Štvrtok, 24. august, 2017 | Meniny má Bartolomej

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Jadro Európy speje nevyhnutne k svojej reťazovej reakcii. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Úplná pravda.

Ak sa venujete monetárnej ekonómii, viete kde je pravda. Všetko, čo sa deje (a dialo predtým, a aj bude potom) pekne písal Rothbard vo svojich knihách.
http://www.hayek.sk/wp-content...

Murray N. Rothbard : PENÍZE V RUKOU STÁTU - 1990
"Centrální banka v jedné zemi vyvolala bankovní úvěrovou expanzi, ceny vzrostly a tím, jak se nové peníze dostávaly od domácích klientů ke klientům zahraničním, usilovali cizinci více a více o směnu peněz, které získali, za zlato. Nakonec musela centrální banka s inflací přestat a v zájmu zachování měnového standardu začít s úvěrovou kontrakcí. Existuje jen jeden způsob, jak se vyhnout požadavkům cizinců na vyplacení zlata – spolupráce centrálních bank. Dohodnou-li se všechny centrální banky, že budou provádět inflaci společně přibližně ve stejném rozsahu, pak nebude docházet k tomu, že jedna země bude zlato ztrácet a druhá získávat, a celý svět bude moci provádět inflaci téměř bez omezení. Jelikož si každá země úzkostlivě
hlídala svou vlastní moc a podléhala řadě různých tlaků, ukázala se takováto spolupráce doposud být téměř nemožnou."

Už sa ukazuje, v ktorej fáze sme, v tej knihe je to všetko presne popísané, aj aká budúcnosť nás čaká. Vyčítať knihe možno len jedno - nezmieňuje sa vôbec o použití medzinárodnej sily v procese tlačenia peňazí, že mocné krajiny nemusia vôbec skrachovať, pokiaľ si silou svojej armády vydobijú nútené používanie svojich peňazí v celosvetovom priestore. To je, kde práve sme.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pekne vizie - ale o nicom

Blahobyt Nemecka, resp. Zapadnej Europy dokazala v modernej dobe zastavit iba vojna. Presnejsie obe svetove vojny. Vojny mohli za extremy v prvej polovici 20. storocia a ciastocne aj za nemecku medzivojnovu hyperinflaciu. Vsetko ostatne je manazovatelne - dlhy, krizy, atd. Vid na priklade Grecka. Jedine vojna na vlastnom uzemi preukazatelne dostane v tejto dobe akukolvek krajinu na kolena.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Obávam sa, že zamieňaš príčinu a následo

Naštuduj si, aká bola situácia v Nemecku pred nástupom Hitlera k moci - hyperinflacia (sam ju spomínaš vo svojom príspevku), znehodnotenie úspor, ožobračenie strednej triedy, chaos... Nástup Hitlera k moci a vojna bol len dôsledok.
Ak všetko funguje tak, ako má, nikto nepotrebuje vojnu. Ani tu občiansku.

A "všetko ostatné je manažovateľné"...
povedal narkoman, keď sa ďalšou dávkou zbavil nepríjemného absťáku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Hyperinflacia bola v Nemecku od roku 1921 do roku 1924.
https://en.wikipedia.org/wiki/...
Hitler sa zmocnil moci v roku 1933.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Obavam sa ze dostudovat si to musite Vy, pretoze hyperinflacia bola jednym z priamych dosledkov toho, ze Nemecko platilo nehorazne reparacie po WW1. Dokonca im zobrali aj cast uzemia, kedze republika nedokazala tieto peniaze splacat. Cize zase, vojna = Nemecko na kolenach. Hitler bol tiez nepriamym dosledkom pocitov krivdy po prehranej WW1. Plus zo statu spravil vrchol snazenia, modlu - nove zlate tela, ktoremu sa klanali vsetci a Ti co sa neklanali, skoncili.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Trochu to pripúomína spor

o tom, čo bolo prvé - vajce alebo sliepka. Ja viem, čo bolo príčinou hyperinflacie, takže doštudované to mám. Priznám sa, že som ovplyvnený knihou "Budoucnost slobody" od Fareeda Zakariu, ktorú momentálne čítam:

"Zdálo se, že Nemecko na prelomu století se vydáva na ceste k demokracii správnym smerem. Pak prišla prvni svetova valka, ktera pripravila o život na dva miliony Nemcu, zanechala hospodarstvi v troskach a byla ukončena versailleskym mirem, který byl pro Nemecko potupným trestem a pokorenim. behem povalečnych let prchali z Polska, Ruska a dalšich vychodních zemí spet do Nemecka masy etnickych nemcu (pričina nesmirnich zmatku); reparace spusobili hyperinflaci a nakonec prišla velka hospodarska krize. Nad liberalnimi rysy nemecke společnosti prevažili temnejši síly a politicky rad se zhroutil. Zejmena hyperinflace - kterou Niall Ferguson vystižne nazval"antiburžoazni revoluci" - zlikvidovala uspory stredni tridy a zcela ji odcizila vymarske rebublice. Zeme se stala snadnou koristi extremistických ideologu a vudcu."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jo a ešte k tomuto:

"Plus zo statu spravil vrchol snazenia, modlu - nove zlate tela, ktoremu sa klanali vsetci a Ti co sa neklanali, skoncili."

Timothy Snyder tvrdí presný opak: To zlate tela spravil z národa. Štát, ako inštitúciu práveže chcel zničiť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Myslim, ze T. Snyder robi propagandu. Rezim v Das Dritte Reich mal jedineho Fuhrera (ziadny narodny koncil ani nic take) a nemecke narodovectvo, nemecky narod a ideologiu tzv. 'Nordickej rasy' pouzil iba ako zastierku na vytvorenie vsemocneho statneho aparatu schopneho vsetkeho - aj rozputania svetovej vojny a znicenia nemeckeho naroda resp. inych narodov.

Ani nacionalizmus, ani nemecky narod, ani nejaka ideologia nesposobili WW2. Naopak, boli ZNEUZITE vladnucim socialistickym rezimom na presadenie JEHO cielov a vytvorenie totalitneho statu (Das Reich) s vladou jednej strany a nezmernym dosahom na zivoty jednotivcov.

Nepochopenie tohto dnes robi fasistu z kazdeho narodovca, co nesmierne vyhovuje vsetkym slnieckam, co zo vsetkych ostatnych robia fasistov. Prave toto je vrchol, ceresnicka na torte dnesnej propagandy (tradicnych stran).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Taká znôška nezmyslov

Vprvom rade si treba ujasniť , čo je to krach. Ak súčasný devastačný systém vyspelých krajín znamená normálny, dobrý, žiadaný stav, nuž ja by som povedal, že teraz žijeme v krachu. A naopak, ak by devastačné ekonomiky prestali vyrábať, z môjho pohľadu by nastal normálny stav a blahobyt pre planétu a prírodu.

Ale ak by som sa vžil do pozície nenormálnych tak aj tak, ľudstvo prežilo hrôzostrašné vojny a neprežije zníženie výroby? Je to všetko len o systéme. Nastavme systém tak, aby bol solidárny, ekologický. Samozrejme, ak sa budeme správať tak, že bohatí schudnú a chudobní skapú, nuž tak to je zlý systém.

A poďalšie - PRESTAŇME SA MNOŽIŤ. Zaujímavé, že vieme úplne presne, že medvede sú premnožené, alebo vlci sú premnožené, alebo vtáci sú premnožené alebo myši sú premnožené (apropó, vôbec tie zvieratá som ani nevidel), zato ľudia premnožení nie sú, o tom ani slovko. Nie je to divné? Pritom štatistcky-vedecky je úplne dokázané, o koľko klesol počet divých zvierat v prírode na celom svete, kolko druhov vymizlo, človek však z 1 mld za par 100 rokov sa namnožil na 7 mld a o tom ani slovko. Takže milí ľudia, prestaňte sa konečne množiť, ak prírodu a živ. prostredie chceme mať pekné prírodné.
ALEBO
Znížte radikálne svoje nároky a potreby (jedlo, vykurovanie, autá, tovary) a nenazývajte to krachom ale návratom k normálnemu stavu, ktorý je teraz nenormálny, plytrvačský, devastačný a nesolidárny, kde 1% sú miliardári , 10 % milionári a zvyšok vynervovaná upracovaná stredná vrstva a množstvo chudoby.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

co vsetko ty osobne zahrnas pod solidaritu ?

system musi predovsetkym fungovat - musel by si podrobnejsie popisat kto, kde, kedy, co a hlavne preco by denodenne/raz za cas z tych 7 miliard mal vykona(va)t. a co s tym, ked dotycny dovody vlastneho (ne)konania bude vidiet inak.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je na to jednoduché riešenie

no nie každý tomu uverí - riešenie je BOH.
ČLovek - ľudstvo totiž samo od seba sa nezačne "kajať" , neuskromní sa, nepolepší, neprestane sa naháňať za spotrebou atď.
Tu musí nastúpiť Boh a zrušiť slobodnú vôľu človeka a nastoliť svoju Božiu vôľu a tak donútiť ľudstvo konať dobro a v každej oblasti , teda aj voči planéte a prírode.
Ináč by Nový Systém nefungoval, vždy by sa našli nedodržiavači.
Stačí také vysvetlenie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ano aj nie.
islo mi realne riesenie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja verím tomu, že práve toto

je REÁLNE riešenie, ľuďom totiž vôbec nedôverujem, iba Bohu. V histórii bolo mnoho pokusov o nastolenie dobra - napr.Utopisti, aj komunisti so socializmom a iné, čo ani ja o nich neviem, vždy sa to však zvrhlo, pretože na Zemi je prevaha zlých alebo ľahostajných ľudí a stým sa nedá spraviť nič. Zatiaľ na ľudí platí iba ekonomika, financie, peniaze. Teda kým zasiahne Boh a k moci, vláde by sa nejakým zázrakom dostali aj dobrí ľudia, museli by prijímať také zákony, ktorými by ľahostajných ľudí finančne prinútili robiť dobré veci. Napr. v supermarketoch plastové sáčky za peniaze, papierové zadarmo, odvoz bežných komunálnych kontajnerov veľmi drahý, naproti tomu odvoz separovaného odpadu zadarmo, alebo by podstatne zdraželi benzín naftu , na druhej strane by vo veľkom stavali cyklotrasy , poprípade by dotovali malé elektro auá, skútre, bicykle , ďalej prídavok na 1 dieťa by bol pomerne veľký , na ďalšie deti žiadny, pre bezdetných daňové úľavy. Ďalej solidárnosť si viem predstaviť tak, že by zaviedli nepodmienený príjem pre ľudí v regionoch , kde nieto práce, alebo pre ľudí, ktorí sú jednoducho "nepotrební". Ďalej by bolo vhodné spomaliť, nevyrábať toľko, nepracovať toľko, zmeniť priority života a to tak, že by sa pracovalo menej , 3 dni v týždni, napr. každý druhý deň. Ano , ľudia by menej zarobili, ale práve o to ide, menej zarobiť, tym pádom menej kupovať, a tým pádom menej vyrábať, menej vyhadzovať avýsledkom je oveľa nižie devastovanie planéty a prírody. Nie som za to, aby civilizačný pokrok ustal, ale nech je v súlade s planétou a prírodou a zameraný hlavne na prospešné veci. Takisto nechcem, aby ľudia strádali. Len to chce zmeniť pohľad na život, na priority života. Tie sú dnes nastavené na makanie do úmoru, vyrábanie a hanobenie nepotrebných vecí a potom ich vyhadzovanie, domy, autá, dovolenky na druhom konci sveta. Ak toto je kvalitný život, tak spánombohom.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME