Streda, 23. august, 2017 | Meniny má Filip

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

tri básne (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Zaujímavo pôsobí v cykle

Troch básní faktor času: Posledná z 29.11.2012 spája prvú - anjelskú zo 17.2.2014 a druhú z obdobia 24.1-20.2.2014.
Toľko faktografia ponúknutá čitateľovi.
Posledná završuje cyklus zrodu a konca, ale chronológia vzniku má navonok iný účinok. Naša spirituálna podstata nepripúšťa podriadenie sa času ako fyzikálnej veličine. Kdesi v neznámom vesmírnom priestore sa poneviera odpoveď na túto odvekú spirituálnu hádanku.
Všetky tri texty sú aj napriek tomu cyklické. Dovolila by som si tvrdiť, že ten večný cyklus nemá začiatok a koniec, iba neustály priebeh, a tak ako je nekonečný, tak je zároveň jasne v každom jednotlivom príbehu akoby uzavretý a ukončený. To sú tie presahy, o ktoré sa i dnes opierame podobne ako v dobách silne zbožných.Nepoznané nie je odklon od racionality ani príklon k iracionalite. Je len niečím, čo tzv.osud modifikuje veľmi individuálne.
Anjel predstavuje ideál lásky k životu, rozosievanie dobra, pozitivizmu,schopnosť ustáť ťaživé stránky existencie na princípe dobra. Personifikovať dobro je ťažké, ale Vy, pán autor, ste mu dali konkrétny tvar v univerzálnych obrazoch. Oproti Krajine dlhých mihalníc je pokojne plynúcou melódiou.
Krajina dlhých mihalníc je na opačnom póle bytia. Text dáva tušiť vysporiadanie sa s princípom premeny energie, zároveň neplynie v pokojných vodách, ale v chladivej atmosfére askézy konca. Z niečoho takéto však nevanie sklamanie či nepokoj, ale pochopenie, že otázky zmyslu života nemôžu byť izolovanou záležitosťou nášho myslenia.
V tretej básni Po vernisáži stojacich hodín ukazuje kyvadlo času presné vymedzenia, ktoré my nedovidíme a sú tajomstvom, ktorým vlastne opäť ostávajú, lebo vedomie a kognitívne funkcie skončili, naše aktívne vedomie sa rozprestrelo "ponad lúky a trávy a vody". Tektonika básne je symbolická a jej forma hoci je akoby druhoradá, predsalen dotvára ducha textu. Kyvadlo času znova na scéne a naše malé drámy v jeho pohybe.Stojace hodiny sú predmety, ktoré svojou stabilnou konštrukciou budia dojem spoľahlivosti - napríklad spoľahlivého plynutia času. Spoľahlivé však je len jedno: že náš individuálne vymeraný čas má svoju presnú kontúru (o ktorej spoľahlivo nič nevieme). A keďže sa toto ťažko vedomo prijíma, človek sa rád napĺňa ilúziou. Je skvelé,že Vy ste sa tomu vyhli.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME