Streda, 23. august, 2017 | Meniny má Filip

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pár miliárd za lízatko (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To je hrozné... takto internet napomáha šíreniu bludov.. Prečítajú si to stovky - tisíce čitateľov a osvoja si tieto názory. Ja som ekonóm, a asi takto by vyzeral môj článok na 2 strany o CERNe a jeho činnosti (európska organizácia pre základný a aplikovaný výskum najmä v oblasti časticovej fyziky)... Pán bloger: za jedno euro je 307 forintov, ale forintov je vytlačených (napríklad) 100 biliónov. Na adekvátnu krajinu (produktivitou práce, tvorbou HDP, populáciou...) kde sa používa euro, je vytlačených 100 bilónov delené 307 = 0,325 bilióna eur. Prepočet mien neukazuje ich silu, ani hodnotu, ani slabosť. Ukazuje jednotku, ktorá sa zvolila, a pomerový kurz. A silu/slabosť potom ukazuje vývoj tej meny - pokles a nárast pomerového kurzu (v histórii: k zlatu, k doláru, neskôr aj k euru). Napr. tu vidíte vývoj kurzu eura k jenu - jen zoslabol (za 1jen dostanem menej eura):

https://kurz-euro.zones.sk/kur...

Vždy keď používate v článku slová "sila meny", "mocnejšie platidlá", "najsilnejšie a naslabšie meny", tak tr.ep.ete dve na tri a to ešte v celoštátnom prenose. Ak za 1€ kúpim lízatko, a za 1 mld zimbabwianskych dolárov kúpim tiež lízatko, a kurz je za 1€ dostanem 999 mil. zim.dol., tak zimb. dolár je silnejší ako euro - to len taký malý nie celkom vhodný príklad.. (lebo "spotrebný kôš", atd, ale to už je pre Vás vesmírna veda).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ešte dovetok: Váš článok môže byť pre niekoho zaujímavý, ale mal by sa nazývať: "Zaujímavosti a extrémy zo sveta výmenných kurzov mien a ich vývoja - v dôsledku inflácie alebo iných vplyvov". A samozrejme bez tých slov o sile či slabosti danej meny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Asi ste nečítali

úplne pozorne. Autor má vo svojom (zaujímavom a poučnom!) texte aj túto vetu:

"Sila meny nie vždy odráža ekonomickú situáciu danej krajiny..."


Podľa mňa by to na Vaše ukľudnenie mohlo stačiť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

veruže nie... lebo on pod "silou meny" má na mysli výmenníé kyúrzy, a tie nie sú vyjadrením sily meny..
a pozorne som čítal mnoho iných viet, z ktorých vyplýva, že maďarsko má veľmi slabú menu, ak za 1e musí zaplatiť 307 forintov. čo nie je pravdivé vyjadrenie..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Som technik, no pamätám si, keď sme v 86- tom chodili kupovať vf tranzistory bfr a menili sme 1 kčs za 2huf, nie je to odraz ekonomickej nestability krajiny? Ďalej 1990 1rubeľ 10kčs teraz 1rubeľ 47 halierov či?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Joe, si korektný a neútočíš, pýtaš sa, tak sa posnažím o korektnú odpoveď:)
- áno, tie zmeny kurzov môžu byť odrazom ekonomickej nestability krajiny. Môžu. Nemusia. Ja som v príspevkoch nepísal o ekonomickej stabilite alebo nestabilite, ale: spochybnil som teóriu pisateľa, že kurzy, ktoré použil, vyjadrujú "silu alebo slabosť meny". Najlepším príkladom je to, čo som napísal o kurze forintu a eura a zároveň o MNOŽSTVE forintov a eur v obehu
- a písal som o: zmene kurzu oproti porovnávanej mene v určitom období. Teda: 1990 1 rubeľ 10 kčs (0,30e) a dnes: 1e = 64 rubľov (47 halierov, teda 21 x menej): nie, toto nie je vyjadrením sily/slabosti meny alebo nestability. Lebo za ten čas sa napr. v SR vydalo 50 miliárd eur, ale v Rusku napr. 1,050 bilióna Rbl, teda 21x viac. Toto je samozrejme odo mňa vymyslený príklad. Skutočnosť je, že máš čiastočne pravdu a rubeľ naozaj stratil za 27 rokov (1990-2017) časť hodnoty a teda aj sily, v dôsledku inflácie, nižšej produktivity práce a tvorby HDP. Ale(!) : 1 pivo v Rusku stojí 39 Rbl, tj 60 centov, zemiaky 16 Rbl = 0,25e, paradajky 43 Rbl = 0,65 eura...

http://www.levnaevropa.cz/rusk... (to ber len ako príklady. Iné ceny sú v Moskve na Červenom námestí, a iné v dedinke 5000 km od Moskvy)

Takže: vzťahy a pomery a kurzy v ekonomike sú zložité, a nedajú sa zjednodušiť na: za 1e dostanem 1 mld zimb.dolárov, a za 1 rubeľ som musel dať 10 Kčs. Sú to výmenné kurzy, a tie sa vyvíjajú v závislosti od ekonomiky (a politiky, vojny, genocídy..) dlhé roky, a zahŕňajú množstvo opatrení Národnej banky každého daného štátu. Howgh :)

Odpoveď je: áno, ekonomika SR a Eurozóny oproti Ruskej o niečo zosilnela, teda naozaj má dnes mena SR oproti ruskej väčšiu silu, ako v r.1990 , ale nie 10 násobne, ani 21 násobne. Presnú odpoveď by vedel dať len team: špičkový odborník zo štatistického úradu + špičkový odborník z NBS + Fi.co (lebo ten vie všetko!) ... :)))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Chudáci Japonci

asi až teraz zistili, že majú skoro takú slabú ekonomiku ako Maďari. 100 yenov za dolár, fakt bieda... Zato my tu na Slovenksu sme na tom oveľa lepšie. 1 slovenské euro za jedno nemecké.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Iran

Iran ma 1 000 000 rialovu bankovku! a s tou stovkou sa clovek este sem tam stretne, pred dvomi rokmi mi ju vydali naposledy
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To nie je lízatko ale lízanka.
Lízatko je po česky
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

menova reforma

nechapem ziadnu krajinu, co si nechava taketo vysoke bankovky a nespravi menovu reformu, kde skrtne X nul. Strasne to totiz myli - pamatam si v Indonezii, ako splyvali tie ceny - 10 000 sa mylilo so 100 000, lahko sa bolo pomylit, ked sa stracala "sila" cisla v mnozstve nul. Uz aj samotne forinty su prilis vysoke a otravuje to.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ako bolo uz napisane vyssie, vymenny

kurz a sila meny su dve rozdielne veci a vacsinou nesuvisia.. kurz je relativna hodnota - Japonsky jen a srbsky dinar maju rozdiel 3 %. myslim, ze tieto 2 ekonomiky nikto neporovnava ani v blogu... prave naopak, bola by to dobra demostracia nominalna hodnota, vs kupna sila.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

autor

aká je situácia pri lízankách?
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME