Štvrtok, 24. august, 2017 | Meniny má Bartolomej

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Existuje bezpodmienečná láska? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

pretoze = podmienka ???

a nie je "pretoze" skor dovod?
Pod podmienkou si predstavujem "ak/ked...., tak..." Milujem hudbu, ak/ked jazdim v aute ...... Milujem svojho psa, ak/ked nerobi mlacky po pdlahe...... Budem milovat chlapa, ak sa pri nom nebudem nudit.... Boh ziada od ludi aby dodrziavali jeho prikazy, ale zavoren hovori, ze miluje aj hriesnikov a teda nedava podmienku: "Budem ta milovat, ak budes dodrziavat moje prikazy" ... tak nejako ja chapem bezpodmienecnu lasku... a takou by mala byt podla mna aj rodicovska laska...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Podmienka či dôvod - bezdôvodná láska takisto nejestvuje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Milá Tatiana

Láska v našej západnej civilizácii bola degradovaná tak, ako aj iné duchovné hodnoty. Láska nepozná žiadne "ALE", žiadne podmienky, nepozná žiadne pravidlá. Láska buď je, alebo nie je a nič medzi tým. Láska je totiž stav bytia. Pozrite si film FORREST GUMP a budete vidieť, že láska existuje, len ľudia, ako bol Forrest už asi neexistujú, alebo o nich nevieme. O skutočnej láske sa nehovorí ani nepíše, ona sa jednoducho žije.
Milan
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

O skutočnej láske sa rovnako hovorí ako píše. Forrest Gump tiež miloval preto, lebo existencia jeho milovanej bola hnacím motorom jeho života. Pretože ho poháňala a inšpirovala. (Bež, Forrest, bež!) Pretože k nej upínal svoje nádeje a pretože to a ono. Láska skrátka musí byť niečím podmienená. Rovnako ako nenávisť. Tak ako máme dôvod milovať, máme aj dôvod nenávidieť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zatvorím manželku a psa do kufra auta. Po hodine ho otvorím a budem vidieť kto bude mať radosť, že ma vidí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Samozrejme existuje,v samadhi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To je také slovíčkarenie.

Áno, podmienkou Božej lásky je, že si to ty - že existuješ. Ak si neexitovala, nikto, dokonca ani Boh, by ťa nemohol milovať.
Ak to chápeš takto doslova, tak máš pravdu, bezpodmienečná láska neexistuje.

Ale to nie je ustálený význam spojenia "bezpodmienečná láska". To je len tvoja interpretácia, na základe veľmi plytkej úvahy, zamerenej výlučne na pohladkanie tvojho ega. Vyvracať takéto "argumenty" je zbytočná strata času.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Reklama na Boha

Autorka, ešte som len začal čítať Váš článok na Blogu a už som vedel, že v závere skončíte pri reklame na Boha.

Ako sa hovorieva: Boh je tam, kde ho chceme mať. Rovnaké je to s pravdou.

Vnútorná konzistencia a duševná rovnováha je samozrejme dôležitá. Niekto miluje Boha, niekto rockovú hudbu a niekto skupinový sex.

Ja mám napríklad v obľude Alberta Einsteina.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nemyslím, že je to práve reklama na Boha. Ja s ním príliš dobré vzťahy nemám.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ano. jedina. matky k dietatu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To je moc filozofické vnímanie.

Bezpodmienečne znamená skôr skutočnosť, že IBA-AK NIEČO.

Láska môže byť bezpodmienečná, ale nikdy nie je bezdôvodná:-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Láska ...

Láska má mnoho podôb. Je však absurdné milovať svojho psa a manžela/ku/ mať iba rád. Prejavovať lásku k svojmu partnerovi je určite žiadúce, avšak táto náklonnosť musí byť obojstranná, inak je ten vzťah dopredu odsúdený na neúspech. Láska je absolútnym dôkazom prejavov citov a nie iba pocitov. Lásku nemožno zamieňať so sexom, kde pôsobí iba chémia a prírodné pudy, sex by mal byť preto len vyvrcholením vzájomného prejavu náklonnosti, teda lásky. Láska, citovosť, zodpovednosť, inteligencia ani morálka - to sa nedá naučiť. To buď v človeku je alebo nie je. Ak však človek tieto atribúty správania aj vo svojom živote dodržiava, stáva sa dobrým a slušným - cnostným. No a to sa dnes na škodu nás všetkých príliš nenosí. S liberalizáciou všetkých oblastí spoločenského života dochádza aj k úpadku morálky, ktorá nezastupiteľne kladne pôsobí na myslenie a správanie sa ľudí. Dnes je medzi ľuďmi akosi menej porozumenia, tolerancie a lásky možno aj preto, že všade pôsobí príliš akcentovaná LIBERTÉ - nezdravý liberalizmus preferujúci osobnú slobodu a hromadenie majetku, čo neguje všetky tradičné a rokmi osvedčené zásady etiky, mravnosti a morálky. Dnes, žiaľ poväčšine prevláda kultúra amorálnosti, tam lásku nehľadajte, nenájdete ju.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Snad matka k dietatu. Obcas take chyti aj chlapov, ale ked fakt nic, odpiseme straty a ide sa dalej. Vraj je to prirodny dizajn na to, aby samcek dobrovolne zivil samicku po dobu, ked ma male a on z nej nema fyzicky nic.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

preto biblia rozlišuje viac druhov lásky. Agape je principialna zásadová láska k blížnemu a blížny je každý. Napr pomôžem aj nepriateľovi ked je v ohrození, napr matúš5k: Ale ja vám hovorím: Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú,
45 aby ste boli synmi svojho Otca, ktorý je na nebesiach. Veď on dáva slnku vychádzať nad zlých i dobrých a posiela dážď na spravodlivých i nespravodlivých.
46 Lebo ak milujete tých, ktorí vás milujú, akú odmenu môžete čakať? Vari to nerobia aj mýtnici?
47 A ak pozdravujete iba svojich bratov, čo zvláštne robíte? Nerobia to aj pohania?
48 Vy teda buďte dokonalí, ako je dokonalý váš nebeský Otec.

Biblia často používa aj lásku filia - priatejská láska, asi tak ako ste to opísali.

Pretože do ľudí nevidím, bol som viac krát skjamaný, Ale nechcem zanevrieť, aj ked viem, že budem viackrát oklamaný. Len tak sa môže pridať k agape filia,
Vdaka za čjánokl
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME