Nedeľa, 20. august, 2017 | Meniny má Anabela

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

„Veď len Slovák spadol z lešenia“ (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

pani diána ako skoro vzdy ste napísala famozny blog. dakujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pripájam sa s rovnakým hodnotením.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pripájam sa

pekný článok, ďakujem a všetko dobré prajem pani Diána
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Liptovskí murári

Srdečne zdravím. Len na doplnenie: Budapešť naozaj postavili slovenskí murári. Prevažne z Liptova z obcí Pribylina, Bobrovec, Závažná Poruba, Vavrišovo a iných. Moja stará mama sa narodila v roku 1906 v Budapešti , kde jej mama robila slúžku a otec bol murárom (zomrel na týfus, je pochovaný v Budapešti nevedno kde). Môj starý otec (narodený v r. 1896) ako dvanásťročný bol poslaný do Pešti s ostatnými rodákmi (Bobrovčanmi) aby "pomáhal pri múre".
Boli to všetko statoční ľudia a zdatní remeselníci. V Pešti sa naučili "fortieľu" a potom si doma na Liptove postavili vlastné domy (príďte sa pozrieť do týchto obcí - fasády sú vyzdobené podľa meštianskych domov).
Viac sa je možné dozvedieť v knihe A. Húsku: Liptovskí murári.
V Budapešti stavali nielen paláce, ale pracovali aj na stanici Keleti.
P.S. s tým alkoholom to bola zrejme pravda, pretože v Bobrovci uvedomelý katolícky farár založil prvý "spolok striezlivosti" aby sa predchádzalo tomuto neduhu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A zmenilo sa niečo?

Šak aj Bratislavu stavajú imigranti. Stačí sa prejsť okolo početných bratislavských developerských projektoch v štádiu realizácie, aby si počula ľubozvučnú vychodniarčinu, pričom značná časť z týchto staviteľov je o niečo viac opálená, než by sa vzhľadom na aktuálne ročné obdobie dalo očakávať.
Ale verím, že dnes už nenocujú na slame v pivnici :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A opäať: Zmenilo sa niečo?

"V istom čase bola ich „invázia“ dokonca taká silná, že peštiansky magistrát sa snažil zamedziť príchodu slovenských robotníkov postavením stráže v peštianskom chotári."

Furt rovnaké správanie, akurát nie "peštianský magistrát", ale Orbanova vláda, a nie "v peštianskom chotári", ale na južnej maďarskej hranici...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Furt rovnaké správanie? Nebyť Orbána, tak máš v spálni piatich irackých kamošov, ktorí sa radi podelia s tebou o tvoju vlastnú posteľ :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

odkial chodite na tieto nezmysly? To kedy bolo obdobie, ked na Slovensko prichadzali migranti? Niečo mi zrejme ušlo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Jan ma pravdu. Keby Muslimovia mohli vstupit na Slovensko. oni by uz boli vsade. Preto aj pre Slovensko je dolezite aby cesta do Strednej Europy bola uzavreta pre nich.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Odkedy muslimovania nemožu vstupiť na Slovensko?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dnes

je to naopak a za prácou tou stavebnou za dampingové ceny sem chodí veľa etnických maďarov. Spracúvam históriu jeednej známej rodiny zo strednej vrstvy. 3/4 z nej skončili v Maďarsku. A to nie je jediná. To bola pre slovákov oveľa väčšia krivda na ktorú sa nezabúda. Inak tie zábery budov sú otrasné. Je vidno ako si maďari vážia svoje pamiatky. A mimo Budapešti je to ešte horšie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"za prácou tou stavebnou za dampingové ceny sem chodí veľa etnických maďarov"
Z Dunajskej Stredy?

K tým záberom: Vzhľadom k tomu, že ide o čiernobiele snímky, bolo by dobre vedieť kedy boli urobené. Za socializmu to aj u nas vyzeralo trochu inač. Aj tak je to dosť ťažko porovnávať, ako si kto čo váži. Napr. bratislavskou Redutou sa môžeme právom hrdiť, ale skús sa prejsť po Kapitulskej ulici.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je

to pravda a nie sú z Dunajskej Stredy. Napr. úspešne tu (rozumej BA a okolie), už niekoľko rokov stavia desiatky rodinných domov ročne maďarská firma z Győru. Cenovo je to o cca 30% lacnejšie ako firmy zo Slovenska. Majú toľko zákaziek, že nestíhajú a odmietajú ďalšie. Všetkých remeselníkov si tiež vozia svojich. Majú tu len jedného zamestnanca kt. je zo Slovenska - to je obchodný zástupca.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dumpingové ceny použíjem, keď sa chcem presadiť na trhu, ale odmietať zákazky a pritom pýtať o tretinu menej. než domáca konkrencia? To budú nejakí samaritáni...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pre Slovákov bola krivda, že im Maďari ponúkli prácu, lebo každý Slovák nemal možnosť uživiť sa okopávaním krumpiel? Potom asi nevieš, o čom píšeš.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ale viem

na posledných 70 rokov sa monarchia rozdelila. Oproti rakúskej časti, ktorá mala už volebné právo aj pre meštianske vrstvy a všetky národnosti mohli slobodne používať svoj jazyk, mali aj vlastné školy tá uhorská časť sa stala jedným z najzaostalejších častí Európy s ukrutným jazykovým útlakom. Zďaleka nie všetci slováci okopávali krumple a ich postavenie na viedenskom dvore nebolo vždy nízke. Nie ma´dari nám dávali prácu, ale uhorská monarchia. Notári, lekári, učitelia neboli vždy iba maďari. Tu na hornom uhorsku boli vládnou vrstvou vždy nemci a tí držali ma´darov v šachu. Len za tých posledných pár desaťročí si mysleli / a dodnes myslia/ že boli niečo viac.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

"ukrutným" jazykovým útlakom

LOL
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

to som rad zeč vies

lebo poznanie je moc
LOL LOL
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V Skótsku, v Írsku

V Uhorsku uz existoval toho casu zákon o národnostiach, pricom V Skótsku, v Írsku pouzívanie ich jazyka bolo trestné (preto prakticky skoro vymreli), pricom slovencina sa pouzívala, aj noviny vychádzali v slovencine, bolo povolené puzívat slovenské mená madarských miest( len si pamatajme 70 a 80 roky ked v Ujszo nemohlo sa napísat Losonc len Lucenec, atd). Cize ten úkrutný jazykový útlak bol ovela mensí aj v porovnaní s Britániou, ako aj Francúzskom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nezabúdajte

že sme žili v Rakúskej monarchii a tá bola o inom - to som písala vyššie. keby boli mali maďari toľko času ako angličania voči Írom a Škótom - boli by sme dopadli podobne. A to naozaj pochádzam z rodiny, ktorá ovládala nemčinu aj maďarčinu. Viedeň bola naším druhým domovom. Ale ten útlak bol prisilný - aj keď krátkodobý. Dnes sa naša rodina snaží o znalosť rečí aj u svojich potomkov. Dohovoríme sa anglicky, nemecky a taliansky/ samozrejme aj rusky/ Ale už moji starí rodičia, ktorí ešte mali maďarské školy sa striktne postavili proti tomu, aby sa ich deti vzdelávali v tomto jazyku. Nemčinu nás učili naďalej. Prečo asi ? Stačí čítať stránky Maďari.sk a tie ich príbehy ala Hans Christian Andersen - samozrejme bez možnosti diskusie. stačí ak majú pocit, že Báthory bol ma´dar, aby urobili zo sadistky bylinkárku. Smiala sa nám celá rozhladená Európa. Pozrite sa je to susedný národ a veľmi milí pohostinní ľudia. Ale zobuďte sa konečne a uvedomte si, že aj ma´dar kope krumple a už dávno neplatí maďar- gróf a slovák -žobrák. Tak ako sa to snaží podsúvať aj tento blog. Proste všade boli rôzne vrstvy obyvateľstva, ale pričleňovať niektorým iba úspech/ nezaslúžene/ a druhých iba podceňovať tiež nie vždy zaslúžene - to vám už dnes drahí maďari nikto nezožerie.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME