Štvrtok, 18. január, 2018 | Meniny má Bohdana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Einstein, GPS a absolútna rotácia (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

nuz takto

satelity nic nepocitaju, to je zratane skor a podla toho su nastavene hodiny ( frekvencie krystalov) na nich. Pretoze casova synchronizacia pri zle iducich hopdinach je dost na nic.
A autor by sa to docital, keby pre zmenu nehcel dokazovat ze je vsetko inak
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

autor dost tara

Pan autor, pre relativisticke efekty a ich korekciu, si precitajte napriklad:

http://www.gps.gov/technical/i...

teda Navstar GPS Space Segment/Navigation User Interfaces.

napriklad je tam popisany vypocet a kompenzacie frekvencneho offsetu sposobeneho gravitacnym polom (3.3.1.1) alebo vypocet casovej kompenzacie relativistickych efektov GPS receiverom (20.3.3.3.1)

tarat o tom, ze GPS nepotrebuje GTR moze len teoretik, ktory v zivote fyziku nestudoval, alebo ako inzinier v prislusnej oblasti nepracoval.

A k Machovmu principu: je to neoverena hypoteza, ktoru Mach samotny nikdy neformuloval a tak, ako ho interpretujete vy (myslienkovy pokus s roztocenim vedra), teda formulacia ktora implikuje ze zotrvacne sily su generovane gravitaciou okolitych telies, je v principe neoveritelna, nedava ziadne meratelne predpovede, ktore by bolo mozne testovat a nepredpoveda nic, co by nevedela vysvetlit (a ovela konzistentnejsie) GTR

Takze vacsina fyzikov ju povazuje tak akurat za nejaky salonny bradaty vtip, napriek tomu prave u amaterov, ktori badaju v kute svojej pracovne a su konfrontovani s publikom ci uz laickym alebo odbornym, iba na viac alebo menej obskurnych zakutiach internetu, je velmi popularna.

Takze aby som to skratil - GTR je v GPS priamo zahrnuta v algoritmoch casovej a frekvencnej korekcie na user segmente.
Machova hypoteza je len taky blabol, ktory nema fyzikalny zmysel, v ramci GTR je bud v suhlase alebo je netestovatelna.

Vase reci o slonovi v miestnosti su len taranim, ktore mna osobne vytaca, pretoze v mojich ociach znevazuje serioznu fyziku a inzinierstvo a prinasa ten pocit mesiastva amaterskeho objavitela, ktory si mysli ze zakonite musi byt mudrejsi ako ludia, co sa tomu venuju profesionalne cely zivot.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

a este pridam link na vybornu prednasku doc. Pavla Krtouse

Pavel Krtouš - Newton vs. Mach (MFF FDP 10.3.2016)

https://youtu.be/pAoEEJsYwnU v druhej casti je diskutovany aj Machov princip.
Ak sa zaujimate o fyziku a rozmyslate nad nou, to je dobre. Pridte sa pozriet niekedy na prednasku na MFF UK, tieto prednasky su aj pre verejnost, budete mat aj moznost klast otazky. pripadne kludne mozete napisat doc. Krtousovi pripadne jeho kolegom co sa zaoberaju GTR e-mail, urcite vam radi odpovedia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pozrel som si ten dokument a ten výpočet v bode 20.3.3.3.1. na strane 95 a 96. Síce sa tam píše, že sa kompenzujú relativistické efekty, ale defakto ide o jednoduchú kompenzáciu času koľko trvá rádiovému signálu kým príde k satelitu a tiež sa kompenzuje excentricita orbitálnej dráhy, keďže reálna orbita satelitu nie je kruhová ale excentrická a tak sa pre každý satelit musí počítať dodatočná dráha ktorú prejde rádiový signál kvôli excentricite. Všetky tie vzorce sú na základe Newtona a nepočíta sa tam nič so špeciálnou alebo všeobecnou relativitou a celkom určite sa tam nepočíta relativistická dilatácia času.

Takže ich označenie korekcie ako relativistickej je zavádzajúce a reálny postup je presne v súlade s tým čo som napísal v článku. Ďakujem za link na ten manuál, ktorý veľmi presne potvrdil čo som napísal v článku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Presne tak. Základné tvrdenie článku:

"V praxi GPS funguje úplne spoľahlivo bez akéhokoľvek príspevku teórie relativity"

nie je pravdivé... V dizajne sú zohľadnené dva relativistické efekty, ktorých kombinovaný dôsledok je, že hodiny na satelitoch bežia voči pozemským rýchlejšie o ~38 us na 24h. Vyžaduje to kompenzáciu taktu rádu ~ 4,4 x 10^-10, ktorá je tam zapracovaná.

http://www.astronomy.ohio-stat...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V Nemecku, ešte za života Einsteina (ktorý už vtedy žil v USA) 100 vedcov vydali knižnú publikáciu pod názvom "100 vedcov proti Einsteinovým teóriám relativity". Einstein na tú knihu odpovedal nasledovným spôsobom: "Načo 100 vedcov, keď sa mýlim stačí aj jeden". A tým obišiel argumenty obsiahnuté v tej knihe.

Einsteinova "Špeciálna teória relativity pohybu" principiálne je pokračovaním Galileiho "Princípu relativity pohybu", ktorý hovorí o tom, že vo všetkých zotrvačných sústavách platia rovnaké fyzikálne rovnice, čo preložené do zrozumiteľnej reči znamená to, že vo všetkých zotrvačných sústavách (o.i.) hodiny idú rovnako rýchlo. Keby nie, tak podľa zmeny rýchlosti pohybu hodín vedeli by sme určiť ktorá zotrvačná sústava sa pohybuje rýchlejšie a ktorá pomalšie, čiže vedeli by sme určiť absolútny rozdiel medzi rýchlosťami zotrvačných sústav.

To ale relativita pohybu principiálne, zo zásady vylučuje. Samotná „genialita“ Einsteinovej ŠTR spočíva v tom, že Einstein prvýkrát v dejinách fyziky spochybnil stálosť plynutia času. To mohol urobiť kvôli jeho vlastnej teórii času, ktorá znie nasledovne: "Čas je to čo merajú hodiny." Ja by som to upresnil nasledovne: "Čas je to čo ukazujú hodiny."

Z toho potom plynie taký záver, že zmenou chodu mechanizmu hodín, mení sa aj rýchlosť plynutia času. Je to veľmi logický záver až na to, že zmenu pohybu hodinového mechanizmu musí vyvolať zmenená fyzikálna rovnica. Ale ak rýchlosť pohybu zotrvačnej sústavy má vplyv na zmenu pohybu hodinového mechanizmu, tak potom nemôžu platiť v každej zotrvačnej sústave rovnaké fyzikálne rovnice. Okrem iného aj to bolo uvedené v predmetnej knihe, ku ktorej sa Einstein odmietol vyjadriť.

Najväčšmi problémom plynúcim z obsahu Einsteinových teórii je tá skutočnosť, že i keď rýchlosť zotrvačnej sústavy mení fyzikálne rovnice, i keď mení rýchlosť plynutia času, ako aj rozmery predmetov (napríklad z kružnice robí elipsu), ale pozorovateľ v danej zotrvačnej sústave to nevie postrehnúť, lebo (a tu je pes zakopaný, v tom spočíva „genialita“ Einsteina) rýchlosť pohybu sústavy mení aj fungovanie mozgu pozorovateľa, ktorý kvôli takto umelo vyvolanej mozgovej poruche, elipsu vidí ako kružnicu a spomalený chod hodín vidí ako nespomalený.

Problémy Einsteinových teórii relativity pohybu mali by posúdiť aj neurológovia, psychológovia a psychiatri, ktorý by mohli potvrdiť to, či existuje taká mozgová porucha, pri ktorej človek dočasne elipsu vidí ako kružnicu, skrátene rozmery telies ako neskrátené a spomalený chod hodín za nespomalený.

Bez tej mozgovej poruchy, obidve Einsteinové teória by stratili svoju „genialitu“, lebo pozorovateľ s nie porúchaným mozgom, zo zmeny kružnice na elipsu mohol by usúdil ako veľkou rýchlosťou sa pohybuje jeho zotrvačná sústava, ale to sa podľa Einsteinových teórii relativity nikdy nesmie stať.

Určite príde čas na revíziu zjavne nezmyselných záverov Eisteinových teórii relativity.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

JJ, koľká škoda, že tie nezmyselné závery majú (už pri dejoch na úrovni Slnečnej sústavy) pozorovateľné dôsledky, zhodou okolností v súlade s teóriou...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Možno vieš, možno nie, ale reaguješ na Járaya. A ako je známe, jeho názory nemajú ani s fyzikou, ale ani s realitou nič spoločné.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nepochybne by ten arogantny jaray

s radostou patril medzi tych sto ludi co spisali ten pamflet , skoda len ze neexistuje stroj casu ktory by ho tam dopravil, aj slovensku by sa ulavilo -)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Strojom času sú všetke druhy hodín, takže žiadna škoda nie je, ale hodinami sa nikto ani bezduchí opakovači textov učebníc fyziky nedajú nikam premiestniť.

Jediné čo sa dá, to je Iba zmieriť sa s mozgovou poruchou, ktorá je nevyhnutná k akceptovaniu Eistenových nezmyslov obsiahnutých v jeho dvoch teóriách relativity. (K neschopnosti pozorovať Spomalenie chodu hodín, skracovanie rozmerov predmetov, ako aj zmenu hmotnosti telies.)

Neviem prečo sa stydíš diskutovať k téme diskusie. (Keď nevieš o čom je diskusia, zeptaj sa, nikto ti hlavu neodtrhne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

jaraj

len pre opakovanie, spomalenie hdin, skracovanie rozmerov aj zmenu hmotnosti samozrejme vieme pozorovat, tu predsa prave hovorime o zmene rychlosti hodin a realne ho pozorujeme. ja viem ze ty netusis o com je rec, ale skus radsej to nasobenie krav, to je ti predsa len blizsie
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ani sa ti nedivým, veď keby si fyzike čo i len trochu rozumel, tak by si musel jej postuláty zavrhnúť. Ty poznáš iba texty učebníc fyzika a tie omieľaš od rána do polnoci.

Ak by sa chod hodín spomalil v rýchlejšej zotrvačnej sústave, tak by v tej rýchlejšej zotrvačnej sústave museli pôsobiť iné fyzikálne zákony (rovnice) ako v pomalšej zotrvačnej sústave, čo by bolo v rozpore s princípom relativity pohybu.

Ale keďže tebe je to zbytočne hovoriť, lebo ty na pochopenie objektívnej reality materiálnej prírody nemáš mentálne danosti a tak si nútený iba vypisovať nezmysly mimo témy diskusie.

Keď náhodou dospeješ k tomu záveru, že k akceptovaniu ŠTR ako aj VTR je potrebná mozgová deformácia, ktorá u postihnutého vyvoláva vedenie elipsy ako kružnicu, ozvi sa. Inač s tebou nemá zmysle diskutovať ani o kvalite siláže, čiže o delikatese pre oslov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hhee

keby som jej rozumel ako GRSC :), takze opakujem fakt je ze hodiny idu pomalsie a napriek tomu to nie je v rozpore. To je len tvoja neschopnost chapat o com hovorime, a preto ti opakujeme ze s tebou sa fyzike nikto nebavi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Keď vo všetkých zotrvačných sústavách musia platiť rovnaké rovnice, prečo jedna rovnica spomaľuje chod hodín a druhá nie. A to hovorím o hodinách a nie o čase, ktorý podľa teba a tebe podobných existuje aj mimo hodín.

Tie rovnako nie rovnaké rovnice sú pre teba a tebe podobných, iba španielska dedina, takže k tejto veci nemôžeš povedať nič rozumného, ale zato môžeš písať o tom prečo vláda SR dala môj podnet nechať preveriť Ministerstvu školstva SR, kde bol posúdený tebe podobným odborníkom takým spôsobom, že on sa priznal k tomu že jeho obsahu nerozumie, ale pritom neuviedol čo v tom obsahu je pre neho nepochopiteľné.

Čo iné ty a tebe podobní viete iného k mojím konkrétne nemenovaným argumentom povedať, keď si musíte priznať, že VTR platí iba vtedy, keď mozok pozorovateľa sa zdegeneruje na takú úroveň že elipsu vidí ako kružnicu (okrem iného).

Ty a tebe podobní viete si predstaviť pohyb telesa po dráhe (s) aj vtedy, keď sila ktorá by mala to teleso po tej dráhe posúvať nepôsobí v konkrétnom čase a to nezmyselným súčinom (F.s) a tento fyzikálny nezmysel považujete za kinetickú a súčasne aj za potenciálnu energiu.

Jediným argumentom pravdivosti tohto nezmyslu je iba počet tebe podobných vyznávačov toho nelogického a experimentálne neoveriteľného bludu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A Wikipédia

Sagnacův efekt [saňakův] je důsledek speciální teorie relativity. V neinerciálních rotujících soustavách způsobuje rozdílnou rychlost šíření signálu, obíhajících po uzavřené dráze v opačných směrech. Je pojmenován po francouzském fyzikovi Georgesovi Sagnacovi, který jej naměřil ve svém interferometru v roce 1913.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Namiesto dojmovej literatúry v spojitosti s fungovaním GPS systému, prečítajte si absolútne vedecké pojednania o GPS systéme od Generalisima reálnych vied: GRSc. Alexandra JÁRAYa.

https://jaray.blog.sme.sk/c/25...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"priebežne korigovaná pravidelnou synchronizáciou času, [...], aby táto reálna odchýlka bola menšia ako 1 ms a tým sa dosiahla dostatočná presnosť zamerania cez GPS."

Pocitajme spolu. Rychlost signalu alebo teda svetla = 300 000km/s. Odchylka 1ms. Za 1ms prejde signal 300km. Bez dalsich teorii a odborneho vysvetlovania teda mozete vidiet, ze navrhovane GPS by malo odchylky 300km a to je na navigaciu tazko pouzitelne.
Ked hodiny na GPS idu rychlejsie, tak je celkovo synchronizacia nanic.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nechodme

k GPS ale pozrime sa na MMX. tam je to jasné potvrdené. o GPS je toho toľko popísané na internete, treba si iba vybrať tú správnu verziu. prečo vlastne tie hodiny musia synchronizovať? ved tie hodiny ked donesú na zem tak idú normálne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nie, tie hodiny na zemi nejdu "normalne", su nastavene tak, aby isli co najpresnejsie na obeznej drahe - v sulade s predpovedami teorie relativity.
GPS bez Einsteina "funguje", ale s takou odchylkou, ze to je nepouzitelne. Vid odkaz, ktory som dal hore. Autorovi odporucam dostudovat fyziku, alebo prestat o nej pisat bludy.
Spomenul som si na jeden blog tu na sme, kde autor napisal nieco ako " ze ludom ktori spochybnuju teorie relativity, by najradse rozbil .... hodinky" :D
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME