Pondelok, 21. august, 2017 | Meniny má Jana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Premnožené parazity (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Autorka článku, najprv chcem

upozorniť, že som odporcom súčasnej vládnej koalície, odporcom jej mentality a spôsobov.

Takže: slovné spojenie premnožené parazity používala oficiálna nacistická propaganda v rokoch 1933 až 1945 na adresu Židov. Adolf Hitler sa podobnej rétorike venoval už skôr, ale to je nateraz irelevantné. Autorka, nechali ste sa inšpirovať? Máte pocit, že označovať ľudí ako parazity je vhodné? Len chcem pripomenúť, že tie "parazity" boli zvolené v slobodných voľbách. Bolo možné sa slobodne rozhodovať, čo je základným kameňom demokracie. Kto sa nechal oklamať, ten bol oklamaný. Kto sa nevie orientovať v priestore, ten môže ľahko zablúdiť. Problém nie je ten priestor, ale neschopnosť nejedného jedinca sa v ňom orientovať.

Autorka, prečo je R. F. premiérom už tretí krát? Prečo bola vo voľbách úspešná SNS? Prečo je tzv. opozícia doteraz v tak dezolátnom stave? V takom dezolátnom stave, že jeden zo subjektov začal po voľbách kolaborovať so Smerom - SD. A na kolaboráciu bolo pripravevené aj KDH.

Občania môžu nie len slobodne voliť, ale sa aj slobodne rozhodnúť demonštrovať svoju nespokojnosť verejne. Koľkože demonštrácii proti "parazitom" sa uskutočnilo v tomto roku? Akú mali podporu?

Keď sa uskutočnil tzv. pochod proti korupcii, opozícia tvrdila, že sa na pochode nechce príliš angažovať, aby vraj nedošlo k politizácii akcie. "Vec" sa má tak: opozícia nechcella dráždiť Smerákov, lebo Smer sa raz "môže hodiť" plus "opozičníci" majú strach, že ak by podporili študentov, tí by možno raz chceli fleky v NR SR (miesto na kandidátkach).

Ten problém nie je iba v "parazitoch", ale najmä v nás, v našom mentálnom nastavení, v našom zaseknutí sa v dobách tzv. socializmu.

Ak sa chce alkoholik liečiť od závislosti na alkohole, mal si najprv priznať, že je alkoholikom.

Občania by si mali priznať, že niečo nie je v poriadku s nimi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prepáčte.

Prepáčte mi použitý výraz, pri písaní článku mi zvrátená súvislosť, o ktorej píšete absolútne nenapadla. Toto slovo sa mi vybavilo ako metafora na to, ako je zopár jedincov pricucnutých na štátny rozpočet a bezostyšne ho vysávajú, to je celé. Na vaše otázky, prečo si ľudia znova a znova volia to isté odpovedať neviem. Ale v tom, že niečo asi nie je v poriadku s nastavením mentality každého jedného z nás, s Vami súhlasím. Všetko je vždy o konkrétnych ľuďoch - či už sú na mieste voliča, politika alebo kohokoľvek iného.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nápísali ste to skvele.

Bývalému blogerovi, ktorý sa skrýva za nick Habr, nie je nič dobré, len jeho vlastné výplody.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Blog som prečítala a tak isto hovorím,

že mi absolútne nenapadla pri čítaní článku zvrátená súvislosť medzi označovaním židov nacistickou propagandou za parazitov a označovaním súčasných oligarchov za parazitov pani Kaščákovou, o ktorej píše diskutér.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

educ5, už XY krát som upozorňoval, že

som bloger Martin Škopec Antal, to jest nick HABR. Nemusím sa teda skrývať, svoje názory prezentujem otvorene. Slovo skrývať sa hodí skôr na diskutérov, ktorí majú silné a často vulgárne reči, ale ani za nič nechcú odhlaliť svoju identitu. A stále som bloger, len momentálne nemám chuť písať články, stačí mi debata pod článkami. Ešte k "výplodom": Doaleluja opakujem, že ktorékoľvek a aj svoje názory považujem za hlboko subjektívne, lebo neverím v objektívnu pravdu. Takzvaná objektívna pravda je len ilúziou. Podstatná je otázka interpretácie "reality".

Teraz reakcia na autorku: "zopár jedincov pricucnutých na štátny rozpočet" je stále a donekonečna preto, lebo ich voliči nechápu základné politicko - civilizačné súvislosti. Naviac potrebujú počúvať reči o ochrane krajiny a všakovaké tie nacionalistické drísty ako prevzaté zo slovníka niekdajšej fašizoidnej HSĽS (roky 1939 až 1945).

Mnoho ľudí nadáva na vládu a na tzv. kradnutie, no zároveň sú ochotní uveriť, že Fico stojí na "hraniciach" a bráni v "prívale migrantov". Stačí smerácke strašenie a povzbudzovanie, ako v kázni v kostole: "Bratia a sestry, všade číha nebezpečenstvo, ale Boh Vás ochraňuje... oddajte sa mu a utíšite svoju bolesť".

Autorka, úplne s vami súhlasím. Vždy je to o konkrétnych ľuďoch. A práve preto je lepšie písať konkrétne. Taktiež o príčine a nie len o následkoch.

Želám Vám fajn deň.

S pozdravom kolega bloger
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ako bloger, Habr, ste dobrovoľne podpísali kódex, ktorý povoľuje používanie diskusných anonymných nickov na webe sme.sk.
Neboli ste k tomu snáď nikým donútený.

Pozrite sa na iné štáty, kto všetko je na rozpočet štátu pricucnutý tam.
Nepozerajte na Rusko, pozrite si USA, Francúzsko, Nemecko, Rakúsko, Taliansko...
...čo by ste mi teda vedeli povedať o tamojšej voličskej základni...?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Váš argument, ktorý uvádzate o...

..."pricucnutiach sa na štátne rozpočty v iných krajinách" je scestný, krívajúci na všetky nohy. Bohužiaľ, takto uvažuje veľa Slovákov.
Uvažujú asi takto: Čo je koho do toho, že ja mám na dvore a okolo domu neporiadok a smetisko - veď aj sused to tak má. Alebo: Čo je koho do toho, že som ukradol to alebo tamto - aj sused na hornom konci kradne. Atď.
Mňa vôbec nezaujíma v ktorom štáte sveta je vraj kto a ako "pricicnutý na štátny rozpočet." Ja žijem na Slovensku a ja na žiadny slovenský štátny rozpočet nie som, nebol som a ani nebudem "pricicnutý."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

...bola to reakcia na príspevok od "Habr", a ako takú ju je treba prosím vnímať.
Nevyhováram sa na situáciu v zahraničí,
len ma značne irituje, ak sa Habr neprestajne snaží presviedčať okolie o tom, že selektívne nevidiaci voliči sú výlučne tuzemskou mimoprešporskou doménou.
Ľudia na Slovensku nie sú horší, než ľudia inde:
ak zistia, že politikom nie je viac možné dôverovať, tak jednoducho budú voliť toho, kto im necháva aspoň omrvinky--
pretože proste neveria, že iní by im nechali čo i len tie omrvinky.
Nepáči sa mi, ak vidím široké voličské masy ficovcov či kotlebovcov--
na druhej strane však proste nemôžem ľudsky tvrdiť, že by som (vzaté z určitého uhlu pohľadu) tomuto ich na prvý pohľad iracionálnemu správaniu vôbec nerozumel.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Skusme preverit mentalitu politikov

Občan , ktory ma volebne pravo , može alebo nemusi ist volit - je to jeho rozhodnutie , a napriklad občan znechuteny aktualnymi politikmi , nevidiaci realnu možnost zmeny trebars volit nepoijde.
Ale politk do politiky ist nemusi , ale chce.Už sme mali na Slovensku stovky aktivnych politikov , ktori boli priamo vo vlade a mali možnosti menit stare alebo navrhovat nove zakony a predpisy tak , aby boli v prospech občanov , na ochranu štatneho majetku ..... Ale taketo niečo akosi nie je vidno - štatny majetok sa rozkrada v sulade so zakonom , v sulade s predpismi sa na vysoke a odborne funkcie dosadzovali kamoši a politicki nominanti ....a je jedno aka bola vlada , lavicova , pravicova ...
Takže rad by som dostal odpoved na nasledovnu otazku - aka je motivacia občana / obvykle ekonomicky dobre situovaneho / ist do politiky a navrhovat zakony a predpisy , ktore by znemožnovali kradnut štatne peniaze ? Lebo ako je vidno , politici sice beru nič moc oficialne platy , ale kopa z nich žije na urovni velmi uspečnych podnikatelov, samozrejme podla zakonom nimi samymi prijatymi nemusia preukazovat , ako k takemu majetku prišli. A ak je nejaky zakon na ochranu štatneho majetku prijaty , tak nie preto , že by ho aktivne navrhoval nejaky politik , ale preto , že niečo už až neskutočne bije do oči a draždi verejnost a tak je treba to nejako formalne zmenit , aby sa to dalo robit menej okatym sposobom. A všetky zakony samozrejme prijali politici - aka bola ich motivacia prijimat zakony , ktore prakticky kraju rozkradanie štatneho majetku ? a to nehovorim o dosadzovani do vysokych funkcii v policii a prokurature osob, ktore pripadne prevalene kauzy kraju - kto tam dosadil špecialneho zametača Kovačika ? Pregrciavača Trnku ? Spolužiaka vlčáka Čižnara ? Občania to veru neboli.
Dalo by sa vela pisat v tomto štyle , ale možno bude možnost na nejakych predvolebnych akciach , kde všetci politici slubuju aj modre z neba , ktore sa ale vypari vždy počas povolebnych koaličnych jednani :-)
Takže zatial moja otazka - ake je motivacia dobre situovaneho občana vstupit do politiky / o ktorej všetci vieme , ake pravidla v nej platia / ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Verím v úprimnosť pani Kaščákovej

Verím v úprimnosť pani Kaščákovej. Pani Renata Kaščáková označuje istú skupinu ľudí ako" premnožené parazity". Pani Kaščáková hovorí podľa mňa zo srdca a úprimne, lebo je naozaj presvedčená, že istá skupina ľudí v našej spoločnosti tvorí skupinu premnožených parazitov.

Nerozumiem, prečo sa do pani Kaščákovej niektorí diskutéri preto zadrapujú. Máme demokraciu, každý si môže SLOBODNE vyjadriť svoj názor. Pani Kaščákovej by nemalo byť upreté právo, ktoré náleží všetkým občanom Slovenskej republiky.
----------
Kto sa s názorom pani Kaščákovej na súčasný vládny zlepenec nestotožňuje, nech sa páči, uveďte vecnú argumenty. Prípadne demokraticky dokážte, že nemá pravdu.
----------
Pán Habr, nie je vhodné v tejto súvislosti spomínať nejakú dávno zabudnutú nacistickú propagandu proti židom. Každému súdnemu človeku je jasné, že židia sú príliš inteligentní na to, aby boli odkázaní na niekom parazitovať. Porovnávanie nacistickej propagandy so súkromným názorom pani Kaščákovej na slovenskú vládu je nechutné.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pomenovanie je výstižné a presné.

Parazitizmus alebo cudzopasníctvo je vzťah, v ktorom jeden organizmus, tzv. „parazit“ (alebo "cudzopasník"), odoberá živiny pre svoju existenciu druhému, tzv. „hostiteľovi“, prípadne v ňom žije, a tým ho oslabuje.
Človek,ktorý žije z cudzích prostriedkov.

Tak tu do toho nepleť nacizmus.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Autorka, Váš aktuálny text na blogu

je pseudomobilizačný. Ide o akési textové naklonovanie článkov, ktoré poznáme aj z dielne istého dôchodcu - blogera (zástupca "veľkej proruskej koalície"). Nejde však len o neho.

Mne neprekáža, že je kritizovaný Smer - SD, SNS, či MOST. Kritiku si zaslúžia. Prekáža mi prízemný a zjednodušený spôsob kritiky, v ktorej je pretlak emocionálneho tancovania plného slovného búchania do stola.

Prízemná kritika je kontraprodúktívna. Treba odhaľovať pozadie udalostí. Nestačí písať len o tom, že je veľa káuz, veľa "parazitov", ktoré sú nenažrané a cicajú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán Habr. Váš "pseudomobilizačný" výraz je už veľmi pre vás príznačný. Taktiež vaše priam ťažké filozofické úvahy. Plne súhlasím s predchádzajúcimi vašimi kritikmi. Prekáža vám prízemný a zjednodušený spôsob kritiky, klonovanie slov, viet a článkov.A ešte je tu jeden diskutér, ktorý zasa vyzýva autorku ku konkrétnym menám.
Môj názor: Všetci máte pravdu, nepopierate uvádzané skutočnosti, vyzývate ku konkrétnosti, ku konštruktívnej kritike a k ukážke riešení. Najprv ma dojalo vaše pohoršovanie sa nad termínom parazyty, použitom na ľudí súčasnej spoločnosti-akoby rétorikou Hitlera. Trochu teatrálne. Potom si myslím, že PARAZITY sú malé stvorenia, pri ktorých sa nedajú hrdinsky uvádzať mená podľa abecedy. PARAZITI by mohli byť naši súčasní nositelia "moci" na všetkých úrovniach. /Aspoň v r.2006 taká gramatika platila, nie je mi známa zmena, ak áno,-aj tak sa mi to páči viac/. Mne sa vôbec nezdá, že sa bloger musí zaoberať filozofickým rozoberaním svojich názorov. Ak chce upozorniť na potrebu niečo zmeniť, musí písať jednoducho, pretože iba jednoduché vety dokážu osloviť široké spektrum ľudí, aj tých ktorí nepočúvajú. Toto mi vadí aj u p.Sulíka. A prečo majú slabú výkonnosť ľudia z opozície? Je ich málo na jednej ideologickej platforme. A napokon by si mala opozícia uvedomiť , že bez rétoricky hlasného a zdatného manažéra nikdy nepochodí. Nemôže blogerka napísať konkrétne mená, pretože by pri tom snáď aj zostarla, toľko ich je. A tiež preto, pretože sa k tomu už vyžadujú dôkazy. A blogerka , ale ani opozícia nie sú policajti a ani nemajú všetky možnosti dôkazy získať. A tiež pre to, lebo ich podnety sú poväčšine umlčané jednoduchými, účinnými. ľahko pochopiteľnými rétorickými zvratmi vládnucej koalície, klamstvami a protizákonne získanými a vytiahnutými poznatkami na osobné útoky proti oznamovateľom protispoločenskej činnosti. Preto je asi potrebné neustále mobilizovať myšlienku, že protispoločenská činnosť nie je iba zákonom stíhateľná korupcia. Takou je aj nedostatok morálky, ako v zákonoch, tak i v ľuďoch ktorí majú nad nimi bdieť. Z toho titulu práve vzniká ten krásny známy výraz : skutok sa nestal.

Pekný deň.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

lomikis, ak je široké spektrum ľudí

široké (a to je), tak nemožno každého oslovovať jednoducho. Myslíte, že vedcom a umelcom sa dá prihovárať rovnako, ako človeku, ktorý vysedáva denne v krčme, pije a nadáva na politikov? Aj osoba menom Richard Sulík má inú úroveň, ako osoba menom Ján Ľupták.

Za komunistického režimu komunistická ideológia hlásala, že treba písať a tvoriť pre jednoduchého človeka, pre masy. A práve (aj) zjednodušovanie vo vyjadrovaní mi na komunistickom režime vadilo. Akoby už ani nešlo o konkrétneho človeka a jeho úroveň myslenia, ale iba o "prístup" k akejsi beztvarej mase.

Čo sa tzv. bdenia týka: dané slovné spojenie mi pripomenulo komunistami omielané vyjadrenie "istého" Júliusa Fučíka.

A čo slovné spojenie konštruktívna kritika? Aká to je? Nedávno mi jedna mladá blogerka napísala niečo v tom zmysle, že kritika áno, ale konštruktívna. Aj uvedené mi niečo pripomína. Pred rokom 1989 komunistickí predstavitelia tvrdili: "Chcete kritizovať? Kritizujte. Ale konštruktívne. V rámci socializmu, v mene socializmu, pre socializmus".

lomikis, slovenská opozícia je paródiou na opozíciu. Už jej nejde ani len o získanie a udržanie moci. "Opozičníci" vedia, že po fiasku z jesene 2011 (sebapovalenie vlády) sú akékoľvek myšlienky na vládnutie mimo Smeru - SD pochované. Ide o operetných opozičníkov. A dokonca sa domnievam, že aj Smeru - SD takáto opozícia vyhovuje. Vzájomne sa na sebe profilujú, zadávajú si témy do verejných debát, ktoré majú za cieľ hecovať uja Karola a tetu Máriu pri sledovaní televíznej "diskusie".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pre Habr

Vážený, vy ma skutočne udivujete. Vaše vyjadrovanie je tak presvedčivo manipulátorské, že sa divým, že nie ste už vo vysokej politike. Vy ste schopný sa chytiť jedného slovo z textu a urobiť z toho protispoločenskú aktivitu. Ja si myslím, že vedcom a umelcom sa netreba prihovárať prostými úvahami, tam treba uvádzať dokázateľné argumenty. Oni sa vedia zorientovať a postavia sa na tú stranu, ktorá im vyhovuje. Buď to budú ignorovať vo svoj prospech, alebo ich argumenty presvedčia. Ale ľuďom, ktorí denne vysedávajú v krčme /váš názov pre časť voličov /, ale nie iba tým, treba dosť polopaticky povedať, ako sa dnešné veci majú. Je obrovská časť voličov. ktorí nepoznajú daňové, colné, občianske, obchodné, trestné, pracovnprávne. rôzne medzinárodné zákony, ba ani ústavu. Nepoznajú ani základy, nieto aby im rozumeli. Aký je asi pomer počtu tých a tých "iných", a nie iba počtu, ale aj voličskej sily? Čiže, podľa vás je to zdedenie po komunistickom režime /príhovor k beztvarej mase/ alebo výraz "bdieť nad tvorbou a dodržiavaní morálnych zákonov" je Fučíkov odkaz, rovnako, ako "paraziti" je zasa Hitlerov termín. To máme rozlišovať slovenčinu podľa dejinných a politických období? Podľa vás, asi áno, pretože všade hľadáte záporné súvislosti v dejinách. Samozrejme s nevypovedaným stotožnením autora s týmito zápornými dejinami. Práve toto by som nazval tým vaším výrazom "pseudomobilizačným".
O konštruktívnej kritike som ja nepísal, ja som práve to tiež kritizoval. Ale nie po vzore socializmu. Kritika by mala vždy existovať, riešenie ostáva na kompetentných tak, aby sa už viac nemohla zopakovať.
Ešte sa dotknem k tej beztvarej masy. To, čo ste pre mňa vypichli zo socialistickej politiky, je o celospoločenskej komunistickej stratégii a tzv. výchove. Lenže tieto, dá sa povedať "politické" blogy, nie sú o umení, o tvorbe umeleckých diel pre "prostý ľud". Sú pre občanov tejto krajiny, pre voličov. Zasa je to o hľadaní spojitostí so zápornou minulosťou a začlenenie autora do takejto zápornej roviny.
A v tom poslednom odstavci máte čistú pravdu. Ale pre koho je táto úvaha platná? Sú tri skupiny ľudí. Jedna tomu rozumie a je na nej čo s tým urobí. Druhá tomu rozumie, ale myslí si, že nemá možnosti to ovplyvniť a tretia tomu nerozumie, lebo k tomu nieje pivo, alebo nejaký zľavovací kupón.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

lomikis, ráta sa mi ako dávate

manipulátorstvo automaticky do súvislosti s vysokou politikou. Manipuluje sa samozrejme aj mimo nej. Ide o súčasť sociálneho kontaktu. Alebo inak: politika je vytváraná aj na rodinnej, privátnej úrovni, pretože bez taktizovania a manipulovania by sme skončili na stromoch. Ja sa na taktizovanie a teda politiku pozerám v tom lepšom svetle. To však píšem značne zjednodušene.

A značne zjedenodušene napíšem, že na mentálnej úrovni je mnohé zdedené z komunistického režimu plus z obdobia pred rokom 1918, kedy na "našej ploche" fungovali skôr malé kmeňové spoločenstvá, presvedčené, že nemá príliš zmysel pozerať sa "na svet" za domčekom, rodnou studňou, políčkom. Opakujem: to je moja zjednodušená interpretácia niečoho, čo si zasluhuje podstatne dôkladnejšiu analýzu a ani tá nebude presná. Mám pocit, že obyvatelia tunajšieho prostredia sa ešte len hľadajú v bludisku súvislostí. Dlhodobo nemali svoj štát, svoj štátny rozpočet, svoje možnosti spolurozhodovania sa. A skôr máme zamestnaneckú ako zamestnávateľskú mentalitu.

Váš príspevok z 6. 8. 21:05 je napísaný na vysokej úrovni. Vážim si toho.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Drobná poznámka na okraj:
človekom, ktorý "vysedáva denne v krčme, pije a nadáva na politikov", môže dosť dobre byť i vedec alebo umelec
;-)
---
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Parazity ...

Ide vlastne o druh, ktorý sa priživuje na iných. Nedotýka sa to ale len niektorých súčasných politikov, niektorých verejných činiteľov alebo pracovníkov štátnej správy, ale aj mnohých iných ľudí, napríklad aj niektorých diskutujúcich, nedokážu totiž nič iné iba blogerov a ostatných diskutérov neustále napadať neadekvátnou kritikou, konštatáciou daného stavu a to bez akýchkoľvek náznakov nejakých riešení, lebo zrejme nič iné nedokážu. Je to teda iba obyčajné príštipkárstvo a príživníctvo. A na to je len jeden liek ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nemozem si pomoct

ale ja s pisatelkou suhlasim do slova a do pismena.
Oznacenie "parazit" je uplne primerany a ja by som este dodal,ze uz aj drzy a arogantny.
Nepisem to pretoze sa na niekoho hnevam,aj tak by to pramalo pomohlo.Pretoze na zaklade mojich skusenosti a pozorovani
vyvinu politickych udalosti vo svete, dajme tomu za poslednych tridsat az styridsat rokov sa korupcia a podvod stala uz svetova samozrejmost.Nie sama od seba,je umelo vytvarana a financovana spolocnostami
a spojencami ktore usiluju o takzvany novy svetovy "poriadok".Ked sa to bude niekomu zdat ze je to
sprisahanie,tak sa mu to nemusi len zdat, pretoze je to presne to.
Tato uz rukolapna tendencia sa zialbohu skryva za "ludovu demokraciu",inymi slovami, brutalne
vyuzivaju ludsku ignoraciu a prirodzenu nachylnost uverit bludom a propagande.
Politicke strany a ich "vodcovia",ktori maju zaujem spolupracovat na tomto "genialnom plane" su
vsemozne podporovani a zvyhodnovani financne a s volnou rukou v statnych peniazoch a hlavne v statnych pozickach.
Je to ich odmena za ich spolupracu a dokonca aj bankari si pridu na svoje.

P.S.Len ako perlicku uvediem ciny madarskeho premiera za posledny cas,ktory nasiel silu a odvahu sa postavit proti tomuto skazonosnemu trendu.
1) Postavil hranicny plot pred invaziou "utecencov".
2) Vyplatil, dokonca predcasne,statne dlhy.
3) Vypovedal z Madarska tri "prizivnicke" banky.
4) Zatvoril hniezdo propagandy,financovane Sorosom.
5) Zbavil Madarsko zavislosti na lumpoch.

A teraz mazte!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Parafrázuješ starý fór?

Mám na to rovnaký názor ako Vy, ale zásadne, a z princípu, s Vami nesúhlasím. Na tu už má patent jeden Autor nad tebou.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME