Sobota, 25. november, 2017 | Meniny má Katarína

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Životu možno občas ujdeš, smrti nie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Pani autorka, píšete, citujem:...

..."Ešte žije zopár tých, ktorí okrem oficiálneho "vyrovnania sa so židovskou otázkou" udávali za slovenského štátu a pomerne dosť tých, ktorí sa "postarali" v komunistickej totalite o rozbité a zničené rodiny, ale predovšetkým o ich zavraždených blízkych."
Myslím si, že sa o obetiach týchto ľudí nepíše málo (áno - mohlo by sa viac), stačí sledovať napríklad príbehy, zozbierané organizáciou Post Bellum (sú uverejňované u nás a vo väčšom objeme v českých médiách).
Ale - čo Vam, pani autorka, bráni napísať sériu blogov o tých, ktorí sa u nás "vyrovnávali so židovskou otázkou" alebo o tých, ktorí ľudí prenasledovali, šikanovali a aj zabíjali počas komunistickej totality u nás?
Vari Vám chýba odvaha menovať tých ľudí? Alebo nemáte čas pátrať po archívoch - aj toho ÚPN? Neviem. Ale moralizovanie Vám ide.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Monsieur Chien, autorka aktuálneho

textu už XY krát písala o besnení totalitných režimov a občas (ba až často) si za to vyslúžila negatívne reakcie.

A odvahu na písanie takmer čohokoľvek netreba. Máme slobodný masmediálny priestor. Ako povedal klasik: "odvaha znamená urobiť niečo z čoho má človek strach". Autorka nemusí mať strach a myslím, že ho ani nemá.

Mne sa článok (až na pár maličkostí) pozdáva a dávam mu plus.

Spomenul som si ako veľká časť slovenskej populácie po roku 1990 podľahla "čaru" nového "vlasteneckého" rozrušenia oblečeného do nacionalistického odevu. Začalo sa nadávať na Čechov, Maďarov, Židov, atď, no kto kritizoval komunistický režim, ten bol označený takmer za protislovenský živel. Nacionalizmus áno, antikomunizmus nie.

Hrnko a celá SNS ziapali niečo o tom, že problémom bola existencia spoločného štátu Čechov a Slovákov a nie komunistický režim. Pridalo sa aj HZDS a ďalšie pseudovlastnecké "združenia".

Za medvedicou plačeme, čo je iste pozoruhodné, ale akosi plačeme na nesprávnom hrobe.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

čiže

keď zastrelia medvediu matku, a je nám jej ľúto, máme ísť plakať nad obeťami koncentračných táborov -- čudná logika -- preboha, ale veď nad tými, a úprimne, plačeme každý deň
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážený pán diskutér,...

...môj predchádzajúci príspevok bol smerovaný viac k tomu, aby sa o problémoch, ktoré spomína p. autorka, písalo. Vychádzal som aj z toho, čo má napísané v profile, a aj z toho, že som niekoľkokrát bol oboznámený s jej tvorbou. Možno som sa len zle vyjadril, ale nemyslel som to ako prvoplánovú kritiku autorky a jej textu, skôr ako nejakú inšpiráciu.
Na časy, ktoré opisujete, si dobre spomínam, aj v rýdzo osobných súvislostiach a v súvislostiach mojich blízkych priateľov.
Veľmi často s Vašimi názormi súhlasím, ako keby ste boli mojou "názorovou krvnou skupinou." Aj preto Vás rád čítam.Myslím si, že aj čítať budem.
S úctou M. Ch.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

PRE HABR (...ale vlastne i autorke)...

...tvrdenie typu
___
"autorka aktuálneho textu už XY krát písala o besnení totalitných režimov a občas (až často) si ZA TO (???) vyslúžila negatívne reakcie"
___

mi smrdí manipuláciou na sto honov a verte, že v tom určite nie som a nebudem sám.

Ak totiž autorka (ale nielen ona, ale to isté platí i pre Vás, vážený BLOGer Martin Škopec Antal) napíše celé stohy textov na tému besnenia totalitných režimov,
tak to bude práca nepochybne prínosná, poctivá, skvelá (=myslené mnou vážne a bez irónie).

Problémom je, ak do týchto textov ona (i Vy) vnáša(-te) kategórie akýchsi podivných "antiskupinových" zovšeobecnení typu "spoločnosť, ktorá nereflektuje vyvraždenie časti obyvateľstva, ale zavraždenie medvedej matky jej vadí".
.
Takže (aby som bol v tejto chvíli konkrétny) by ma teda zaujímalo
(napísané "rétorikou" a spôsobom uvažovania M.Š.A.):
na základe ktorého prieskumu verejnej mienky a štatistických údajov pani autorka tvrdí, že TÍ občania ozývajúci sa voči zavraždeniu medvedice ignorujú na druhej strane postupy voči ÚPN...?

Nie je to snáď celé nejakým uplatnením kolektívnej viny na základe stanovenia svojich vlastných kritérií,
vážená autorka...?
.
(P.S.:)
Pretože, milý Habr,
používate iba kategórie "dobrý JA" verzus kategória "nepoctiví VY".
Po X-tý krát Vám tu teda napíšem môj názor:
zvrátené kolektivistické uvažovanie plodiace slepé stáda je rovnako odporné ako zvrátené individualistické uvažovanie plodiace VODCOV slepých stád.
---
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Monsieur Chien, každý by mal robiť to, čo vie aj pre to, aby sa nezabúdalo a aby sa do tých archívov dostali pravdivé svedectvá. A kto vie, nech pátra v archívoch, nakrúca filmy, robí osvetu, A dáva úctu obetiam a varuje pred opätovným zneužívaním moci. Aj preto sme zverejnili výzvu poslancom, aby neschválili navrhované zmeny zákona o pamäti národa. Nie každý je historik alebo spisovateľ, ale v tejto chvíli može prispieť svojim podpisom pod petíciu Dcér politických väzňov.
Petícia je online tu:
https://www.peticie.com/petici...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Petíciou o čomkoľvek sa vodcovia stád zaoberať budú, ak sa tak vodcovia rozhodnú choro individualisticky na základe choro kolektivistickej podpory--pretože takto je nastavený súčasný systém.

Vyčítať však plošne ľuďom, prečo nie sú všetci aktívni v riešení reflexií záležitostí dávno zavraždených spoluobčanov svojich rodičov a starých rodičov, kdežto k možnosti ďalšieho pohonu na medvede sa poniektorí z nich vyjadrovať chcú,
a vysvetľovať to neraz tým, že mentálne sa teda Slováci asi stotožňujú s vyvražďovaním menšín,
mi teda rozhodne príde minimálne scestné.
---
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME