Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Založili Uhorsko Slováci? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Zdravim
Teraz sa opytam na veci o ktorych je este ovela menej dokazov: mena ako Kubala, zjavne nie su nemecke ani madarske ani slovanske . Su to mena po keltoch? Co sa tyka poznana aj slepi vidi ze je to slovanske meno. Hont by mohlo byt tiez bud keltske alebo "madarske"...
HovorimPravduVerteMi
<< < 1 2 3 4 5 > >>

trochu som premýšľal..

mno, ako keltské nezneje, ale možností je stále viac než dosť - čisto ak odhliadnem od možného posunu výslovnosti v povodne inak znejúcom mene, tak čo sa týka možného etnického povodu pripadajú do úvahy tiež (stačí si uvedomiť, že aj keď naše územie nepochybne nejaké migrácie zažilo, nikdy odtiaľto neodišli všetci, čo tu dovtedy prišli a sídlili, vždy tu niekto zostal, jednoznačne dokladajú par. genetické výskumy či zachované starobylé názvy riek a pohorí):
*) Valaši (= Rumuni)
*) nemaďarské kmene medzi '7 maďarskými' kmeňmi (v skutočnosti ich bolo minimálne 9 a len 2 z nich majú mená, ktoré ukazujú na ugrofínsky povod: Megyer /pozor! toto je presná translácia gréckeho zápisu, treba to čítať ako je to napísané, tj. meg(i)er, nie ako je to s obľubou dnes často prekladané meďer!/ a Nyék) pri slávnom 'honfoglalás'
*) Avari
*) či pred nimi Húni
*) alebo Sarmati - Jazygovia s vládcami ako Zanticus, Zizai, Beukas, Babai.. tu by stálo za zmienku, že v staroslov(i)enčine sa pojem 'jazyk' používal aj vo význame 'národ'..
*) prípadne 'germánski' Suebi/Suavi - hlavne Kvádi? ich 'germanicita' je hodne otázna, ich jazyk nikto nezachytil, ale zaznamenané mená posobia dosť 'negermánskym' dojmom: Nasua, Cimber, Vannius, Sido, Vangio, Masyus, Ganna, Areogaesus, Furtius, Araharius, Viduarius, Gabinius..
=> v otmto bode podľa mňa stojí za zmienku, že anglická wikipedia k Hontovcom a Poznanovcom píše, že ich povod bol údajne 'švábsky', ale - prekvapujúco? ani nie, keďže táto anglická stránka sa odvoláva prakticky iba na maďarských autorov - okrem chýbajúceho zdroja neuvádzajú ani, ako to naozaj bolo zapísané v latinčine (Swabic? Suebic? Suavic?).. ale dajme tomu, že ich povod skutočne bol 'švábsky' - akosi však pritom ale zabudli zmieniť dosť podstatnú skutočnosť, že okrem nemeckého Švábska sídlili 'Švábi'/'Svébi' v minulosti aj inde.. čo ak v prípade Hontovcov-Poznanovcov išlo o potomkov starobylých rodov ešte z konca 5.stor., kedy sú v prameňoch pre územie stredného Podunajska doložení Suavi, ktorí pod vedením krála Chunimoda/Hunimoda/Hunimunda bojovali proti Húnom a Ostrogótom? tiež je pozoruhodné (a podľa mojho skromného názoru priam trestuhodne málo poukazované na to), že po tom, čo títo podunajskí 'Suavi' na konci 5.stor. zmiznú z historických prameňov, objavujú sa miesto nich hneď v zápatí akísi bližšie nešpecifikovaní 'Sarmati' vedení v predošlom bode spomenutými kráľmi s menami Beukas (dodnes používame na Slovensku priezviská ako Belko, Benko či Benkáč) a Babai (aj priezviská Babaj či Papaj na Slovensku máme dodnes), aby týchto vzápatí nahradili Sklaveni (-> Slavíni/Slaveni/Sloveni) - dajme tomu, že títo Sarmati boli nejakým slovanským kmeňom, ktorí prišli do Suavie, ktorá v ich ušiach znela ako Slávia (= tj. 'Slávna krajina') a jej obyvatelia Suavi zase ako Slávi, ak zohľadníme skutočnosť, že v niektorých slovenských (ale aj napr. poľských) nárečiach je dodnes bežná zámena písmen 'U''L', vobec mi nepríde ako uletená predstava, že sami seba potom podľa nich začali nazývať S(k)laveni/Slavjani (= obyvatelia Slávie)? pre analógiu netreba chodiť nikam ďaleko: v ruštine je Rusko nazývané Rossija, a pre obyvateľov Ruska majú vyhradené pojmy russkij/russkaja/russkije (pre označenie slovanskej národnosti) a - voilá! - Rossjanin/Rossjanka/Rossjani/Rossjanky (pre označenie štátnej príslušnosti bez ohľadu na národnosť).. ako ďaleko je potom k posunu výslovnosti Slavjanin/Slavjanka/Slavjani/Slavjanky -> Slovenin/Slovenka/Sloveni/Slovenky?
*) či ešte pred nimi obskurní Sidoni? Biatec, Nonnos, Devii, Busu, Maccius či Coisa na keltské mená moc nevypadajú
..
 
Hodnoť

Štefan - Vajk

Štefan sa pôvodne volal Vajk, nové meno prijal s krstom. Pred výpravou proti Kopáňovi vraj zhromažďoval vojsko na mieste, kde je dnes dedina Vojka.

Slováci sú Slovania, ktorí vo svojej histórii ani geografii nenašli dosť dobrý dôvod na zmenu mena, tak si nechali pôvodné. Len má hovorovú koncovku - analógia Moravan - Moravák. Niektorým údom slovanstva doniesli meno určití votrelci, napr. Bulhari, Švédi (Rusi), praotec šejch z Arábie (Čech). My sme sa mohli pokojne volať Maďari, keby sme lepšie vstrebali jazdcov na malých koníkoch.
 
Hodnoť

Načo toľko rečí a dohadov.

Nám stačia Starí Slováci, ktorí vymlátili Avarov aj Keltov pod Tatrami. Pricválali sem po vzniku Zeme na silných koňoch s veľkým "oným". Boli takí jedineční, že im všetci susedia závideli a spolčovali sa proti nim kde sa len dalo. A basta. A vraj zakladali aj Uhorsko. Túdle! bratia Česi prepáčia. To by Slovák nikdy neurobil.
 

 

Slováci Keltov asi nevytrepali, keďže Kelti na našom územi žili približne v 4 - 1. storočí p.n.l. a Slovania sem prišli neskôr..., ale s Avarmi máš pravdu, tých sme pohltili
 

Musím si opäť raz

nasypať popol na hlavu. Zabudol som dať na záver svojej analýzy smajlíka. Ešte raz sa ospravedlňujem. Tu je: :)))
 
Hodnoť

veru,

ked zakladali Uhri tak co to boli za slovaci,mali najprv zalozit SLOVAKAI a necakat na otca MOCIARA.
 
Hodnoť

su nejake pochybnosti?

Stari madari sice porazili armadu Velkej Moravy, ale krajina existovala dalej. Aj so symbolmi a strukturou, ktoru Uhorsko prevzalo.
 

Zajímavé je

že tento útvar převzatý Maďary se nenazýval Morava, ale Nitransko, když Nitra a Bratislava měly být centry VM.
 

nie su pochybnosti...

Nie su pochybnosti o tom ze Mikulcice boli centrom Velkej Moravy. A nie je to ani velmi podstantne.
 

 

čo rozumieš pod pojmom centrum? hlavné mesto (= Veligrad)? v takom prípade to s tými Mikulčicami hádam nemyslíš vážne? kto o tom nepochybuje? významné hradisko na obchodnej ceste áno, ale hlavné mesto? veď majú naprosto katastrofálnu strategickú polohu, z vojenského hľadiska sú prakticky neubrániteľné..
je otázkou, ktoré hradisko sa v tej dobe nazývalo 'Morava', od čoho zrejme vychádzalo aj pomenovanie 'Moravania' -> isté je len to, že muselo existovať, ako dokladá titulatúra Metoda 'arcibiskup MORAVSKÝ' (Vatikán vždy označoval biskupov podľa názvu ich sídla, v 2000-ročnej histórii naprosto bez výnimky)..
kľudne je možné, že vôbec neležalo na rieke Morave - napr. al-Masúdi v 'Knihe poučení a opráv' (pozri napr. Pauliny: Arabské správy o Slovanoch) píše, že Slovania/Sloveni nazývaju Dunaj tiež ako Morava -> a ak to spojíme so zmienkou zo životopisu Metoda, že Koceľ uviedol Metoda na arcibiskupský stolec na hrade Morava za Dunajom (otázkou je, či tým ten životopisec myslel PRIAMO za Dunajom, tj. na jeho brehu; a tiež z ktorej strany to vlastne myslel - ale keďže spomína Koceľa tak zrejme z jeho pohľadu z Panónie), dáva to ďalšie možnosti (Bratislava?, Komárno?, Bíňa? /ok, tá je trochu ďalej a leží na Hrone, ale bolo to obrovské hradisko a rozhodne je k Dunaju bližšie než Mikulčice - a navyše práve pri Bíni pasovali Hont a Poznan smrkáča Štefana za rytiera/, Ostrihom?, Vacov?, Vyšegrad?, Budín?, ...), pričom 2 z nich sú nadmieru zaujímavé:
*) veľký chrám celkom určite stál na Bratislavskom hrade (žiaľ, po zosuve časti svahu, na ktorom bol postavený, je nemožné presne odhadnúť jeho veľkosť, ale práve v tej nezachovanej časti základov mohol byť Metodov hrob - na tomto mieste stojí tiež za zmienku, že Bratislava je zo všetkých vtedajších významných hradísk na Dunaji ku Koceľovmu Blatnohradu najbližšie a prakticky hneď pod hradom býval brod cez Dunaj);
*) a aj keď to Maďari neradi priznávajú, pod súčasnou Ostrihomskou bazilikou bola povodne veľkomoravská - a pod jej základmi sú verejnosti neprístupné katakomby..
 
Hodnoť

Uhorsko

Uhorské královstvo takisto ako Francúzske královstvo bolo multietnické. Takze by bolo treba vynájst aj pre Francúske královstvo paralelný výraz Uhorska aby bolo mozné povedat ze dejiny Francúzskeho královstva nie sú dejinami Francúzska. Len kvôli tomu ze casto cítam ze dejiny Uhorska nie súdejinami Madarov a Madarska.
 
Hodnoť

 

Co Madarsko,Slovaci objavili Ameriku,vyvynuli atomovu bombu,varili prve pivo,namalovali Monu Lisu a ked v 69tom pristal Armstrong na mesiaci tak tam nasiel pohodenu valasku!!
 

Keby len to

Ale stavali aj prvé pyramídy v Egypte aj chrámy v Macchu Picchu (už aj ten názov pripomína írečité slovenské zahrešenie) a aj jaskynné malby v Altamire v dnešnom Španielsku sú dielom našich prvých rodoľubov. Sa opýtajte súdruha Dankó Andrása zo Szlovák nemzeti pártja. On by vám o tom vedel rozprávať celé hodiny.
 
Hodnoť

Tých dvoch velmožov

k soche Svatopluka pred bratislavský hrad a pred Budínský palac v Budapešti
 
Hodnoť

Blbosť

štefan 1 sa dal premenovať a vyhlásiť za krála vtedajším rímskym alebo byzantským pápežom bol nomád čiže aziat s pôvodným menom Vajk. Pápež ho vysvetil za krála a za svätého z toho dôvodu aby nomádi (terajší mongoli,číňania) neútočili na byzantskú alebo rímsku ríšu
 

takto vyzeral Vajk v skutočnosti

so šikmími očami (doteraz majú niektorí maďari šikmé oči
https://www.bystricoviny.sk/wp...
 

a

ázijské lebky
 

až na to, že

Vajk bola len maďarská zdrobnelina mena Viačeslav. Arpádovci bol v tej dobe už hodne premiešaní so Slovanmi, aj keď nie práve s obyvateľmi Veľkej Moravy, skôr s Rusmi a Poliakmi, s ktorými sa miešali sobášnou politikou.

Aj Štefanov bratranec Vazul bol vlastne Vasil. Medzi Arpádovcami sa objavili aj mená Ladislav a Domoslav.

V čase korunovácie už starí Maďari (toto meno pre zväz kmeňov ti nevadí?) už neboli nomádi. Šikmé oči sa u nich občas vyskytnú, ale sú veľmi vzácne a je ťažké dokázať, či ich majú po starých Maďaroch, alebo po neskorších Aziatoch (Tatároch, Kumánoch, Turkoch).
 
Hodnoť

..něco na způsob..

co tu bylo dřív..slepice nebo Slovák..?
 

 

Praotec Cech,vole!!
 

<< < 1 2 3 4 5 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Elena Antalová: Vysoký, naozaj vysoký...krvný tlak 10 267
 2. Anežka Richtariková: Kiska sa správal obdivuhodne 7 190
 3. Martin Sukupčák: Pellegriniho generátor floskúl a klamstiev 4 447
 4. Monika Vojčíkova: Zabudnite na Chucka Norrisa, hasiči sú skutoční. 3 998
 5. Jozef Legény: Výbuch v Prešove - treba vylúčiť podozrenie na kotolňu aby spravodlivosť vážila správne 2 921
 6. Ľuboslava Šusteková: Oškvarkové pagáče 2 494
 7. Jozef Drahovský: Zákon o cestnej premávke 8/2009 Z. z. a zmeny k prvému decembru 2019 2 029
 8. Jana Venhartová: Dátum minimálnej trvanlivosti a dátum spotreby na potravinách 1 812
 9. Stanislav Martinčko: Súdia nás sudcovia s pochybnou povesťou, alebo čakatelia na pochybnú povesť??! 1 302
 10. Rudolf Pado: Jedy v obciach a v Liptovskej Mare 1 207

Rebríčky článkov


 1. Michal Lukáč: List pre voliča kotlebovcov
 2. Olívia Lacenová: Saudi Aramco sa tento týždeň stane oficiálne najhodnotnejšou firmou sveta
 3. Štefan Vidlár: Mojej pani
 4. Peter Fiabáne: Rok v živote Žiliny: Odpočet práce primátora
 5. František Cudziš: Vede do vienka. II.
 6. Štefan Vidlár: Spolužiaci moji
 7. Roman Hutira: Rozhovor: Majsterka sveta v spoločenskom tanci
 8. Vladimír Krátky: Zas sa nám to do .. Vallo ?
 9. Roman Hutira: Škola pre mimoriadne nadané deti (a kam chodia tie vaše?)
 10. Martin Krištoff: Hongkong sa topí aj v ekonomických problémoch. Jediným riešením sú vyššie investície do po

 1. Výbuch plynu v Prešove má osem obetí. Polícia zadržala šesť ľudí (minúta po minúte)
 2. Traja obvinení v kauze výbuchu bytovky idú do väzby (minúta po minúte)
 3. Po výbuchu v Prešove obvinili troch ľudí zo všeobecného ohrozenia (minúta po minúte)
 4. Riaditeľ hasičov: Pri oprave zničenej bytovky porušili predpisy
 5. Ľudia zo zhorenej bytovky v Prešove: Holý život je to najdôležitejšie
 6. V košickom paneláku unikal plyn. Hasiči urobili opatrenia
 7. Únik plynu a poškodené potrubie. Čo sa dialo pred výbuchom v Prešove
 8. Výbuch plynu v prešovskom paneláku zabil päť ľudí, obetí bude viac (minúta po minúte)
 9. V Bratislave zomrel ďalší cudzinec, zrejme po bitke
 10. Električky pre desaťtisíce ľudí blokuje Kočnerov kontakt

 1. Keď Čižnárom sľúbené peklo nemá správny Smer
 2. Karol Galek (SaS): Ceny energií porastú kvôli trhu, vysoké sú kvôli Ficovi
 3. Jaroslav Daniška: O rizikách stíhania Fica, Kisku a Naďa
 4. Ján Benčík: Utáraný „sopliak“ Blaha o špeciálnom prokurátorovi
 5. Ako Hlina s Matovičom vytrvalo potápajú vlastné strany
 6. Lukáš Kyselica: Mafia sa infiltrovala do polície, prokuratúry aj na súdy
 7. Zas sa nám to do .. Vallo ?
 8. Blaha: Prokurátor Honz, ktorý obžaloval Fica je obklopený najextrémnejšími liberálmi
 9. Opozičný líder Kiska v politickej relácii Na telo porazil premiéra Pellegriniho
 10. Francie: „Obrácená kolonizace“

Už ste čítali?