Sobota, 19. august, 2017 | Meniny má Lýdia

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Banánová republika bez plantáže menom Slovensko. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Žiaľ, Vaše 3 dôvody sú takmer

úplne výstižné. Keby som chcel pridať štvrtý koreň vety o dostatočnom dôvode, vrátil by som sa práve do tzv. reálneho socializmu a k najväčšej lži, ktorou sa po desaťročia udržiaval. Tá najväčšia lož sa volala „diktatúra proletariátu“. Bola to totiž v skutočnosti diktatúra jednej strany a jej neskutočne rozbujneného aparátu. Všetky tie ústredné, krajské, oékresné, miestne a obvodné výbory nielen tejto strany, ale aj tzv. zložiek Národného frontu (ROH, SZM, ZČSSP... - až po zväzy záhradkárov a včelárov, boli nielen vládcami a kontrolórmi nad životmi ostatných ľudí, ale aj poberateľmi renty z ich štátnokapitalistického vykorisťovania. Kam sa však po roku 89 „stratila“ táto armáda? Časť sa najskôr včlenila aj do VPN, odkiaľ to mala už iba na skok do HZDS, druhá časť sa premenovala na SDĽ a časť dokonca zostala v KSS. Suma-sumárum cca 40% slovenských voličov permanentne volí práve Smer, SNS a Kotlebu, u ktorých sa tá minulá „avantgarda robotníckej triedy“ a vykonávateľka jej diktatúry utáborila. Toť vsjo...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ten marazmus

má ešte omnoho hlbšie korene a je výsledkom vývoja za mnoho storočí. Sme predovšetkým národ pastierov a lokajov, ktorý sa vždy ochotne dištancoval aj od tých zopár vlastných elít (okrem iného preto, že tie elity v podobe osvietenejších zemanov a vzdelancov boli najčastejšie protestantské, kým tunajšie stádo ovládal (a dodnes v miere málokde vídanej ovláda) katolícky klérus vo svojej zakonzervovanej stredovekej podobe, kde o peniaze ide až v prvej rade. Takže ovečky ostávajú ohlupované a poslušné... aspoň väčšinou. A volia iracionálne, silných vodcov, lebo majú pocit, že takíto pastieri sa o nich postarajú a ochránia ich. No a ostatným vyhovuje, mať nad sebou vrchnosť, ktorá kradnutie ako národný šport v istých medziach toleruje, hlavne ak z toho má aj vrchnosť percentá. Však sme všetci svoji, boha mu! Nie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Smutná pravda.

Potom je ale vylúčené, aby takýto štát prosperoval.
Potom by bol lepší jeho zánik. Myslím zánik v dnešnej podobe. Minimálne pričleniť k niektorej západnej krajine alebo aspoň obmedziť "suverenitu" národa lokajov a pastierov a do všetkých verejných a štátnych funkcií (od vlády až po starostov obcí) podosadzovať Rakúšanov, Nemcov a podobne. Ludí ktorým je korupcia, zlodejina a to typické chrapúnske sedliactvo (pozor nemýliť si s roľníkmi!) na hony vzdialené.
Starú, lokajstvom a bolševizmom pokrivenú generáciu už nenapraví nikto. Ale aspon by z krajiny prestalihúfne utekať mladí a šanca, že Slovensko nezanikne, by sa zvýšila.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Autor článku, opäť textové

pofňukávanie, ktorého cieľom je vyvolávať negatívne reakcie, pochmúrne pohľady a tak podobne.

Jednoducho a jasne: máme to čo máme, lebo v rokoch 1939 až 1945 sme "si nechali" deportovať a povraždiť kvalitnú časť populácie, ktorá sa už tým pádom nemohla ďalej reprodukovať. Za komunistického režimu bolo dielo dokonané. Ak si tak malá krajina nechá zničiť budúce možné (kvalitné) elity, nemôžeme mať iné výsledky aké má.

Ale nejaké má a preto netreba (iba) pofňukávať.

Predsa len ešte: ak je hlavnou témou tzv. verejnej debaty kradnutie a naťahovanie sa o materiálne statky, tak ide o znak určitej mentálnej úbohosti istej časti spoločenského spektra. To píšem zjednodušene. Za daných okolností sa aspon k nejakej lepšej vízii spoločenského nastavenia nedostaneme.

Aké nálady môžu mať ľudia, ktorí permanentne tvrdia, že sa iba kradne?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To čo sa satlo v rokoch 1939-45 a ako sat u usadili komunisti ja nezmením, no zmeniť možeme aby ľudia s ich zmýšlaním nesedeli v parlamente a preto na to aspoň upozorňujem písanou formou. Taka k Vám taký ľudia prekážajú tak súhlasíte so mnou.

Taktiež budúca kvalitná elita – tak si rozoberme čo možeme ovplyvniť a to je to že nezodpovední politici dotiahli školstvo a výskum do úpadku, podmienky ktoré su poskytované začínajúcim podnikateľom, výskumnikom a firmám v oblasti technológií sú úbohé, demotivujúce a zničujúce. Ak ste niekedy žili v zahraničí, tak verím že mi dáte za pravdu a zistíte aké banálne zákony tu máme, ktoré sú často bez hlavy a päty možno len na buzeráciu. A tieto zákony verím ste Vy nevymysleli a ani ja ale neschopnosť politikov.

Ohľadom kradnutia – Áno na Slovensku sa permanentne a drzo kradne a zneužíva moc na osobné obohacovanie a nie pre službu spoločnosti, ak s tým nesúhlasíte ja s tým žiaľ nič nespravím.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jozef Bartanus, spoločenské prostredie

a jeho nastavenie generuje politickú scénu, spôsob správania politikov a takzvaných politikov. Politik sa ako politik nenarodil. Bol tu vychovávaný, boli mu vštepované určité myšlienkové pochody a už spomenuté nastavenie. Charakter človeka kultivujú najmä rodičia, kámoši, prostredie a mnoho ďalšieho.

Existuje však rozšírená predstava, že politika je svinstvo a kto do nej vstupuje, je nenažrané zviera. Tento názor má zvlášť na Slovensku dlhodobú tradíciu, čo je ale na dlhšiu (inú) debatu.

A zopakujem, čo som už písal: ak je hlavnou témou v "politických" debatách občanov takmer iba a len otázka kradnutia, jedná sa prejav absolútnej straty dôvery k prostrediu a to aj nepolitickému.

Akú náladu môže mať človek, ktorý stále počúva, že sa len kradne?

A naozaj sa iba kradne?

Niet žiadnej radosti? Niet ničoho, čo by stálo za trocha pozornosti, pozitívneho, verejne deklarovaného podnetu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Naozaj sa zial iba kradne !

Hodnoť:   mínus indicator plus

neviem kde zijete,

ani preco ste odisli. Ale kritizovat zo zahranicia je lahke. Mali ste zostat tu a pomahat napravat to, co "spoza bucka" kritizujete.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áno, žil som na Slovensku až do možnosti keď bolo možné legálne vycestovať. Taktiež sa na Sovensko chcem vrátiť a preto mi záleží v akej krajine budem žiť ja alebo aj Vy. Kedže som na Slovensku iba občas tak aspoň na problémy upozorním písaním, čo robíte Vy, ako Vy bojujete aby bolo Slovensko spravodlivejšie?

Neskrývam sa poza bučky a dobrovoľne som sa zúčastnil na protikorupčných pochodoch, pretože korupcia je veľka téma, kde ste boli Vy?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

p. Bartanus,

to je sice prekvapujuce, ze ste zdupkali pri prvej legalnej prilezitosti (mnohi totiz zutekali ilegalne). Zial neboli ste sam, ale tak zdupkalo vela (i kvalitnych odbornikov), lebo vidina penazi bola prilis silna (nie slobody, lebo ta tu vlastne uz v tom case bola, kedze ste mohli vycestovat - ak pravda nemyslite roky 1968-9, ale roky po 1989). Keby ste vtedy vsetci zostali a prilozili ruky k dielu, mohlo to teraz po takmer 30 rokoch vyzerat uplne inac.

Ak myslite tie "protikorupcne pochody" organizovane Matovicom (pripadne aj SAS a Kolarom) a Kiskom, zneuzivajuce studentov, tak na tych som sa skutocne nezucastnil. Tam totiz nejde o boj proti korupcii, ale o pokus o akysi "majdan" resp. prevrat. Zial, organizatori si neuvedomuju, ze zneuzitie studentov je uz obohrana pesnicka. Nie je uz rok 1989 ale 2017. Ze bys ste aj vy citili prilezitost na navrat prostrednictvom prevratu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Misox

Nikomu nezazlievam ze su v zahranici, nakolko som i ja a ver mi nie vzdy to bola vidina penazi, tak s tym argumentom by som bol opatrnejsi.

Podla tvojej diskusie uvazujem ze sa ti nepaci stav spolocnosti na sk, no ale konspirujes o tom kto viedol protikorupcne pochody, si myslis ze kazdemu je jedno ako slovensko vypada? Kto ti nahovoril tych organizatorov, ze by sam predseda? Ak ta trapi ako sa zije na slovensku tak prestan ochranovat a podporovat tych komunistov co su vp vlade a vseliakych kapitanov a charakterov a taktiez fasistov ale pozri co ti ponuka opozicna strana, to je jedno ktora ale aby bola cestnejsia ako tie v koalicii a postupne sa dopracujeme i dalej
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Re: adam_uk

Azda mi nechces nabulikat, ze dve deti (stredoskolaci) dokazu bez akejkolvek podpory zorganizovat miting (obdobu Knazko-Budajovymi mitingami v novembri 1989) v Bratislave, s dokonalym ozvucenim, organizaciou a pod.

Scenar je podobny ako v r. 1989, no vtedy protesty boli proti totalitnej moci, ktoru nikto nevolil. Slovensko je dnes demokraticky stat a v takych statoch o moci rozhoduje volic.

Azda si nemyslis, ze s ludmi, ktorych som menoval vo svojom predoslom prispevku, to bude pre naprostu vacsinu obcanov lepsie. Sulik uz raz mal moznost byt vo vlade, bol predsedom parlamenu a co sa stalo???? NIC. Dokonca rozbil vladu pravice. Matovic je danovy podvodnik, Kollar polomafian, Kiska clovek z ulice, ktory sa stal "zahadnym" sposobom kandidatom na prezidenta, a potom systemom "lebo Fico" aj zvoleny. Za Kiskom su (prostrednictvom byvaleho velvyslanca v USA Butoru) aj americke "prsty".

A "vo tom to je", ako koktavym sposobom hovori Milan Pitkin v humoristickych estradach Ivana Mladka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tak

a teraz si dokazal ze preco Slovensko je tam kde je. Tie tvoje kopy nezmyslov a teorii,, to snad nazoaj nemyslis vazne???? Alebo ano???
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No, tak teda mi

vyvrat aspon jeden podla teba nezmysel a povedz mi "skutocnu" pravdu aby som nezomrel sprosty. Len prosim nevychadzaj z propagandy sirenej hlavne dennikmi SME, N, ale aj viacerymi dalsimi.

A hlavne pri tom pouzi vlastny rozum a svoje zivotne skusenosti (ak vobec uz nejake mas).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nepoznám p. Bartanusa,

ale myslím si, že mu krivdíte. Sám som sa ešte koncom septembra 1968 nachádzal v Bavorsku a vrátil som sa. To, čo som tu našiel, bolo horšie než som predpokladal (lebo už mi ušli najlepší kamaráti a na ich miesta sa tu tlačili blbci). Dostal som ešte ďalšie pozvanie do NSR ku kamarátovi, ktorý tam mal rodinu a s jej pomocou potom vybudoval druhú najúspešnejšiu strednú firmu v NSR, ale nešiel som. Podľa Wernera Heisenberga totiž: Kto chce meniť systém, musí byť jeho súčasťou. Vedel to zdôvodniť.
Tým úsilím som strávil celú nasledujúcu väčšinu svojho života. Keď sa však pozriem, kam to až došlo, je mi nevoľno. Ten systém, ktorý tu teraz je, a ktorý tu budem musieť čoskoro nechať dcére a ďalším, je otrasná karikatúra slobody, demokracie a čohokoľvek dobrého, čo som si kedysi predstavoval. A trvám na tom, že tu došlo k tichej boľševickej kontrarevolúcii, čo je najvážnejšou príčinou toho stavu...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

poprosím doplniť:

Kedy a kde vzknikol pojem BANANOVE REPUBLIKY? Kto sa podieľal na ich vzniku? Kto mal z toho prospech? Ako to dopadlo v týchto republikách, keď sa v priebehu času chcel zbaviť vládnucej UNITED FRUIT COMPANY a spol... Asi to nebolo zlé, ako to zaviedol demokratický štát šíriaci demokraciu po celom svete.
P.S.: a posledná otázka: čo to vlastne znamená pojem banánová republika? Z článku vyplýva, že o obsahu tohoto pojmu autor nevie alebo nechce vedieť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tak si to rozoberme, prosím Vás, pozrite si jedny správy za deň a zistíte, že normálny človek má problém sa dovolať pravdy a zákona i keď je na jeho strane. To že zákony neplatia pre každého rovnako a sú zakrívene ako banán mi dáva prirovnanie banánova republika, pevne verím ze pre Vás stačí takéto humorné vysvetlenie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

díky za humor....

ale dovolávať sa pravdy odvolaním na BANAN REPUBLIC je prinajmenšom v štýle "aj múdry schybí".
Krajiny v Latinskej Amerike majú históriu tých banánových republík z iných dôvodov:
The United Fruit Company owned vast tracts of land in the Caribbean lowlands. It also dominated regional transportation networks through its International Railways of Central America and its Great White Fleet of steamships. In addition, UFCO branched out in 1913 by creating the Tropical Radio and Telegraph Company. UFCO's policies of acquiring tax breaks and other benefits from host governments led to it building enclave economies in the regions, in which a company's investment is largely self-contained for its employees and overseas investors and the benefits of the export earnings are not shared with the host country.One of the company's primary tactics for maintaining market dominance was to control the distribution of banana lands. UFCO claimed that hurricanes, blight and other natural threats required them to hold extra land or reserve land. In practice, what this meant was that UFCO was able to prevent the government from distributing banana lands to peasants who wanted a share of the banana trade. The fact that the UFCO relied so heavily on manipulation of land use rights in order to maintain their market dominance had a number of long-term consequences for the region. For the company to maintain its unequal land holdings it often required government concessions. And this in turn meant that the company had to be politically involved in the region even though it was an American company. In fact, the heavy-handed involvement of the company in governments which often were or became corrupt created the term "Banana republic" representing a "servile dictatorship".The term "Banana Republic" was coined by American writer O. Henry.In March 2007 Chiquita Brands pleaded guilty in a USFederal court to aiding and abetting a terrorist organization, when it admitted to the payment of more than $1.7 million to the United Self-Defense Forces of Colombia, a group that the US has labeled a terrorist organization since 2001. Under a plea agreement, Chiquita Brands agreed to pay $25 million in restitution and damages to the families of victims of the AUC. The AUC had been paid to protect the company's interest in the region.This most recent episode in the history of what used to be the United Fruit Company highlights the staying power and influence of large international agricultural monopolies in the governance and politics of a small developing nation. As seen elsewhere in Central and South America, American business interests have swayed enough power to determine the outcome of presidential elections, regional elections, even how the country's laws are enforced and against whom. In this latest federal trial Chiquita Brands admitted to paying AUC operatives to silence union organizers, to intimidate farmers into selling only to Chiquita Brands, and even providing weapons (3,000 AK 47's) to this terrorist organization in order to carry out their objectives. On the plea agreement, Chiquita Brands were allowed to keep secret the names of the U.S Citizens who brokered this agreement with the AUC, by the Colombian. Despite calls from Colombian authorities and human rights organizations to extradite the U.S Citizens responsible for war crimes and aiding a terrorist organization, the U.S. Department of Justice has refused to grant the request citing 'conflicts of law'. As with other high-profile cases involving wrongdoing by American companies abroad, the U.S. State Departmen
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hmm

Slovensku uz nepomoze nikto - Fico a spol musia vyhrat aj buduce volby,lebo ak nie,tak sa ocitnu v base - takze sa kludne spoji aj s Kotlebom..Ficovi je to jedno a svojim ovciam to uz nejako vysvetli - krajsie zajtrajsky a blablabla..a kedze tito zlodeji maju deti,tak tie deti budu pokracovat v slapajach svojich otcov a kedze sa vsetci navzajom poznaju a drzia spolu,tak nie je moznost tychto zlodejov dostat tam,kam patria - duplom,ked neexistuje ziadna opozicna strana,ktora by vedela prevalcovat Smer,ziskat vladu a nnehrat sa na humanistov,ale tychto zlocincov jedneho po druhom postavit pred sudy - stacilo by zacat dodrziavat zakon o povode majetku - ani jeden by to nevedel zdokladovat..a preto musia byt vo vlade,aj keby sekery padali..je to smutne,ale je to zial tak
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

p.Bartanus,je tazke vysvetlit ludom ako chuti napr.passion fruit ked ho ani nevideli...:-)))).
it's a long way to promise land.....
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME