Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ábel Ravasz..."tešme sa, že máme maďarských Rómov"... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Fíha, ako ste sa rozčertili, pán bloger,

...povedzte, to kto Vám dal "oprávnenie" urážať a zosmiešňovať ako p. Ravasza, tak aj p. Havrľovú? Vaše slová na ich adresu, prirovnania a tvrdenie sú - nehnevajte sa - urážkami najhrubšieho zrna a nevídanou trúfalosťou. Nesvedčia predovšetkým o Vašej inteligencii a slušnosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Kmeťo urážal aj ďalšiu rómku, spisovateľku a blogerku SME Janette Maziniovú Motlovú a to nielen v našich médiach.Blogeri z idnes, ktorí tu prešli to považujú za hnusný článok, no ale keď redakcia SME chce takéhoto blogera...
http://kmeto.blog.idnes.cz/blo...
.
Denisa Havrľová rovnako ako vyššie spomínana Janette len natvrdo hovoria pravdu o Rómoch,že takto ich problém nijaké riešenie nemá, keď som čítal jej názory , tak je to dezilúzia, ale súčasne aj pravda, lakovanie na ružovo nijako tejto komunite neprospeje,čo možno Havrľovej vyčítať, ak píše toto ?
https://domov.sme.sk/c/4316830...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Milan 1 rytier ochranca

... Milan ja skutočne sa už musím smiať v každom článku my vyhodíte niekoľko linkou ako som pourážal pani Motlovú, ja už mám pocit že keby ste to neurbili, že ste v ten ochorel a nemohol ste reagovať na môj článok.... Ja som bloger, píšem svoje názory, ktoré sa nemusia každému páčiť, Vám sa moje názory nepáčia ale stále ich čítate, to je na odborné vyšetrenie pán Milan.... ja koho nemusím ani nevyhľadávam a už vôbec nečítam.... Kmeťo
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

... moja inteligencia

... po tom aké mám skúsenosti z oboma protagonistami spomínaných v článku mi dáva určité právo sa o nich vyjadriť tak ako som sa vyjadril....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nič Vám nedáva právo,...

...aby ste sa o tých ľuďoch vyjadrovali v článku tak, ako sa vyjadrujete.
U mňa ste tým, pán Kmeťo, celkom stratili rešpekt.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Naučte sa najprv

pravopis a až potom píšte - nemáte žiadnu úroveň - ani obsahom a ani formou
Je to úbohé.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

je to tak, kazdy rom na "juhu" slovenska je v podstate roduverny madar, odhadujem percenta k 99%z nich. odhadom c. 150 tis z tych, co s pisu na svk ako narodnost madarsku su romovia. zaujimave, vsakze?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Rómske "elity"

sa ruvajú. O naše dane.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

„ľudia žijúci prevažne na juhu Slovenska hovoriaci maďarsky, nielen že nevedia slovensky, nerozumejú jazyku v krajine v ktorej žijú“

Toto vobec nie je pravda. To, co som napisal pred 8 rokmi stale plati, akurat treba zmenit pocty z „desat rokov“ na „osemnast rokov“ a z „1000“ na asi „1700“.
https://konkol.blog.sme.sk/c/2...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ach, zbrklým ohováraním

osobností z radov Rómov, vyhlasujúcich ich za ako keby zradcov rómskeho etnika namiesto hľadania spoločných a zmysluplných riešení a ako sa vraví ,,platforiem" chcete, p. Kmeťo dosiahnuť aké ciele ?
Nebude to asi len horúcou krvou , kolujúcou vo Vašich žilách. Ja v tom vidím príliš zúžený priezor Vašej mysle.
Keďže pochádzam zo Žitného ostrova, z menšiny hovoriacej po maďarsky( ovládam pritom viacero jazykov) dôverne poznám aj situáciu Rómov, žijúcich v mojom rodisku od raného detstva.

V mojich príspevkoch som sa nie raz vyjadrila k pozitívnym výsledkom riešenia problémov spolunažívania Rómov, u nás, na Ž.o. Bol to dlhodobý a zložitý proces, ale má aj viditeľné efekty. Chcelo to premyslené kroky viacerých strán. Hádam je aj prirodzené, že od malička v tesnej blízkosti pri sebe žijúci Rómovia a tí druhí, ktorých materinským jazykom je maďarčina, ktorá znie všade, kam sa len pohnú, že si ju osvoja ?
Ja som sa naučila len zopár jednoduchých fráz a považujem za samozrejmé, že vo svojej komunite používajú svoj materinský jazyk.
Možno aj atmosféra v krajine, značnou časťou spoločnosti, všeobecne proti Rómom naladená spôsobila, že sa niektorí prispôsobili do tej miery, že sa asimilovali úplne. možno z kariérnych, ale aj iných dôvodov. Asimilácia prebieha v rôznej miere všade, keď sa niektorí z nich ocitnú v prostredí, kde sa ich rodná reč nepoužíva. Mám dosť príkladov aj medzi niektorými mojimi príbuznými či známymi.
Jeden z faktorov môže byť aj viacvrstvové osvojovanie si jazykov v školách. Maďarský, slovenský, anglický ( nemecký a pod.) predtým ruský, no a ak majú v osnovách ešte aj rómsky, tak si môžeme predstaviť ten Babylón v hlavičkách žiakov. Nie všetci zvládajú také nároky.
A teraz k vyhláseniu ˇAbela Ravasza: ten reagoval na výrok maďarského ministra (?) pre ľudské zdroje, Zoltána Baloga.
http://ujszo.com/online/kozele...
Z.B. vidí problém poklesu zapísaných žiakov do škôl s vyučovacím jazykom maďarským, v tom, že mnohí rodičia za hranicami Maďarska, kde žije maďarská menšina, posielajú svoje deti do škôl s vyučovacím jazykom väčšinového národa kvôli výhradám voči problémom s deťmi z rómskych rodín. Dokonca nadhodil aj možnosť segregácie s tým, že by maďarská vláda mala pripraviť špeciálny vzdelávací program pre rómske deti.
Na neho zareagovala predstaviteĺka SMK, kt. upozornila aj na druhú stránku mince a síce, že v niektorých regiónoch s miešaným obyvateĺstvom, kde klesá počet maďarských školákov , by zámer segregovať rómskych žiakov ohrozil aj pomer potrebný na zachovanie škôl s vyučov. jazykom maďarským.
Beáta Kiss navrhuje inklúziu rómskych žiakov do tých škôl, ale s možnosťou vzdelávacieho programu šitého na rómske etnikum. teda je proti myšlienke segregácie.
Pripomenula, že sú evidentné pozitíva takého prístupu a žiaci dobiehajú po čase medzery vo vzdelaní aj spoločen. návykoch.
Ábel Ravasz zas poznamenal, že treba rešpektovať aj voľbu Rómov, kt. sa hlásia dobrovoľne k maďarskej menšine. Podstatné je ponúknuť žiakom kvalitné vzdelanie.
Predpokladám, že aj s osvojovaním si rómskeho jazyka, alebo kultúry. Nie som si však istá či je dosť aj pripravených a kvalifikovaných pedagógov v tejto oblasti.
Ábel Ravasz pripomína aj to, že sú regióny ako je napr. Gemer, kde nie sú výrazné rozdiely v kvalite života , sociálnych podmienok medzi maďarskou a rómskou menšinou. obe skupiny detí, napriek tomu nechodia do školy otrhané a špinavé. treba im pomôcť so znalosťou pomerov na mieste, v regiónoch. On ako vládny splnomocnenec v SR je za integráciu .
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prečo útočíte?

Po prvé Web Aktuálne.sk sa píše s veľkým A. Okrem toho, už ako redakcia ani neexistuje. Prečo urážate Denisu Havrľovú? Ani ste nevedeli, že tam už nepracuje. A Vy ste Róm odkiaľ? Z Bratislavy. Máte nejaký komplex, že nie ste z osady a Vás nikto nenašiel? Máte komplex, že Denisa pracovala v celoštátnych médiách a Vy "iba" blogujete? Mali by ste tešiť z každého úspešného Róma. A nie všetko musí byť podľa Vašich predstáv. Samozrejme môžte mať názor, len nerozumiem tomu útočnému tónu.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME