Streda, 17. január, 2018 | Meniny má Nataša

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Polopatisticky o najväčších hrozbách sveta (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

autorka

Tvoj blog je napísaný skutočne formou, ktorá má síce ďaleko od pravdy, ale je skutočne zábavná.
Takže skúsme zábavu:

Niekedy v 80-tych rokoch minulého storočia sa došlo na to, že hladina ozónu v atmosfére kolíše, dokonca sa zmenšuje. Nik nevedel prečo, jav sa pozoroval iba krátku dobu. Ale predchodcovia našich klamatológov sa rýchlo zorientovali a vymysleli teóriu, ozónových plynov, ktoré ničia ozónovú vrstvu.

Vtedy ešte ľudia vedcom verili bez omedzenia a tak aj uverili, že isté plyny pôsobia ako katalizátory na ozón a dôsledky budú katastrofické. Zarobili na tom výrobcovia freónov, výrobcovia okuliarov a ochranných mastí. Problém je však v tom, že hoci vedci predpokladali, že ozónová diera sa bude ešte 50 rokov aj po zákaze najhorších freónových plynov zväčšovať, teda mala sa zväčšovať doteraz a pokračovať so zväčšovaním ešte aspoň 20 rokov nič také sa nestalo. Jednoducho sa ukázalo, že hrúbka ozónovej vrstvy cyklicky kolíše pravdepodobne v závislosti od teploty atmosféry.

Rovnako sa nepreukázal nárast kožných nádorov ( istý zistený nárast bol spôsobený lepšou lekárskou diagnostikou), ani sa nepreukázalo ničenie planktónu UV žiarením a iné hlúposti. Pikantné na celej veci je, že celý humbuk vznikol krátkym televíznym šotom o ovciach z Južnej Ameriky, tuším Patagónie, ktoré vraj začali z dôvodu ozónovej vrstvy prichádzať o oči a nejaký čudný človek im v šote oči kontroloval. Ono sa síce neskôr ukázalo, že išlo o obyčajnú očnú infekciu, ale koho by pravda zaujímala?

Avšak humbuk ozónovej diery bol skúškou na oveľa väčší podvod, totiž s klimatickým ochladzovaním, pardón klimatickým otepľovaním, pardón s sklimatickou zmenou, takto sa totiž menilo názvoslovie tohoto javu. U6 toto by malo byť varovaním pre každého "veriaceho" klamatológom.

Problematika je veľmi zložitá, takže uvediem iba jediný fakt. Klamatológovia koncom minulého storočia predpovedali katastrofické hrozby, ktoré si aj ty naznačila, ktoré sa mali udiať okolo roku 2010. Nič podstatné sa nestalo a tak sa hrozby presunuli na rok 2050 ( Ač) alebo 2100 (IPCC).

Nie je ti to ani trochu divné alebo je tvoja viera pevná ako skala?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Neviem síce ako na zákaze freónov zarobili výrobcovia freónov, ale ty sem iste hodiš ďalšiu konšpiračnú teóriu.

Iste existujú aj ďalšie skleníkové plyny, ako nižšie uvádza BRAVA, ale to, čo sa dramaticky mení, je obsah CO2 a tie ďalšie sa menia sekundárne - metán sa uvoľňuje z permafrostu nasledkom jeho roztápania a teplejšie ovzdušie pojme viac vodnej pary. Klasická pozitívna spätna väzba, ktorá, ako mi iste potvrdia systémoví inžinieri, zvyčajne smrdí obrovským prúserom.

CO2 v prírode obieha, takže ak vypálime lesy a miesto nasadíme plantáže na výrobu palmového oleja (to sú zrejme tie horálky, ktoré autorka spomenula), tak sa kolobeh uzavrie a celkové saldo ostane nezmenené. Samozrejme, odnesie si to biodiverzita, čo nie je o nič menší prúser. Horšie je spaľovanie fosílnych palív. Ak zo zeme vytiahneme milióny rokov tam uväznenú ropu a spálime ju, výsledný oxid uhličitý do zeme už nikto späť nevráti.

Na záver len toľko, že toto všetko sú sekundárne poreblémy. Prímárny problém, od ktorého sa ostatné problémy odvíjajú je kalamitné premnoženie druhu Homo sapiens. Optímum, ktoré sme mnohonásobne prekročili, je pol miliardy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

kuman a natast

Budem citovať:

Kdo na zákazu freonů nejvíce vydělal? Velká chemická společnost DuPont. Joseph P. Glas, ředitel divize freonů v Du Pont, v roce 1988 řekl, že zákaz CFC znamená "příležitost pro trh za miliardy liber." (NYT) Právě společnost DuPont v roce 1988 jako první oznámila, že s výrobou freonů přestane. A postavila se tak proti celému chemickému průmyslu. Za potlesku environmentalistů.

Tato firma kdysi freony vynalezla, ale patent v USA platí dvacet let, takže vypršel už v 50. letech. Nyní si společnost DuPont patentovala náhražky za freony (zejména plyn HFC-134a). Když Montrealský protokol freony zakázal, zákazníci na celém světě museli tyto náhražky kupovat. DuPont tak znovu získala na jednu generaci monopolní postavení.

Podrobne je problematika riešená v :

http://neviditelnypes.lidovky....

ad kuman: CO2 som podrobne neriešil, lebo ho neriešila ani blogerka, pustím sa do nej zvesela neskôr, ak bude pravda naďalej ochotná písať na túto tému. Čítal som, že Zem, na základe výpočtov vedcov v pohode uživí až 20 miliárd ľudí. A le samozrejme môžeš ty osobne ľahko k zníženiu množstva ľudstva prispieť!

ad natast: Ja nepopieram, že pavedecká teória globálnej zmeny a klímy je založená na viere. Či veríš, či nie je mi v podstate ľahostajné.

O ľuďoch, čo sa vysťahovali zo svojich domovov som samozrejme počul. Zatiaľ som však nečítal, aká bola presná príčina ich odsťahovania. Nuž je namerané morská hladina stúpa priemerne o hrozných 2,5 mm ročne, teda o cca 0,25 metra za rok. To je katastrofa vesmírneho významu!

Napríklad viem uviesť príklad, keď si ľudia v okolí Považskej Bystrice ( obec Prečín ) postavili domy v zátopovej oblasti potoka, ktorý sa často v minulosti vylieval. Teraz je teplejšie a suchšie a tak sa prestal vylievať, ľudia zabudli. Ale určite sa v budúcnosti potok vyleje a ich domy zatopí. Nebude to však z dôvodu klimatickej zmeny, ale ich vlastnej blbosti! Ale do Markízy budú vyplakávať, že tu jakživ nijaká zátopa nebola!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jardo

toto tu nedava zmysel: hladina stúpa priemerne o hrozných 2,5 mm ročne, teda o cca 0,25 metra za rok.

Apropo DuPont... a co je na tom, ze ako prvi zareagovali na zakaz CFC? Ich sikovnost, ci?

K ostatnym veciam sa nebudem vyjadrovat, ver si comu chces. Vidim to tak, ze cimkolvek by ktokolvek argumentoval ty by si si stale mlel svoje dokola.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Čítal som, že Zem, na základe výpočtov vedcov v pohode uživí až 20 miliárd ľudí."
A čítal si aj to, že za akú cenu? Strata biodiverzity, zníženie kvality života...
Ak si ešte raz prečítaš môj príspevok, tak možno zbadáš, že som písal o optime. Ty píšeš o maxime. Minima a maxima sú na rozdiel od optima extrémy, ktorých hlavnou črtou spravidla býva nestabilita. Chceš snáď smerovať k extrému?
My sa teraz nachádzame medzi optimom a maximom a za rozumné by som považoval skôr úsilie o optimum, než o maximum. Obávam sa, že už teraz sme zašli príliš ďaleko. Myslíš, že napr. súčasná migračná kríza je izolovaný problém, ktorý s tým vôbec nesúvisí?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kuman

Nuž áno, ľudstvo dosť negatívne zasahuje do biodiverzity, ale práve Slovensko je krásnym príkladom, ako sa dá zosúladiť život ľudí a divý príroda a to v srdci Európy.

Kvalita života, ako spoločenský pojem je relatívna. ja mám zase dojem, že kvalitu života by nám chceli oveľa výraznejšie znížiť nadšení, bezvedomí "slniečkári", ako naša milá, autorka.

Optimum, maximum, minimum. Žongluješ slovami ako kúzelník. Myslím, že nik nespochybňuje , že ľudí je príliš veľ. Zásadná otázka je , ako to humánne urobiť, aby ich bol tvoj optimálny počet. Už to skúšali, napríklad v Číne použitím zásady jedného dieťaťa, nuž príliš sa im to nepodarilo a o humánnosti asi ťažko hovoriť, keďže najmä na vidieku zabíjali z dôvodu jediného dieťaťa novonarodené dievčatká.

Ja som chcel iba napísať, že zatiaľ nevieme celkom humánne obmedziť počet ľudí, avšak máme na riešenie ešte čas, pretože hranica 20 miliárd je ešte ďaleko!

Všetci zelení nadšenci blúznite o znížení ľudskej populácie, ale AKO to chcete konkrétne zabezpečiť? Tebe som už naznačil, ako na to môžeš ísť. Ani slovo odpovede! Čo sa venujeme tejto problematike poznáme človeka, ktorý vyhlasuje, že pre záchranu Gaie nechce ani auto ani deti. Fajn, len tak ďalej a hustejšie zelení aktivisti!

Ale dám tebe aj autorke PRIAMU otázku, prosím PRIAMU odpoveď. Ste vy osobne ochotní z dôvodu vašej popletenej viery ohľadne záchrany Gaie spáchať sebevraždu a znížiť tak ľudskú populáciu alebo sa vzdať najdôležitejšieho ľudského práva maž deti, či vnúčatá alebo budete iba slaboducho tárať o premnožení ? Alebo ako chcete znížiť inak populáciu ľudí!?

Áno ja si skutočne myslím, že súčasná migračná kríza je izolovaný problém, ktorý nemá s
globálnym otepľovaním nič do činenia. Zásadným problémom sýrskej emigrácie je obrovské premnoženie sýrčanov za posledných pár desaťročí. Dôvody mi osobne nie sú celkom jasné, pravdepodobne sú politicko-náboženského pôvodu.

Bližšie:
http://www.osel.cz/8530-vinike...

V druho m rade sú dôvody sýrskej emigrácie, na ktorú sa nabalili aj ekonomické emigrácie z iných moslimských krajín politicko-ekonomické. Totiž Merkelová potrebovala mediálne zakryť problémy nemeckých bánk v Grécku a zároveň Putin vojnu na Ukrajine. Takže, neviem povedať či zámerne alebo náhodou, ruka v ruke vyvolali utečeneckú krízu.Stačilo iba v pár čajovniach "prezradiť" , že emigranti sú v EÚ vítaní, že to Nemci "schaffen es". Nuž podarilo sa. Kto si dnes spomenie v záplave utečencov na lenivých, klamárskych Grékov alebo vojnu na Ukrajine? Ale tak ako to bolo kedysi z Leninom aj teraz Merkelová neodhadla následky.

Nuž a tretí, najviac skrytý dôvod, je vojenský. Keď si pozrieš mapu rozmiestnenia Islamského štátu ( ktorého rozloha je asi ako nášho okresu ) v Sírii a uvážiš, že islamských bojovníkov je pár desiatok tisíc je nepochopiteľné, že s nimi má problém celý svet. Nuž malá ohraničená vojna je dobrá. USA a j Rusi si na nej cvičia zbrane a vojakov. Pripravujú sa na prípadnú vojnu s arabskými štátmi. To je síce od nich chválihodné, ale následky sú strašné.

Ja viem, že ma znova obviníš z konšpirácie, ale mne to tak z pohľadu na svetové dianie vychádza.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dal si mi otázku, tak sa patri odpovedať.
Samovraždu nemienim spáchať (zatiaľ) - obávam sa, že by to bolo dosť zbytočné gesto.
Myslím, že mojej dvojdetnej rodine tiež nemožno vyčítať, že by zhoršovala populačnú explóziu - kiežby si model dvojdetnej rodiny osvojili všetci.

Opatrenia na optimalizáciu veľkosti ľudskej populácie sú predsa známe a minimálne v Európe úspešne vyskúšané:
- dôchodkové zabezpečenie
- emancipácia žien
- sekularizácia a liberalizácia spoločností
- kvalitná zdravotnícka starostlivosť
- kvalitné vzdelávanie, vrátane sexuálnej výchovy...

Nič extrémne, násilné, potláčajúce ľudské práva, či kontroverzné!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kuman

Výborná odpoveď! Zrozumiteľná, pravdivá, vyčerpávajúca. Plne súhlasím.

Ale žijeme v komplikovanom svete. Vo svete kde Greenpeace bojuje voči C02 ale zároveň aj proti atómovým elektrárňam, vo svete, kde melónoví škriatkovia bojujú voči chemizácii života , ale na ich popud a zavádzajú smrteľne nebezpečné žiarivky, plné ortuti, vo svete, kde si zelení škriatkovia presadili boj s klimatickou zmenou, ale keď chcú najbohatšie štáty v Hamburgu o tom rokovať tí istí, iba vari škriatkovia masovo protestujú a ničia ulice.

Tvoja správna myšlienka má z tohoto pohľadu minimálne 2 nedostatky:
1/ Nedá sa zrealizovaž ihneď, ako by podľa melónových škriatkov "trebalo", kým zaniknú vojny, povstania, hladomory, kým sa všade rozvinie ekonomika, bude to trvať niekoľko desiatok, možno stovky rokov, ľudský rod bude mať medzitým možno 15 miliárd členov a a čo dovtedy biodiverzita?

2/ Na tvoj projekt potrebuješ predovšetkým peniaze vyrobené globálnou ekonomikou, slobodným trhom a globálnym obchodom. Ale tieto ekonomické pravidlá sú ako červené súkno pre antiglobalistov! Takúto ekonomiku predsa červení škriatkovia nechcú....... a inú nemáme!

Chceš dôkaz: Pred nedávnom vyšiel blog : https://matooravec.blog.sme.sk...

v ktorom jedna z najúspešnejších slovenských žien ( aspoň podľa autora blogu ), mladá ale poriadne hlúpa aktivistka, na otázku čo si myslí o ekonomickej kríze (?) odpovedala:

"Viete, ja sa o ekonomiku príliš nezaujímam. Najlepšie by snáď bolo, keby tá súčasná ekonomika skrachovala úplne a musela by sa postaviť od základov nová, iná."

Nuž aj jej v diskusii odpovedali: "A koľko ľudí by pri tom muselo zomrieť, ostať na ulici, alebo hladovať? Márnosť šedivá..."

Takže je problém nielen s politikmi, pravicou a ľavicou, povstalcami, tajnými službami, zločincami a mafiami, ale ešte nám komplikujú spoločné globálne snaženie ľudstva ešte aj treťosektoroví slniečkári síce nevedomí, ale o to viac pevnejšie prisatí na bohatom cecku ľudstva cez granty a daňové prídely.

Takže opäť priama otázka:

Máš predstavu , ako budeš v takomto komplikovanom svete zaisťovať globálny blahobyt pre všetkých ľudí sveta?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Počuli ste už o ľuďoch ktorí sa vďaka klimatickým zmenám museli vysťahovať zo svojich domovov pretože sú momentálne už pod vodou? Samozrejme, otepľovanie je prirodzené, o tom viem. Lenže nie týmto tempom, ktoré sme nastavili my.
Na konšpiračné teórie o tom, že niekto zarába na zrušení používania freónov atď., neverím.
Netvrdím, že som v tomto odbore vyštudovaná, ale nepísala by som o niečom, čomu by som vôbec nerozumela, alebo čo by bola podľa mňa lož.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Naozaj si ista,ze tomu rozumies?

"Počuli ste už o ľuďoch ktorí sa vďaka klimatickým zmenám museli vysťahovať zo svojich domovov pretože sú momentálne už pod vodou?"
.
Pocul som uz aj o UFO, ale podobne ako v tomto pripade nic preuakzatelne. Alebo snad poznas meno a presnu adresu cloveka, ktory ma svoj dom pod vodou kvoli globalnemu oteplovanie?
.
Hladina stupa zhruba 3 mm za rok, na zatopenie obydlia (3 m) by bolo potrebnych najmenej 100 rokov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

O vodnej pare, či metáne....

....ako skleníkovom plyne si už počula? Asi nie, len o CO2...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je to napísané zjednodušene, pre mladých, ktorým sa snažím otvoriť oči. Nie je tam úplne všetko, všetky názvy, je to zjednodušené, aby sa mladý čitateľ nestratil v názvoch už v treťom riadku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nuž smola je, že...

...mladý čitateľ sa stráca už v druhom riadku, lebo VŠETCI, počnúc učiteľom, končiac osvetárom sa mu snažia všetko podať zjednodušene. Instant pravda v jednoduchom balení od osvetárov. Akurát, že osvetár bol tiež asi odchovaný na Instant pravde v jednoduchom balení...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ale tak nebuďte na ňu tvrdí, je ešte len študentka. Ak bude mať šťastie a hlavne dosť svojho vlastného rozumu na získanie vlastného pohľadu (netreba nekriticky veriť všetkému, čo v škole hovoria), tak príde na to, kde je pravda. Skôr si myslím, že nepríde vzhľadom k celosvetovému trendu v tejto záležitosti, ale má šancu už len tým, že píše. No teda, snaží sa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Budeme radi

ked nam poodhalis dvierka do sveta pravdy, nam neznalym... :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Porušil som KÓDEX diskutujúceho. Tým, že som poukázal na mailovú komuikáciu klimaalarmistov plnú lží. Tím, že som poukázal na chybu hokejkového grafu. Tím, že som poukázal na praktiky EU pri používaní dotácií pri projektoch "zelenej" energie :-)
Páni, môžete to mazať donekonečna. Sedliacky rozum nepustí. A vy skončíte na SMEtisku dejín. Kľudne zmažte aj toto. SME si už dávno nekupujem. (len si to skopírujem, nech vám to môžem opäť vmiesť do tváre) Ste na smiech. Dobrú noc
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Este niekolko faktickych:

"Ten je fajn keď je ho málo, ale keďže my vypaľujeme lesy (aby sme mali čo najlacnejšie horalky, k tomuto sa ešte niekedy vrátime), tak nám tohto oxidu pribúda.."
.
Nuz paradoxne lesy vypalujeme hlavne v dosledku boja proti emisiam. Europa zdvojnasobila dovoz palmoveho oleja nie kvoli horalkam (potravinam), ale kvoli bionafte, do ktorej ho pridavame.
.
"...teplo nás akosi nechce opustiť a drží sa pri Zemi. Vďaka tomuto sa roztápajú ľadovce, zomierajú ľadové medvede, ... "
.
Ladovce sa roztapaju uz 10000 rokov, od poslednej doby ladovej.
A vedec, ktory tvrdil, ze kvoli tomu zomieraju ladove medvede sa skoro dostal do vazenia za podvod.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem, o tej bionafte si zistím viac. Netvrdím že som neomylna a poznám všetko na svete, takže rada prijmem aj iné názory pokiaľ majú hlavu a pätu. Máte nejaký dôkaz toho s tým vedcom a ľadovcami, nejaký článok alebo niečo, rada by som si o tom tiež zistila viac.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

2/3 Pre koho to je fajn?

Citujem:
"Ten je fajn keď je ho málo"
Pre koho je fajn, ked je CO2 malo?
Pre planetu Zem? Pre rastliny? Pre vladu USA? Pre VW? Alebo nejake novodobe nabozenstvo?
Alebo pre koho?
Dnes je zhruba 400 ppm CO2. Boli casy, ked ho bolo aj dvojnasobok a aj viac. Vsetci prezili, aj Zem, aj rastliny, tym to dokonca prospelo. Vlada USA, VW a ostatni vtedy este neboli, takze nemal kto riesit, kolko toho CO2 vlastne je.
CO2 sa berie ako novodobe nabozenstvo a dane zanho su ako novodobe odpustky.
A uzitocni idioti tuto vieru siria dalej v domneni, ze pomahaju ludstvu a planete.
Ludstvo si poradi (aj ked obete nevyhnutne budu) a planeta to vsetko prezije, lebo jej zivot zavisi na Slnku.
:-)
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME