Piatok, 15. december, 2017 | Meniny má Ivica

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

EKONOMIKA: Posaďme sa na zem... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Videli by ste ako môže súčasný

stav vecí, ako ho popisujete, narušiť jedna vec:

Rusko od r. 2019 bude požadovať za dodávky plynu a ropy platby výlučne v rubľoch.

V súčasnosti nepredstaviteľné ? A prečo nie, v budúcnosti. A už si Draghi nebude môcť natlačiť zo vzduchu stámiliardy eur a za ne nakúpiť ruskú ropu. A zrazu sa celý ten pokojný poriadok a kľud v EÚ zosype ako domček z karát.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Akurat, ze Rusko teraz pozaduje platby v USD a nie v Eurach. Pre EU budu platby v rubloch este vyhodnejsie.Takze tvoj sen o pade Eura sa zase rozplyva...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A položili ste si niekedy otázku,

načo potrebuje Rusko eurá, a potrebuje ich vôbec ?

Samozrejme ruskí občania (nie tí hladujúci, ako o nich zvyknú písať) radi kupujú Mercedesy a BMW, mnoho rusov kupuje západné hračky a mobily, niektoré ruské podniky a výskumné ústavy potrebujú západné technológie.

Ale skutočne, sú pre rusov až tak nutne potrebné ? Pri vyhrotení sankcií, keď už sme na pokraji svetovej vojny, mohli by sa zaobísť bez nich ?

Mohli. A zaobídeme sa my bez ruského plynu pri - 30 stupňoch v zime ako bolo vo februári. Nezaobídeme.

Je len otázkou času, kedy na nás raz rusi povedia, stačilo, lámeme palicu nad nevďačnými (už bývaými slovanskými) národmi "navždy", a potom sa zbadáme, neskoro, ako nás majú v láske západné národy.

A potom nepomôže ani pozícia vašej príbuznej, ktorá pracuje v európskych inštitúciách, pretože už nebude jej pozícia viacej potrebná.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Načo asi potrebuje niekto doláre?

Keď Rusi zastavili plyn na Ukrajinu, tak ho Ukrajina dostávala zo západnej Európy. Neviem, čoho sa tak bojíš. Pozri si HDP Ruska a porovnaj ho s krajinami EÚ. Rusko má menší HDP ako Benelux. Rusi majú dobrú akurát tak propagandu. A toho svojho Putina. Ale ten im HDP na obyvateľa nezvýši. Ani byrokracia a autokracia im HDP nezvýšia. Ruské obyvateľstvo trpí od pádu cára, trvá to už viac ako storočie. Tí, ktorí v Rusku vládnu, tí sa o demokraciu nesnažia. Nahrádzajú ju nacionalizmom, ruským šovinizmom atd. Preto majú HDP tak žalostne malý.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tak je to...

... Nedávno som čítal, myslím že to bolo v SME, že každý desiaty obyvateľ Ruskej federácie hladuje - nemá čo jesť. Ako ilustračný obrázok bola k článku pridaná fotografia mäsiarstva s veľkou ponukou mäsa. Neviem pochopiť, ako je možné od roku 1990 "zariadiť to tak," že Rusi hladujú a nemajú na potraviny peniaze. Desatina obyvateľstva! Keby to boli napísali v roku 1985 alebo 1988 - tak prosím. V tých časoch som osobne videl v Moskve mäsiarstvá s vyberanou a pestrou ponukou prázdnych hákov, s nasolenými rybami v sudoch, s odpudivou sivastou slaninou a s vychudnutými kurčatami odpudivej fialovkastej farby. Chleba dva druhy, pečiva tiež...
Kam sa teda ekonomicky táto krajina po tridsiatich rokoch dostala? Vďaka svojej militantnej politike k ekonomickým blokádam (nepomáha jej ani Čína), ľudia trpia, sú masírovaní neskutočnou proveľkoruskou propagandou. miliardy rubľv idú len na zbrojenie, v krajine vládne anarchia (oponentov Putinovho režimu alebo zavierajú alebo rovno zastrelia "neznámi páchatelia" - viď osudy novinárov), korupcia o akej sa nám ani nesníva, manipulovanie s verejnou mienkou atď. Na druhej strane majú ruskí proputinovskí oligarchovia nakúpené futbalové kluby, skúpenú polovicu Londýna, Monaca, a napokon aj Prahy - len tam stačí ísť a počúvať akou rečou rozprávajú napr. predavači v stánkoch so spomienkovými predmetmi, s občerstvením...
K tou všetkému si treba primyslieť to, že Putin a jeho Rusko jednoducho nepotrebuje silnú a aj ekonomicky pevnú Európu - Európsku úniu. Jemu a v podstate Rusom odjakživa "demokraticky" vlastnými "spôsobmi" sa snaží o rozvrat Európy, Západu. Viď manipulácie a ovplyvňovanie prezidentských volieb vo Francúzsku, v USA... O našom Slovensku nevraviac, stačí si pripomenúť "meno a dielo" istého T. E. Rostasa - podľa mňa skôr Rustasa.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME