Pondelok, 23. október, 2017 | Meniny má Alojzia

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ide skutočne iba o ochranu pôdy alebo je v tom niečo viac? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

myslím

že s tým špekulantským skupovaním to trocha preháňajú a možno naozaj ide o kšeftíky.
Ak už by išlo o ochranu pôdy pred špekulantmi, postačilo by nastaviť rozumne vysokú sadzbu za vyňatie pôdy z PPF, takže by bola garancia, že pozemok nebude zastavaný nejakou plechovou škatuľou a v prípade výnimočného stavu by sa jednoducho zaviedli kontingenty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To s tým dôvodom prečo premiér nesmeroval tie investície na východ alebo juh je celkom zrejmé. V silnej medzinárodnej konkurencii musel dať tým firmám čo najlepšie podmienky. To nie je ako za socíku, keď sa centrálne rozhodlo čo kam má ísť.

Napríklad Jaguar: už bol jednou nohou v Poľskej Wroclawi (čo je tiež na západe Poľska) a Fico potreboval zlepšiť image, tak v podstate uplatil Jaguar (Európska komisia už vyšetruje jeho dotácie a úľavy) aby prišiel sem.

Ak chceme regionálny rozvoj, musíme sa dohodnúť s okolitými štátmi na tom, ako nastavíme spoločné pravidlá pre podporu zahraničných investícií. EU je na toto príliš ďaleko a príliš pomalá, do našich záležitostí nevidí. Ono z takého uhla pohľadu je aj definovať čo je to vlastne región dosť zložité a ukazovatele môžu byť zavádzajúce (viď napríklad prečo Bratislava nemôže čerpať eurofondy, hoci mnohé verejné statky chátrajú).

A k tej pôde. Momentálne je trend zalesňovať ornú pôdu, sú na to aj mnohé EU dotačné schémy. Máme jej viac, ako potrebujeme, a lesov nie je nikdy dosť. Hlavne na juhozápade by sa ich hodilo ďaleko viac, odlesnená krajina má zlé vplyvy na priebeh počasia a vodný cyklus. Jaguar samozrejme tomuto nepomôže, ale len chcem ukázať, ako na tom asi je to odhodlanie brániť ornú pôdu: čistý populizmus (Kotleba sa v tomto s našou milovanou protiextrémistickou vládou veselo preteká).
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME