Pondelok, 21. august, 2017 | Meniny má Jana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

17. Pátranie po „ľudskej beštii“. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... podľa sčítania z roku 2015 je na Slovensku približne 1256 medveďov s prevahou samíc. (+/- 233 kusov)
*
https://www.aktuality.sk/clano...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... podľa sčítania bolo k 21. 5. 2011 na Slovensku 5 397 036 ľudí Aj tu bola mierna prevaha samíc (51,3 %).

Z uvedených údajov vypláva, že človek rozumný, cicavec, veľkosťou porovnateľný s medveďom hnedým, je asi 4297-krát viac premnožený než medveď hnedý. Je iróniou, že práve on hovorí, že premnožený je medveď hnedý.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... napiste mi prosim, kolko ma byt zajacov, bazantov, lisok, jazvecov, srncov, jekenov, diviakov, medvedov ... napr. na 10 ci 100 km2, lebo ja to naozaj neviem. V opacnom priade ide v pripade pouzivania slovneho spojenia "premnozeny" iba o obycajnu spekulaciu typu "myslim si."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vieš, Pado, ja si o tebe myslím svoje, ale je tu Kódex a zbytočne by ma vymazali. Nikde som nenapísal nič o premnožení, dokonca si trúfalo myslím, že "premnožený" ani nie je slovné spojenie ale prídavné meno.
Dal som tu iba informáciu, voľne dostupnú, koľko medveďov predpokladajú na území Slovenska.
*
Samozrejme existujú rôzne prepočty, koľko "zajacov, bazantov, lisok, jazvecov, srncov, jekenov, diviakov, medvedov " je rozumný počet na 10 ci 100 km2, lebo na území Slovenska žijú ľudia a bezpečnosť ľudí je prvoradá. Lenže ty nepotrebuješ fakty, ty sa živíš emóciami a toto je téma, kde prevládajú emócie a ty sa môžeš na tejto téme, na ktorej sa môžeš priživiť .
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mne je upne jedno co si akysi kandelaber mysli. A zakazte auta, ide o bezpecnost ludi ... Ak ja sa ziovim emociami, tam Vy ucelovymi bludmi a iba takym ohrozenim clovekja, ktore vyhovuje Vasej komunikacnej strategii - "medvede su zle, zle, zle ... ".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Rudolf Pado sa demaskoval. Účelové lži ako pracovná metóda. Podsúvať nepravdivé tvrdenia a fabulovať. Demagóg v priamom prenose.
A teraz fakty. Medveď sa vyhýba človeku, kým sa dá. Má výborný čuch a človeka pri priaznivom vetre zacíti na 3-5 kilometrov. Teritórium pre dospelého silného samca, ktorý si značkuje svoje územie a v ktorom nestrpí iného medveďa je 20-30 km2.
Písať ďalšie konzekvencie nemá zmysel. Pado reaguje len na fakty, ktoré vyhovujú jeho zámerom.
Btw., to že tvoja dcéra videla medveďa na 20 m je asi taký dôkaz o bezpečnosti a možnosti predvídať jeho správanie ako moja skúsenosť zo študentských čias, keď na mol opitý šofér odšoféroval bezpečne nákladné auto z poľa na dvor miestneho JRD bez najmenších problémov a dodržiaval všetky dopravné predpisy... Medveď ako jedna z mála šeliem nemá vyvinuté mimické svaly - z jeho mimiky nevyčítaš, či za 2 minúty odíde alebo zaútočí. To, že vás medveď pustil k sebe, znamená , že medveď urobil chybu ale na šťastie pre vás to nevyhodnotil ako bezprostredné nebezpečie. Stačí pár jednoduchých pravidiel a dokážeš minimalizovať riziko útoku pri stretnutí. Rovnako hlúpa chyba alebo hlúpa náhoda vyprovokuje útok.
*
Dnes celý deň chodím medzi autami, treba urobiť obnoviť platnosť technickej a emisnej a žiadne ma neohrozilo. Asi preto, že tam nesedel nikto padoidný...
*
Zastrelili medvedicu, ktorá sa pohybovala v blízkosti ľudí. Asi to bolo treba urobiť s vylúčením laickej verejnosti, podobne ako sa robia tendre pre "našich ľudí" . Alebo naopak - laická verejnosť by mala byť zo zákona oboznámená s tým ako sa hospodári so štátnym rozpočtom. Potom by sa trebárs tetušky na dôchodku budili strachom zo sna, že na to, aby dostali svoj dôchodok, si musel Fico požičať pol miliardy Euro. Čo ak raz príde doba, ževnám nepožičajú ? Medveď sa nažerie v lese ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

samzorejme, vieme povedať

koľko má byť zajacov či srncov - hovorí sa tomu normované kmeňové stavy (daného druhu) a sú vypočítané celkom sofistikovanou metodikou (zohľadňuje sa aj úživnosť rôznych typov fytocenóz, veková štruktúra lesov a p). Nepočítajú sa na km2 ale priamo na daný revír. Väčšinou ich poľovní hospodári prekračujú - pre zredukovanie počtov na tieto stavy by bolo potrebné dosť veľké úsilie.

Pre medveďa (ani líšku či jazveca) ich zrátané nemáme, pretože s touto zverou sa "nehospodári". U chránených druhov by ich vlastne mali povedať ochranári, ale nepovedia, pretože nevedia.

Celá tá nedávna hystéria, keď poľovníci kričali, že chcú medveďa regulovať a ochranári, že najprv potrebujú vedieť presný počet, bola zbytočná - po zistení pomerne presného počtu medveďov ochranári aj tak nepovedia nič - nemajú na to nijakú metodiku, pretože ju donedávna nepotrebovali.

V skutočnosti u šelmy nepotrebujeme vedieť presné počty. Princíp je veľmi jednoduchý - navyše sú všetky tie medvede, ktoré robia problémy. Ak by problémy robili všetky, všetky by boli navyše a smeli by ostať iba v zoo. Jednoduché, ale "zelení slniečkári" to nechcú počuť. V skutočnosti nerobia problém všetky medvede, vieme, že v časoch keď ich bolo niekoľko stoviek (možno 800), problémy takmer neboli. Ale nepotrebujeme to počítať -bohato stačí každého problémového medveďa zastreliť. "Inga" bola priam prototypom problémového medveďa. Zistila, že "túristé nemaj zbraně" a rozhodla si svoje teritórium vynútiť medzi ľuďmi. Fungovať to nemohlo, bolo ju treba hneď zastreliť (možno aj umiestniť do zajatia, ale dospelého divého medveďa si nikto nevezme a hlavne, ekonomicky to nemusí byť možné, však súdruhovia kapitalisti).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dávam ti za pravdu

pouličný Kandeláber. Pado si vymýšľa a trepe hovadiny, z môjho pohľadu, hoci on si myslí, že má jedinú pravdu a tou je tá jeho. Premnožený znamená, že je ich veľa a to vzniklo množením. Keď sme zcivilizovali túto krajinu tak pre ľudí a nie pre šelmy. Ako píšeš bezpečnosť ľudí je prvoradá a zvlášť, keď ide o ohrozený druh - naše deti. Neviem, či je pán Pado ženatý a má deti? Ináč by možno písal, keby sa jeho syn počúraval v noci lebo má zle spomienky na stretnutie s tým milým zvieraťom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... mila pani, moja dcea videa medveda z 20 metrov a nema hrozostrasne sny. Hlavne nepustajte deti z domu, lebo svet je velmi zly prioestor pre zivot - vsade ciha objektovne a subjektivme nebezpecie. auta, prirodne zivly, teroristi ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Asi ste z iného cesta.

Želám nerušené túry, túry bez dobrodružstva a nebezpečenstva.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pozivajme slovo "dojčiť".....rozpravajme Slovensky.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME