Pondelok, 21. august, 2017 | Meniny má Jana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Na svätého Antonína brúsenie kosí sa začína (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Dnes gadžovina všetko kosí

motorovými kosačkami. A autor spomína nevýhody, že exhaláty. NIE , hlavná nevýhoda je HLUK, ktorým dutyčný gadžo obťažuje. Bohužiaľ tí hluční gadžovia prevažujú tak je to celé o h o vne. A len kosia a kosia jak blázni. Voľakedy sa kosilo raz za čas, ked už tráva a kvety v nej boli vysoké. Dnes gadžina kosí jak zmyslov zbavená každých pár cm. Lebo seno im už netreba, už nechovajú kravy, svine, šak kupia v Tescu, Kauflande.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tráva určená na seno pre chov zvierat sa kosí vo výške pivovej fľaše. Vtedy má najviac živín. Neskorým kosením stráca na kvalite a môže dosiahnuť len 20 % požadovanej kvality. Často kosia trávnikári. To nie sú gádžovia. A že seno netreba? Zato môže ten tvoj marxizmus a komunizmus, ktorý násilím vyhnal roľníkov z pôdy. Zatvárali ich do väzníc, vyvážali do českého pohraničia, ba aj zabíjali. Dnes roľníkov nemáme a kŕmiť zvieratá už ani nik nevie. A pretože nevie, tak to ani nerobí. Viac ako 60 % potravín na Slovensko dovážame. Pritom naša krajina má výborné podmienky pre poľnohospodárstvo. Poliaci mali múdrejších politikov ako bol Gottwald, Kopecký. Bacílek, Biľak, Široký atď. Aj keď s ťažkosťami, ale udržali si súkromné poľnohospodárstvo a dnes dovážajú k nám. Dnes sú vďaka tomu najväčšími producentami ovocia a zeleniny v Európe.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Trepeš hlúposti

že dovážame 60% potrávín nie je vina Gotwalda či Biľaka, za komunistov sme nedovážali nič, boli sme sebestační, poľnohospodárska výroba prekvitala. V každej dedine roľnícke družstvo alebo štátny majetok, v mestách mliekárne, mäsovýroby, hydinárske závody, STSky, apod.
To za súčasných "demokratických" politikov všetko dovážame, pretože rozdrbali fungujúce majetky a družstvá a rovnako aj fabriky.

Ak napísali , že kosba sa začínala teraz v júni, tak rozhodne to nebola tráva vo výške pivovej fľaše.
A že kosia trávnikári? No hej, z gadžov sa stali trávnikári a nech idú do pekla aj so svojimi hlučnými kosačkami, lebo lenivci nie sú schopní kosiť kosou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V Poľsku nemali Gottwalda ani Biľaka a zacovali si súkromné hospodárstva .Dnes sú najväčšími producentami ovocia a zeleniny v Európe. Potraviny vyvážajú do celého sveta, aj do nás !!!
Po roku 1948 keď prevzala tvoja vláda moc, nastal nedostatok potravín, a trval 15 rokov. Čakali sme v radoch na všetko. Bolo to dvadsať rokov po vojne, keď mnohé západné krajiny už dávno zebudli, že bola vojna. Za Prvej Slovenskej republiky bolo Slovensko najlepšie zásobovanou krajinou poľnohospodárskymi výrobkami v Európe.
Boli sme na posmech, doma i vo svete. Ruský kolchozný systém znamenal krach. Preto sa prikročilo ku podpore poľnohospodárskeho sektora. Bolo to 32 mld. priamych dotácií každý rok. To bolo 15 % štátneho rozpočtu. O vyrovnanom nik nechýroval a preto došlo v r. l986 - 9 ku finančnému krachu.
Za jeden liter mlieka platili v zime nášmu družstvu 13 Kčs a v obchode bol za 3,0 Kčs. Kilogram mäsa stál štát 150 Kčs a kupovali sme ho za 35,0 Kčs. Atď. Pastier kráv zarábal dva krát toľko ako univerzitný profesor. Nuž daj súdruh marxista dnes takéto peniaze a budeme tam ,kde sme boli.
Tie peniaze už 25 rokov hľadajú tebe podobní. A sú to napodiv univerzitní profesori i agrárni experti, ktorí stáli na čele tohoto rezortu. A podnes ich nenašli. Nuž, súdruh, máš priestor... Nech sa páči...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Za socializmu sme boli

potravinovo sebestační, ČSSR bola rozvinutá priemyselno-poľnohospodárska krajina, ktorá si prácu poľnohospodárov vážila. Systém štátnych majetkov, družstiev, hydinární, mliekární, mäsokombinátov, STSiek, výskumných a šľachtiteľských ústavov veľmi dobre fungoval, proste celá rastlinná aj živočíšna výroba k spokojnosti ľudí aj prírody fungovala . (Jedine sme nemali bežne na pultoch banány). Štát si prácu poľnohospodárov vážil , aj školy a mládež pomáhali pri zberoch úrody, výstavy ako Agrokoplex Nitra či Země živitelka v Č.Budejoviciach patrili medzi najprestížnejšie a najobľúbenejšie.

A čo po ´89? Novodobí demokrati, kapitalisti, kulaci tento dobre prosperujúci socialistický systém rozdžubali , ľudia na dednách stratili prácu, potraviny dovážame a na najúrodnejších orniciach staviame montážne haly. Vidieť niekde kravičky sa pásť je rarita, kdežto voľakedy bežne sme stáli na ceste , lebo cez cestu prechádzali vracajúce sa kravy z paše .

Čo sa týka dotácií, nuž pokiaľ viem, tak západ dotuje poľnohospodárov štedro. Ono zrejme bez dotácií to neide preto, lebo predsa len poľnohosp. výroba nie je najlacnejšia a drahé ceny potravín by boli pre mnohých nedostupné, čo by viedlo k nepokojom (platí to všade vo svete, nie že u nás). Amerika myslím funguje bez dotácií, farmári pracujú veľmi efektívne na veľkých farmách ale tiež viem, že povestné hamburgery (teda hovädzina) fičia len vdaka lacnej produkcii v uzemí amazonského pralesa, ktorý tým pádom klčujú a ničia ho a ničia tak aj klímu planéty.

K tomu osloveniu súdruh marxista asi toľko. ľudia boli a sú stále rovnakí, systémy sa menia. A preto aj socializmus nebol taký dobrý, vďaka nepoctivým ľuďom, ktorí sa drali do strany a funkcií len kvôli kariere a osobnému prospechu, nie pre blaho spoločnosti. A preto ja osobne som sa za socializmu nemal až tak dobre (a zažil som ho len ako mladý a hlúpy a neskúsený) , ale určite bolo veselšie a družnejšie , než je tomu teraz, kde vládne individualizmus, sebectvo, kde je existenčný strach atd atd a kde zlí ľudia maju na rozdiel od socializmu prakticky neobmedzené možnosti a vidíme ako to je, ked sa takí dostanú k moci ( hlavne Smer, predtým HZDS,v kraji Kotleba). A tí druhí tiež nič moc, sú lepší než tí chrapúni , ale ich modlou je len ekonomický rast a prosperita a na životné prostredie veľmi nehľadia.Ale to nie sú nejakí ONI - to sme MY, to je naša vizitka tí tam hore pri moci.

Takže úplne spokojný nebol som ani za socializmu, ale teraz nie som spokojný skoro vôbec.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Aký pekný a poučný článok, ďakujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

. . .

tentoraz ste si to zaostrili na ,,ostrú" tému. Poučné boli, okrem iného, aj názvoslovia jednotlivých častí výbavy kosca či kosáčiek. To naozaj jestvuje ženský rod od kosca v tejto podobe? Zrejme pre odlíšenie od kosačky :-)
veľmi obsažný , priam etnograficky poňatý blog to je...
Aj fotografie sa vydarili, ľúto mi bolo tých margarétiek či kamiliek (?).

Spomenula som si na príbeh bývalého učiteľa , kt. sa presťahoval z Petržalky do Pohorelej , šíriaceho tradície, pomaly ustupujúce kosačkám...

... http://www.tvnoviny.sk/zaujima...

... https://www.youtube.com/watch?...

... https://www.youtube.com/watch?...

... https://www.youtube.com/watch?...

... https://www.youtube.com/watch?...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

On z Pohorelej pochádza
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

. . .

Viem, vyplynulo to z TV reportáže,video je na tej stránke.
Pochopila som to, keď stál pri svojej mame.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Poznám ho z gymnázia.
Ešte si spomínam, keď starý pán od susedov učil môjho chlapa kosiť, prízvukoval mu, že si má kúpiť kosu rakúšanku,nie ukrajinku, lebo rakúšanka je lepšia. Naučil sa kosiť, len ja som odmietala ráno variť halušky, ako poriadna Slovenka má pre chlapa, ktorý ide kosiť :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Preco vsetci drzia kosy napoak?

Alebo to len ja (moj tata a jeho tata) kosim - lava ruka drzi kosu zospodu (dlanou nahor) a lavy laket pri tele 8))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Karol,

ja tiez tak drzim kosu ako ty, takze je to v pohode
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujeme za krásny článok. pozdravujú vás kosci a kosáčky z Lubiny
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME