Štvrtok, 18. január, 2018 | Meniny má Bohdana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vyzbrojujeme teroristov? Prečo všetci mlčia? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

a co ini

kritizovat "velikanov" ako USA, Francuzsko, dokonca uz aj Nemecko (ktore by ani armadu nemalo mat po II.svetovej vojne) si ntrufate, tak vrtate len doma, ze???
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A čo tento?

Muž doma zbije manželku do bezvedomia, na súde sa bráni - no a čo? Sused svoju zbil už dvakrát, súďte najprv jeho!? Lepšie, nie?
Pekný deň
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

co to splietate?

Uz Havel znicil na Slovensku zbrojarsky priemysel aby sme vraj boli humanni a nevyrabali zbrane. A co myslite, kto potom obsadil trhy po nas? Najma Havlovi "zboznovatelia" (resp. jeho priami "rodicia") - USA, ktore nielenze zbrane vyvazaju, ale "vyvazaju" aj ich priame pouzitie. Generuju totiz vojny po celom svete, samozrejme co najdalej od USA, a dokonca vrazdia tamojsie obyvatelstvo, co je potom zdrojom odporu vo forme terorizmu, ale nie v USA (tie su daleko), ale v Europe.

A co myslite, kto zase obsadi trhy, ked my prestaneme vyrabat a vyvazat zbrane?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ešte stále je niekto

schopný opakovať ten nezmysel ako Havel zničil zbrojársky priemysel na Slovensku? Prečo ma to práve pri tebe misox až tak neprekvapuje?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

misox či mäsox?

Myslím, že to máš v hlave riadne pomotané, nebudeš ty predseda ZO Smer či ešte bývalý absolvent VUM? Zrejme problém s nedokončenou základkou! Načo by písal veľmociam, keď je to hlúposť. Totiž ty si na to nepričiel, že je to propaganda. Venuje sa tomu, čo je poondené u nás?! S tým Havlom? Odkedy prezident má tú právomoc? Určite si sa neučil popriadne občianku a potom z toho neznalosti?! Materské závody zbrojoviek na Slovensku boli vCechách a oni zlikvidovali svoje prevádzky. Zrejme pre teba platí to Werichovo "z blbosti sa nedá vystúpúiť žiadnym dekrétopm!" Ale "blbiny šíriš. Ale netráp sa, daj si dve poldeci a zasadni ku klávesnici. Ozaj kde v Eurtópe bojujú USA? Asi si si to pomýlil s tvojim milovaným Ruskom, príklad Krym, Ukrajina a zelení mužíčkovia?!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

anton

Toto je anonymný priestor, to ťa však neoprávňuje nikoho urážať. „Vtáka poznáš po perí a človeka po reči.“ Hovorí jedna ľudová múdrosť. Podľa tvojho slovníka, by som ťa kľudne mohol zaradiť medzi tých menej obdarených intelektom. Čo ale nechcem, veď neviem ani na koho reagujem. Preto ťa prosím, reaguj vždy v medziach slušnosti.
Samozrejme, že prezident nemá žiadnu výkonnú ani zákonodarnú moc. S prijímanými zákonmi má spoločné jedine to, že ich svojim podpisom formálne schvaľuje. Ak sa ale vrátime o 28 rokov dozadu k ponovembrovému vývoju r.1989, tak mi určite dáš za pravdu, že osoba Václava Havla bola vnímaná vtedajšou spoločnosťou, ako symbol protikomunistického odboja, doslova by sa dalo povedať, že bol vnímaný ako poloboh. Všade, kde sa objavil, dostávalo sa mu neskutočnej priazne. Nie nadarmo sa veľmi rýchlo ujalo heslo: „Havel na hrad“. Pamätáš sa na pravidelnú nedeľnú poobedňajšiu reláciu Hovory z Lánou? Ihneď po jeho zvolení za prezidenta v decembri 1989, sa vo svojej prvej relácii vyjadril o tom, že musíme byť humanisti a musíme pristúpiť na rozsiahlu konverziu zbrojárskeho priemyslu. Havel mal v tom období takú popularitu medzi občanmi, politikov nevynímajúc, že každé jeho zbožné prianie, ktoré začínal slovami „ Přál bych si...“ bolo v parlamente politikmi naprieč celým politickým spektrom brané ako morálna povinnosť. Čo sa týka samotnej konverzie, zastavenie neefektívnej časti výroby zbraní navrhovali riaditelia slovenských zbrojoviek ešte pred rokom 1989. Havel to len svojim návrhom odštartoval.
Čo sa týka USA. Je to najväčší výrobca a producent zbraní na svete s takmer 30% podielom na trhu. To hovoria oficiálne štatistiky. Zbrane sa nevyrábajú na to, aby hrdzaveli v skladoch. Najideálnejšie je ich použiť nato, načo boli primárne vyrobené-čiže vo vojne. Vyvolávať a viesť vojny je jeden obrovský biznis. Skús si len tak pre zaujímavosť zistiť, v koľkých vojenských konfliktoch boli USA po r.1945 zapletené. Kedysi sa tomu hovorilo "vojenská intervencia" dnes tomu hovoríme "mierová misia". Ináč aj Srbsko sme na čele s USA odstreľovali plyšovými medvedíkmi. A prečo neideme do Číny, veď aj tam sú porušované ľudské práva, utláčané menšiny, zatváraní politickí oponenti a pod.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dakujem vam, palur, ze

ste chlapcovi vysvetlili, a to velmi slusnou formou, podstatu veci. Sam by som mu neodpovedal tak dobre a uz vobec nie tak slusne.

Chlapec v tych casoch zrejme sedaval este na nocniku, ak uz vobec vtedy bol na svete.
"Najradsej" mam takych diskuterov, ktori idu vysvetlovat veci tym ludom, ktori ich zazili na vlastnej kozi, hoci oni sami nie a drzia sa len propagandy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

palur a misox

ad palur: Nuž čiastočne máš síce s Havlom pravdu, že bol populárny a jeho "přání" mohlo mať určitý vplyv. Pravda by to bola, ale tiež je pravda, že všetci šéfovia fabrík, podnikov, zbrojárskych závodov boli komunisti a určite pre nich nebol Havel tou pravou autoritou. Autoritou vtedy už nebola ani KSČ, ale moc peňazí a privatizácie. Sám som zažil, ako pod rôznymi zámienkami,napríklad zachovania zamestnanosti v regióne sa snažili komunistickí šéfovia zbrojársku výrobu zachovať. Avšak príčiny úpadku zbrojárskej výroby boli iné - geopolitické, technologické a ekonomické. Vo vysvetlení budem pokračovať aj pre misoxa!

ad misox: Ak si skutočne v 80-tych rokoch žil ako dospelý odborne zdatný pracovník, tak by si nemohol tak tárať, ako táraš, ty tárajko! Sám som bol pracovníkom sčasti zbrojárskej fabriky, takže mne politické kaleráby do hlavy nenatlačíš! Takže:
- útlm zbrojárskej výroby nastal už niekoľko rokov pred rokom 1989
- príčiny boli: technologická a morálna zastaralosť zbrojárskych výrobkov, zbrane nebolo možné voľne vyviesť do slobodného sveta a krajiny, kde sa vyvážať dalo ( arabské krajiny ) zase zásadne neplatili, vývoz sa síce konal ďalej, ale na politický príkaz ZSSR
- zbrojárske fabriky ( najmä Martin, Dubnica ) samozrejme vyvážali zbrane cez Podniky zahraničného obchodu ( PZO ), čiže martinský robotník tank vyrobil ,ale štátny podnik PZO zaň nedostalo zo Sýrie zaplatené, takže sme sa Sýrčanom skladali na zbrane všetci občania ä preto následne chýbali vložky a hajzelpapier )
- keď padol monopol PZO a cez ne štátu, tak sa rýchlo ukázalo, že firmy nie sú schopné aj napriek intenzívnej pomoci Mečiarových a Ficových vlád zbrojné výrobky predať a dostať za ne zaplatené
- problém samozrejme nastal aj rozpadom RVHP, keď ani ČSFR ani SR neboli schopné dlžné peniaze od arabov vymôcť, pretože už nemali k dispozícii vojenské lode, ktoré by rozstrielali Sýrske alebo Egyptské pobrežné mestá :-D

Takže Vám dám chlapci jednoduchú otázku:

Iste chápete, že armádu vyzbrojenú martinskými tankami, dubnickými OT-čkami, nie je jednoduché a lacné prezbrojiť za krátky čas, ako to, že ich výrobcovia neboli ani za pomoci nacionalistických a socialistických vlád SR tieto výrobky naďalej predávať?!

Moja odpoveď : lebo boli nepredajné a predajné iba zadarmo, za neuhradené dlhy!

Vaša odpoveď: ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

zase jeden

co ma problem s porozumenim citaneho textu a pritom sa ide hrat na profesora a skusat inych????

Kto tu hovoril o vyzbrojovani nasej armady??? Ja urcite nie.

Hovorilo sa o vyvoze zbrani a situacii na trhu so zbranami. Ze ak sa niekto stiahne z trhu, druhy ho velmi rychlo nahradi. Mimochodom na Havla mam svoj nazor a ten mi nevyvratis. Bol zapadom "vyvoleny" aby polozil system v Ceskoslovensku a patricne aj dotovany. Ako osoba to bol absurdny "dramatik"", po ktoreho hrach uz dnes ani pes nestekne, lebo to boli nebotrycne sprostosti. No absurdnu dramu - prevrat v Ceskoslovensku (tzv. student Smid, mame hole ruce a pod.) - napisanu a rezirovanu USA umoznil zohrat. Nie Havel, ale Gorbacov ma zasluhu na pade totalitnych rezimov v byvalych socialistickych statoch. Nebyt Gorbacova tak by Havel este dnes sedel v Plzni na Borech alebo v Prahe na Pankraci.

Pritom Slovensko nepatri k nejakym superpredajcom, no i to niekomu vadi. Taky Trump len tot prednedavnom predal Saudom zbrane za 100 milionov dolarov a nikto nic.

My vyzijeme aj bez vyroby a vyvozu zbrani. No nap. take USA bytostne zavisia (teda ich ekonomika) od vyroby a predaja zbrani. Je to ich existencna zalezitost. Preto tie vojny vo svete, preto napr. aj tie roky vojny v Syrii. Kto myslis, ze ISILu dlhe roky dodaval zbrane a vojensku techniku? Kto udrzoval ohen a stale udrzuje vo vojne v Syrii?? Odkial by mali taku vojensku silu, ze donnedavna ovladali lcca polovicu Syrie????
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

misox

Ale ako nám chlapec otočil?

Ja som odpovedal iba na Havla a tvoju naivnú vieru v jeho likvidáciu zbrojného priemyslu. Čo točíš o vyzbrojovaní našej armády? Každý argument dobrý pravda!?

Čo tak sa vyjadriť k mojim dôvodom likvidácie zbrojnej výroby v ČSFR a SR? Došli ti slová, keď nemáš proti sebe neznalé decká?

O Havlovi máš právo si myslieť čo len chceš!

Ale je pravdou, že červení psi štekajú, ale karavána ide ďalej. Havel je známy dramatik, ostali po ňom hry, ostali výsledky po jeho politickom pôsobení, čapkali mu v kongrese USA, asi mal čo povedať.

Čo ostane po tebe? Kto ti začapká na tvoje slová? A tvoje názory na likvidáciu zbrojného priemyslu sú iba obyčajní bláboly a manipulatívne klamstvá!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

mas problem aj s citanim vlastneho textu

precitaj si predposledny odstavec tvojho predosleho prispevku.
Tam hovoris o vyzbrojovani nasej armady.

Mne nikto capkat nemusi. To Havel sa siel zadusit od pychy, ked mu capkali. V r. 1989 som bol stryridsiatnik a dobre si preto pamatam co bolo a co vsetko Havel narozpraval (ze NATO zanikne spolu s Varsavskou zmluvou, ze u nas nebude nezamestnanost, ze ani on ani knize Schwarzenberg nechcu naspat majetky, atd. atd.). A aka je teraz skutocnost? Ze mu capkali v kongerese USA je samozrejme, ved USA Havla "stvorili". To USA obycajne robia. Aj napr. Porosenka vyzdvihovali a chvalili, no ked pochopili co je to zac, podpora ide do stratena.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

misox

Aha!!! Teraz som ťa pochopil. Treba sa znížiť na tvoju úroveň myslenia!

Nuž ty si tak jednoduchý, že ti treba podrobné vysvetlenie. Necítil som potrebu absolútnej presnosti, pretože z kontextu je jasné, že myslím vyzbrojenie CUDZÍCH armád Sýrie, Iraku, Egypta, teda tie, kam sme tanky a OT-čka dodávali. To je dôkaz, že sa žiaden štát nedokáže obrátiť na obrtlíku a za pár rokov prezbrojiť, pretože nejde len o samotnú techniku, ale aj o náhradnú výzbroj a muníciu, zaškolenie obsluhy a údržby, sklady náhradných dielov a podobne - to k dôvodom, že sa pôvodní odberatelia obrátili k iným dodávateľom zbraní. %Čiže od teba " Lež jako věž!".

Ty si príliš jednoduchý, aby si pochopil súvislosti.Dobre, vysvetlím. V normálne demokratickej krajine sa striedajú vlády, niekedy koalícia k rozhodnutiam prizýva dokonca aj opozíciu, niekde dokonca opozícia vytvára tieňovú vládu, aby nestratili kontakt s mocou. U nás tak komunisti vyše 30 rokov nerobili. Opozíciu prenasledovali, zatvárali, bili...počas celý čas. Takže, kde sa mal Havel a ostatní naučiť vládnuť, mechanizmu moci, či dokonca demokratickým postupom v totalitnej krajine? Nuž nemohli.

Havel bol nadšený amatér, samouk, snílek, tak povediac politický dobrodruh, llebo iba taký človek mohol po komunistoch zdvihnúť zo zeme politickú a ekonomickú moc.

Áno, priznávam. Amatér Havel spravil veľa chýb, omylov, veľa vecí nedotiahol, veľa vecí mu oponenti zľava aj sprava zazlievajú. Ale nie je to jeho chyba, že sa na vládnutie nemohol dôsledne pripraviť, že nebol, vybraný v normálnej politickej súťaže, či voľbami.....Bola to chyb komunistickej totalitnej moci!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Občan Havel

"Václav Havel nabyl po 17. listopadu 1989 v restituci rozsáhlý majetek. Pozadí této restituční transakce, jedné z prvních, která prolomila Benešovy dekrety, je však zatemněno a objevuje se jméno pražského pozemkového krále, miliardáře Miloše Červenky."
...
"Po začátku války vstoupila na Barrandov německá správa a ateliéry se nebývale rozrostly. Točila se řada filmů, na kterých se podílela tehdejší elita českých herců. Rodina Havlů patřila k prominentním Židům, svědčí o tom fakt, že Miloš Havel a Václav Havel senior spolupracovali nejen s okupační správou, ale také s Gestapem a SD (Sicherheitsdienst). V Lucerně (která byla ve vlastnictví Havlů) ustavili rezidentůru SD a zřídili konspirativní byty. Zde získávali občany ke spolupráci s SD a Gestapem. Miloš Havel zajišťoval pro Gestapo a SD večírky, hony a zábavy s děvčaty a optoval německou národnost i občanství. Dostal doklady na německé jméno a příjmení. Pracoval zpočátku jako agent, pak jako řádný úředník pražského Gestapa. Miloš Havel dostal také celou řadu osob do koncentračního tábora a vězení.
Po válce byl Miloš Havel zařazen pod svým německým jménem na listinu válečných zločinců. Byl také obžalován, ale obvinění bylo za nejasných okolností staženo. Z této doby existují také doklady o čilých stycích Miloše Havla s StB. Miloš Havel podepsal StB také spolupráci. Po navázání spolupráce s StB odcestoval Miloš Havel do Německa."
...
"Václav Havel nebyl řadový disident. Jezdil v lepším automobilu než tehdejší předseda komunistické vlády (vlastnil luxusní Mercedes), obýval rozlehlý a komfortní byt na Rašínově nábřeží a stejně tak měl k dispozici svou usedlost Na Hrádečku, kde mohl nerušeně pořádat své disidentské seance.
Havlův čas přišel v listopadu 1989, když na Letné a z balkonu Melantrichu mával nadšeným statisícům doufajících. V témže roce byl komunistickým parlamentem jednomyslně zvolen prezidentem a když skládal slib, přísahal symbolicky na komunistickou ústavu. Neštítil se mávat nadšeným a doufajícím davům a poté přísahat věrnost komunistické ústavě.
V roce 1990 se uvažovalo, jakým způsobem uskutečnit restituce a především v jakém rozsahu. Václav Havel, který měl tehdy v Občanském fóru rozhodující slovo, prosadil široké a rozsáhlé restituce. Vzhledem k hrozbě nároků sudetských Němců se parlament rozhodl navracet majetky zabavené teprve po 25.2. 1948.
Způsob, jakým se Václav Havel dostal k majetkům svého strýce a děda, je zahalen tajemstvím. Jeho strýc Miloš Havel byl po válce označen jako kolaborant a jeho majetek znárodněn podle Benešových dekretů. Proto se na něj klasické restituční předpisy o navracení majetku ztraceného po roce 1948, nevztahují. Václav Havel přesto jako jeden z prvních dostal veškerý majetek, o který požádal.
Možná i proto se Havel bojí tématu Benešových dekretů jako čert kříže. Na přímou otázku na svůj názor na ně uvedl pro BBC v roce 2002: „Já jsem se k tomuto velmi důležitému a citlivému tématu vyjádřil už mnohokrát, ale vždycky jsem se k němu vyjádřil, když jsem já chtěl a ne tehdy, když jakási zhysterizovaná atmosféra mě k tomu nutila, já zůstanu věrný této tradici, pokud jde o ty dekrety." Jednoznačné stanovisko k Benešovým dekretům však Václav Havel nikdy neposkytl a dobře ví proč.".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

jaronpb, moja uroven myslenia ta trapit

nemusi. O jednoduchosti, ktorou ma castujes ani nehovorim. Radsej sa staraj o tieto svoje "danosti". Keby sme porovnali svoje vzdelania, tak by to asi pre teba nedopadlo prilis dobre. Ale mysli si aj nadalej, ze si "lepsi".

Ak si naozaj pracoval tam ako si pisal, tak mas urcite viac vedomosti. Ak vsak vychadzam z tvojej urovne diskusie, tak asi generalnym riaditelom si nebol, skor radovym pracovnikom ci nejakym nizsim veducim. Takze nevydavaj sa za cloveka, ktory predebatovaval priamo s Havlom ako a ci zrusit zbrojarsku vyrobu na Slovensku. "Hore", vo vyssich kruhoch riadenia mali urcite viac informacii ako ty a tebe ich akosi pozabudli oznamit.

Len tolko som k tvojej nadutosti a "prevahe" chcel povedat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

"Splietate?"

Naozaj chápete význam tohto slova? Povedal by som že nie, a ak áno, tak asi tak, ako "rozumiete" tomu, čo píšete. Ale nič si z toho nerobte, dá sa žiť aj takto.
Pekný deň
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pan martinsen,

ocenujem vas slusny ton, ja som vas urazit nechcel, iba sa mi nezdalo vhodne miesat rodinne vztahy do diskusie o zbrojarskej vyrobe. To som povazoval za "splietanie" dvoch diametralne odlisnych tem.

Prajem vam pekny den. Odpovedam dost neskoro, no kupovat piano do takehoto platku sa mi nechce, takze mam "demokraticky" denne len tri moznosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

+

Vďaka a pekný deň
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No pekne, a európska komisia "bojuje" proti terorizmu a teroristom paradoxne tak, že sa snaží postupne obmedziť držbu legálnych zbraní, s ktorými sa logicky žiadne útoky nepáchali a nepáchajú - tie sú pod dostatočnou kontrolou štátu a hlavne ich majiteľov. Majiteľ zaevidovanej zbrane na jeho meno ju predsa nepredá teroristom. A tam, kde vládne iba štátna kontrola - v armáde - je neprehľadný bordel.
Doteraz som bol toho názoru, že proti terorizmu treba bojovať (okrem iného) hlavne likvidovaním čierneho trhu so zbraňami a nie perzekúciou legálnych držiteľov (výsledkom nariadenia EK bude presný opak, teda "podpora" čierneho trhu). Teraz však vidím, že to predsa len musím rozšíriť o perzekúciu legálneho držiteľa zbraní, a to štátu, resp. jeho armády :D. Tu je najväčší zdroj čierneho trhu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

..pokiaľ sa rozkradnutá

munícia dostala do rúk domácich "kutiilov",nič sa nedeje....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ak tento problém kompetentní nebudú okamžite riešiť, môže sa stať, že nás raz teroristi postrieľajú u nás vyrábanými zbraňami. Pekná perspektíva.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME