Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Uzatvorí Slovensko hranice počas ďalšieho štátneho sviatku? Doplnené (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Samozrejme, že zákaz predaja vo sviatky je maximálna volovina. Prečo majiteľ obchodu SZČO môže predávať aj vo sviatok? Mali aj jemu zakázať predaj, aby sa mohol venovať rodine. Zamestnanci na pumpách by tiež chceli vo sviatok voľno. Aj zdravotnícky personál by bol rád vo sviatok so svojimi rodinami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Takze by ste chceli zakazat pracu aj pre SZCO, lekarov a predavacov na pumpach?

Mne pripada tato panika nad obmedzovanim slobody pokrytecka. Vacsina zamestnancov bola aj doteraz "obmedzovana" dnami pracovneho pokoja a zrazu sa tu zacne sirit panika kvoli par dnom v roku a vybranej skupine zamestnancov v maloobchode. Doterajsie obmedzenie prace v dnoch pracovneho pokoja nebol problem?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja len chcem poukázať na nezmyselné sortovanie občanov, na tých, čo majú voľno vo sviatky zo zákona, a na tých, ktorým toto voľno je upreté. Pýtam sa prečo? Prečo neprikážu priemyselným fabrikám odstaviť linky cez sviatok? To len ako príklad. Takéto choré zákony len delia ľudí. Vivat socializmus.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A čo by ste chceli? Aby neexistovali žiadne dní pracovného pokoja, alebo naopak aby ste v nedeľu nedostali kúpiť ani benzín alebo obed V reštaurácii? Tento zákon je kompromisom, tak ako skoro všetky zákony.

Nereagoval som len na vás ale aj na aktívnych liberálov ako Drahovský A Cigsnikova, ktorým vadí že pár ľudí V maloobchode si nezarobi, ale ignoruju fakt, že toto sa už dlhú dobu týka väčšiny zamestnancov A nie len cez štátne sviatky, ale každý týždeň. Nech len napíšu ako sú za to, aby vám mohol zamestnávateľ nariadiť prácu V sobotu A nedeľu A potom nech si počkajú na pochvalne reakcie od ľudí, ktorí sa nepotrebujú za pár eur zodrat V práci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Fajn, a aky je rozdiel medzi predavackou v obchode, a nejakou babou za pasom vo fabrike?
Ta vo farbike nielenze ze robi stale, ale este aj nocne smeny ma.
Preco predavacka v obchode je privilegovana, a ma mat narok na volno cez sviatok? V com je ta jej robota tak narocnejsia?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tato nerovnost tu uz existovala, tento zakon ju nezaviedol. Teraz sa akurat obmedzila existujuca vynimka. Neda sa povedat, ze je to nesystemove a diskriminacne, lebo taky bol uz predchadzajuci stav. Povedzme ze odporcovia predaja maju dobry lobing. Ak chcete podporit pracovnikov vo fabrikach kludne mozte a mozno sa vam to podari.

Bojovat za volno na vsetky sviatky pre vsetkych, alebo pre nikoho je extremizmus. Toto v skutocnosti nikto nechce. Tu len par ludi populisticky chyta popularitu, lebo ludom sa nepacili zavrete obchody. Ako by sa ti rozculeni nakupujuci tvarili, ak by im mohol zamestnavatel nariadit pracu cez sobotu a nedelu, kedy sa mu zachce?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

mozno je extremizmom to,

ked sa mudri poslanci rozhodnu, ze pre minoritnu cast populacie (kolko percent zo vsetkych pracovnych miest tvoria miesta v obchodoch?) zavedu specialne privilegium, kym nad ostatnymi prizmurime oci.
Nestaci kontrolovat limit celkoveho napr. tyzdenneho odpracovaneho casu? To fakt musime tarat o rodinnom zivote pre istu malu cast pracovnikov? Je predsa jasne, ze je to ucelovy argument, pretoze sa nepouziva u ovela vacsej casti populacie, ktora takisto chodi do prace cez sviatky.
Inymi slovami, nesystemove riesenia odovodnene pokryteckymi argumentmi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nie je to nesystemove riesenie, lebo podla zakona dni pracovneho pokoja nie su urcene na pracu. Jediny dovod preco bolo povolene cez tieto dni pracovat bola vynimka, aby si ludia mohli nakupit, ked maju volno. To co tento zakon robi je, ze obmedzuje vynimku a tym padom je prave naopak systemovejsi.

Na druhej strane netvridim, ze je to spravne. Ide mi skor o to, ze obmedzenie prace vo svitatky je jeden z hlavnych bodov, ktory riesi zakonnik prace. Tato posledna novela je len drobnou upravou existujuceho stavu. Ak sa vam toto nepaci mali by ste namietat priamo pojem "den pracovneho pokoja", ktory sa v zakone pouziva s tym, ktore dni to su.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

práve naopak

zákon nehovorí, že dni prac. pokoja nie sú určené na prácu

ale hovorí, že dni prac. pokoja sú pracovné dni...

vidno to každú chvílu na výplatnej páske

zjednoduším to a v príklade hodiny zamením za dni, aby to bolo prehľadné a nebudem rátať s danami a odvodmi

500 v hrubom deleno 20 ( 20 dní v mesiaci od pondelka do piatka - z toho 2 sviatky ... človek by čakal že teda deleno 18, ale nie) krát 18 a plus ešte dalšia časť mzdy za dva dni

takže nemáš mzdu 500/18= 27,77 27,77*18 = 500
ale máš mzdu 500/ 20 = 25 25*18(odrobené)= 450 a príplatok za dalšie dva dni ktoré si neodrobil okolo 50 eur... spolu približne 500

možno to tam nevidíš, že aj sviatok je pracovným dnom, ale je to tam

lepšie to uvidíš, ked ti zamestnávatel prikáže prácu aj vo sviatok
(a tu zareagujem aj na tvoj príspevok vyššie - Nech len napíšu ako sú za to, aby vám mohol zamestnávateľ nariadiť prácu V sobotu A nedeľu A potom nech si počkajú na pochvalne reakcie od ľudí, ktorí sa nepotrebujú za pár eur zodrat V práci...........
Prácu nadčas nariaduje zamestnávateľ, či je to dlhšia smena v pondelok alebo navyše odrobený den v sobotu.... a dokonca navyše odrobený den vo sviatok nie je nadčas, kedže sviatok je pracovný den
sorry že som ti zobral ilúzie)

ale vrátme sa k druhému príkladu.. ked ti prikážu prácu vo sviatok a ty uvidíš na výplatnej páske že sviatok je prac. den lepšie ako v prvom príklade ked si mal cez sviatok volno

v mesiaci je 20 prac. dní (dní okrem sobôt a nediel) z toho 2 sviatky
počas 1 sviatku pracuješ
výplatná páska
fond pracovného času 20 dní ( nie 18 akoby čakal logicky uvažujúci človek)

takže 500/20 = 25 na den
odrobené 19 dní (18 plus jeden sviatok) = 19*25=475
preplatený 1 neodrobený den - sviatok = cca 25
výplata cca 500
príplatok za prácu počas sviatku cca 25
výplata celkom približne 525

argumenty v mzdovej učtárni že si odbrobil všetkých 18 "pracovných dní" a ešte jeden den si robil navyše, teda si čakal o nejakých 30 e vyššiu vyplatu - neobstojí
a odpovedou ti bude, že si neodrobil žiadny den navyše

takže ked odrobíš jeden sviatok dostaneš cca 525 a keby si bol cez ten sviatok doma a namiesto toho by si odrobil den v sobotu tak dostaneš preplatený den navyše a nadčasový príplatok a nedostaneš príplatok za prácu vo sviatok takže by si mal cca 530
už to tam vidíš možno trochu lepšie, že sviatok je pracovný den

ale prejdime k tretiemu príkladu kde to už uvidiš naplno
tento odrp vlady na pracujúcich ludoch (ešte väčší ako ten, že ti taja že výplaty ti strhávajú nie 13,5% poistné ale okolo 48%)

z pravidelných smien (robíš od pondelka do piatku) prejdeš na nepravidelné
napríklad dva dni robíš a dva dni volno a tak dokola
tu ti vychádzajú 12 hodinové smeny v jednom mesiaci 14 smien, v druhom 16 atd...
takže sa fond pracovného času nepočíta na mesiac ale na rok
proste každý mesiac dostaneš svojich 500 a nemusíš sa báť že raz robíš viac a raz menej
fond prac. času sa vypočíta tak že sa zoberu všetky pracovné dni v hodinách v roku ( všetky dni v roku okrem sobôt a nediel !!!!!!! ) vydelí sa 12 hodinovou smenou a zistí sa kolko smien máš za rok odrobiť a podla toho urobia rozvrh smien na celý rok
a tu vidíš že v pracovnom čase máš aj 15 dní sviatkov a robíš to iba za ten svoj základný plat

dalej ti smeny pripadnu napríklad na 5 sviatkov kedy dostaneš príplatok za prácu vo sviatok, takže aj ked nemáš platený ten čas ako odrobený navyše ako by si čakal za den pracovného pokoja, máš aspon nejaké peniaze, aj ked s nadčasovým príplatkom by si mal viac
a potom prichádza najväčší odrp
takže musíš odbrobiť aj 15 dní navyše a to zadar
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

zadarmo ale za 5 dni dostaneš aspon nejaký príplatok ale za zvyšné hodiny tvoriace dalších 10 dní sviatku nedostaneš nič a odrobíš si tie hodiny zadarmo
pretože na dalšie sviatky ti smena nevyjde, príplatok nedostaneš ale tie hodiny odbrobíš počas smien v roku kedže na začiatku ti počítali fond prac. času ako všetky dni od pondelka do piatka teda aj sviatky a nadelili ti na celý rok príslušný počet smien


o niečo lepšie asi dopadneš ked nemáš mesačnu mzdu, ale hodinovú
na nepravidelných smenách
síce ti tie smeny-pracovné dni nadelia na celý rok rovnako teda aj s tými 15 pracovnými sviatkami
ale predpokladám, že kedže máš hodinovú mzdu tak ti ten čas aspon preplatia

prídeš iba o nadčasový príplatok, kedže nerobíš ten čas navyše za sviatky ako nadčas ale ako vrámci pracovných dní
toto neviem naisto- výplatnú pásku človeka s hodinovkou na nerovnomerných smenách som nevidel
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

http://www.zakonypreludi.sk/zz...

"Dni pracovného pokoja sú dni, na ktoré pripadá nepretržitý odpočinok zamestnanca v týždni, a sviatky."

"Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku, ktoré musia pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok."

'Prácu v dňoch pracovného pokoja možno nariadiť len výnimočne, a to po prerokovaní so zástupcami zamestnancov.'

To ako sa tento zakon dodrziava v praxi je druha vec. Jednoznacne sa tam vsak pise, ze pracu v dnoch pracovneho pokoja je mozne nariadit, len vynimocne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Medzi tými rozčúlenými nakupujúcimi je určite nemalé množstvo tých, ktorí pracujú vo fabrikách za pásom a zamestnávateľ im môže nariadiť prácu v sobotu aj nedeľu, dokonca aj v noci, kedy sa mu zachce. Ako sa na to tvária?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

rozdiel medzi nimi nie je,

postupne sa treba snažiť, aby sa ani za pásom nemakalo na smeny, resp. ak je to nevyhnuté, aby to bolo KRÁĽOVSKY platené.

Určite nie je cestou aby kvôli tomu, že je zle niekomu, bolo zle všetkým. To teraz začneme húfne rušiť všetky výhody, ktoré si pracujúci vybojovali počas storočí? Začneme obmedzovať počet povolaní, v ktorých ľudia majú voľné víkendy a večery?

Pýtaš sa skrátka presne naopak. Čo asi bude spôsobené tým, že ty na tie ženy za pásom z vysoka ... Tebe len chýba tvoja jediná činnosť, na ktorú duševne stačíš- nakupovanie a motanie sa po obchodoch..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A preco je ta predavacka o tolko lepsia ze ich museli riesit ako prve?
A zabudni ze toto bude mat nejake pokracovanie(max zakaz nakupovania v nedelu).
Ale vy socialisti tak radi prikazujete ludom co mozu a co nemozu robit so svojim vlastnym casom.
Sa nedivim ze tu smer vladne tak dlho, kd tu take ovce ziju ako ty, ktore potrebuju prikazy a zakazy aby nahodou nemuseli rozmyslat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

VERU TAK.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

preboha, to sa predsa nerieši

na základe toho, kto je "lepší", to sa rieši na základe toho, komu sa výhoda nerobiť cez víkendy dá udeliť a komu (zatiaľ) nie. Predavačky sa dostali na rad až teraz, hoci nie sú "horšie" ako napr. zamestnankyne v banke.

Som rád, že som mohol rozšíriť tvoje obzory a napomôcť rozvoju tvoje (zatiaľ) chabej logiky ;-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nikde som nečital vyjadrenia "pár ľudí" teda matiek ktoré chcu mať voľno cez sviatky a menej zarobiť.Skuste anketu medzi predavačkami a ich názor na tento zákon pytal sa sudruh predkladateľ čo si myslia o tom nie v Bratislave,ale v krajoch s vyššiou nezamestnanosťou a menšimi priemernymi platmi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:-)

"Viac zarobit" je u takychto zamestnani iluzia. Realita je taka, ze bez zakonov limitujucich firmy na odierani nekvalifikovanej pracovnej sily budu tito robit sedem dni v tyzdni, aby si zarobili prave tolko, co teraz za zakonom stanovenych menej. Kolko by mala predavacka v SR podla teba robit v tyzdni, aby dostala plat napriklad rakuskej, co pocas rakuskych sviatkov volno ma? :-P
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Menej zarobit ? Islo o nadcasovu pracu ? A s min. 30 % az 100 % priplatkom ? Mozem dostat vysvetlenie o co menej zarobia a dolozit konkretnym prikladom ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

áno, všetci by sme mali začať robiť

na smeny. Prečo sú niektorým voľné víkendy a pravidelný spánok upreté? Bolo by to výhodné aj finančne, stačila by tretina kancelárií aj počítačov. A každý by cestou z práce, nech by to bolo aj hlboko v noci, vybavil, čo by potreboval.

Ale som už starý a lenivý, asi ťa v tvojej snahe nepodporím :-DDDD
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Radovan Bránik: Neznesiteľná ľahkosť vraždy 12 030
 2. Dominika Dongova: Ako spraviť ženu šťastnou? 4 961
 3. Jozef Drahovský: Počas týždňa mobility je MHD pre vodičov zadarmo iba niekde a len niekedy - Doplnené 4 870
 4. Ján Roháč: Motorkári, prečo sú vaše motorky také hlučné? 4 795
 5. Milan Kuruc: Pripravte sa, ideme dovážať! 3 288
 6. Václav Mika: Riadiť hlavné mesto nie je brnkačka 2 324
 7. Ľubomír Smetana: Polícia má pomáhať a chrániť alebo týrať cudzincov? 2 310
 8. Janka Cigániková: Zákon o omamných sestrách 2 044
 9. Marek Páva: Krajšia tvár Železnej studničky. Dočkáme sa niekedy? 1 691
 10. Natália Milanová: Ako vláda uráža snahu našich predkov 1 592

Rebríčky článkov


 1. Tomáš Jurkovič: Kto bude parkovať v nových parkovacích domoch na sídlisku Ťahanovce?
 2. Denis Jacko: Rýmy, vlasy a posteľ
 3. Peter Bukov: Pozitívne inflačné čísla posilnili kurz eura
 4. Monika Plocová: Maminka je závislá
 5. Milan Lacúch: Egoizmus a individualizmus! Dva nosné piliere brány do záhuby
 6. Petra Babanova: V skrytosti a mlčaní
 7. Milan Lahučký: V Phnom Penhe sme videli viac ako bežní turisti
 8. Ladislav Boršoš: Sex v meste...
 9. Lórant Kulík: Zberateľstvo: Športové gymnázium v Košiciach ukrýva cenné Olympijské poklady
 10. Lenka Fedorová: Naprieč východom: Navštívili sme Zádielsku tiesňavu - slovenský GRAND CANYON!

 1. Kiska vymenoval za profesora aj usvedčeného plagiátora
 2. Deti generácie Z začínajú odmietať sociálne médiá. Prečo?
 3. Nebojte sa, oni Imreczemu niečo nájdu
 4. Imrecze rezignoval z postu prezidenta Finančnej správy
 5. Čínska vláda zvažuje vybudovanie terminálu na Bočiari. V hre sú tisíce pracovných miest
 6. Pripravte sa na desaťdňové obmedzenia na frekventovanej ceste
 7. Ihly v austrálskom ovocí má na svedomí neplnoletý chlapec
 8. Bojovali proti priekupníkom. Doplatili na to fanúšikovia
 9. Horiaci vlak pred Šaľou zanechal škodu na dvoch kilometroch trate
 10. Brankár Laco: Ešte nechcem končiť. S hokejom sa mi ťažko lúči

 1. Richard Sulík: Horalkový predseda
 2. Vyzývateľ Vaľovej: To, čo sa deje v Humennom, je extrém
 3. Karol Galek: Ako Fica dobehli stabilné ceny energií
 4. Aj Putin a Gott majú plastické operácie, že Zdena Studenková môže blednúť závisťou
 5. Hamáček cynicky zamestnal Gašpara
 6. Teológ Kocúr: Viem o slovenskom biskupovi, ktorý tiež sexuálne zneužíval deti
 7. A predsa sa stavia!
 8. Bránik: Mám veľmi silné indície, kto a akým spôsobom vraždu Kuciaka objednával
 9. Teológ Kocúr: Viem o slovenskom biskupovi, ktorý tiež sexuálne zneužíval deti
 10. Demokraté v Senátu USA se snaží oddálit hlasování o Kavanaughovi

Už ste čítali?