Nedeľa, 19. november, 2017 | Meniny má Alžbeta

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo by to malo byť jednoduché? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

no

ja tu mam jednu poznamku, predstava ze stat ci obec ma a moze vsetko urobit je taka slovenska, iste dobry starosta vie vselico spravit ale ak dobre chapem tu mali viaceri ludia nacierno zumpu, pouzivali ju a teraz sa odmietaju podielat na jej vyprazdneni. Preco by starosta mal za obecne peniaze ju vyprazdnit ?
Moze im dohovorit ( naozaj si nemyslim ze cena za vyprazdnenie zumpy je hopribilna ) aby sa poskladali ale kritika by mala ist primarne k nim,.
Pravne je riesenie je zazalovat majitela pozemku, ten dostane sudny prikaz ju vybrat a na naklady zazaluje tych co ju pouzivali. Bude to trvat roky a naklady na sudy prevysia naklad tak 50x.
Preco sa nesnazime apelovat na ludi aby sa nechovali ako ***** ? Obec a stat to nezachrani, ved ked nieco pouzivam, tak niest naklady a zodpovednost je normalne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prečo by mal starosta...?

Vychádzajme z predpokladu, že právne čistá je možnosť zažalovať majiteľa pozemku. Kto ho zažaluje? - Pani Fašungová asi nie, lebo - na akom základe?
Teda to znova ostáva na starostovi, aby podal uvažovanú žalobu.
Ale nie je možné - keď sú tam hypoteticky viacerí napojení načierno - aby im obecné zastupiteľstvo uznesením zakázalo predmetnú žumpu používať dovtedy, kým si "nezlegalizujú vzťahy k nej" a začnú znášať aj náklady? Vami navrhované dohováranie asi nepomôže, pretože susedia pani Fašungovú údajne vysmiali.
Ak susedia nebudú brať vážne ani tento zákaz, načo sa súdiť s vlastníkom pozemku? Stačí sa s ním dohodnúť, aby aj on podporil uznesenie obecného zastupiteľstva.
Je jedno, či sa žumpa raz vyprázdni na náklady vlastníka pozemku alebo na náklady obce, ak je pravda, že sa nejedná o horibilnú sumu.
A potom, keď bude žumpa prázdna, stačí "zablendovať" vyústenie kanalizácie do žumpy tým, ktorí odmietnu uhrádzať náklady na jej vyčerpávanie v budúcnosti.
Osobne si myslím, že dotknutých susedov by smiech veľmi rýchlo prešiel.
Ale "znormalizovať" situáciu v tomto zmysle nemôže pani Fašungová ako súkromná osoba, ale tu musí konať starosta spolu s obecným zastupiteľstvom - z úradnej moci!
Pán "tyso" - nepošlete pánu starostovi podnet v článku v navrhovanom znení (alebo nejakom inom)?
Ja áno.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hm

starosta nie je prokurator, kedze nie je stranou sporu tak nema legitomny dovod zalovat. A rovnako sa neda zakazat nieco nelegalne :)
Poskodena je jedine Fasungova, tak sa musi starat. Spoliehanie sa na inych je sotva pozitivne.
Uradna moc ? Ta moze konat len podla zakona, aky zakon by sa tu mal aplikovat ? Ide o sukromny spor tam stat ani obec nema pravo konat ( neviem aka je situacia, mozno su porusene hygienicke predpisy a tam by sa dala aspon dat pokuta. Ale zrejme vlastnik sa nestara a neplati, tak by sa to minulo ucinkom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prečo spomínate prokurátora?

Pozrime sa na tvrdenie, že "starosta nie je stranou sporu a nemá legitímny dôvod žalovať". Pýtam sa, kde je tu nejaký "spor", v ktorom by sa mal starosta obce angažovať žalobou?
Ak sa daná žumpa nachádza v intraviláne obce, predstavuje pre niektorých obyvateľov obce konkrétny problém - hygienický, ekologický aj bezpečnostný - pritom obec dostáva pre samosprávu finančné prostriedky podľa počtu občanov, a z tých prostriedkov sa uhrádza aj starostov plat, starosta musí riešiť problémy občanov.
Nech povedzme preverí, či daná žumpa predstavuje vecné bremeno k pozemku podľa listu vlastníctva. Ak také bremeno neexistuje, žumpa "legislatívne" neexistuje ani pre SPF ako vlastníka, ani pre podnikateľa, ktorý si ten pozemok prenajal. V tom prípade ju možno "odstrániť" aj fyzicky, a to najlepšie jej znefunkčnením.
B článku sa uvádza: " Starosta vyzval dotknutých obyvateľov, aby v súlade s VZN obce č. 4/2007 do dvoch týždňov odčerpali a vyviezli svoje fekálie z predmetnej žumpy."
V tom čase si teda bol vedomý toho, že časť obyvateľov v obci porušuje konkrétne VZN a konal! Prečo zrazu nemôže konať teraz, keď je problém ešte vypuklejší?
Treba zistiť, kto má právo spoplatniť danú žumpu jej užívateľom (SPF, nájomca pozemku alebo obec), a ten nech im predpíše úhradu za jej využívanie. Ten ju môže za tie peniaze nechať pravidelne vyčerpávať (aj udržiavať v náležitom technickom stave), a ešte mu ostane aj zisk.
Ak užívatelia žumpy predpis neuhradia, treba im doterajšiu prax "zatrhnúť" a kanalizáciu do žumpy znefunkčniť. Nech sa potom oni domáhajú žalobou na súde svojich práv! Určite ich každý sudca vypočuje "s porozumením", keď priznajú farbu, že žumpu chcú naďalej užívať bezplatne!
Skúste vy, "tyso", nezaplatiť vodárňam, energetickým závodom alebo plynárenskému podniku a hneď vás bez pardónu odstavia od vody a energií. Čo, Alekšince sú v inom štáte, tam tieto pravidlá neplatia?
Starosta obce by nemal pri tom všetkom chýbať.
Ak je stav naozaj taký akútny, ako tvrdí pani Fašungová, môže vyrúbiť vypočítavým užívateľom žumpy pokuty už len za to dlhodobé porušovanie VZN. A za tie peniaze objednať vyčerpanie žumpy aj jej uvedenie do nezávadného stavu do času, kým sa nevytvoria potrebné finančné toky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a cennik

nasiel som cenu 50 EUR za 9 m kubickych. Tak nech je to 200 EUR, to len na ilustraciu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Keby som bol starosta

v tejto smradlavej diere,(nemam umysel sa dotykat citov obyvatelov tejto obce),tak uz len k voli vlastnej hanbe,by som to nechal vycucnut za svoje vlastne naklady.Som si isty ze tento "starosta" si to moze dovolit zo svojho platu, ale nema ani schopnosti vyriesit jednu zumpu.
Aspon uz viete koho nevolit nabuduce,vcetne tych ostatnych holofojtosov ktori su dobri len na dve veci.
Ved viete ake.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Odpoveď a vysvetlenie danej situácie

Dobrý deň pán Cudziš.
Občania Alekšiniec ma upozornili na Váš blog, kde sa venujete problému žumpy v miestnej časti Lahne. V blogu ste spomenuli v jednej vete v zátvorke, že je možné sa vyjadriť v diskusii. Veľmi rád tak urobím, len ma mrzí, že ste nedali priestor sa vyjadriť aj druhej strane ešte pred napísaním blogu. Mohli ste sa priamo obrátiť na mňa, keďže ste celý blog postavili na jednej vete, ktorú som v danej formulácií nikdy nenapísal, ani sa tak verejne nevyjadril, či už telefonicky alebo mailovo. Ako dôkaz som Vám mailom poslal celú diskusiu s p. Fašungovou, a aj žiadosť doplnenia nášho stanoviska do textu blogu. Vyjadril som sa, citujem: "Je to problém, vieme o ňom, ale legislatívne sa nám ho nepodarilo zatiaľ vyriešiť. " V blogu je uverejnené zavádzajúce tvrdenie "Legislatívne nie je možné tento problém vyriešiť." Osloviť ste mohli starostu obce Alekšince alebo priamo obecný úrad, kde by vám veľmi radi poskytli podrobnejšie informácie.
Ale vráťme sa k danému problému, v obci nie je spustená kanalizácia. Aktuálne kolaudujeme čističku odpadových vôd a spolu s ňou 1. a 2. etapu, ktorú sme chceli spustiť už v roku 2016, ale skolaudovať spomínané projekty je veľmi náročné, keďže je to vyše 10 rokov od začatia prác a dávame dokopy potrebnú dokumentáciu. Pracujeme na tom aktívne, ale sú určité postupy a lehoty, ktoré nedokážete urýchliť. Miestna časť Lahne sa nachádza 5 km od centra obce, je to najvzdialenejšia časť, kde žijú naši občania. Keďže nemáme spustenú kanalizáciu ani v centre obce, tak pokiaľ nenájdeme investora, ktorý by zafinancoval vybudovanie kanalizácie v časti Lahne, tak z vlastných zdrojov to bude trvať roky. Toto volebné obdobie sa snažíme aj do tejto časti investovať finančné prostriedky, čo oproti minulým obdobiam je už pozitívna zmena. Každá časť obce má svoje problémy a jednou z nich na Lahniach je spomínaná žumpa. Tento problém nevznikol ako píše p. Fašungová pred 2 rokmi, keď sme nastúpili do vedenia obce, ale pred desiatkami rokov. Hneď ako ma p. Fašungová oslovila s daným podnetom som si s ňou dohodol stretnutie, vypočul ju a začal daný problém riešiť. Po analyzovaní danej záležitosti sme spolu so starostom zistili, že daná žumpa nie je na obecnom pozemku, neevidujeme k nej žiadnu dokumentáciu. Starosta danú situáciu začal aktívne riešiť s jednotlivými úradmi a hľadajú možnosti ako daný problém čo najjednoduchšie vyriešiť.
Vy spomínate, že riešenie je, aby obec žumpu vytiahla na vlastné náklady, čiže z prostriedkov občanov - daňových poplatníkov. Keby sme takto postupovali, mohli by si nárokovať aj ostatní občania z iných časti obce na preplatenie nákladov na vytiahnutie žumpy. Vaše riešenie je krátkodobé a nespravodlivé. Prišiel by čas, kedy by opäť vznikol rovnaký problém. Praktické riešenie môžeme uskutočniť až keď to budeme mať legislatívne podložené. Obec nemá také kompetencie, aby mohla na súkromnom pozemku vykonávať akúkoľvek činnosť bez príslušného povolenia.
V súčasnosti daný problém riešia na životnom prostredí a aj Slovenská štátna inšpekcia. K tejto veci nemáme zatiaľ stanovisko od príslušných úradov, ale nie je pravda ako píšete, že sa pasívne prizeráme a ignorujeme celú záležitosť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Odpoveď a vysvetlenie danej situácie 2

A odpoveď na Vašu pripomienku ohľadom finančnej situácie v obci je: ÁNO vedeli sme aká je finančná situácia, a preto sme išli kandidovať za starostu a poslancov aby sme obec oddlžili a určili jej víziu na najbližšie roky. Na začiatku bolo množstvo dlhov, ktoré sa blížili ku 400 000€! Máme za sebou množstvo práce, ktorú možno nevidieť vo fyzických projektoch. Zostala nám veľká sekera, ktorú bolo potrebné vyrovnať. Posudzovanie našej práce, len z pohľadu spomínaného problému je veľmi neobjektívne.
Veľmi rád si prečítam aj Vaše ostatné blogy, keďže som Vás doteraz nepoznal.
Ďakujem.
Ing. Anton Kušnír
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME