Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Utekáč. Trestné oznámenia kvôli školskej dochádzke (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Tiež by som si rozmyslela, kedy

pustiím 6.7,8-ročné dieťa kráčať napr. 5 km do školy.
Určite nie v zlom počasí, daždi, vetre a v blate. Bosé alebo v nedostatočnej obuvi. Najmä keď by som vedela, že bude v slabo vykúrenej škole sedieť v zmoknutom mokrom oblečení celé vyučovanie.

Deti boli vtedy určite otužilejšie ako dnes, ale na druhej strane napr. na zápal pľúc aj iné choroby, ku ktorým dopomohlo prechladnutie, sa zomieralo, lebo neboli antibiotiká.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Veľmi dobre ste opísali realitu, aká bola. Podmienky, za akých sa v období hlavne prvej republiky do školy chodilo a ako sa v školách vyučovalo, sú dnes už len ťažko predstaviteľné.
Treba tiež brať do úvahy, že zápisy v kronike sú logicky písané z pohľadu učiteľa, pohľad rodičov nezaznamenal nik. Faktom ale tiež je, že hlavným dôvodom, prečo rodičia deti do školy neposielali, bola pomoc na hospodárstve. To sá tiež dá pochopiť, pretože boli odkázaní len sami na seba a žili len z toho, čo si sami dopestovali. Nebol to ľahký život. A nebol to problém len v Drahovej, napríklad v školskej kronike Mýtnej sa zachoval graf odchádzky, kde tiež vidno, že v mesiacoch poľnohospodárskych prác (september, október, apríl - jún) bolo vymeškaných hodín podstatne viac ako v novembri až marci, kedy zase boli najhoršie podmienky pre dochádzku do školy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Chodilo sa aj do služba do kláštora.

Chudobným deťom sa za prvej republiky vzdelanie neušlo. Prístup k vzdelaniu sa zlepšil počas Slovenského štátu. Po roku 1948 sa vzdelanie stalo dostupné pre takmer každého.

Najstarší súrodenci mojich rodičov vychodili ľudovú školu. Dievčence išli už vo veku dvanásť rokov slúžiť k boháčom. Tri moje tety slúžili u Židov v Bánovciach na Bebravou (lekár, advokát a obchodník). Dve tety ako dvanásťročné vstúpili do kláštora a získali tam na tú dobu špičkové zdravotnícke a ekonomické vzdelanie. Strýko ako chlapec dostal možnosť študovať v cirkevnej škola a v kňazskom seminári. Štúdium mu financoval biskup Karol Kmeťko, nitriansky biskup a Jozef Tiso, vtedy dekan a škôldozorca v Bánovciach nad Bebravou.

Počas Slovenského štátu mladším súrodenci mojich rodičov získali úplné základné vzdelanie a väčšina z nich skončila gymnáziá, učiteľské ústavy a obchodné školy. Z rodnej obce do Bánoviec nad Bebravou do meštianky však chodili na vlak do Ruskoviec každý deň pešo. Samozrejme, koniec vojny znamenal aj to, chlapci museli narukovať, takže niektorí dokončili štúdium až po vojne. Najmladší súrodenci mojich rodičov dokončili štúdium po roku 1948. To sa už ale začal teror, ktorí vyvrcholil tým, že obe strany rodín mojich rodičov zažili perzekúcie, zákaz výkonu povolania, akciu K a akciu R, Ilavu, Leopoldov a Jáchymov. Ich obavy zo židoboľševikov (bežne tento výraz používali na neznabohov a boľševikov) sa potvrdili a naplnili.

Slovenský štát považovali rodiny mojich predkov za obdobie, kedy sa im na Slovensku žilo najlepšie. Jozef Tiso bol pre nich osobnosť, lebo vďaka nemu žili konečne vo vlastnom štáte. Židov nemali radi, lebo väčšina z nich považoval gójov za menejcenných služobníkov, veď moje tety im robili slúžky. Rodiny mojich rodičov žili v dedinách pri Bánovciach, v ktorých Židia neboli. V Bánovciach však bolo Židov požehnane, bolo ich asi päťsto, čo bola asi pätina obyvateľov tohto mestečka. No boli to nielen boháči, ale aj židovská chudoba. Žili však v uzavretom židovskom paralelnom svete, mali svoje školy a svoje spolky.

Moji prarodičia totiž chodili do maďarských škôl a museli sa v školách učiť po maďarsky, lebo pre butatótov iné školy neboli. Prvú republiku neali v láske, lebo bola v znamení krízy, nesmiernej chudoby a vysťahovalectva za prácou do baní v Belgicku, Francúzsku, Kanade a v USA.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Otazky:
dostavali predkovia za pracu "u Zidov" plat ?
Boli Zidia jedini, ktori mali sluzobnictvo ?

Slovenske prislovie velmi trefne hovori, ze bohatsvo plodi zavist a v zavisti su Slovaci majstri sveta.
Ich zavist k tym, ktori mali majetk, doviedla tento narod k tazkej spoluucasti na jednom z najvacsich zlocinov v historii - holokaustu. A zavidime dalej. Smutne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Slovenský štát považovali .....

Neboli socialne dávky do práce sa zapájali deti už od 8-mích rokov. Mojí rodičia chodili do školy len v zime, keď bolo menej práce, napriek tomu že to do školy mali okolo 100 metrov. Chodenie do školy sa skôr považovalo za zbytočný luxus. Vedieť čítať, písať a niečo počítať sa považovalo za dostatočnú prípravu pre život.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ale neplatilo to pausalne.

Moji stari rodicia napriek tomu ze boli len obycajni rolnici si potrebu vzdelania uvedomovali, a tak umoznili mojej mame 1921 vychodit nielen ludovu skolu ale aj gymnazium, co bolo v tom case pre dievca zriedkave, a jej brata 1924 dokonca vystudovali za lekara. Ale takych nebolo vela, vacsina dedinskych deti naozaj toho do skoly vela nenachodila.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME