Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Denisa Havrľová rómska novinárka - Dostala som šancu žiť ... No dala šancu aj ona iným... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja som rom ale zivot ma naucil jednu vec

Starat sa sam o seba co ma je do ostatnich romov. Co ma je do politiky. A to by sa mali naucit a ostatni. Starat sa sam o seba. Ziadne kaviarenske reci a podobne ja som rom kto je viacej. Dnes je tvrda a ked sa chces mat dobre musis na sebe pracovat.bezdomovcov je dost. A ked sa niekto nevie o seba postarat ziadny blog ani nadacia ho nezachrani. Preto vsetko co pisete su len prazdne bohapuste reci. Jedine dolezite su peniaze
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Co ma je do nejakej hivesovej silanovej

Havrlove ved to na bohapusty smiech ze niekoho tahali s osady do skoly aby bol pravnik v 21 storoci.myslis ze niekoho bude zaujimat ze niekto v 21 nevie robit s pocitacom a co ma je do toho .co tu je charita.mne ked sa pokazi pocitac sam si musim odniest do opravy alebo kupit novy.Vy stale cakate ze prijde nejaky mesiaš, michal jackson alebo niekto kto urobi zazrak a spasi vsetkych romov. Ze zrazu tu bude poriadok a pravo. Nebude nikdy
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...nnnno,

pán "stalin73", Vy nemusíte milovať blogera Kmeťa, ale predsa len Daniela Šilanová-Hivešová bola poetka, ktorej by kultúrny Cigán/Róm mal vzdať hold. Nepodceňujte ľudí, ktorým v žilách koluje "vaša" krv - predsa sú medzi nimi aj tí výnimoční či povšimnutiahodni, ktorými sa dá inšpirovať a ktorí sú inšpiratívni aj iným rozmanitým ľuďom bez rozdielu vierovyznania či rasy... Šilan bol "biely" - vzal si Cigánku, čo istým spôsobom dokazuje, že ľudia, ktorí sa milujú, nepotrebujú hodnotiť pôvod, vierovyznanie a ani ďalšie zbytočné okolnosti okolo rodu a iných determinantov.
Okrem tohto však možno s Vami celkom súhlasiť. Neviem, prečo pán Kmeťo rozpútava rasovo-etnický konflikt alebo prečo sa stavia sústavne do pozície ublíženého. Mne príde úplne nevkusné, ako si tu omáča svoje ego do hlúpej omáčky ... Ja mám napríklad pocit, že varí z ľuftu a nechápem, prečo sa vo svojom komplexe minority utápa. Nič tým nezíska, jedine - dostatok antipatie v šírom virtuálnom pomedzí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Stale chcete len parazitovat

V nejakej socialnej praci v nejakej redakcii v nejakej komisii.,a zit z penazi bielych .
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Žasnem, len žasnem, pán Kmeťo,...

...lebo tak ako Vy dokážete "špiniť do vlastného hniezda" - tak to teda asi nedokáže nikto.
Najskôr ste o pani Havrľovej popísali číre nepravdy o jej práci a pracovných pozíciách. Aspoň že ste sa za to ospravedlnili. Ale kedy sa jej ospravedlníte za tie urážky, ktoré ste na ňu žlčovito pospisovali v predchádzajúcom článku?
Kedy sa ospravedlníte pánovi Ravaszovi - lebo aj o ňom ste popísali absurdnosti, nezmyselnosti, lži a urážky. O tom, že ste o p. Ravaszovi popísali klamstvá svedčí reakcia pod Vaším predchádzajúcim článkom s odvolaním sa na článok v novinách Ujszo aj s linkom. Nemáte ani odvahu zareagovať(?)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nepochopili ste článok...

Od nezaujatého čitateľa: Jožko Kmeť aj keď mnohým rómom akosi "nevonia " je velmi dobrým blogérom a vidieť aj z mnohých jeho príspevkov z rôznej oblasti života rómov čo doteraz vyšli a zrejme je aj dobrým znalcom ľudskej rómskej duše a zrejme aj dobrým psychológom,ktorý " udiera " citlivo na city iným rómom.,najmä takým,ktorí si o sebe myslia,že všetko vedia.,všade boli a všetko videli a že nepotrebujú nič dávať iným ..ale ani neodpovedajú ...lebo nevedia ...ovládaju sa pýchou a živia sa ňou a nie sú ochotni sa pohybovať medzi ostatnými rómami s primeranou skromnosťou, z ktorej sa buduje aj vážnosť a autorita....... ale nie je tu viditeľná snaha, že by Jozef Kmeť dehonestoval niekoho...len otvára oči a náhľad do problémov ,s ktorými sa rómovia potýkajú na celom územi a nenáchadzajú východisko a hlavne sa pýta...dáva otázky každému ....najmä rómskej inteligencii...:/ prečo ... ak sa dostali do lepšej šance neodovzdávajú svoje možnosti aj iným a prečo sa rómovia už konečne nevedia navzájom podporiť......reakciu akože známej?..rómskej novinárky nemožno posudzovať a ani jej prácu hodnotiť,pretože záver Kmeťovho príspevku je zrozumiteľný ,ba priam výstižný a vyjadrujúci charakter opodstatnenosti osobnosti,ktorú spomína vo svojom príspevku....Všetci rómovia môžu byt opodstatnené osobnosti ..len si musia nájsť najprv k sebe tu správnu cestu....bez ignorácie...:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hm

pouzivanie vyrazovych prostriedkov ako "gádže nám dovolia len do určitej hranice sa presadiť"

hovori o autorovi viac nez 10 blogov
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pani H. je tá v minulosti urazená

z nepodania ruky zo strany policajta? Predstavte si, že nastúpi niekto do vlaku a posnaží sa spontánne bohvieprečo sprievodcovi podať ruku, ktorý nechápe prečo a načo, ponuku neopätuje a potom ho cestujúca osočí, že ju odignoroval kvôli pôvodu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A bolo to takto ? No nie, "mierne" si to poupravil,lebo to by ten sprievodca musel povedať cestujúcemu, nech mu ukáže najprv hygienický preukaz, to je niečo iné, že ?
.
"Celý konflikt sa odohral 8. februára, keď Denisa Havrľová pri výkone svojich novinárskych povinností navštívila Obvodné oddelenie PZ v Jarovniciach v okrese Sabinov. Službukonajúcemu policajtovi Petrovi S. naznačila podanie ruky, čo on odmietol s tým, že ruku hocikomu nepodáva. Zároveň sa jej opýtal, či má hygienický preukaz. Havrľová vzápätí označila jeho správanie za také, ktoré nesie znaky rasizmu. Neskôr sa, ako uviedla na tlačovej konferencii, na jeho postup oficiálne sťažovala, pričom sa jej za nevhodné správanie policajta ospravedlnili minister vnútra Ivan Šimko a vedúci Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR Ivan Šteruský "
.
Moja otázka - prečo si to "mierne" poupravil, tak, že z toho vychádza Havrľová ako tá, čo osočuje ?
Osočovala ? No nie. Bol problém nájsť, ako to v skutočnosti bolo ? Tiež nie. Tak prečo si to poupravil v tej analogii aby to vyšlo v jej neprospech ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čo je na tom poupravované?

Naznačila podanie ruky, on to odmietol - takú povinnosť jeho protokol nemá. Tým sa to mala skončiť, bez následkov, a bez medializovania. Aj z jej strany, aj z jeho strany. Otázka, či má hyg. preukaz už bola mimo normálneho rámca (avšak ešte únosná - ani ja v službe nepodávam ruky neznámym osobám), no jej reakcia bola už "vodou na mlyn" a poukázanie na znaky rasizmu -- pritom mohla cez to prejsť tichým a možno trochu trpkým mlčaním Stávajú sa podobné veci... a nikto sa o tom nedozvie. To však pani H. urobila z toho rasistickú blamáž. Punktum.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Otazka hygienického preukazu v Tvojej prvej analogii nebola. To bolo upravené, potom je logické, že po takejto reakcii zareagovala aj Havrľová...
Bez medializovania by to skončilo presne v tom prípade, kedy by nemal príslušník polície zbytočné a nevhodné poznámky ohľadom hygienického preukazu , to nie je zase nikoho povinnosť strpieť.
.
Mne skôr vadí, ako si vynechal tú pasáž o hygienickom preukaze. Ak si vedel o tom, ako to bolo, tak Tvoj príspevok 20:31 je demagógia, vynechal si učelovo to, čo by inak robilo jej konanie prijateľným.Alebo si to len nevedel a len tak trepol ?
Chcem veriť, že to druhé...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a ešte niečo pre pána blogera:

poznám aj iného pána Kmeťa - rodeného muzikanta a sympatického, ambiciózneho, veľmi citlivého chlapíka, ktorý pre Cigánov/Rómov robí toľko, koľko si možno neviete predstaviť. Poviem Vám to rovno: skúste tak vyhľadávať a podporovať cigánske talenty ako to robí on.Ten človek nikdy- ani len v osobnom kontakte - nevyčleňuje či neupozorňuje na svoj pôvod. To mi konvenuje. Ja každý Váš blog čítam, a teraz Vám chcem povedať jedno: svojimi blogmi už historicky obnažujete vo Vás driemajúce závistlivé, rasovo neznášanlivé a podľa mňa umelo provokované konfliktné ego. Keby ste neustále nepripomínali to Vaše ublížené rómske Ja, a tým vlastne neprovokovali diskutérov aj k ostrejším výrokom, oveľa ľahšie by sa Vám žilo. Napríklad za seba viem, že slušný Cigán je pre mňa ako hociktorý iný slušný človek. Iba Vy to tu vrstvíte nezmyselnou segregáciou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Váš komentár ma povil...

Pán Kmeťo, muzikant ktorý toľko urobil pre Rómov ako vy tvrdíte, neurobil nič, a to čomu vy hovoríte že hľadá talenty, tak ako rómsky bloger, som písal o jednom úžasnom projekte kde hľadal talenty a zvíťazil v tom hladani jeho syn David, a hádajte koľko dostal za také hľadanie talentu peňazí od štátu ???? Toľko vy nezarobíte ani za jeden rok.... Píšete že som plný závisti, áno máte pravdu... Založil som blog Redakcia 1 a z hovna som uplietol bič, na tom blogu píšem ja a iný, čo by som potom dokázal z toho čo máju iný o ktorých píšem, no keď teraz som dokázal dať priestor vyjadriť sa Rómom prostredníctvom Redakcie 1 tak asi by som dokázal viac keby som mal z čoho... Takže áno závidím... Konfliktné moje ego je konfliktne len pre človeka na ktorého poukážem, na jeho praktiky, zmýšľanie a konanie v prospech seba, to máte pravdu som konfliktný... Segregácia, to je Vaša parketa, keby som písal ľúbivo pre vaše oči, asi by som tak egoisticky a segregačný idiot nebol, že ? No lenže ja Vám ľubivo písať nebudem, a vždy budem písať to čo si myslím, vidím a zistím.... Ak Vás historicky obťažujem, nečítajte ma, ale viete to je to najsmiešnejšie na Vás a Vám podobným, vy ma nemusíte, ale moje články vyhľadávate, čítate a komentujete, a potom kto je tu v podstate.... Kmeťo
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

... asi nehovorime o tom istom...

ci Kmetovi, ci o zmysle textu. Pretoze ja Vase blogy citam ako hladajuca pod povrchom, nie lahkych vyznamoch ci prvoplanoch. Budem Vas preto citat nadalej, pomaha mi to vidiet do Vasho osobneho i ciganskeho myslienkoveho sveta. Nikdy som nediskutovala pod Vasimi textami, ani v tejto chvili este neviem, ci sa mi bude este ziadat. Pan Kmeto, uznajte, ze ste hlupo a detinsky zareagovali svojim odporucanim. S tym "lubivym" ste uplne mimo. Keby som potrebovala hladkajuce alebo iba krasne texty, blogy sme.sk ani neotvorim. Realita je hlboko subjektivna, taky je Vas clanok(clanky), aj moje reakcie. Ale obaja davame signaly dalsim citatelom ci diskuterom, (ne)provokujeme ich k dalsim reakciam. Takze ak Vam nesedi virtualna debata, co som davno postrehla, tazko viete byt debaterom v priamej ludskej komunikacii. Predsa vsak pokojne piste a teste sa z tejto gratis moznosti.Reci sa hovoria, chlieb sa je. To isto poznate.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Milá pani b-a-ch-ová

Ja nemám problém komunikovať, nemám problém si vymeniť názor, keby som tento problém mal, nezačnem písať blog... Keďže ste žena, našu komunikáciu môžeme začať pri dobrom vínku, a keby naša komunikácia prešla na ako ste napísala. Vášho osobného a cigánskeho sveta aj tak by ste z tej komunikácie nič nemala, prepáčte mi za tento tvrdý výraz ale gádžo nikdy nepochopí cigánsky svet, ktorý vy sami ste ho zromantizovali vo filmov a literatúre.... Vy vidíte len povrch a na základe toho si urobíte svoj názor, článok, film, literatúra, história, ale to nie je cigánsky svet a prakticky už ani neexistuje, my cigáni sme presne taký ako vy gádže, dnes už áno... V minulosti by ste sa do nášho sveta nielenže nedostala, ale nebolo by Vám ani dovolené čo i len nahliadnuť.. My Rómsky národ sme už stratili všetko, a tie fragmenty aj môjho článku, pretože ste ho nepochopila sú len rozbité sklo nášho sveta ako by mal vyzerať a ako by to malo vyzerať medzi Rómami... Škody cigánskeho sveta nespôsobujem ja a iný podobnými článkami, ale vy ktorí sa snažíte porozumieť nám Rómom, myslíte si že ste porozumeli nášmu zmýšľaniu a v tom vašom porozumení konáte, vyjadrujete sa a v skutočnosti prispievate ku nedozerným škodám.... Kmeťo
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Fíha, án Kmeťo, takže my,...

..."gádžovia" či "gádže" - ako Vy vravíte - podľa Vás "len prispievame k nedozerným škodám" (ako píšete) na Rómoch. Dokonca tým, že sa snažíme Rómom porozumieť, porozumieť ich zmýšľaniu.
Prepáčte, ale poviem Vám to bez okolkov: Ja sa žiadnym Rómom ako takým, v celku, porozumieť nesnažím a ani nechcem. Vždy sa snažím porozumieť konkrétnym ľuďom - s menami. Medzi nimi sú aj Rómovia - mám medzi nimi veľa známych, aj bývalých spolupracovníkov a pod. Ak sa niekomu snažím porozumieť, tak je to len konkrétny jedinec s jeho špecifickým problémom. Takýchto ľudí mám, poznám aj medzi Rómami.
Ja nie som žiadny spasiteľ, aby som riešil akúsi fiktívnu rómsku otázku v tomto štáte. Tak ako žiadna iná skupina obyvateľov nerieši moje starosti. Ak ich niekto rieši - tak sú to zas len jednotlivci.
Keď Vás tak čítam, pán Kmeťo, Vaše plačky, náreky a ponosy stále a na všetko a všetkých - tak mi prišlo na um, že by asi bolo treba zrušiť Úrad splnomocnenca Vlády SR pre Rómov, jeho zamestnancov, zrušiť všetky mimovládky aj "vládky" ktoré sa viac alebo menej starajú o Rómov a viac alebo menej sa starajú o seba.
Vy vlastne priamo tvrdíte, pán Kmeťo, že majorita Rómom škodí. Tak si teda nenechajte na sebe páchať škodu. Nech sa Rómovia starajú o seba sami, ale najlepšie ako vedia - aby sa mohli bez problémov zaradiť do života v spoločnosti. (Poznám takých - a nie je ich málo.) Deväť rokov som chodil na základnú školu bez jedinej neospravedlnenej vyučovacej hodiny - aby som sa naučil písať, čítať, počítať. Ďalej som śtudoval aby som mohol napokon robiť aj to, čo ma vyše tridsať rokov intenzívne živilo. Hladina alkoholu mi stúpla do hlavy až keď som sa vrátil zo základnej vojenskej služby, prvú cigaretu som si zapálil keď som mal tridsiatku na chrbte za sebou...
Nič nebráni rómskym rodičom aby svoje deti posielali do škôl - napokon je to aj povinné, nič im nebráni aby dbali o to, že sa budú učiť a nie flákať poza školu. Nič nebráni Rómom, aby žili normálny, sporiadaný život, aby sa snažili. Poznáte to, pán Kmeťo: "Pomôž si sám a aj Pan Boh ti pomôže."
Takže, pán Kmeťo, ja sa Vám za seba ospravedlňujem, že som sa v minulosti zo záujmu snažil porozumieť Rómom. Netušil som, že im vlastne "nedozerne škodím." Ešte šťastie, že Vás máme, pán Kmeťo, a že ste nás na to upozornili. Už si viem predstaviť to klopkanie si po čelách, keď Vaše názory pretlmočím mojim známym z rómskej komunity.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vyzerá to tak, pán Kmeťo,...

...že by ste Vy mali napísať, čo konkrétne a odkedy robíte pre rómsku menšinu, čo jej Vy odovzdávate, ako sa Vám darí uspievať v konkrétnych prípadoch a príkladoch.
Nič iné mi už nenapadá.
Alebo - už len zas budete kadekoho dookola napádať a len nečinne kritizovať a prenášať do svojich článkov svoje "svetabôle" a náreky? To ale nikam nevedie, ak ste si ráčili všimnúť.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME