Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Socializmus alebo kapitalizmus? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Smerácka oligarchia si vytvára pre svojich socializmus a pre nás ostatných feudalizmus.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Korporátny socializmus.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Možno je problém inde

Komunisti nás presvedčili, že existuje akýsi kapitalizmus a že tam je fuj fuj žiť, a my ktorí sme im neverili, sme si to vysvetlili, že tam je sveta žiť. Lenže stačilo, aby sme si uvedomili, že žiaden kapitalizmus neexistuje a je to len výmysel Karola Marxa.
Asi by bolo dobré, ak by každý autor čo ide písať o kapitalizme najskôr zadefinoval čo pod tým má namysli a uvedie kde sa ten jeho typ kapitalizmu nachádza a ako dobre ho tam pozná.
Podobne je zavádzajúce tvrdenie , že sme tu mali socializmus, keď tu bola totalitná vláda komunistov a preto tomu to obdobiu vravíme komunizmus. Obdobiu po skončení totalitnej vlády vravíme postkomunizmus.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Slobodné voľby máme od r. 1990-to nemôže nikto poprieť. Svätá pravda je že množstvo (>60%?) voličov má mozgy vymyté tvrdeniami že "za socializmu bolo lepšie" pričom si vôbec nie sú schopní uvedmoiť že
1. V Československu bola aj počas socializmu relatívne vysoká živ. úroveň oproti ostatným soc. krajinám jedine vďaka tomu že sme dostali do vienka pomerne vyspelú priemyselnú základňu z 1. republiky a čiast. zo slov. štátu, socializmus u nás vybudovali kapitalisti nie komunisti, keby sme nezdedili tento základ od kapitalistov typu Baťa, Škoda, Michera...talk sme na tom asi tak ako Ukrajina alebo Bulharsko
2.Celý socializmus fungoval na základe okradnutia ľudí tzv. znárodnením a likvidáciou úspor menou peňazí (Napr. VSŽ boli postavené vďaka "znárodneniu" penzijných fondov-niekoľko miliárd)
To čo tu máme dnes v USA i celej EU je ťažko nazvať kapitalizmom, ja to nyzývam fašizoidný korporativizmus, je tu všetko možné len nie voľný trh. 40-ročné vymývanie mozgov plus 27ročné pôsobenie "politických podnikateľov" zvaných aj oligarchovia (čo nie sú v skutočnosti žiadni podnikatelia ale obyčajní kriminálnici) spôsobilo že jednoduchší ľudi amajú des zo slovného spojenia "voľný trh". Pričom okolo takého čohosi sa ešte ani neobtreli. Zvyšky voľného trhu zanikli v USA s Reaganom a v Európe s Thatcherovou.
Ľudia majú pankcý strach zo slobody, Je to niečo čo nemôžu uniesť, bremeno ktoré ích tlačí a preto tú slobodu radšej odovzdávajú všelijakým populistom typu Fica alebo Mečiara. Sloboda je totiž spojená nerozlučne so zodpovednoťou a to ľudu nevoní...
Schválne mi povedzte kto z vás by volil stranu ktorá by mala (skrátene) tento program:
Na SK:
1: Zrušiť úplne daň z príjmu a všetky povinné odvody
2. Kompletne sprivatizovať školstvo a zdravotníctvo, železnice...
3. KOmpletne zrušiť všetky dotácie do čohokoľvek a všetky "stimuly"
4. Zrušiť všetky ministerstvá okrem vnútra, spravodlivosti, zahraničia a obrany
5. Sociálne dávky presunúť na okresy, zrušiť štátom garantovanú výšku soc. dávok, zrušiť detské prídavky a príspevky na bývanie
V EU:
1. Zrušiť EP, EK a ECB, vytvoriť EU výlučne ako voľný trh kde by si štáty konkurovali svojími daňovými, ekonomickými a právnymi systémami.
2. Zrušiť zákon o štátnej mene a umoižnenie súkr. bankám vydávať vlastné peniaze, zaviesť tak konkurenciu v menách
3. Kompletne zrušiť dotácie do poľnohospodárstva
4. Ůplne otvoriť hranice pre produkty z tzv. rozvojových krajín, zrušiť "ochranné clá" a pod.

Pokiaľ ľudia nepochopia že inde cesta nevedie, dovtedy sa bude valiť valec dejín nekontrolovane vpred a vytláčať z más krvavý mušt a horké, ale jalové slzy...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie som zastancom socializmu

ako sme ho poznali do roku 1989, ale tvoj tvrdy a neregulovany kapitalizmus nie je cestou do raja. V historii uz bolo vela prikladov, ked takyto pristup znamenal na jednej strane nepredstavitelne bohatstvo tych sikovnejsich alebo stastnejsich, a na druhej miliony chudakov bez strechy nad hlavou, lekarskej starostlivosti a akejkolvek perspektivy. A logickym vysledkom boli vzbury a revolucie, z tych najznamejsich napriklad Spartakovo povstanie, alebo velka francuzska revolucia 1789, alebo VOSR 1917. A vlastne aj fasizmus vznikol v podobnej beznadejnej situacii. Nie som za rovnostarstvo prijmov, to nikdy nefungovalo, a ten kto viac robi alebo vie si aj viac zasluzi, Ale ak je to milionkrat viac ako je bezny plat, a taki ludia aj korporacie skutocne existuju, tak to uz straca zmysel a na druhej strane tie peniaze potom chybaju tym chudobnejsim napriek tomu ze poctivo pracuju. Takze hlavne by som zaviedol progresivnu dan z prijmu a majetku, ale nie taku ktora postihne beznych kvalifikovanych zamestnancov a malopodnikatelov ale ktora by sa zacinala az niekde pri milionoch, samozrejme jej vymozitelnost a zrusenie danovych rajov a podobnych institucii. A bolo by dost penazi na verejne projekty, aj podporu socialne slabsich. Nepovazujem to za okradanie tych bohatych, nebolo by to znarodnenie ani nic podobne, ale nevidim dovod preco by si niekto mal kupovat sukromne jachty, lietadla a sportove kluby, myslim si ze ak niekto vlastni 100 milionov, a 10 zaplati na daniach, tak sa nic hrozne nestane.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

myslíš že štát vyberie málo na daniach, odvodoch, DPH a rôznych poplatkoch ?

čítal som ako sa dalo 34 miliónov eur na chránené druhy živočíchov a chránené biotopy.. po vyhodnotení sa zistilo že na tú prírodu a živočíchy sa použilo s toho len 1.2 percenta ostatné sa ukradli..

môžeš zaviesť daň aj 50 percent milionárom problém je že skoro 99 percent sa rozkradne cez štátnu správu.. nieje problém peniaze zarobiť, vybrať na daniach, problém ich je ustrážiť..

som živnostník a kecali s z účtovníčkou o daniach a DPH.. vravím jej: môj pracovný týždeň je okolo 65 hodín.. štátna správa pracuje menej hodín, ja mám každú sobotu pracovnú a nebudem živiť úrady z hodín čo robím naviac a sobôt.. jednoducho čo robím naviac je len moje a nedelím sa..

veľa fabrík pracuje na smeny.. len preto aby boli nonstop využité stroje a priestory.. môže začať aj štát takto šetriť.. 3 baby budú drať jednu stoličku, počítač.. ušetrí na budovách, kanceláriách a vybavení kancelárii.. pokiaľ toto štát nerobí tak je vybratých peňazí na daniach dosť..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Do raja cesta nie je nijaká. Žiaden raj na zemi nikdy nebude. Obdobie pomerne málo regulovaného kapitalizmu znamenalo nepredtsaviteľný posun ľudstva dopredu (tretia priemyselná revolúcia, 1-oheň, 2-železo tretia-parný stroj, 4. elektrina, piata biude IT). Všetky veľké vynálezy (parný stroj, lokomotíva, žiarovka, elektromotor, 3-fázový prúd, polovidiče, tranzistor, laser, moderné liečivá...) vznikli na pôde súkromných firiem. Fr. a ruská rev. vznikli zo SKOSTNATELÉHO feudalizmu s ekonomikou kompletne preregulovanou cechovými pravidlami. Naviac, v Rusku vládol psychicky narušený epileptik Mikuláš II.
Jasné že aj v 19. str. bolo niekoľko lokálnych vzbúr ktoré však nikdy neprekročili hranice regionu. Mestská chudoba o ktorej písal napr. Dickens vznikla za priemyselnej revolúcie tak že roľníci sa masívne sťahovali do miest za prácou do fabrík s vidinou stáleho, istého príjmu namiesto neistej situácie závislej od úrody na vidieku. Mestá tento nápor prestali zvládať.

"...by som zaviedol progresivnu dan z prijmu a majetku..."
V dnešnom svete BOHATÍ DANE NEPLATIA, majú tisíce možností ako sa ím vyhnúť. Zavedenie progresívnej dane by určite nič nevyriešilo, veď si zober dnešnú realitu. Naviac väčšina denšných milionárov sú všelijakí politickí podnikatelia napojení na vemeno štátneho rozpočtu, jedine zrušenie dotácií by ím zlomilo väzy. To čo píšeš je číra utópia. Naviac, vôbec nikde nepíše že som proti pomoci tým, ktorým sa nedarí aj keď sa veľmi snažia, tí ale musia dokázať že sa veľmi snažia a aj tak sa ím nedarí. Lokálne rozdeľovanie soc. dávok by bolo oveľa spravodlivejšie pretože v komúne je predpoklad že odkázanú osobu poznajú lepšie ako nejaký anonymný štát.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Grecku vladol kapitalizmus?
Vo frnacuzsku? V 1917 hocikde?
Kapitalizmus jednak realne nikde nefungoval naplno(vzdy to bol nejaky mix), a teraz je tvrdy kapitalizmus v komunistickej cine.
Takze kde kapitalizmus nefungoval, ked nikde ralne zavedeny nebol?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

pekne napísané ja som za..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem

Jeden z najmúdrejších príspevkov aký som kedy čítal.
Všetko dobré prajem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Obávam sa, že tie zostávajúce ministerstvá by mali tendenciu stále zvyšovať svoj vplyv a časom by sa veci začali vracať do starých koľají. Ale v porovnaní s terajším stavom by aj ten minarchizmus bol ohromným pokrokom. Takže moju podporu by taký návrh mal.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"...a na druhej strane štát potláča svojim občanom (hlavne menšinám) základné ľudské práva"
Aké ?
Aké základné ľudské práva potláča štát hlavne menšinám ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

možno

možno pri vzdelaní u cigáňov rovnaký prístup ku vzdelaniu, rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti,......
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pokial viem, tak toto sa zlepsuje a uz aj Romovia lepsie dodrzuju povinnu skolsku dochadzku, hlavne ako ju stat naviazal na vyplacanie niektoreho z pridavkov/soc.davok (neviem coho konkretne) - dieta nejde do skoly = pridavok/davka nebude.

Kazdopadne ale predtym ked si dieta vacsinovej populacie neplnilo skolsku dochadzku, skola to okamzite riesila, bola zapojen socialka a nakoniec to dieta do skoly chodilo. Pokial si neplnilo povinnu skolsku dochadzku romske dieta, skola aj socialka bola casto benevolentnejsia, az by som mohol povedat ze na to kaslala. Z toho by sa dalo vyvodit ze takemu malemu Romovi ktoreho rodicia neposlali do skoly bola skola uplne odopreta a nedostupna, socialka jeho rodicov nijako nepritlacila, ani dieta neodobrala, tak ako by to spravila u bielych. Tak ze by sa dalo povedat ze prava toho romskeho dietata boli potlacene (spravne mala byt zjednana nejaka naprava aby do skoly chodil, pripadne mal byt z rodiny odobraty).

Toto si mal asi na mysli, nie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

to nieje o tom že by sa kašlalo na cigánča keď nechodí do školy.. opýtaj sa učiteliek alebo riaditeľky koľko oni musia popísať papierov pre úrady a políciu keď makovník fláka školu..

samozrejme sa jej prídu ešte cigáni vyhrážať takže sa aj bojí.. prídeš na hocijaký úrad a za každú maličkosť musíš zaplatiť.. no tej škole kto zaplatí ten čas papierovania ?

škole by malo stačiť to nahlásiť na políciu a oni nech to riešia zo sociálkou..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ved to je presne sucast toho co hovorim, system je nastaveny tak ze priam motivuje skolu neriesit to, a tym teda nepriamo znevyhodnuje (system, nie skola) to ciganca ktoreho rodicia na neho kaslu. Dieta malo uz davno byt odobrate a rodicia zbaveni rodicovskych prav, ale rodicia stale to dieta maju u seba a skodia mu. Obetou je to ciganca, kvoli zlemu systemu z neho vyrastie to iste ako su jeho rodicia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dobrý a hodnotný článok.

Dúfam, že presvedčí aspoň jedneho hluchého a slepého ficovoliča.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

educ5,

cim je tento clanok hodnotny? Autor somre a zavadza. Prie sa tu na sposob marxistov, pouca nepriamo mladych, aby krajinu vyviedli z marazmu. Obtiera sa o uz zname a chronicky opakovane klise o zlodejine a demokratoch s pseudopovodom... lebo podla neho nemoze byt demokrat ten, kto v skole recitoval angazovane basne a hlupo prikyvoval rezimu, ktoreho pseudovyhody nevedel este ako dieta posudit. Tento blog je skutocne ako vystrihnuty s lacneho bulvaru tzv. ludoveho rozmeru. Nie som si ista, ci autor pojem demokracia nepouziva iba na to, aby nemusel dalej vysvetlovat jednotlive tvrdenia svojho uniformneho zovseobecnujuceho textu. A prave otazka, ci tymto moze presvedcit -citujem- aspon jedneho ficovolica, je podla mna mimo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

blog plny chyb vo faktografii tak aj tak aj v zakladnej premise ...

"A takýto poslanecký zbor vytvára Slovensko prakticky od r. 1990. " zakladna chyba ... vtip je v tom, ze momentom zrusenia clanku 4 ustavy CSSR nam ten poslanecky zbor neimplantuje ziadna partaj ale mozeme si zan sami ...

inak, s tymi bytmi sa autor tiez riadne sekol , vid napr. http://sodb.infostat.sk/SODB_1... tabulka 211
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...jedine komunizmus bez triedneho boja

s filozofiou:každý podľa svojich schopností-každému podľa jeho potrieb,s prímesou kresťanskej lásky...a basta fidli...
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME