Pondelok, 21. august, 2017 | Meniny má Jana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zatepľovanie – Veľká lož o úspore energií ? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Tak ja zisťujem každý rok

po vyúčtovaní, že predpokladaná úspora nie je lož, výška môže byť samozrejme rôzna, ale úspora to každopádne je.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Atan

To áno, ale tiež sa treba pýtať aká je návratnosť investície. Totiž návratnosť môže byť tak vysoká, že sa investície vrátia až po smrti obyvateľov. Tu investori rátajú s vlastnosťou ľudí, že ak sa im raz zvýši platba a oni si na to zvyknú, tak už spravidla nepožadujú jej zníženie pod pôvodnú hodnotu ( lebo úspora ), dokonca nepožadujú ani návrat na hodnotu pôvodnú.Nám to dokonca projektant vrelo odporúčal takto urobiť a oklamať tak svojich susedov.

Konkrétne náš panelák z roku 1982 plánoval zateplovanie a dospeli sme nakoniec k nasledovnému výsledku:
- projektant jednoznačne potvrdil, že úspora, ktorú požaduje štát k dotácii sa nedá dosiahnuť bez klamania v projekte
- aby sa dosiahli požadované úspory zo zákona alebo k dotácii tak sa nezmyselne zateplujú pivnice ( malý rozdiel tepla medzi pivnicou a dolným bytom = minimálna úspora tepla ), lodžie alebo dokonca špajze, ktoré sú vetrané cez vetráky ( to je úplný nezmysel )
- najvyššiu návratnosť mala plynová kotolňa, zateplenie bočných okien a zateplenie strechy ( strecha však aj tak tiekla ). Návratnosť investície do plášťa bola potom 25 rokov!

Takže po dlhých hádkach sme sa rozhodli opraviť a zatepliť strechu, bočné okná, pivnice ( ale iba ako nezmyselný ústupok za zateplenie strechy ) a vybudovali plynovú kotolňu - celková návratnosť asi 4 roky

Ale ako energetik som pracoval pre veľký bytový podnik v krajskom meste. Tu dochádzalo vo viacerých prípadoch k tomu, že rok po zateplení sa zástupcovia bytoviek dožadovali zníženia tepelného príkonu domu a teda aj nižšej fixnej pladby. Avšak keď sa zobrala tepelná práca za rok po zateplení odmeraná overeným meradlom, tak sa zistilo, že tepelný príkon sa neznížil.

Nuž má to 2 možné príčiny. Buď bol celý zateplovací projekt a stavba naklamané a podvod. Jednak mohlo dôjsť k tomu, že majitelia bytov nezareagovali na zateplenie znížením dodávky tepla na radiátoroch, zvýšili si tým teplotu v bytoch a zvýšená strata tepla vykompenzovala všetky úspory.

Takže každého by mala zaujímať nielen zvýšená pohoda v byte v zime, či v lete, ale aj čo ho to nakoniec stálo a kedy, a či vôbec, sa investícia vrátila.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dakujem za príspevok odborníka,

o tom je to aj v Nemecku. Tam podľa momentálne platného zákona sa musí sanácia "rentovať" v priebehu desiatich rokov. V opačnom prípade je stavebný úrad povinný oslobodiť stavebníka od zákonného nariadenia, ktoré prikazuje pri úprave domu nad stanovenú časť(plochu) tento dom zatepliť. V článku spomínaný architekt Konrad Fischer tvrdí, že sa mu doposiaľ podarilo takto oslobodiť takmer všetkých stavebníkov, ktorí ho požiadali o vypracovanie posudku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

janekk

Do je dobré! To by u nás teoreticky nezatepľoval skoro nik!

Veď náš panelák postavený v roku 1982-83 bol jeden z posledných tipov a mal oveľa nižšiu spotrebu tepla, ako slovenský priemer.

Ale tu ide viac o módnu vlnu podporenú štátnymi dotáciami. U mnohých susedov prevládol názor, jednak že musíme a to OKAMŽITE, niečo urobiť, pretože niečo strašné zmeškáme, jednak že je potrebné niečo po sebe ZANECHAŤ deťom! Nuž ťažké iracionálne dôvody.

Hádam si spomenieme na módne vlny stavebnej hystérie. Najprv to boli ešte za komunizmu nové výborné nátery, ktoré potom viseli zo stien, ako psie uši, nezmyselné špárovanie ( tí čo nerozmyslene zašpárovali a potom zateplili vyhodili peniaze von oknom ), nezmyselná úprava výťahov na základe popletených a uletených informácií nevzdelaných revíznych technikov ( investície sa nevrátia ani po 25 rokoch ) nuž a koruna všetkého nezmyselné zateplovanie budov, či už to bolo potrebné a efektívne alebo nie!

A prapríčina tohoto šialenstva vyvolaného socialistickou EU? Výborný "job" pre úplatných úradníkov a podvodné firmy!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ono pravda bude asi niekde uprostred ... projekt moze byt naklamany a nemusi byt, uspora moze nastat a nemusi, rychlost navratnosti zavisi nielen od vysky uspory ale aj od vysky investicie a dalsich skutocnosti :) takze asi najblizsie pravde budu tie prjekty a realizacie, ktore (zas a opat) nepracuju s nejakymi deformacnymi stimulmi ale s realnymi invsetcinymi prostrediakmi majitelov

mne napr. empiricka skusenost (12 jednotkova bytovka, 1948, projektova uspora 35% s odpojenim od centralneho zdroja tepla a vecami suvisiacimi, realizacia 2014) hovori o medzirocnej uspore nakladov na teplo 41%
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

slony

Ja nemôžem za to, že nerozumieš písanému textu blogera a mňa.

Ako to, že nechápeš, že bytovka postavená po vojne ( 1948 ) z nekvalitného, tepelne vysoko vodivého ( z nášho dnešného pohľadu ) materiálu, keď z dôvodu povojnového stavu bolo potrebné stavať rýchlo, bez ohľadu na nejaké úniky tepla ( veď vtedy, keď spravidla celá rodina bývala v jednej izbe, ani nikto o stratách tepla veľmi neuvažoval ), keď cena energií mala byť podľa komunistov dotovaná a jedného z posledných panelákov. kde panely obsahujú zateplovacie vrstvy a ich kvality je ďaleko lepšia, ako nejaké tehly možno povyberané zo zrúcanín?

Ja nepopieram, že v špeciálnych prípadoch bytoviek postavených pred rokom 1970 je úspora tepla a návratnosť zateplenia veľmi dobrá. Blog a moje príspevky pojednávajú o prípadoch, keď je zateplovanie vysoko neefektívne!

Vybral si evidentne zámerne extrémy a porovnávaš dve krajnosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

joj ty odbornik .... :D po prve, nic som nevyberal, staci citat napisane bez cervenej pred ocami ; po druhe , keby aj, cim je moje priklad extremnejsi od tvojho panelaku so zateplovacimi vrstvami z 83´aky je podiel tejto konstrukcnej sustavy v celkovej mase panelakov ? (uz len rozsirenie tvojich obzorov - uz prva panelova konstrukcna sustava vyvinuta v Gottwaldove v 50´ pracovala so sendvicovou konstrukciou a zateplenim silikorkom, gugli G40) ... a nakoniec po tretie - vlastnou empirickou skusenostou odpovedam na bulvarny titulok , s dovetkom ze pravda je uprostred :D

len tolko som chcel, kludne sa dalel produciruj , pekny den
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

slony

Mám rád takéto ostré príspevky, síce ti celkom nerozumiem, ale páči sa mi tvoja odpoveď.

ad odborník: nuž mám prax 37 rokov podnikovej, komunálnej aj domovej tepelnej energetike, som osoba zodpovedná za výrobu a dodávku tepla od ministerstva priemyslu, akú prax a skúsenosti s tepelnou energetikou máš ty?

ad extrémnosť: myslel som to tak, že tvoja bytovka z roku 1948 je evidentne postavená z tých stavebno-tepelných najhorších materiálov, moja panelová zase z tých relatívne najlepších..

ad obzory: čo majú vyvinuté gottwaldovské sústavy spoločné s našou diskusiou?, to si sa iba blysol vedomosťami?, ja nie som stavbár a konštrukcie stavieb ma nezaujímajú, možno iba pripomenúť, že tieto "vedecky" vyvinuté a navrhnuté konštrukčné sústavy sa ( asi ) v prípade panelákov v Bratislave Rači skoro stavbárom zosypali už v sedemdesiatych rokoch, obyvateľstvo bolo z nich vysťahované, boli opravené a slúžili ďalej, pokiaľ viem, iba ako ubytovne... :-D

ad pravda uprostred: pravda môže byť podľa mňa uprostred iba v rámci hore uvedenej informácie z Nemecka o 10 ročnej návratnosti investície, ostatné nad návratnosť 10 rokov je už iba osobná blbosť investorov-obyvateľov!

ad producírovanie v diskusii na blogu: ďakujem za povzbudenie, budem ďalej........
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A kolko z uspory je podla teba z vymeny okien? Predpokladam, ze ste ich menili.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

marlienka1

Nuž podľa vlákna je otázka na "slonyho". Keďže nereagoval, odpoviem ja.

Môžeš si všimnúť, že z reklám na plastové a podobné okná už akosi vymizli prísľuby na úsporu tepla a skôr zdôrazňujú ochranu pred vonkajším hlukom. Nuž museli, pretože to bolo klamstvo.

Príčina je jednoduchá. Tieto okná sú príliš tesné a tak vodná para, ktorá vzniká v byte sa nemôže odvetrať netesnosťami. A tak veselo vlhnú steny, najmä v rohoch ( z toho potom vznikla pomýlená teória tepelných mostov, ktoré je síce čiastočne formálne správna, ale plesne nevysvetľuje dostatočne ) alebo sa okná rosia a treba ich každý deň utierať.Konkrétne v našom paneláku skoro každý, čo vymenil všetky okná bojuje s plesňami na stenách!

Možno sa ozve niekto, že proti tomu je ľahká rada - objednať okná aj s mikrovetraním. Nuž je to čiastočne pravda, že za drahé peniaze si doobjednáš u okien mikrovetranie, čo nie je principiálne nič iné ako trvale poodchýlené okno. Ale kde je potom úspora tepla?

Určite sa nájdu oponenti, ktorí budú písať, že oni majú plastové okná alebo majú aj mikrovetranie a okná sa im nerosia a plesne nevytváraju. Nuž nepopieram môže to byť tak. ale ja sa pýtam: Komu prepočítal výrobca okna alebo montážna firma, aké mikrovetranie je potrebné na konkrétne množstvo vlhkosti v konkrétnom byte? Nuž obávam sa že nikomu. Je to lotéria - buď sa kúpa okien vydarí alebo nie.

Je samozrejme možnosť viackrát denne intenzívna vetrať - ale kde je potom úspora tepla?

A zase uvediem konkrétny príklad zo života. Kolegyňa v práci ma poprosila pozrieť sa na ich byt v paneláku. Namontovali si plastové okná za 100 000.- Skk a po namontovaní odrazu zaplatili za teplo viac, ako keď platové okná nemali. Nuž opakované zistenie. Na montáž plastových okien nereagovali znížením dodávky tepla do radiátorov, zvýšila sa im teplota v byte ( trenková teplota ), čo sa im páčilo. Teda zvýšená teplota spôsobila zvýšené tepelné straty, ktoré pohltili celú úsporu tepla. Teda peniaze vyhodili von oknom.

Ako perličku ešte uvediem, že v detskej izbe mali nameranú extrémnu hodnotu na pomerovom merači, ktorú som ja dovtedy , ako dlhoročný odpisovač meradiel, nevidel. Nuž zakryli si radiátor krásnym dreveným obkladom, ventil radiátora bol nedostupný a teplo sa naplno "mechrilo" v tom malom priestore a pomerové meradlo ( vtedy odparovacie ) veselo meralo ( odparovalo ).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja ked som menila okna tak tie stare boli na odpis. Byvam v tehlovom dome-mury cca 50cm a s vlhkostou problemy nemame. V panelaku to je urcite inak.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

marlienka

Otázka je ,čo je to okno na odpis alebo či si skôr nedospela k názoru, že sa už na tie staré okná nemôžeš ani pozerať!

Aj v našom paneláku to nejako prebiehalo. Asi po 5 rokoch po odovzdaní bytov začali jedinci prelakovávať okná. Bola to samozrejme komplikovaná operácia, pretože farba na nových oknách držala, ako kliešť. Bolo treba farbu opaľovať lledlampu....No a keďže jeden začal, ostatní museli tiež. Napokon, keď skoro všetci okná premaľovali, prišla móda plastových okien a premaľované okná vymenili.....

Máš šťastie, že už ( asi ) ako rodina netvoríte toľko vlhkosti. Ja mám iný príklad. Dcéra a zať i kúpili starý dom niekdy z 30-tych rokov. Zať napriek môjmu varovaniu uveril rôznym dobrým kamarátom a vymenil veľmi pekné, funkčné drevené okná za plastové. Nuž a teraz v zime štartujú každé ráno s handrou a utierajú zarosené okná..........Nuž komu niet rady, tomu niet pomoci!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Jaro, mam prakticku otazku. Ake maju dcera so zatom kurenie? Ustredne, alebo kachle, krb, peterky?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Miro

Nuž keď dom kúpili bol tam krb a plynové gamaty, to zlikvidovali. Teraz majú splynovací kotol na pevné palivo-drevo kombinovaný s nádržou na teplú vodu, čerpadlá a centrálna regulácia teploty do radiátorov po izbách. Je možnosť prikurovania nádrže elektrickou špirálou. Kupodivu majú celkom výborný a výhodný nízky tarif, aj keď rozkúskovaný po dvoch hodinách po celom dni.

Na TÚV majú elektrický bojler.

Čakal som, aké bude to vykurovanie na drevo. Nuž príde mi to dosť komplikované. Samotné kúrenie je tortúra, žiadne naložím a idem preč! Treba postupovať véééééľmi opatrne. Ak sa naloží viac kotol dá vypustiť celú zásobu teplej vody do kanála. Takže vyhriať zásobu vody je opatrná práca na 2 hodiny. V tuhej zime treba kúriť každý deň, v menšej obdeň.

Zaťko urobil chybu, že nekombinoval s drevokotlom plyn, hoci ho má zavedený. Nuž mladosť pochabosť!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tvoju odoved som predpokladal na zaklade mojich predpokladov.
Mali krbove kachle, vyhodili ich, dali kotol mimo obytne priestory a nastal racionalne ocakavany problem.

Zatial co dovtedy sa krb staral o prirodzenu ventilaciu ohrievaneho vzduchu, ktory sucasne zvysuje svoju vlhkost o vysusanie murov, biologicku vlhkost, varenie a kupanie, sprchovanie.

Tento cyklus sa zastavil a tato vnutorna vlhkost nie je ventilovana a pocas studenych noci veselo kondenzuje na oknach, v horsom pripade na inych tepelnych mostoch, napriklad v kutoch najmenej vykurenych izieb, ak tam vlhkost ma dosah.

Proste zakonitost Teplota, Tlak, Rosny bod ma u dcery zelenu.
Tu kombinaciu krbovych kachli a plynu mam aj ja, ohrievam nim najma TUV a iba v najvacsich mrazoch prikurujem. Takze tvoja rada v mojom pripade padla na urodnu podu.

To su, Jaro, moje 2 centy skusenosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

v dnesnej dobe

by som pozeral nielen na uspory v zime, ale aj komfort v lete.
zateplenie hodne znizilo nahrievanie murov a nasledne vyzarovanie dovnutra...v noci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

byvam v nedavno zateplenej budove a ten rozdiel je pozorovatelny. ale samozrejme, akykolvek statny zateplovaci program je zamerany primarne na podporu podnikatelov v tejto oblasti, nie na podporu obyvatelov ci uspor.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vsak odpoved je uplne jednoducha, v 2 poschod. dome postavenom 80 rokoch je spotreba 2800-3500m3/rok s podobnou rozlohou ale dom postaveny 2010 je spotreba 1000-1200m3/rok. A nehovorim o komforte ked steny maju aj v zime vo vnutri 17-18 stup. kdezto v nezateplenom dome je to pocas zimy teplota stien 12-13stup. (pri vonkajsej teplote -7/-10).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dvojpodlažný dom zo 70 rokov + suterén

okná z 2006, 200 mm minerálna vlna na povale - spotreba 2100m3/rok, v pivnici aj v zime príjemných 10 °C. Áno je to o teplote stien a tá sa dá dosiahnuť aj k prírode šetrnejším spôsobom, len keď ten polystyrén je tak sexi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Fasada sa mozu zateplit aj mineralnou vlnou nemusi sa polystyrenom za kazdu cenu. Tepelny odpor je tam +- rovnaky.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME