Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zakrivenie ako príčina gravitácie? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Áno,

gravitácia je príčinou všetkého vo vesmíre, aj zrýchľovaniu rozpínania sa. Žiadna čierna energia neexistuje. Je to gravitácia, len si ti vypočítajte!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán Hlavačka!

Ospravedlňujem sa Vám za to, že ja som omylom vstúpil do diskusii k Vášmu predošlému článku, lebo Vy aj týmto druhým článkom dokazujete iba jedno, že podľa Vás s relativisticku fyzikou je všetko v poriadku i keď nič nie je s ňou v poriadku.

Sľubujem Vám, že to už viackrát neurobím.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Skoda,

rozohrate peknym postrehom, ze svetlo sa lame pri hviezdach aj podla Newtonovych zakonov, lebo casto sa to interpretuje, ako keby ohyb svetla umoznovala iba Einsteinova teoria relativity.
.
Potom uz bohuzial stratene v pochybnych spekulaciach.
Cas je len jedna zo zloziek casopriestoru, takze dilatacia casu je jedno specialne zakrivenie casopriestoru.
No a aby toho nebolo dost, dokonca aj Newtonovu gravitaciu je mozne formulovat cez zakrivenie casopriestoru.
.
Mozno by sa dala aj Eisntenova teoria naformulovat bez zakrivenia casopriestoru.
Nie je ale racionalne, ked niekto zakrivenie zavrhuje len preto, ze tomu nerozumie a nevie si to predstavit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kauzalita neplatí ... ?

nezamieňame si príčinu s následkom ? To ako by bola zrážka dvoch áut príčinou veľkej rýchlosti jedného z nich ? Dilatácia času ale aj kontrakcia dĺžky ... vychádza z Einsteinovej ŠTR a tá bola spochybnená ! Ako vyrátame rýchlosť, keď ani čas ani dĺžka nie je invariantná ?v A ďalší postulát - najväčšia možná rýchlosť c (rýchlosť svetla vo vákuu) bola spochybnená ... prečo letie tachyóny rýchlejšie ? Majú zápornú pokojovú hmotnosť, keď fotóny majú nulovú ? Takže buď existuje gravotácia (jav) ktorá je sprostredkovaná gravitónmi (častice) a to spôsobuje zakrivenie časopriestoru ... alebo ... čo ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

chcem sa len jednoducho vyjadriť k súčtu rýchlostí. predstavme si dve telesá ktoré voči sebe letia. každé ma rovnaký zdroj svetla a rovnaké hodiny. svetlá svietia v smere dráhy. na telesách máme dve antény ktoré budú zaznamenávať dĺžku vlny. dĺžka odchádzajúcej vlny bude voči bodu ked teleso stálo oproti druhému telesu sa predĺži. ale prichádzajúca vlna sa skráti. keby sme merali podľa dĺžky vlny a času na hodinách rýchlosť svetla tak vždy nám vyjde c. nechcem tu matematicky odvodzovať vzorce ale presne bude vychádzať aj podľa meraní w=(v+u)/(1+(v*u/c^2)). pravdepodobne nemôžeme zostrojiť prístroj na meranie väčšej rýchlosti ako svetlo pretože žiadna hmota by nezaznamenala nejakú časticu ktorá by bola rýchlejšia ako svetlo. čo sa týka tachyonov tak tie sú predpovedané. ale je dá vec mi nejde do hlavy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tie "pochybné špekulácie" sú pomerne konkrétne a predpokladám, že by si ich nevedel konkrétne vyvrátiť alebo poukázať na kokrétnu chybu vo výpočte.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

pokúsim sa zareagovať miesto huncuta. pre výpočty by bolo potrebné dáta z družice na zakrivenie a ti sú presné podľa einsteinových prognóz. ale určitá paralela s newtonom tu je. predstavme si teleso ktoré padá do čiernej diery. neustále bude zvyšovať svoju rýchlosť až pre max rýchlosť hmoty, "je to v pl hodnotách". teleso malo svoju hmotnosť a okamžitá kinetická energia bola W=1/2*m*v^2. fotóny majú svoju energiu ale rýchlosť majú stálu c. kedže gravitácia bude ohýbať tak fotón ktorý by letel kolmo k čiernej diere by mal podľa telesa zrýchľovať, pretože gravitácia ako keby mu dodala energiu. rýchlosť c ale zmeniť nemôže ale môže urobiť jednú vec že zvýši energiu tým, že skráti sa vlnová dĺžka fotónu. fotón má aj svoju energiu danú vzorcom E=h*f, plancková konštanta x frekvencia tak mu môžeme prisúdiť aj relativistickú hmotnosť, pretože nám fotón pôsobí aj silovo. napr. reže materiál. to je dôvod prečo gravitácia, bude ho ohýbať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Problem je interpretacii

Myslim, ze problem nebude vo vypocte, ale v interpretacii vysledku.
.
"Tento príklad jasne ukazuje, že to dodatočné zakrivenie údajne zapríčinené gravitačným poľom Slnka pôsobiace aj na fotóny “bez hmotnosti“ a potvrdzujúce zakrivenie ako príčinu gravitácie je nepodložená populárna fikcia."
.
Nie ten priklad iba jasne ukazuje, ze nerozumies tomu, co je priestorocas. Pomale neutrino bude mat v priestorocase uplne inu trajektoriu, nez to rychle, takze aj zakrivenie priestorocasu bude na nho posobit odlisne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

zakrivenie

jedná vec mi nie je istá pri zakrivení priestoru. einstein ukazoval na svojej sieti ktoré predstavovalo dvojrozmerný priestor pri položení gule ktorá má svoju hmotnosť a rozmer ako zakriví priestor. ja mám jednú otázku. tá guľa ked by mala rovnaký rozmer ale hmota by bola hustejšia zakrivovala by ten priestor ináč. pokiaľ by mal byť ohyb svetla tak ten by sa musel narovnávať ak pripustíme možnosť, že čím je silnejší gravitačný potenciál na povrchu hmoty tým viac ohne svetlo okolo seba
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

otazka

mozes nieco viac napisat o vypocte podla Newtona ? Newton predpokladal ze svetlo je prud korpuskul, to vieme ze nie je pravda v klasickom zmysle. Ako teda ide dohromady vypocet podla newtona s predstavou ELM vln ?
Dalej, samotne pozorovanie nie je dokazom ale to ze ho Einstein vypocital vopred je dost silny argument.
A co s Merkurom ?
A nie je mi jasne ako vyzera dokaz ze na zakrivenie staci pocitat dillataciu casu, slnko stoji, dilatacia casu je nula, foton ide c dilatacia casu je nekonecna teda jeho vnutorny cas stoji. Mozes aj o tom napisat viac, ja nevidim ako by to malo suvisiet.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME