Streda, 16. august, 2017 | Meniny má Leonard

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Život po Brexite. Po ôsmich rokoch doma - Keď je človek cudzincom vo vlastnej krajine (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja som sa vrátil do Československa ešte za totality po niekoľkoročnom pobyte v zahraničí, okrem iného aj v Británii. Dodnes sa necítim byť prijatý, ale možno je to aj preto, že s niektorými našskými stereotypmi sa už viac nedokážem vyrovnať. Ale aj tu sa dá zariadiť pohodový život. Netreba sa vzdávať a znechucovať okolím. Mimochodom tiež som pobudol v zahraničí na ceste okolo sveta osem rokov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vyskúšať si svet.

Páči sa mi, keď ľudia spoznávajú svet a vidia, ako ľudia žijú a fungujú aj inde, človeka to naozaj nesmierne obohatí, a najviac najmä vtedy, ak je citlivý k iným kultúram a dokáže si z nich vybrať to, čo mu sedí a nekritizuje to, čomu až tak celkom nerozumie.

No je dobre, že si sa vrátila domov, keď si už v cudzine nevidela budúcnosť. S tým Brexitom by som si však zatiaľ nelámala hlavu, mnohí Angličania išli veľmi neinformovaní do volieb a ani presne nevedeli, čo vlastne EU je. Boli ovplyvnení len médiami a teda to tak aj dopadlo. Teraz ešte stále len tápajú a môžeme sa tešiť na najbližšie necelé dva roky, kým budú vyjednávať a doťahovať detaily.

Osobne sa na to budem pozerať zo svojej kancelárskej stoličky v centre Londýna, ja zatiaľ nikam nejdem. Už teraz NHS narieka, že im klesol počet registrovaných zdravotných sestier z EU o 96 percent, takže si politiku budú musieť prispôsobiť tak, či chcú alebo nie, aby sa im úplne nezrútili služby. Stále potrebovali pracovné sily zo zahraničia, už mnoho desaťročí to tak je a nebude to inak ani teraz. Všetko sa časom ustáli.

Návrat domov však musel byť pre teba až surrealistický, ale tak, ako si si zvykla na Brazíliu či UK a Škótsko, tak si zas zvykneš na Slovensko. Teraz však už so skúsenosťami, ktoré ti dajú nový pohľad na veci. Ber to ako obohacujúcu skúsenosť, z ktorej môžeš prilepšiť ľuďom okolo seba. S korejským priateľom nahliadneš do východnej kultúry, ktorá je nesmiernym obohatením tak či onak.

Rada sa tam pôjdem pozrieť, lebo som zatiaľ ešte neprecestovala dosť. :-)
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME