Štvrtok, 17. august, 2017 | Meniny má Milica

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mária Terézia, pôda a zákony (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Pospíšil

Dajte si trochu práce a čitateľom tú históriu, až po súčasnosť vysvetlite. Málo je už takých čo zažili v dospelom veku zabratie urbárov po Februárovom puči.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Komunisti ľuďom neodobrali len pôdu, ale im ju doslova aj zhnusili. Roľníkom naparili povinné kontingenty za smiešne ceny, aby ich ekonomicky zruinovali. Nesplnenie znamenalo sankcie pre nich aj pre deti, ba aj väzenie. Ak bol predpoklad splnenia, tak ku tretiemu štvťroku im ich ešte zvýšili. Veľké trápenie znamenalo, že ľudia doslova preklínali pôdu, ktorá bola príčinou všetkých sankcií na poctivých a pracovitých roľníkoch. Takto domordovaní a znechutení po čase odovzdávali pôdu do užívania družstvám aj so zvieratami aj inventárom. Násilná kolektivizácia je príčinou úpadku poľnohospodárstva na Slovensku aj dnešného stavu, keď vyše 6O % potravín dovážame.Pätnásť rokov bol potom na Slovensku nedostatok základných potravín. Áno, potom sa im podarilo produkciu zvýšiť, ale za cenu enormných dotácií. V zime napríklad platili nášmu družstvu 13 Kčs za liter mlieka a v obchodoch ho predávali za tri koruny. Podobne to bolo s mäsom a inými produktami. Naše družstvá aj napriek podpore z EU aj nášho rozpočtu nie sú schopné konkurovať súkromným hospodárstvam v Európe ani v Poľsku.
Bývalý režim o vyrovnanom štátnom rozpočte ani neuvažoval.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čičikov Vás trošku

poopraví, pretože sa mu nezdá tých 13 Kčs za liter mlieka. Čo sa týka poľnoprodukcie, tá sa predávala za veľkoobchodné ceny. Táto pozostávala z výrobných nákladov a primeraného zisku. Ak bola cena pre socialistického človeka privysoká, výrobky sa predávali pod výrobné náklady a cena bola dorovnávaná tzv. zápornou daňou z obratu. Takže ak boli výrobné náklady s primeraným ziskom povedzme 6 Kčs na liter mlieka a mliekárom sa predávalo za 2 Kčs, družstvá si účtovali 4 Kčs zápornú daň z obratu. Tých trinásť korún sa Čičikovovi zdá prehnaných. Nie každá potravinová produkcia sa však predávala pod výrobné náklady. Typickým príkladom bola napr. trvanlivá saláma Nitran, či parenice, ktoré sa predávali za výrobné náklady, primeraný zisk a daň z obratu bez priamej dotácie štátu. Družstvá mali aj ďalšiu "dotáciu" vo forme difernciálnych príplatkov podľa umiestnenia pozemkov a bonity pôdy. Profitovali z nich najmä podhorské oblasti, kde sa príplatky pohybovali až do výšky 98 halierov na korunu tržieb. Družstvá na juhu s dobrou bonitou pôdy nedostávali nič. Mnohé družstvá si v tej dobe pomáhali najmä pridruženou, nepoľnohospodárskou výrobou. Jednalo sa hlavne o stavebné skupiny, či opracovanie kovov. SAM Myjava mala v tej dobe zazmluvnených niekoľko takýchto prevádzok na družstvách, ktoré pre ňu vyrábali komponenty do vodovodných batérií. Čičikov vie aj o niekoľkých podnikoch tex. priemyslu, pre ktoré šili aj družstvá. A nezabúdajme na Slušovice, ktoré sa dokonca pustili do výroby, či montáže počítačov.Celý systém bol na tú dobu veľmi dobre prepracovaný a prinášal svoje ovocie. Čičikov ale nechcel spochybniť časť, v ktorej sa venujete násilnej kolektivizácii. No boli aj tu výnimky, napr. v podtatranskom Ždiari sa nikdy nepodarilo založiť žiadne družstvo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nuž pán Čičikov! Nájdi tie peniaze na diferenciálne doplatky, príplatky, na zápornú daň z obratu a pod. a všetko bude po starom. Ty budeš spokojný aj ja.Lenže kde potom bude vyrovnaný štátny rozpočet? Už boli na čele Ministerstva pôdohospodárstva, agrárni experti, profesori atď a ani jeden ich nenašiel. V susednom Poľsku poľnohospodárska produkcia stúpa každým rokom o viac ako 10 % a u nás klesá a v najväčšom rozsahu keď na čele rezortu vládol ten "agrárny expert", čo mal aj s jeho námestníkom patent na všetko. Okres Žilina žiaľbohu dnes nemá ani 20 % zvierat zo stavov, ktoré mal pred II.svetovou vojnou. Kolchozný systém ktorý sme násilne prevzali zo SSSR je jednoducho neefektívny a nedokáže konkurovať súkromným farmám západu ani Poľsku.
A čo sa týka Ždiaru ? Tam družstvo nezaložili, ale ešte väčšiu hlúposť, Štátny majetok a pričlenili ho ku ŠM- plemenársky podnik Spišská Nová Ves. Pridružené výroby skrachovali, lebo boli priemyselného charakteru a dostali sa do problémov tak, ako aj náš vtedajší priemysel.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čičikov nemá rád

výkričníky, mohli ste si ho hneď na začiatku odpustiť. Rozvoj vidieka bol úzko spätý práve s poľnohospodárskymi družstvami. A ešte sa vás Čičikov spýta, prečo ležia tisícky hektárov ladom, keď je také super podnikať na svojej vlastnej farme. Ľudia majú pôdy dosť. V Čičikovovej vieske po puči družstvo skrachovalo, ale nie preto, žeby nebolo malo podmienky na udržanie sa, ale preto, lebo opraty chytili bývalí súdruhovia, angažujúci sa ako prví vo VPN a dodrbkali čo sa dalo. V okresoch, kde mali ľudia rozum a nechali na miestach bývalých predsedov, Čičikov zdôrazňuje predsedov odborníkov to šlape v pohode aj naďalej. Pretože kvákaním a vykrikovaním politických hesiel sa ešte v prevádzke nikto neuživil. jedine v politike, ale to je už na iný rozhovor.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

S podnikaním v poľnohospodárstve

to je náročné aj od Petržalky na západ. Lenže tam nerobili družstevné experimenty a nevyhnali ľudí z ich pôdy (akcia B a pod.). Zdesený Jahnátek celkom nedávno zistil že 90 % zamestnaných v slovenskom poľnohospodárstve má nad 50 rokov. A neurobil nič aby to napravil. Naopak zdokonalil zločinný zákon o zákaze drobenia pôdy tak že dal všetky páky na obchod s pôdou oligarchom. Súčasné 150 členné stádo na Hradnom kopci ten zločin, na návrh SNS, ešte zdokonalilo ústavným zákonom.
O chaotickej legislatíve o urbároch ani netreba začínať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čičikov nemá problém

pochopiť a súhlasiť s vašim príspevkom. Len chce poukázať na to, že po puči sa všetko rozdrbalo, ale nepodporilo sa dostatočne súkromné podnikanie v agrorezorte. Čičikov si veľmi dobre pamätá dobu, keď napr. na malé pekárne šla 100% dotácia. Dokonca osobne bol v jednej rakúskej firme, kde zvážali konkrétny typ pekární z celého Rakúska a Nemecka, repasovali ich a s nemalým ziskom ich predávali práve na Slovensko, ktoré na tieto stroje poskytovalo 100% dotáciu. Čičikov si pamätá firmu, ktorá za rok doviezla vyše 100 takýchto pekární. Tie ale postupne zanikali, pretože sa v nich nedali piecť výrobky bez pridávania chemických prísad, ktoré bolo potrebné dovážať z Rakúska.. Jednoducho sa v nich nedal upiecť normálny chlieb, na ktorý bol slovenský zákazník zvyknutý. Doba priniesla politické nominácie a starý .ujko Jahnátek bol asi tou najhoršou voľbou, čo sa ministrovania týka. Čičikov si veľmi dobre pamätá predpučového ministra Janovica, vysoký chlap s briadkou, ktorý neustále chodil po poliach a drolil v rukách pšeničku. To bol len reprezentant, pretože ekonomickým námestníkom bol vtedy malý nenápadný človiečik pôvodom z Balogu, Ing. Július Medveď, ktorý mal v malíčku kompletnú ekonomiku. A v podstate riadil ministerstvo on. Nebol sám, bolo tam vtedy množstvo veľmi šikovných ľudí, naozaj odborníkov. Puč však so sebou priniesol hnusné a devastujúce politické nominácie na všetky posty v republike a nenádejme sa, že odstavením Fica od válova sa to skončí. Pretože toto je naša, slovenská politická kultúra, ktorá sa bude s nami vliecť ešte ďalšie desaťročia. Napr. na nemenovaný post riaditeľa úradu práce v nemenovanom okrese sa dostal cez SNS človek, ktorý má 30 rokov a robil v strojárenskom podniku, do ktorého dochádzal 40km a vstával každé ráno o piatej. Rodina, funkcionári SNS v okrese sa preto rozhodli, že mladému človeku pomôžu. Bez ohľadu na jeho vhodnosť na túto funkciu. A toto Čičikova frustruje asi najviac.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME