Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Do Matice na čaj? Kedykoľvek! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Prečo píšeš prívlastok

"slovenská" s veľkým S? Rozhodne je to Matica slovenská a treba ju písať v súlade so slovenským, nie s anglickým (americkým) pravopisom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem za upozornenie,

článok upravím. A medzitým poprosím reakciu/kritiku na jeho obsah. ;) Ďakujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vlastne nemusím upravovať,

Matica Slovenská je názov inštitúcie, jej meno, no a mená/názvy sa píšu s veľkým začiatočným písmenom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ty si písala aj

Zväz Sovietskych Socialistických Republík? Alebo Československá Republika? Nezmysel, len oprav
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vo viacslovnom názve sa s veľkým písmenom na začiatku píše iba prvé slovo. Prípadne, ak je v názve viac vlastných mien, píše sa veľké písmeno na začiatku každého z nich, napr. Organizácia Spojených národov. Ak by bol pri Matici základný (nie obrátený, historicky daný) slovosled, písali by sme Slovenská matica. Skrátene píšeme názov Matica s veľkým M preto, lebo ide o jedinečnú inštitúciu. Pozri Pravidlá slovenského pravopisu:
matica -e -tíc ž.; maticový; matička -y -čiek ž. Matica slovenská -e -ej ž.; matičný; matičiar -a m.; matičiarka -y -rok ž.; matičiarsky
Pozri Slovník súčasného slovenského jazyka:
matica2 -ce matíc ž. ako súčasť názvu i Matica ▶ (v minulosti) legálny svojpomocný spolok utláčaných slovanských národov v Rakúsko-Uhorsku na podporu národného povedomia a kultúrneho života: udržiavať styky s maticami slovanských národov; sympózium o zahraničných maticiach; matice poľské zohrali dôležitú úlohu pri rozvoji poľskej kultúry, školstva a národného uvedomenia; Matica srbská - prvá slovanská m. - bola založená v Pešti roku 1826 □ Matica slovenská jediná celonárodná kultúrna inštitúcia (1863 – 1875, obnovená r. 1919), ktorá položila základy národnej vedy, knižníc a múzejníctva a po násilnom zatvorení (1875) sa stala symbolom slovenského národa a jeho existencie
Nechcem poúčať, ale veľa ľudí si myslí, že písať hocikde slovo "slovenský" s veľkým začiatočným písmenom vyjadruje úctu, ale nie, vyjadruje iba neúctu k pravidlám jazyka. Obsah príspevku ma, žiaľ, nezaujal. Ale obdivujem ťa, že píšeš blogy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Opravené,

nebudem sa hrať na múdru, ďakujem za upozornenia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

autorka

Bohužiaľ sa diskusia zvrhla na jazykové okienko.

Avšak mňa fascinuje na blogu iné a to tvoj spôsob uvažovania. Prvé 2 odstavce blogu sú nezmyselné bláboly o Matici slovenskej ( ďalej už len "Matica" ), ostatné, tá lepšia časť, nadšenie z divadelného súboru a jeho tvorby.

Myslíš si, že kvalita divadelného súboru, hercov, hry, réžie nejako významne okrášľuje, skvalitňuje, vyzdvihuje Maticu, tento polofašistický spolok prestárlych, dementných nacionalistov, ktorý sa prežil už pred minimálne 60 rokmi? Nechceš nám dúfam tvrdiť, že bez Matice, by nik divadlo na Slovensku, či v Komárne, nehral?

Vplyv a váha Matice je už chválabohu nulová. Chceš dôkaz? Po vzniku SR Matica vyhlásila zbierku na slovenský zlatý poklad ( :-D ). Zároveň na tlačovej konferencii jej zástupcovia upozornili, že zažalujú každého, čo si zo zbierky bude robiť "srandu" ( po slovensky pre jazykových puristov "kakačku" ). Nuž a novinári to vzali doslovne a o zbierke a poklade takmer nepísali. Nuž a zbierka tak dopadla neslávne. Slováci venovali na poklad nejakých úžasných 20 miliónov korún, teda asi tak 5.- Kčs na hlavu! ( To následná charitatívna zbierka na Vianoce v TV vyniesla hravo 90 miliónov. ) No a ďalším veľdielom finančne geniálnych národovcov v Matici bolo, že aj tie biedne milióny prešustroval a nechal ukradnúť najväčší zo Slovákov ( Markuš ) v zlodejských fondoch. No biedni, trápni ťuťkovia.......

No a Maticu nakoniec dorazil v televíznej diskusii ľavicový politik Kanis, ktorý dôrazne upozornil ješitného a nafúkaného zástupcu Matice, že ich nik nevolil, že nemajú žiadnu právomoc a žiadne morálne právo na riadenie a smerovanie štátu....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Re: autorka

Nepotrebujem zvelebovať Maticu, ani to nechcem robiť. Iba tvrdím, že Maticu netvoria len tie prehnité móresy ale tvoria ju aj ľudia, ktorí sú pre kultúru na Slovensku ochotní urobiť viac, ako len prijať pozvanie na predstavenie. O tom, že práve títo ľudia robia skvelú vec svedčia napríklad aj minuloročné Národné Matičné slávnosti, ktoré boli práve v Komárne. A verte, že ich neorganizovali "polofašistickí, prestárlí, dementní nacionalisti." ale množstvo mladých šikovných ľudí. Nepochybujem, že tí by sa tomu, čomu sa venujú, venovali aj v hociktorej inej inštitúcií. A to, čo sa dialo v meste rozhodne nebolo len o slovákoch.

O Slovenskom národnom poklade škoda hovoriť, je to hanba nad hanbu, ale nezavrhnem prácu šikovných ľudí len pre to, lebo niekto v časoch, keď mnohí z nich "tahali káčera po pieskovisku" prípadne ešte ani neboli na svete hnusne zneužil dôveru národa. Ešte raz duplikujem - neobhajujem Maticu ako inštitúciu. Vážim si prácu tých, ktorí "pod jej krídlami" robia veľa pre miestnu kultúru.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Striga

Zo svojho pohľadu máš asi pravdu. Ale rád by som zdôraznil, že každý je zároveň zodpovedný sám za svoje rozhodnutia a činy.

Takže, ak tí tvoji mladí, nadšení, skvelí ľudia, čo robia veľa pre kultúru, sú zároveň prívrženci, členovia, podporovatelia morálne pokleslej a pochybnej organizácie, sú zároveň rovnako morálne pokleslí a pochybní!

Pokiaľ viem, iba jedinej organizácii sa podarilo prežiť vlastné chyby, omyly, poklesky, vraždy...a to RKC. Obávam sa, že Matici sa to nepodarí, nech by zorganizovala aj tisíc vydarených Národných dní v Komárne!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Trošku by som vážila slová

o pochybnosti a morálne pokleslých jednotlivcoch. Keď som mala 15 rokov tiež som neriešila veci spôsobom "Nejdem spievať do farského spevokolu, lebo veď inkvizícia a podobne." Čo sa týka dospelých - myslím, že Matica má šancu očistiť sa práve zdola. Cez ľudí, ktorí neriešia politiku, ale to, cez čo sa dá ľudí spájať. Ak Matica časom zanikne, nebudem za ňou "plakať". Ale kým sa tak stane, nech za sebou zanechá aj niečo dobré.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Striga

Nevyhrážaj sa mi neznáma priateľka! Zatiaľ som bol k tebe veľmi slušný....

Ja mám 62 rokov a dobre si pamätám činy a skutky Matice pred rokom 1989 a najmä po ňom!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nemám najmenší dôvod

vyhrážať sa. Veta o vážení slov bolo konštatovanie, nie vyhrážka (ak máš na mysli toto).

Nevyhrážam sa ľuďom v reálnom živote, ani "skrytá" za klávesnicu to robiť nemienim.
A netvrdím, že Matica je čistá ľalia. Tvrdím len, že si vážim ľudí, ktorí "zachraňujú" meno, ktoré si v minulosti urobila. Toť vše.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME