neboli urcene pre aktivne zalohy ani dobrovolnikov, co to pisete, prosim vas? Ako vojak a dostojnik by ste to mali vediet. Odkial viete, ze sa idu kuppovat zbrane pre aktivne zalohy alebo dobrovolnikov alebo, ze ich treba zaobstarat? To takisto nie je pravda. Ak bude treba vyzbrojit aktivne zalohy, zbrani je pre ne, a nie 50 rocnych z cias Ludovych milicii, k dispozicii dost, nemajte obavy.

Vysvetlenie predaja tych samopalov je tu, predaj bol uplne v poriadku.

https://lubomirgalko.sk/vysvet...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ahoj

Ak chceš naozaj objektivne zhodnotiť vlastnosti pasových BVP a plánovaných BOV 8X8 musíš to hodnotiť komplexne. Napriek tomu že sa môže zdať niekomu že nebude veľký rozdiel v kvalite týchto vozidiel ved budu skoro rovnako vyzbrojené. Skutočnosť je upne iná. Reálne stretnutie klasickej BVP 2 s modernými BOV 8x8 by skončili tak ako keď sa 1990 roku stretli T-72 s Americkými Abramsami a Anglickými Challengermi. BVP by ani nezistili kto po nich strieľa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kolesové či pásové alebo ich kombinácia?

Ale ak by to malo záležať len na skutočnosti, že súčasné "BVP-2 by ani nezistili kto po nich strieľa." tak to by sa dalo vyriešiť minimalistickou modernizáciou súčasných BVP-2, ktorá by stála za neporovnateľne nižšie finančné prostriedky* ako kolesové BOV 8x8 a to ešte nehovoriac, že súčasné BVP-2 možno komplexne modernizovať do podoby IFV Šakal resp. IFV Mexa.
Dokonca až tak, že údajne jedno kolesové BOV 8x8 by sme dokázali dve až 2 a 1/2 takto zmodernizovaného BVP-2 do podoby IFV Šakal resp. IFV Mexa.

* už predsa predmetom modernizácie Šakala bola taktiež inštalácia multispektrálneho varovného systému pracujúceho v mikrovlnnom a laserovom spektre a ochrana proti pozorovaniu vo viditelnom a blízkom infračervenom spektre.

Naposledy pred pár dňami IFV Šakal zachytili v Dubnici 80. výročí zbrojovky.
3:02 - 4:15
https://www.facebook.com/dubni...
http://forum.valka.cz/topic/vi...

"Napriek tomu že sa môže zdať niekomu že nebude veľký rozdiel v kvalite týchto vozidiel ved budu skoro rovnako vyzbrojené."

Takže vzhľadom na vyššie uvedené porovnáveme palebnú silu jedného kolesové BOV 8x8 s dvoma modernizovanými BVP-2 do podoby IFV Šakal resp. IFV Mexa alebo ešte zrozumiteľnejšie:

30 mm kanónom ,guľometom a PTRS vs 2x 30 mm kanónom , 2x guľometom a 2x PTRS alebo ešte zrozumiteľnejšie:

81ks kolesových BOV 8x8 vs 162ks modernizovaných pásových IFV Šakal resp. IFV Mexa alebo

ak pripustíme kombináciu kolesových BOV 8x8 a pásových BVP v pomere fifty-fifty tak

41ks kolesových BOV 8x8 s 81ks modernizovaných pásových IFV Šakal resp. IFV Mexa

A teraz možno vypočítať efektivitu z hľadiska kvality/kvantity/ceny tj. hodnoty za peniaze...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ahoj a ďakujem a odborný príspevok

Avšak nesuhlasím s tvojim názorom. Pri hodnotení modernizácie musíš hodnotiť aj budúcu životnosť alebo prevadzkové náklady a dalsie faktory. Napr tzv "ľahká" modernizácia BVP ako prebieha teraz (18 ks vyšie - velmi zjednodušene len doplnenie veže) stoji 1,8 mil eur pritom zivotnosť je prekalkulovaná na polovicu doby nového BVP alebo KOV.

Teda ročné náklady sú skoro rovnaké ako pri modernizácii alebo nákupe nových KOV. K tomu ale treba pripočítať že KOV bude úplne niekde inde v balistickej ochrane... a lepšie budu aj ďalšie vlastnosti. Takže v konečnom dôsledku je vyššia hodnota za peniaze na strane KOV ako na strane akejkoľvek modernizácie BVP. Preto je nákup KOV jednoznačne efektívnejší ako modernizácia BVP.

Ešte horšie by dopadlo porovnanie komplexnej modernizácie BVP. Jednoducho BVP nemá ten modernizačný potenciál.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Informovanosť / Transparentnosť ?

Naozaj z tej tzv. "ľahkej" modernizácie BVP ako zrejme prebieha teraz (18 ks vyšľie - velmi zjednodušene len doplnenie veže) stoji 1,5 mil eur sa naozaj čudujem odbornej verejnosti a invistigatívnym novinárom a možno aj opozičným poslancom, že sa nedožadujú informácii od MV SR resp. OS SR ako bola vyhodnotená dodávka modernizácie predmetných 18ks bojových vozidiel pechoty (BVP), ktorú podpísal vtedajší minister obrany Martin Glváč (Smer) štyri dni pred voľbami 2016?

Čítajte viac: http://www.sme.sk#ixzz4iZQs2fS...

Inými slovami ako boli vynaložené finančné prostriedky Nás daňových poplatníkov pri tejto akvizícii tj. hodnota za peniaze keď podľa dostupných informácii, ktoré sa dajú len informatívne cez google search dohľadať to naozaj nevypadá na komplexnú modernizáciu BVP do podoby IFV Šakal resp. BVP Mexa či už z vežou TURRA 30 alebo DVK-30.
Ale len o "ľahkú" modernizáciu bojového prieskumného vozidla BPsV Svatava do podoby BPsVI "Svatava" s vežou TURRA 30 a zrejme modernými lokačno - detekčnými systémami, ktoré využije ISTAR. Ale ak áno tak potom ta cena rozm. hodnota za peniaze ako uvádzate by sa pominula úplne pôvodnému zámeru, že by sa mohol aj v našich podmienkach BVP-2 efektívne modernizovať na IFV Šakal resp. BVP Mexa s full výbavou do max stropu 1,5 mil EUR za kus.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Porovnávať bojovú odolnosť BVP a akýchkoľvek tankov je ako porovnávať Dávida s Goliášom. Inak ale je fakt, že tanky zohrávali a aj budú zohrávať podstatnú úlohu v možných ozbrojených konfliktoch. Vojna v Iraku ukázala, že ani slávny Abrams nie je pred obyčajnou ručnou raketovou zbraňou imúnny, videl som ich dosť poničených. Avšak pravda je taká, že všetko čo súčasné moderné armády majú vo výzbroji pre vedenie pozemných operácií je niečim zničiteľné, preto podobne ako v II. sv. vojne bude pri dlhodobých konfliktoch rozhodovať vždy ekonomický potenciál a logistika tých ktorých krajín, zúčastnených na konflikte. Áno, súhlasím, IT technológie sú už také vyspelé, že nepriateľa zistíte skôr ako ho uvidíte, prejavuje sa to hlavne v leteckých súbojoch, ale aj tu už napríklad američania znovu nacvičujú súboje zblízka a vedia dobre prečo to robia, sú to aj neblahé skúsenosti z vietnamskej vojny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

... trochu sa mýlite

Ja som neporovnával BVP z tankom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ak by neboli pos*ali

napríklad takú konštruktu, mohli vyvinúť kdečo na svetovej úrovni. napríkald danu češi až teraz idú "modernizovať".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prispevky do NATO

2%, su zaplatene?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

to nie je príspevok do NATO, ale toľko z rozpočtu máme dať na svoju armádu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Armadna vyzbroj

kupena kde?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ak by sa podarila modernizácia

tak aby prebehla transparentne a bez zlodejín , bol to asi zázrak,
taktiež mi chýba vízia tankového práporu s Leopardami v ťažkej brigáde
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Miroslav Makyta: Odstavte Fica ! 2 246
 2. Diána Marosz: Na Slovensku Maďar, v Maďarsku Slovák 1 406
 3. Eva Onačillová: V Košiciach hospitalizovali ďalších 5 detí pre osýpky - je príčinou antivakcinačná kampaň? 1 186
 4. Martin Droppa: Do veľkej a malej politiky 1 080
 5. Denisa Augustínová: Kambodža: Mali byť mŕtvi, no žijú, aj vďaka vám Slovákom 1 003
 6. Marek Strapko: Posilka v byte - pozor na susedov! 984
 7. Viliam Novotný: To je zlý žart - sestrám pridali 13,10 eur 914
 8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (15. - 21.2.1919) 824
 9. Július Kovács: Hystéria okolo ústavného predsedu súdu Fica. 809
 10. Martin Beňo: PARALYZOVANÝ ÚSTAVNÝ SÚD - ľudia si zaslúžia istoty 733

Rebríčky článkov


 1. Tomáš Jurkovič: Je zvýšenie platu primátora Košíc po 2 mesiacoch adekvátne?
 2. Martin Beňo: Poďakovanie čitateľom
 3. Július Kovács: Hystéria okolo ústavného predsedu súdu Fica.
 4. Vladimír Krátky: Bratislavské peklo začína !
 5. Miroslav Somora: Róbert Fico a jeho manipulácia
 6. Petra Babanova: Kandidáti 1
 7. Milan Lacúch: Dva dôkazy toho, že sme bytosťami citu
 8. Miroslav Somora: Výzva pre kandidáta na prezidenta, p. Šefčoviča
 9. Drahoslav Jonáš: Voľby kandidátov na ústavných sudcov
 10. Marek Kytka: Rady, tipy pre tréning chrbáta a trapézov, základné rozdelenie tréningov - II. Časť

 1. V Krompachoch sa vykoľajil nákladný vlak, trať je neprejazdná
 2. Harabin nasadil do kampane autobus (video)
 3. Pri čelnej zrážke dvoch áut pri Prešove zahynula vodička
 4. ONLINE: Dunajská Streda doma vo veľkom šlágri čelí stále neporazenému Slovanu
 5. Za Hitlerom pátral štyri mesiace. Bruno Ganz nechcel byť súčasťou Tretej ríše
 6. Smer plánuje zvýšiť minimálnu mzdu na 600 eur
 7. Všetky autobusové zastávky na košickej stanici dočasne zrušia
 8. Harabin na mítingoch kričí i spieva. Spomína aj Sorosa
 9. Nechytateľná hlavička. Kucka strelil svoj prvý gól v drese Parmy
 10. Pri Ďurďošíku vyletelo auto z cesty, vodičku vystrihovali

 1. Robert Fico znefunkčnil pilier demokracie kvôli osobným záujmom
 2. Ficov kult osobnosti paralyzoval Ústavný súd: Poslanci kandidátov na sudcov nezvolili
 3. Mikloško: Slovensko sa dnes nachádza v najväčšej politickej kríze za celých 30 rokov
 4. Majchrák, Hanus: Brutálny Robert Fico
 5. Robert Fico sa zbláznil: Slovensko je rukojemníkom človeka v amoku
 6. Mikloško Hlinovi: Za svoj politický život som pre dobro KDH odviedol veľký kus práce
 7. František Mikloško: 5 otázok Štefanovi Harabinovi
 8. Generál Macko: Danko návštevou Ruska pokračuje v rozklade našej zahraničnej politiky
 9. Matovič najprv pourážal Mikloška, teraz podráža Čaputovú
 10. Europoslanci Záborská a Škripek podporujú v prezidentských voľbách Mikloška

Už ste čítali?