Piatok, 18. august, 2017 | Meniny má Elena, Helena

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čas (ne)musí ísť jedným smerom? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

meh

ked si tak listujem skutocne relevantnymi zdrojmi, (teda nechcem znizovat hodnotu SME blogov a wikipedie)
tak to vyzera tak ze cas nikam neputuje. Cas proste je. Jedine co tu jednosmerne putuje je nase vedomie skrz cas.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Postačilo by vhodne zasponzorovať patričný "vedecký výskum", a dokázalo by sa aj "objavenie" novej častice, ktorá je nositeľkou času a ktorá putuje rozličnými smermi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a este nam

povedz z ktoreho ezoterickeho zdroja to mas? vedomie asi vytvorilo cas a priestor a potom je uz vsetko len rozpravka..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

meh.

To implikujes Descartesa? Uplne suhlasim :)
Ale k teme casu som nasiel tento dokument. Vyjadruju sa tam svetove kapacity v oblasti a je to podane celkom zazivnym a ezoterickym sposobom :)
https://www.youtube.com/watch?...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Opýtajte sa vašich oponentov, aký osobný pocit, či osobný dojem majú oni na čas, keď si dovoľujú spochybňovať vaše argumenty o čase.

Keďže čas nemá materiálnu podstatu, nikto nemôže kritizovat nikoho za jeho názor na abstraktný čas. Až bude vedieť niekto povedať, koľko váži plný fúrik času, alebo liter času, potom môže kritizovať iných za ich náhľad na čas.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Uz som zlakol narusenia harmonie Vsehomira, reku viac clankov a ani jeden o tzv. "fyzike".

Aj vam ostatnym pripada, ze su clanky coraz viac Jarayovskeho formatu ? Teda vsetci sa mylia, len autor blogu odhlalil ako funguje cely vesmir ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áno, pripadá :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ani nie

teda...ta cast "coraz viac".
mne to tak pripada uplne od zaciatku :-))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Plus ako vie kazdy lekar / sestra / osetrovatel, zmeny pocasia ako su teraz zle vplyvaju na psychiatricke diagnozy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vývoj vedy prebieha v smere zdokonaľovania predošlých poznatkov ľudstva.

Vývoj vo fyzike, prebieha v smere zdokonaľovania pôvodných fyzikálnych princípov a zákonov. Pritom sa ale latentne (nahlas nevyslovene) počíta s tým, že základné fyzikálne veličiny, čiže priestor, hmota a čas, sú absolútne dokonalé a večne nemenné veličiny, ktoré v procese vývoje fyziky nepodliehajú obsahovej zmene.

Vývoj fyziky odhaľuje iba nové vlastnosti priestoru, hmoty a času, čiže ich iba zdokonaľuje, cizeluje, ale ich filozofický obsah sa vývojom fyziky nemení.

Nemení sa preto, lebo ak niečo nemá filozofický obsah (iba matematický) nemôže sa jeho neexistujúci filozofický obsah meniť.

Naj problematickejšou fyzikálnou veličinou je veličina zvaná čas a to preto, lebo v zmysle dialektického materializmu, predmetom skúmania fyziky môže byť iba hmota, pričom u hmote sa skúma iba jej gravitačná a zotrvačná hmotnosť.

Akékoľvek meranie vo fyzike je sprevádzané dynamickou, či statickou silovou interakciou.

(Nie náhodou, hmotnosť telies je mierou silovej interakcie (veľkosťou tlaku) medzi najmenej dvomi materiálnymi telesami. Teleso ktoré nevidíme, s ktorým nevstupujeme do silovej interakcie, napríklad pomocou svetelných lúčov a ktorého existenciu nevieme meracími prístrojmi dokázať, identifikovať, v zmysle materialistickej fyziky neexistuje.)

Z toho dôvodu čas nemôže existovať. To zase preto, lebo ho v silovej interakcii medzi telesami nevieme identifikovať, nevieme ho namerať.

Za čas sa vo fyzike považuje to čo vyrába a následne spočítava mechanizmus zvaný ako hodiny. Hodiny vyrábajú pravidelné a preto harmonické pohyby - kmity matérie a súčasne spočítavajú ich počet. Potom ten počet harmonických kmitov matérie, fyzika označuje ako pravidelne plynúci čas.

Materiálny čas je teda súčtom pravidelných silových interakcií, prebiehajúcich v mechanizme zvanom hodiny.

Akceptovaním tejto objektívnej reality ľahšie pochopíme možnosť smeru plynutia času, ako do budúcnosti, tak aj do minulosti, ale aj spôsob ako ako sa dá ovplyvniť plynutie času, teda ako sa dá ovplyvniť rýchlosť kmitov matérie v mechanizme zvanom hodiny.

Nie je potrebné zaoberať sa novými závermi fyziky, ktoré sú odvodené z neexistujúcej definície materiálneho času.

Stačí uviesť, že čas má aj materialistickú podstatu, ktorú tvoria materiálne hodiny a ich pravidelné materiálne kmity, ktoré ale fyzika v svojich matematických rovniciach ignoruje a následne konštatovať, že všetky nové objavy fyziky sú iba abstraktné bludy.

Súčasná fyzika v svojom vývojovom procese, vyvíja čím ďalej, tým väčšie fyzikálne bludy, čiže produkuje čím ďalej, tým väčšie fyzikálne nezmysly. (Previazanosť elektrónov na nekonečnú diaľku, je jedným z bludných výplodov vývoja fyziky nezadefinovaného času.)

Medzi kolosálne bludy fyziky patrí jej blud o ohýbaní času, ako aj o spomaľovaní času, bez ohýbania hodín, či spomaľovania kmitov matérie v hodinách.

Jedine čo súčasná fyzika o čase vie povedať je to, že čas sa vo fyzikálnych (matematických) rovniciach označuje písmenom (t). (Málo na pomník.)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Lepsim sa, kedysi som musel citat aspon tri riadky, aby som bez pohladu na nick odhalil Jaraya. Teraz mi staci prvy riadok.

Co nove v korospedencii s uradmi ?
Ako trestne oznamenie na znalcov ? Uz balia zubnu kefku a idu sediet ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mierna oprava -

Tu diskutujú AJ ľudia s logickým prístupom k fyzikálnym abstrakciám. Vďaka za výstižné konštatovanie, pán Járay. A ľudí (možno) s komplexom menejcennosti si nevšímajte.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nejedná sa o čas ale o plynutie času vzhľadom na rýchlosť a gravitáciu. hodiny sú kus železa ale čas pre to železo môže plynúť rôzne tzn. že budú v inom prostredí ukazovať nepresnú hodnotu. ohýba sa časopriestor. k článku gravitačná vlna nie je to čo einstein nazval strašidelné pôsobenie na diaľku. to predpokladal. kvantová fyzika je na začiatku, chybou je, že na jej vysvetlenie novinári udávajú nedostatočné vysvetlenie merania. iba opis z anglického originálu. myslím, že tiež tomu nerozumeju. ale čo sa týka času ten je veľmi dobre popísaní tr. pri časticiach by to mohlo byť aj ináč. treba si uvedomiť, že my máme iba 5 zmyslov kde najdokonalejší je zrak, registruje svetlo. aj ponímanie času sa odvodilo z toho. škoda vysvetľovať aj tak to nepochopíte. aj ked je to v svojej podstate triviálne. či sa čas označuje označuje písmenom t je nepodstatné ale podstatné je, že vývoj zariadení kde sa to týka ukazuje presne také vychyľky ktoré einstein predpovedal. nepriamo je plynutie času zakomponované aj v rovnici E=m*c^2. ako by sme navrhli detektory častíc kde idú častice oproti sebe rýchlosťou prekračujúcu súčet rýchlostí c? nehovorím už o iónoch olova v urýchľovači LHC. to sa tých niekoľko desaťtisícok vedcov mýli? všetci chcú len granty? skúste normálne si preštudovať aspon str. ale obávam sa, že pre nedostatok vedomosti o elektromagnetických vlnách, svetle to nezvládnete pochopiť. pri časticiach je to o úplne inom. z nášho hľadiska chápania času to môže byť aj ináč. zatiaľ ani ja som nenašiel dobrý popis merania napr. kvantového previazania častíc.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je tu snaha vo veci prvej definície času nájsť časticu času, aby sa postupovalo presne ta, ako pri hľadaní Higgsovej častice, ktorá údajne udeľuje hmotnosť iným časticiam matérie.

Logickou otázkou je už iba to, čo udeľuje hmotnosť Higgsovej častici, ako aj to, ako by sa dal učiť čas života častice času (t). (Bez hodín, bez harmonického pohybu, nie časovej častice matérie.)

Pritom súčasná relativistická, teda nie jednoznačná fyzika, bez problémov používa ešte aami len približne nezadefinovaný čas (t) vo svojich rovniciach a pritom sa tvári že vie o čom hovorí.

Kvantová fyzika s jej strunovou teóriou, ako sa s veľkým humbugom zrodila, takým istým tichom sa z fyziky vytráca. To všetko preto, lebo nepozná definíciu času.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

higgsové pole, resp. higgsov bosón to je niečo iné. na začiatku sa elektrické pole sformovalo do kvarkov. roztrhalo na malé kúsky. môžeme si to predstaviť ako ked hodíme kocku cukru do vody. ked sa cukor rozpustí tak jednotlivé kryštály cukru budú ako kvarky. voda v tom prípade by bola higgsové pole. hmotnosť je množstvo hmoty v objeme. hmotnosť môže byť aj zdánlivá, odvodená s energie fotónu alebo relativistická pri rýchlosti.hustota hmoty závisí od počtu elementárnych častíc a ich vzájomných síl. pre nás je čas to čo merajú hodinky ale čas vo fyzike je iná vec. strunová teória nemá nič spoločné s kvantovou teóriou. kvantová teória je teória častíc. strunová teória je teória o vzniku vesmíru. nechápete pojem hmotnosti. kg môže byť nafúknutý do veľkého objemu ale zároven môže byť aj stlačený do čiernej diery.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ešte dokončím o tej higgsovej častici. higgsové pole je niečo také ako gravitačné pole ale nemá žiadné účinky ako gravitačné. nš priestor nie je prázdno ale časť neho je aj higgsové pole. higgsov bosón je častica ktorú sme vytrhli z tohto poľa. preto má aj hmotnosť. je to určitá elementárna masa tohto poľa ktorá má aj svoj fyzický objem aj ked jej hmotnosť je imaginárna podobná ako fotón.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ťažko vysvetlíš čo len trochu komplikovanejšie veci z fyziky niekomu, kto nezvládol ani fyziku základnej školy, kto nikdy nič nezmeral, ani nevypočítal a kto žije v predstave, že keď mu v kuchyni zastanú hodiny, tak sa zastaví aj plynutie času...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Veď vidím, že nemáš ani poňatia, čo je čas. Takže neviem, čo ťa núti reagovať na príspevok, ktorému nerozumieš. Koľko váži liter času, to sa spýtaj niekoho, kto nedokáže myslieť. Napríklad vozipiva alebo misiželeza. Oni ti radi odpovedia a aj ťa pochvália. :D
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME