Streda, 17. január, 2018 | Meniny má Nataša

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Oscar Wilde (1895): Súdia ma pre lásku k mužovi, hoci takýto vzťah si cenil aj Platón (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Takze Platon bol nielen gay ale aj sexisticke *****
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zopar hlasok

to iste Oscar Wilde.
"Women love us for our defects. If we have enough of them, they will forgive us everything, even our gigantic intellects."
"How can a woman be expected to be happy with a man who insists on treating her as if she were a perfectly normal human being."
“No woman is a genius. Women are a decorative sex. They have nothing to say, but they say it charmingly”
Taketo skvosty stale obiehaju mizogynske miestecka internetu.
Podobne ako ine sarkasticke hlasky, ked bol Oscarko este stale na vyslni. Podobne ako neustale spominanie jeho statocnej rebelie proti konvenciam clenmi LGBT komunity. Kazdy si pekne vytiahne, co sa jemu hodi a hladme na tu scitanost a duchapritomnost.
Ked uz hovorime A, treba povedat aj B.
Oscar Wilde sa vyburil proti konvenciam. No stalo ho to strasnu cenu. Pobyt vo vazeni z neho nielen urobil zatratenca a chudaka, ale ho aj zlomil. Uz nedokazal publikovat, Rozisiel sa s Douglasom, zil z pohostinosti svojich znamych, neskor prespaval po lacnych noclaharnach. Na smrtelnej posteli sa stal katolikom, kedze katolicizmus ho fascinoval cely zivot. Kto spomina toto?
“The public have an insatiable curiosity to know everything, except what is worth knowing.”
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ak by takato "laska"

mala vylucne romanticko platonicky charakter, tak OK. ale bohuzial tento druh naklonosti je castokrat len chlipnym cisto sexualno-agresivnym prejavom dost deformovanej sexuality
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Oscar Wilde sa v tých časoch

nemal veľmi o čo oprieť, aby sa obhájil verejne či súkromne. Prosto vsadil na Platóna, veriac, že filozofova autorita bude silnejšia než odpor vtedajšej spoločnosti a ešte k tomu "protizákonnosť" homosexuálnej lásky.
Vo väzení jeho vnútorné vzopretie sa vyvrcholilo - vytvoril jedno z najsilnejších diel De Profundis. Nezmierený s trestom a spoločenskými normami. Žiaľ, pobyt vo väzení ho zdecimoval - umelecky zruinoval, a tak si túto útlu knižku treba všimnúť celkom inak než Wildovu predchádzajúcu tvorbu.
----------
Alibistický Wildov výrok nie je šťastný, ale vyzrádza o jeho autorovi nekonečne veľa.
Má dnes silu v tom, že presiahol konformnú pohodlnú zónu a poukázal na pokryteckú morálku spoločnosti, v ktorej homopáry či bi-páry neboli žiadnou vzácnou výnimkou. Starostlivo ukrývaná inakosť - a tu odrazu takýto škandál !
-----------
Zdeformovaný pohľad mnohých súčasníkov na nehetero sexuálnu orientáciu je nepríjemný signál, že odpor voči inakosti akejkoľvek vytvára nebezpečné javy a ešte nebezpečnejšie skutky: ak dnes títo ľudia predstavujú pre mnohých kritikov chorých zvrhlíkov, chlípnikov, sexuálnych agresorov, potom vyvstáva otázka, či byť človekom hodným úcty skutočne závisí od jeho sexuálnej orientácie.
------------
Podotýkam, že mňa rozhodne žiadny nadväzujúci diskutér nemôže označiť za homo či bi.Dôkazom toho nemusí byť fakt, že som matkou detí žijúcou vo vzťahu s mužom - ich otcom. Aké iné však by mohli byť? Lebo ani človek, ktorý vyhlási,že nemá túžbu splynúť s rovnakým pohlavím, nemusí hovoriť úprimne a všeličo môže utajovať....Takže história ukazuje, že v antike náklonnosť k rovnakému pohlaviu nebola výnimočná a bola veľmi častá a neskrývaná. Dnešok potvrdzuje, že návrat k antike v tomto zmysle možný nie je a aj že sme vyzbrojení vedomosťami a máme x-násobne bohatšie vedecké poznanie. Ukazuje však aj to, že človek vie svoje vášne zneužiť na škodu druhého človeka a svoju osobnostnú zrelosť dokazuje inému častokrát len veľmi povrchnými, riedkymi súradnicami.A potom nariekame nad formami extrémizmu...Sme ich nositeľmi.
-------------
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME