Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

30 fotek z dnešního protestu (SNP, Bratislava) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

V ďaka za fotografie

Predsa len niečo aj k demonštrácii (postreh mimo fotiek).

Nie je mi jasné, prečo organizátori doaleluja opakujú, že ich protesty sú apolitické. Ak majú požiadavky nasmerované k politikom, tak ide o požiadavky politické, čo je normálne. Ak sa bude niekto (napríklad) zaoberať kritikou voči výkonu športovca, tak plôjde o kritiku voči jeho športovému výkonu. Budeme sa teda tváriť, že nejde o šport? A v prípade politiky a politikov nejde o politiku?

Počas komunistického režimu sa vládnuca strana tvárila, že politika je iba a len jej majetkom a "ľud" nech sa do nej nestará. Komunistická strana síce volala po tzv. angažovanosti, ale takej tej formálnej, nekritickej voči strane samotnej.

Aj Smer - SD volá po apolitickosti protestov. Bodaj by aj nie. Nechcú aby to bolo o politike. Keď sa totiž hovorí o kauzách, tak je to akože iba o technickej stránke problému. Ak by však už smerácka družina pripustila, že je to o politike Smeru (a to je), tak by to bolo o inom.

Ak protesty nebudú podchytené politicky, tak skončia v stratene, mimo ihriska. Protestujúce dievčatká s kvetinkami vo vlasoch a ich kamaráti to bez opozično - politického zázemia ďaleko nepotiahnu.

K aktuálnemu diskusnému príspevku som už po prvom proteste obsahovo niečo podobné napísal aj v texte môjho blogu pod názvom: Protesty voči kauzám politikov nemôžu byť apolitické

S pozdravom bloger Martin Škopec Antal
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Často s Tebou nesúhlasím,

ale tento príspevok a aj ten nasledujúci neváham označiť za geniálny. Dnes máš svoj deň.
Tu "apolitickosť" protestu oni mysleli tak, že doň oficiálne nie je zapojená žiadna politická strana. Po prvá to nie je kritérium pre politickosť verzus apolitckosť, a po druhe, naozaj..., prečo by doň nemohla byť zapojená politická strana? Bohužiaľ do nášho spoločenského vedomia sa nám úspešne podarilo vsugerovať, že politika je niečo fuj (nie konkrétní politici alebo politické strany sú fuj, ale politika ako celok) a mladí ovplyvnení touto celospoločenskou hypnózou sa od nej dištancujú v obsesívnej snahe zachovať si svoju čistotu až sterilitu. Nič také neexistuje, naopak, ako sa hovorí, čistému všetko čisté - aj ta politika.
Páči sa mi, že mladí bojujú proti pokrytectvu, som s nimi a držím im palce, ale nech proti pokrytectvu nebojujú iným pokrytectvom, ktoré si ani neuvedomujú. Pokrytectvom, ktoré do dokonalosti ad absurdum doviedol tento pán:
https://anyfiles.pl/icons/1647...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mas pravdu, ale jmenuj jednu politickou stranu, kvuli ktere si slovenska politika zaslouzi zbavit se nalepky "fuj".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... mať obľúbeného politika je ako mať obľúbenú chorobu...
30% Slovákov miluje hemeroidy.

Taká politická strana, žiaľ, na SK neexistuje. Ak je nejaká nová strana na obzore, pokašle si to nejakou vykopávkou z politického smetiska.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

U mňa je to SaS,

čim samozrejme netvrdím, že organizátori protestu musia mať rovnaký názor.
Ale aj keby na pravé poludnie s lampášom v ruke zaboha nenašli na tom našom Slovensku žiadneho spravodlivého politika, tak mi to príde skôr ako dôvod založiť vlastnú politickú stranu, než ako dôvod neustále alibisticky zdôrazňovať svoju apolitičnosť.
Jiři, oni nie sú apolitickí z núdze, oni sú apolitickí z princípu!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nerozporuju, ze z principu, jen tvrdim, ze pokud chceme, aby lide prestali chtit byt apoliticti z principu, musi se politici aktivne posnazit a trochu si zaslouzit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

P.S. Dekuju za odpoved!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mňa len napadla taká kacírska myšlienka, či to neplatí skôr obrátene - že ľudia si musia dobrých politikov zaslúžiť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Obecne to plati. V pripade organizatoru vcerejsiho pochodu ne, protoze u nich se vzhledem k jejich veku neda predpokladat, ze by meli zasluhy na aktualnim stavu slovenske politiky.
Zkusim zevseobecnit: Lide si musi dobre politiky zaslouzit, s vyjimkou prvovolicu u kterych si hlas musi zaslouzit politici.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

P.P.S. K myslence zalozeni vlastni strany - konkretne tento protest organizuji stredoskolaci. Ty bych jeste do zakladani vlastni strany netlacil.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

9000 účastníkov zaCelé Slovensko je málo

Primálo na to, aby dostali nejakú politickú stranu do parlamentu. Aj keby sa strojnásobili.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kuman2, existuje niekto iba a úplne

spravodlivý? Existuje niekto iba a úplne pravdovravný, čestný? Teraz nepoukazujem len na oblasť politiky.

Ale predsa: čo znamená slovné spojenie spravodlivý politik? Prípadne nespravodlivý politik?

Ako interpretovať slovo spravodlivosť, keď sú mnohé podobné označenia skôr výsledkom osobnej, subjektívnej interpretácie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Jisty Athensky politik, jmenoval se Aristeides (recko-perske valky), takovy byl. Zachovalo se vypraveni, ze v den ostrakizmu (hlasovani, kdo ma byt na urcitou dobu vypovezen z Aten), prisel za Aristeidem negramotny clovek a zadal ho, aby mu vyryl na strep Aristeidovo jmeno. Aristeides tak ucinil a pak se zeptal: "A znas toho muze?" "Vlastne ne. Ale nelibi se mi, kdyz rikaji, ze je tak spravedlivy."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Veď práve!

To sa treba spýtať tých, ktorí hľadajú pánov dokonalých. Tým, ktorí sa múdro tváriac opakujú, že niet koho voliť a tým, že nedajú hlas ani relatívne slušným politikom, nechajú vládnuť gaunerov.
Iste, aj ja mám svoje hranice a viem si predstaviť situáciu, že by som nedal hlas nikomu, ale našťastie takáto situácia na Slovensku zďaleka nie je a nájde sa tu viacero osobnosti, ktorých som ochotný podporiť (ani jedna nie je súčasťou vládnej koalície), a to aj napriek tomu, že určite nie sú "úplne pravdovravní" a "úplne čestní". Takého človeka nepoznám a ani ja taký nie som.

Spojenie "spravodlivý politik" som napísal preto, lebo som si v tej súvislosti spomenul na text pesničky od Elanu: "Hľadali sme desať spravodlivých, nenašiel sa ale ani jeden..." Tí sa samozrejme nechali inšpirovať biblickým príbehom o Sodome a Gomore.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zrejme správnejší termín

mal byť "nestranícky".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

apolitický = úpoliticky neutrálny tj. postihujúci kazdu farbu napriec spektrom .. uz pochopitelnejsie ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ešte k protestu

Rečníci často hovoria o oligarchoch a vyvolených plus o tom, že mladí by nemali mať dôvod z tejto krajiny utekať.

Zo systému parlamentnej demokracie sa neuteká. Uteká sa z diktatúr. Nemáme emigrantov, ale migrantov. To, že sa tu niekto narodí neznamená, že nemôže ísť za niečim (relatívne) lepším. Naviac táto krajina bola dlhodobo pod komunistickou čižmou, čoho ekonomické a hodpodárske dôsledky zažívame dodnes.

Abstraktné nadávanie na oligarchov a vyvolených je (často) taká tá rétorická kotlebovčina. Kotleba a jemu podobní reči o oligarchoch, vyvolených a "kapitalistoch" šikovne využívajú na boj proti systému parlamentnej demokracie.

Problém nie je v systéme ale v mentálnom nastavení veľkej časti populácie, ktorá je rovnostárska, má v sebe hutnú dávku sociálnej závisti a nostalgiu za tzv. socializmom, keď "sa mali všetci rovnako dobre".

Som presvedčený, že nejeden demonštrant zo včerajška bude v najbližších voľbách voliť odporcov systému parlamentnej demokracie.

Možno by bolo vhodné viac hovoriť o dávno - nedávnej minulosti tejto krajiny, tohoto priestoru.

Problém je aj v tom, že v rokoch 1939 až 1945 a v rokoch 1948 až 1989 sme prišli o desaťtisíce talentov, ktoré sa už nemohli ďalej reprodukovať.

Nebyť deportácii, vrážd, emigrácie, mali by sme tu dnes inú politickú scénu, iné diskusné nastavenie.

Neboli by sme tak príšerne zaseknutí v prízemnom a v prvoplánovom pohľade na dianie.

A hlavne by sme prestali snívať o tom, že nejaký zázračný, čestný vodca nám zabezpečí šťastie v našom súkromnom živote.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dobrý deň, pán Antal,...

...musím sa Vám poďakovať za oba príspevky v tejto diskusii, hlavne ten druhý. Súhlasím sa Vami dobodky.
Bohužiaľ, nemyslím si, že tieto protesty mladých ľudí, študentov niečo podstatné zmenia - či už na súčasnej politickej scéne (koalícii, ale aj opozícii okrem iného chýba akákoľvek samoreflexia) alebo - alebo v mysliach samotnej mládeže. Sú to ľudia, ktorí sa narodili ďaleko po roku 1990 a dnes sú si dobre vedomí demokratických výhod v našej spoločnosti. Súčasne sú ale mentálne (asi je to vplyvom rodín) stále zakotvení kdesi v socializme neskoršieho veku. Dobre títo naši mladí vedia, že môžu v zahraničí študovať, pracovať cestovať - a tak tam študujú, pracujú aj cestujú. Vari každý z nich si ľahko vyberie túto cestu. Je to ich slobodná voľba.
Neverím ale tomu, že tak usilovne chcú študovať a potom zostať pracovať na Slovensku. Lákadlá zahraničia (hlavne finančné ohodnotenie, možná kariéra) sú veľké a na Slovensku ich mladým neposkytneme ešte dobre dlhé desiatky rokov. Ale ani ten život na Západe nie je sladké medlízanie, o tom potom.
V prehnaných očakávaniach a v čo aj najmenších sklamaniach z nich sa potom rodí inklinácia k odporu voči tzv. štandardným politickým stranám, z ktorého napokon klíči onen extrémizmus. (Všimli ste si, že by na týchto protestoch nejaké skupiny mladých výrazne protestovali proti extrémistom v parlamente, vo verejnej správe? Ja nie. Všetko sa to opakovane "točí" len okolo amnestií, p. Fica, p. Kaliňáka. Ale v tejto spoločnosti je x problémov, ktoré sa týkajú mladých a aj dnešných školákov, napr. na druhom stupni zš.)
Nezazlievam mladým, že protestujú, je to fajn a je to ich demokratické právo. Neverím ale v úplnú koncepčnosť týchto politických protestov (súhlasím s Vami - sú to protesty politické) a hlavne neverím v to, že by otriasli politickými základmi spoločnosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zaloz si blog a pis o extremistech ve verejne sprave. Mladi o nich nemaji jak vedet, kdyz se jim nekdo nebude venovat. Pricemz to neni problem jen mladych, ale spolecnosti obecne. Spolecnost registruje F*ca, Kalinaka, ale koho jeste? Nejsme jako celek lepsi, nez "mladi".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

tvoj príspevok mi pripomína pokryteckú rétoriku fica...vraj je fajn, keď sa mladí ľudia stretávajú na takýchto demonštráciách, svedčí to o tom, že sa zaujímajú o dianie na Slovensku...len sa akosi zabudol vyjadriť k jadru veci, a síce, čo je hlavným dôvodom týchto stretnutí ...ale to je také typické ficovské
no a ty si si zrejme nevšimol, že protesty sú smerované práve proti ficovským manierom, ktoré systematicky ožobračujú tento národ. a nie proti extremistom.
A propos, fico and company sú samý extrém...stačí keď si porovnáš ich slová s činmi.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Monika Nagyova: Rozčúlená Nemka v Tescu: U nás by sa to nestalo! 7 207
 2. Radovan Bránik: Neznesiteľná ľahkosť vraždy 7 017
 3. Jozef Drahovský: Počas týždňa mobility je MHD pre vodičov zadarmo iba niekde a len niekedy - Doplnené 4 870
 4. Ján Roháč: Motorkári, prečo sú vaše motorky také hlučné? 4 186
 5. Ľubomír Smetana: Polícia má pomáhať a chrániť alebo týrať cudzincov? 2 504
 6. Marianna Lipková: Rýchlo a zbesilo ( Z denníka obyčajnej učiteľky ) 2 468
 7. Václav Mika: Riadiť hlavné mesto nie je brnkačka 2 413
 8. Erich Mistrík: Slovenské mamičky, pekné dcéry máte 2 042
 9. Dominika Dongova: Ako spraviť ženu šťastnou? 2 039
 10. Marek Páva: Krajšia tvár Železnej studničky. Dočkáme sa niekedy? 1 828

Rebríčky článkov


 1. Martin Beňo: Progresívne Slovensko
 2. Peter Pipák: Humenné: Správa o stave mesta
 3. Vladimír Krátky: Mučili aj Imreczeho ?
 4. Tomáš Jurkovič: Kto bude parkovať v nových parkovacích domoch na sídlisku Ťahanovce?
 5. Denis Jacko: Rýmy, vlasy a posteľ
 6. Peter Bukov: Pozitívne inflačné čísla posilnili kurz eura
 7. Monika Plocová: Maminka je závislá
 8. Milan Lacúch: Egoizmus a individualizmus! Dva nosné piliere brány do záhuby
 9. Petra Babanova: V skrytosti a mlčaní
 10. Milan Lahučký: V Phnom Penhe sme videli viac ako bežní turisti

 1. Hoftych: Belgický novinár sa pýtal, že ako sa Trnava mohla dostať do skupiny
 2. Smer chce, aby ústavných sudcov volil parlament. Kiska návrh označil za nebezpečný
 3. Žitňanská sa rozhodla odísť zo strany Most-Híd
 4. Slovan skončil s debaklom 1:20. Urobí Trnava v Európe zázrak?
 5. Dievča vraj obťažoval gréckokatolícky biskup z Košíc
 6. Spravte nové referendum, vypočula si Mayová od európskych lídrov
 7. V Bratislave sa beží lepšie než na západe. Američanka prezradila prečo
 8. Na tréningu bol najlepší, v zápase zlyhával. Chlapec, ktorý zatienil Ronalda, je späť
 9. Robotníci plašili a trápili zvieratá v bojnickej ZOO
 10. Zrejme objavili vrak lode Endeavour, ktorej velil moreplavec James Cook

 1. A predsa sa stavia!
 2. SaS: Za horiace vlaky môžu rozhodnutia Andreja Danka
 3. Peter Nôta: Vďaka svedkom sme získali archív Paľa Rýpala
 4. SNS proti Slovenskému národu: Roztrhnutý vlak, uväznení cestujúci, horiace rušne
 5. Teológ Kocúr: Viem o slovenskom biskupovi, ktorý tiež sexuálne zneužíval deti
 6. Danko vykoľajil železnice: Horiaci vlak zanechal škodu na dvoch kilometroch trate
 7. Danko dusí Národ: Cestujúci z horiaceho vlaku išli 2,5 kilometra po vlastných
 8. Nepripusťme mediálne lynčovanie katolíckeho kléru!
 9. Teológ Kocúr: Viem o slovenskom biskupovi, ktorý tiež sexuálne zneužíval deti
 10. Demokraté v Senátu USA se snaží oddálit hlasování o Kavanaughovi

Už ste čítali?