Štvrtok, 17. august, 2017 | Meniny má Milica

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Dopyt po slovenských potravinách rastie, v obchodoch ale chýbajú (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Jedna vec sú rôzne prieskumy,...

...iná je skutočnosť, ktorú si každý zákazník môže overiť na mieste - v obchode s potravinami.
Často nakupujem v diskontnej predajni CBA alebo v klasickej veľkej "samoobsluhe" CBA.
Z mojich skúseností a pozorovaní vyplýva, že v týchto obchodoch je:
- chlieb, pečivo, pekárske výrobky a cukrárske výrobky - čisto slovenská výroba, vo väčšine prípadov len od miestnych výrobcov, veľkovýrobcov aj menších pekární a cukrární v regióne;
- mlieko - len slovenská výroba, mliečne výrobky, syry a pod. - odhadujem 80 % slovenskej produkcie;
- minerálky a pod. - len slovenská produkcia;
- vína a tvrdý alkohol - odhadujem 80 a viac % slovenskej produkcie;
- mäso a mäsové výrobky - odhadujem 70 - 80 % slovenskej produkcie.
Nemusím ale nakupovať len v CBA, ak chcem iba slovenské potraviny. Môžem nakúpiť v rôznych malých obchodoch, ktoré sa špecializujú len a výhradne na slovenské potraviny od miestnych dodávateľov - družstvá, farmy. Tam je všetko slovenskej výroby: od zemiakov, zeleniny, ovocia, pekárskych výrobkov až po syry, slaninu, mäso, mäsové výrobky. A ak mi ale ani toto nestačí, mám na výber možnosť nakúpiť si priamo od výrobcov: z malých pekární v okolitých dedinách alebo v ich predajniach v okresnom meste, priamo v družstevných predajniach - často na družstve (napríklad vo Východnej).
+++
Určitou nevýhodou týchto nákupov je, že zaberú viac času ako keď všetko nakúpime "pod jednou strechou" niekde v Lidli, v Bille, Tescu, kauflande... - a aj mierne drahšie ceny. Ale to je prirodzená "daň" za o. i. kvalitu, čerstvosť a za výber komodít, ktoré sú vyrábané často len v malých množstvách, tak, aby pokryli záujem kupujúcich. Výhodou je, že si v týchto predajniach môžem aj objednať špecifický tovar, napr. mäsové výrobky, ktorý mi v stanovenom termíne do predajne dovezú v požadovanom množstve.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hm

zabudli ste napisat o chybajucich vyrobcoch. a o tom, preco miznu, teda o blbej statnej politike...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Takmer 60 percent spotrebiteľov považuje slovenské potraviny za kvalitnejšie ako zahraničné."

Áno, že slovenské výrobky sú kvalitnejšie je v poslednej dobe pomerne úspešný mém a ja začínam mať obavy, či nie je len obyčajným mýtom. Kvalitu by som logicky očakával najmä pri poľnohospodárskych produktoch, ktoré sa rýchlo kazia - napr. dosť pertraktované paradajky. Minule som v Kauflande kúpil domáce paradajky - veselé paradajky zo Žitného ostrova. Paradajky možno boli veselé, na ja, keď som ich jedol, som vôbec nebol veselý. Tuhé a bez chuti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zaujímavé a poučné. Ja už dva roky kupujem (v lete i zime - vtedy sú nehorázne drahé) takmer len paradajky zo Žitného ostrova. A väčšinou som spokojný.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Samozrejme nechcem generalizovať na základe jednej skúsenosti. Myslím si však, že ľudia sú pri hodnotení tovaru dosť zaťažení predsudkami a pritom, najmä pri paradajkách, nie je nič jednoduchšie, než v rámci rodiny občas vykonať slepý test.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME