Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zákulisné hry okolo MVE v Liptovskom Mikuláši (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Cca pred mesiacom som bol na tyzdnovej dovolenke - Sumava,Cesky Krumlov,Lipno a okolie. V clanku spominana vodna turistika je fenomen,kde by sme sa mohli od Cechov veeeela ucit.
Ja viem,v Cesku sa jedna o narodny sport,ale co brani Slovakom ,okrem vlastnej neschopnosti ,vyuzit potencial prekrasnej prirody a riek ?
Mnozstvo restauracnych zariadeni na brehoch ceskych riek,kempov,pozicovni lodi a vystroje,taxikarov prevazajucich pasazierov po dennych plavbach, platenych parkovisk,stankov s obcerstvenim len tak pri rieke...atd.
Mame Vah a jeho stare koryto.Je prekrasne,som rybar a travim pri nom dost casu. Vodaci i na Slovensku chodia,ale zazemie ziadne. Viem si predstavit pod trencianskou hatou pozicovnu clnov,raftov a vystroje, kus luky s vybudovanym WC a satnou,malym bufetom. Jedno auto s privesom,ktore bude pendlovat medzi Trencinom a Novym Mestom n/V,prip.Piestanmi. Trt makovy - realitou je stavba MVE priamo v toku Vahu pod hatou.
My sme fakt neskutocne hlupy narod,ked tolerujeme a uprednostnujeme hlupost spojenu so zlodejinou,pred svojou vlastnou buducnostou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Niesme hlúpy národ.
Keby áno, tak niesme v EU , neplatíme Eurom , v spôsobe voľby
hlavy štátu sme predbehli Česko tak ako aj s Eurom.

Sme len veľmi znechutený národ a ignorovaním volieb veľkou
časťou populácie sme umožnili dostať sa hore psychopatom,
oportunistom a GIGA-zlodejom.

A ešte som zabudol uviesť veľké množstvo skrytých komunistov
a prisluhovačov bývalej ŠTB, ako aj krypto ľudákov a kotlebovcov.

Keby sa už konečne spojila dokopy inteligencia, vedci a technici
+ učitelia , OKREM PRÁVNIKOV akéhokolvek druhu,
tak by sme vedeli spolu posunúť spoločnosť iným smerom.

Dokonca si viem predstaviť aj zatknutého Bugára v base,
ihneď vedľa Kaliňáka a Pašku...

.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Moja reč, Miro.

Keď teraz v tomto teple bicyklujem okolo piešťanskej Sĺňavy, tie zápachy v období bez dažďov nie sú príjemné. Stanujúcich rybárov je celkom dosť, aj mi ich je ľúto, že nemajú kam ísť na potrebu. Tiež tam mnohí nechávajú odpadky, chýbajú koše na odpad. No a tiež niektorí rybári vypitvajú úlovok a zvyšok odhodia do krovia. Však asi lepšie by bolo do vody, no ale neviem, či aj to je OK?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Do CR chodim pravidelne a zial nechce sa verit, ze sme boli kedysi spolocnym statom. Cistejsie, stovky kilometrov skutocnych cyklotras (tu sa kazde 2 km dokoncenia striha paska), masivna rekonstrukcia pamiatok v majetku statu ci cirkevnych organizacii, lepsie sluzby (ubytovanie, strava ...) za prijatelne ceny ... Nemyslim si, ze vodactvo je cesky narodny sport, to je potom aj cykloturistika, pesia turistika ... , jednoducho bolo to uz tak za CSFR, CSSR, CSR ... , velka cast ludi rada kempuje, chatarci, tula sa ... V CR su napr. stovky rozhladni z ktorych cast ma viac nez 100 rokov, su to stavebne skvosty, vznikali zo spontannych zbierok turistickych klubov, skraslovacich spolkov ... , vznikli tu desiatky horskych chat spravovane predchodcami sucasneho turistickeho spolku ... a ceska natura nedovolila tymto stavbam rozpadnut sa, schatrat ... V CR prakticky v kazdom kute najdete aktivny a culy turisticky ruch, v SR idete 8 hod. Plkesoveckou planinou, hrebenom Rudohoria a stretnete 2 ludi ... Cestovny ruch sme koncentrovali do intenzivnej zabavy, casto americkeho strihu, do NAPAN tu, TANAPu, Slovenskeho raja, Bratislavy a Kosic ..., ak odratam prirodzene centra turizmu tvorene hradmi, jaskynami ... , tak zvysok SR je v podstate prazdna krajina. V mnohych pohoriach sa nemate kde ubytovat, najest ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pane Pado, tady se trochu mýlíte. Vodáctví JE český národní sport. Začalo vznikat v zemích Koruny české
už za Rakousko-Uherska jako vodní scouting, později s názvem tramping. Už tehdy se začal mezi vodáky používat námořnický pozdrav "ahoj", dnes náš národní pozdrav:-)
První trampové se dělili na "vodní" a "lesní", začalo to na řekách v okolí Prahy, pak se rozšířilo i na Moravu.
Bratranci mého otce (nar. 1930) si vystavěli hned po 2.SV kolonii chat na břehu Bečvy, měli jsme tam pramici, ale hlavně několik kánoí, a pádla jsme my děti dostali do ruky hned jak jsme je udrželi. Měli jsme vodácký oddíl (existuje dodnes) a jezdili jsme sjíždět různé řeky hlavně do Čech - půjčovny lodí ještě neexistovaly, vozili jsme si své v přívěsu za autobusem...
Parta mých mladších přátel jezdívá sjíždět Hron - cítí se tam jako 'pionýři':-), naše řeky jsou totiž přes léto už zoufale přecpané, obchody s potřebami pro vodáky jsou výborně zásobené a prosperující, stejně tak spousty tábořišť a kempů kolem řek. Je to už dnes opravdu big business. Zatímco (podle mých přátel) je vodáctví na Slovensku zatím jen v plenkách, včetně chybějící infrastruktury, a ta prázdnost slovenských řek mé přátele baví.
To jen tak na doplnění k pěší turistice.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem za vysvetlenie
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vodné elektrárne sa dajú robiť inak

Fenomén MVE na Slovensku je iba odrazom nášho stále "nedospelého" postoja k nášmu štátu.
Tak ako píšu moji predrečníci, tak ja pridám postreh zo Švajčiarska: http://www.energiaweb.sk/2017/...

MVE a OZE sú správna vec, len sa musia robiť správne a citlivo. Ale čo chceme od tohto sektora, keď bordel s naším súhlasom, je všade.

P.S.: I keď mi váš aktivizmus občas ide na nervy, som rád, že sa týmto veciam venujete a ukazujete ich. Lebo bez toho aby sme videli aj tieto veci sa nikam nepohneme.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Suhlas. to len na margo, ak by niekto chcel skusit, ze ci zijem v jaskyni ... OZE mal byt mix zdrojov, vyuzivajuc lokalne moznosti, akcetujuc socialne, environmentalne a ekonomicke danosti miesta (to je ten slavny TUR) a vedecke poznanie ... Namiesto toho sa to zmenilo na system: "kde su prave dotacie" a "dnes som kuchsar a zajtra podnikam v oblasti napr. veternej energetiky".

P.S: Neexistuje selektivny aktivizmus, aktivizmus je aktivizmus ... , tak ako u vacsiny obyvatelov krajiny funguje pasivizmus. Na nervy leziem vela ludom 1) ... lebo sa nechcem pridat kuz konkretne zafarbenym a kopat iba za nich 2) ... v kazdej teme niekomu stupite na odtlak a leziete mu na nervy Ak by som mohol zit z negativnej energie ludi (a uradov), tak zijem 450 rokov ... Kazdy clkovekj si vsak musi zvolit cestu cim naplni svoj zivot - mnohi sa rozhodli pre nekorektnu politiku ci podnikatelsku nenazranost.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Chyba v článku

Pán Pado, text :
"Až po niekoľkých rokoch – na základe odporu miestneho obyvateľstva a mimovládnych organizácií (MVO), ako aj na základe reálnych skúseností s výstavbou a prevádzkou konkrétnych MVE, rezortné ministerstvo zúžilo prvotný zoznam na 77 tzv. strategický významných profilov. " nie je pravda.
Zoznam 77 profilov bol vytvorený vtedy, keď aj zoznam 368 profilov. Dá sa to ľahko overiť napr. tu : http://www.rokovanie.sk/Rokova... , kde je uvedený ako príloha č. 3.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dakujem za upozornenie. Mate pravdu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

MVE K. Lehota

V článku je uvedená v zozname aj MVE K. Lehota, pri posudzovaní Vodného plánu SR v roku 2015 však tento profil vôbec nebol posudzovaný v procese EIA-hodnotenie strategického dokumentu.... na rozdiel od ostatných profilov. Zrazu sa však natvrdo objavil v schválenom dokumente aktualizácie koncepcie HEP... no nikoho z kompetentných orgánov ŽP to akosi netrápi prečo nebol posudzovaný.. toto je vážnejší problém, nakoľko sa jedná o posledný, nefragmentovaný úsek horného Váhu s výskytom cenných biotopov a druhov a zároveň poslednú baštu vodákov na hornom Liptove. A investori sa už začínajú zaujímať...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

K. Lehota

Ak ide o Kráľovu Lehotu, je uvedená v prílohe 3 na str. 11 dokumentu predloženého do SEA v r. 2015, viď http://enviroportal.sk/sk/eia/...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

v prílohe 3 áno, ale nie v prílohe č. 4 ! pozrite si správu o hodnotení strana 98 a jej prílohy č. 1 a 2 či tam je posudzovaný.. a zrazu sa objavil v schválenom dokumente HEP v prílohe č. 4
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To, že profil nebol v prílohe č. 4 neznamenalo, že sa v ňom nemohlo stavať. Je to v materiáli AKHEP na enviroportáli (link vyššie) na str. 22 v kap. 4.2.1. Procesné opatrenia. Nejde to nakopírovať z pdf na EP, tak len výcuc: "V prípade, že sa preukáže, že ostatné profily zoznamu nevyužívaného technického potenciálu (príloha č. 3) budú vyhovovať z hľadiska kritérií uvedených v aktualizovanej koncepcii za súčasného splnenia preukázaného naplnenia podmienok stanovených v §16 ods. 6 písm. b) vodného zákona môžu byť využité pre výstavbu MVE."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

a ako sa teda "preukázalo, že tento profil vyhovuje z hľadiska kritérií uvedených v koncepcii HEP" ? prebehlo preukazovanie naplnenia podmienok stanovených v §16 ods. 6 písm. b) vodného zákona ?
Príloha č. 3 zahŕňa iba zoznam profilov s technicky využiteľným hydroen potenciálom (no v praxi je možné stavať na akomkoľvek profile o ktorý má investor záujem, rkm sa kľudne môžu posúvať a teoreticky môžme mať aj 1500 profilov s elektrárňami a nie 375, ako napr. MVE L. Ján ktorej rkm sa tiež posúvali...). Dôležitá je príloha č. 4 nakoľko obsahuje zoznam profilov "podmienečne vhodných" na výstavbu MVE.
V procese EIA-hodnotenie strategického dokumentu boli posudzované profily v navrhovanej prílohe č.4. V tom čase tam bolo navrhovaných a následne posudzovaných 35 profilov, no do schválenej prílohy č. 4 sa dostalo až 58 profilov, t.j. 23 nových neposudzovaných profilov si tam MŽP natvrdo doplnilo bez vyjadrení dotknutých orgánov... Prečo a ako si tam doplnili 23 nových profilov, veď si tam mohli doplniť rovno všetkých 375 profilov z prílohy č.3...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Jaroslav Polaček: Odchod Rašiho je skvelou správou pre Košice ale tragédiou pre Slovensko! - glosa 6 040
 2. Stanislav Martinčko: Konečne!!! Vo vláde aj vajda z Luníka IX.!! 5 604
 3. Angelika Horňáková: Šťastná to žena! 5 497
 4. Martin Droppa: Vulgarizácia verejného priestoru 5 487
 5. Café Európa: Európska správa o Slovensku 2018 3 818
 6. Katarina Antenozio: Mafia – mýty a fakty 3 555
 7. Maroš Chmúrny: Raši sa s Vadalom nepoznal 2 755
 8. Jano Hrčka: Zlodej kričí, chyťte poctivého 2 628
 9. Tomáš Billik: Stážista v Rusku, časť 5. Veľká Februárová Kapitalistická Revolúcia 2 173
 10. Robert Puk: Ako developeri v Bratislave klamú zákazníkov 2 120

Rebríčky článkov


 1. Tadeus Patlevič: Takuto demokraciu by som chcel.
 2. Fero Sklenár: No Point to Worry about... 2018.03.25.
 3. Katarina Bartková: Prehľad dôležitých funkcií v tele pri zdravom stravovaní.
 4. Jana Slobodová: Rainbow v Emek Haela - VIII. časť z knihy "V Krajine predkov I."
 5. Simona Baranová: Kto vlastne som?
 6. Jozef Adamčík: Za seba sám
 7. Július Kovács: Včera po zhromaždení občanov pred parlamentom sa policajti pokúsili zatýkať
 8. Drahoslav Mika: Pranier
 9. Fero Sklenár: No Point to Worry about... 2018.03.24.
 10. Peter Fabian: My ako politici

 1. Penis na čele. Čo znamenajú tetovania väzňov
 2. Nemohúcnosť staronového ministra Sólymosa
 3. Reportér rakúskej ORF: Prekvapilo ma toľko odvážnych Slovákov
 4. Bugár: Ospravedlňujem sa za všetko, čím si ľudia za tento mesiac museli prejsť
 5. Poslaneckej snemovni v Taliansku bude šéfovať Roberto Fico
 6. Tisícky Chorvátov protestovali proti ratifikácii Istanbulského dohovoru
 7. Kozák postaví proti Thajsku úplne vymenený tím
 8. Kuzminová získala ďalší malý glóbus, ale prišla o prvé miesto vo Svetovom pohári
 9. Sociologička: Slovenská spoločnosť je veľmi xenofóbna
 10. Sviečková demonštrácia: Išli sme do toho ako nevinné deti

 1. Zlodej kričí, chyťte poctivého
 2. Suterén nie je Kňažko, ale OTO
 3. Analýza Jozefa Šáteka: Kto a prečo zavraždil Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú?
 4. TA3 blízka Ficovi, cenzurovala hlavný pochod a ukázala aj prázdne námestie SNP
 5. A. Bán: Smer rozobratý na súčiastky: nie Taliani, „naši ľudia“ ovládli východ
 6. Komentár Mareka Vagoviča: Bratislava sklamala. Zápas o spravodlivé Slovensko sa neskončil
 7. E. Korda: Pellegriniho špáradlo v našich očiach
 8. Tu sa dozvieš, čo mal Pellegrini v sáčku!
 9. Poslanec Fico
 10. Herec Richard Stanke: Nepoľavíme. V piatok pôjdu herci opäť na námestia

Už ste čítali?