Streda, 23. august, 2017 | Meniny má Filip

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Školstvo, výučba literatúry, výučba umenia (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V prvom rade sa douč gramatiku a pravopis, čo z toho, že máš myšlienky, keď ich nedokážeš zrozumiteľne vyjadiť? Tento text sa takmer nedal čítať.

V druhom rade, síce súhlasím, že spôsob vyučovania literatúry u nás je zlý, celý založený na memorovaní čo najväčšieho množstva informácií - u nás sa vlastne ani nevyučuje literatúra, ale iba dejiny literatúry. Na druhej strane, kedykoľvek sa niekto pokúsi o niečo nové, o iný spôsob vyučovania, okamžite sa ozvú protesty, že je to cesta úpadku a že memorovanie funguje už storočia, tak prečo by to nemalo fungovať dnes, ale...

ALE. Ak je niekto odhodlaný, že knihám ani nedá šancu, lebo veď sa predsa nebude do ničoho síliť, nemá na to čas a aj tak je to zbytočnosť, tak by nepomohla žiadna zmena systému.

Neexistuje totiž spôsob, ako ti otvoriť hlavu a vliať ti informácie priamo do mozgu. Ani ti nikto nemôže vybudať nijaký morálny impretatív. To musí vychádzať z teba. TY SÁM musíš CHCIEŤ vzdelanie a morálny imperatív, ty sám si musíš nastaviť priority, ty si musíš nájsť čas a ty musíš vyvinúť úsilie.

Je len a len na tebe, či budeš robiť výlučne to, čo ťa baví a čo sa ti páči, alebo sa pokúsiš prekonať sám seba, skúsiť niečo nové a rozšíriť svoje obzory.

Áno, knihy (aj iné umenie) ti v tom môže pomôcť. Ale neexistuje na to žiadna "skratka". Treba proste čítať. Ale nie len tak pasívne, aby si si odškrtol ďalšiu knihu zo zoznamu (žiaľ mnohí to tak robia), ale aktívne do toho zapojiť mozog a uvažovať o texte. O tom čo hovorí, ale aj ako to hovorí a prečo. Myslieť kriticky.
Takéto čítanie však nie je jednoduché. Vyžaduje čas, trpezlivosť, úsilie.

Je len na tebe, či sa rozhodneš, že ti to za to stojí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

kde konkrétne som urobil gramatické a pravopisné chyby ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

lol to vážne? Keby som ti to známkovala ako slohovú prácu, stratil by si percentá za gramatiku, pravopis a štylistiku už v prvom odseku. Spolu 30% z celkového hodnotenia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

beriem, že čiarky píšem voľnejšie a trošku subjektívnejšie, štylistiku neriešim, nič výrazné si mi zatiaľ nevytkla tak zatiaľ mi to žili netrhá, ale aby som nebol taký ignorant pokojne mi ukáž nejaký tvoj článok nech si pripomeniem opomenuté pravidlá, časom som si trošku zvykol ísť viacej po obsahu ako po forme, možno ako pri ľuďoch
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

apropo, ale to len tak na margo, keby si videla, niektoré tie naše zákony ako sú písané, asi by si poslancom odobrala aj maturitné diplomy a predsa ich musíš dodržiavať (štylistický raj), ale beriem kritiku, treba držať úroveň :)
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME