Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Som potomok vysídlených Maďarov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

áno, málo sa píše o tejto

tragickej skúsenosti...Aj v širšom dávnejšom našom príbuzenstve zažili všeličo - od pomaďarčovania, cez vysídlenie a konfiškáciu majetku ... Zažili to aj maďarskí, aj nemeckí predkovia... Nie dejinné zvraty, ale nositelia a realizátori týchto obludných konceptov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ono by bolo dobre, pre vyvazenie

aby si Nemci a Madari pripomenuli ako vrazili dyku do chrbta Ceskoslovensku a ako vitali pripojenie Sudet a juzneho Slovenska k Risi alebo Madarsku. Potom si v klude mozu pripominat smutny osud odsunutych.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hm

vyvazovat to maju podla teba vsetci, alebo len ti, ktori tu dyku "vrazali"?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vsetci

alebo kto je bez viny nech prvy nevyvazuje :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

maďari, maďari... (krútim hlavou)

prečo stále dookola toto opakujú? Ako si predstavujú nastolenie spravodlivosti? Že niečo dostanú naspäť? Ale to je veľmi vratká pôda. Čo keď začnú rovnako plakať pôvodní obyvatelia, ktorých maďari vytlačili svojim príchodom do Európy? Koľko rokov sa máme pozerať dozadu? 100? 1000? 10000? Na každé územie by si mohlo robiť nárok 2-5 rôznych skupín. Komu patrí Krym ak postupne ideme do minulosti? Ukrajincom? Rusom? Tatárom? Mongolom? Prečo si na neho nerobí nároky Mongolsko? A Podkarpatská Rus komu? Nedá sa hrabať v histórii a počítať krivdy, kto čo niekedy mal a už nemá, lebo každý na každého niečo nájde a nedostaneme sa nikam. Maďari – skúste aj vy, jednoducho: odpustiť.

Kolegyňa skončila maďarskú strednú školu v Košiciach a hovorila, že 4 roky im maďarskí učitelia túto krivdu očkovali do mysle. Bola z toho otrávená. Ale viac otrávení sú v skutočnosti moji maďarskí kamaráti, tiež z tej školy, ktorí, keď im poviem, prečo z toho robia stále takú vedu, zrazu stíchnu. Majú sa tu lepšie ako v Maďarsku. Mne vadí táto intoxikácia a zbytočné vyťahovanie starých krívd, čo sugestívne robí aj tento blog.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...ako píšem-

- dejiny tvoria ľudia - jednotlivci a skupiny s rôznorodými záujmami v rôznych sférach existencie...A tak príde o.i. k pojmu skupinovej viny. Veľmi tenká hranica je to...Na ilustráciu by stačilo toto: Nemci vs nemecké vládno-parlamentné rozhodnutia NSDAP a hneď začiatok 2.svetovej vojny...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Chceš vyvažovať?

"Přerovská tragédia bol krvavý masaker, ktorý sa odohral na Švédskom vale neďaleko Přerova, v katastre Horní Moštěnice, v noci z 18. na 19. júna 1945 ako dôsledok protinemeckej a protimaďarskej psychózy v Česko-Slovensku po skončení 2. svetovej vojny.
Príslušníci 17. pešieho pluku z Petržalky, ktorí sa vracali z vojenskej prehliadky na Václavskom námestí, postrieľali 265 obyvateľov Dobšinej, Kežmarku, Gelnice, Mlynice a Janovej Lehoty pri Žiari nad Hronom. Išlo predovšetkým o karpatských Nemcov, a Maďarov, ktorých ustupujúca nemecká armáda odsunula do českého pohraničia. Celková bilancia obetí bola 120 žien, 71 mužov a 74 detí. Najmladšia obeť mala 4 mesiace."

Povedz tomu štvormesačnému bábätku, že sorry ale "vyvažovalo" si.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

stemi,

doštuduj si dejiny a až potom píš o dýkach. Lebo najprv to bola slovenská dýka, do po Mníchove, okypteného Československa. Češi peši do Prahy, okrem mechov a Dunaja. Kedy boli známe prípady, že Českých úradníkov ratovali pred slovenskou histériou práve Maďari(.
Druhým faktom bolo, že ČSR napriek sľubom, ktorých dodržaním bolo podmienené stanovenie hraníc, nič zo sľúbeného nedodržalo. Išlo o prísľub územnej autonómie a kolektívnych menšinových práv pre Maďarov aj Nemcov, ktorých "začlenili" do novovznikajúceho štátu. Skôr dochádzalo k absurdným revanšom za pár desiatok rokov trvajúcu maďarizáciu.
Aj samotná teória čschoslovakizmu bola daná strachom z nemeckaj menšíny, ktorá bola, ak odmyslíme Moravu a Slovensko skoro väúčšinou.
Rozpad ČSR vytvoril precedens, keď prestali platiť povojnové zmluvy. Nakoľko ČSR ich nedodržiavalo, Praha viedla neúspešne rokovania s Nemcami aj Maďarmi. Až nakoniec vo Viedni rozhodli rovnako ako v Trianone mocnosti.
Vždy to robili aktuálni politici, úradníci, polícia len plnili prijaté zákony. Bežných ľudí, čo celý život prežili tam kde sa narodili a napriek tomu stále žili v inom štáte sa to, s výnimkou pár psychopatov a karieristov netýkalo. Je pravda, že revanš nasledoval za revanš, ale boli to miestne excesy, ktoré sa týkali jednotlivcov. Nikdy to nedošlo do takej obludnosti, akou bola kolektívna vina. Teda strata občianskych práv, nútené otroctvo v Čechách, či "málenkaja rabotka" v gulagoch a pokus o hromadné vysťahovanie celých nevinných etník. Lebo keď sa loď začala potápať, skoro všetky krysy a hrdlorezi čo mali maslo na hlave boli už dávno za kopečkami.
Je to síce dnes už história a nech ňou aj zostane. Ale keby si chcel niečo vyvažovať, skús sa zamyslieť nad svojimi slovami o "kľudnom pripomínaní" zverstva, ktorá sa ptriamo aj nepriamo páchala na desiatkach tisícoch nevinných. V prípade Nemcov ešte rádovo viac.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

aká slovenská dýka

do okypteného českoslvoenska. vnikol samostatný slovenský štát. žiaden takzvaný. to sme sa mali dostať pod protektorá Čechy a Morava? bolo by to lepšie??? keď si bohužiaľ čechy a moravu antktovali nemci, to bolo to okýptené československo aký štát sme mali zachovávať?
mali sme vlastnú štátnosť, možno aj vcdaka tomu ked Kubeš s gabčíkom zavraždili Hezndricha v Čechách vypálili Lidice, kým na Slovensku Gabčíkovú rodinu nik nešiel vraždiť a páliť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Az teraz som si precital Tvoj príspevok a musim zareagovat.

Slovaci a ani ich politcke vedenie nechceli samostatnost od CSR, ale autonomiu v ramci CSR. Vznik vojnového statu Slovensko bola proste dejinna nahoda, ked sa Slovaci nenechali rozparcelovat Poliakmi a Madarmi, ale vznikol ten babkovy naoko stat.

CSR v case vzniku smerom k madarskej mensine nikdy neslubovalo autonomiu. Tu slubovalo smerom k Podkarpatskej rusi. A tam naozaj nesplnila svoje sluby. CSR vznikol ako narodny stat cechoslovakov na ceskej strane v historickych hraniciach, na slovenskej strane dohodou velmoci, a vela Madarov tu zostalo preto, ze aj vela Slovakov zostalo v Madarsku a niekde sa hranica urobit musela.

Povojnove zmluvy (zrejme myslis po I svetovej vojne) neprestali platit, pretoze na CSR sa hladi tak, ako keby nikdy nebolo zaniklo v 1939.

A k tomu zvysku. Bola to sialena doba. Ale kolektivna vina Nemcov bola dana preto, ze bojovali dokonca a Hitlera vyniesli a posilnili k moci casto ludovymi referendami s jednoznacnymi výsledkami.
Co sa tyka Madarov, to ti si bohuzial odzili koniec svojich mokrych snov o Velkom Madarsku lebo cez vojnu si urvali kde mohli svoje kusky tiez. Ale samozrejme nevinnych ludi, co z toho nicnemali, bolo dost. Hovorim sialena doba.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Kedze sa tu spomina dyka, ktoru vrazili Nemci do chrbta Ceskoslovenska, nezaskodi povedat aj to, ze politika československých vlád voči nemeckej menšine bola hlúpa a nespravodlivá. To radikalizovalo túto menšinu v Československu a za hranicami čakala na zámienku nacistická beštia...
https://konkol.blog.sme.sk/c/3...

A poucenie? Najlepsou zarukou uzemnej celistvosti krajiny nie su zmluvy, ale spokojne mensiny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V čom nespravodlivá ? V čom boli menejcenní ako iní občania a kde by mali viac práv?
Veď v samotnom Maďarsku nemali ani všeobecné volebné právo až do konca druhej svetovej vojny.
V ČSR mali slobodný politický systém, menšinové školy základné aj stredné, (Nemci mali aj vlastné vysoké školy, aj boli ich ministri vo vláde). Maďari, ktorí nechceli na slovenskú/českú/nemeckú priamo v ČSR, na čo mali zvláštne menšinové štipendiá, mohli študovať v Budapešti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nemecka mensina mala dovody na svoju nespokojnost. Ceskoslovenska vlada ich sustavne vytlacala z dolezitejsich pozicii. Napriklad v Ceskej casti republiky tvorili Nemci skoro 30%% obyvatelov, ale pocet nemeckych statnych zamestnancov sa znizil do roku 1930 na necelych 13%.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nielen nemecká menšina mala dôvody na nespokojnosť. Po vzniku republiky sa vrátilo veľa vzdelaných Slovákov, ktorí nemohli žiť na Slovensku za RU. Keď sa uchádzali o prácu v štátnej službe, tak všetci dostali rovnakú odpoveď "nelze vyhovět". To si naozaj niekto myslí, že ani policajtov pochôdzkárov nemohli robiť na Slovensku Slováci kvôli vzdelaniu? Svetoznámy Murgaš sa uchádzal o miesto na ČVUT - nelze vyhovět. Vedúce funkcie na STU mali Česi s vysvetlením, že na to majú nárok, lebo nás oslobodili od Maďarov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pochôdzkárov by robiť mohli - ale byť nasadení kdekoľvek v republike, ako to mali Česi, nie v rodnej dedine. A to sa chcelo málokomu.
Chceli len to miesto, ktoré mal ten policajt, pridelený do ich dediny, kde boli s polovicou obyvateľov príbuzní a objektívny prístup by im nevydržal ani dve hodiny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

sudetonemecká strana

bola najsilnejšou v parlamente. to je to vytláčanie z pozícii? živiť si tu piatu kolonu.?
c
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

CSR bol iba Cesky nacionalny sen

Hodnoť:   mínus indicator plus

Ide o to, co je to spokojna mensina

Vid katalancov. Nic im nechyba tak sa politici rozhodli pre odtrhnutie... A to tam teda maju echt autonomiu. Deticky sa uz ani spanielsky neucia....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Netrep neymysly, katalancina a kastilcina su ako slovencina a cestina. A normalne sa v skolach ucia obe reci.
Za Franca bola katalancina zakazana. Nemusis sirit kazdy neymzsel co sa k tebe na internete dostane.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nezmysly?

Z vyjadrenia mojich priateľov v Španielsku (a barcelona je Španielsko) som sa dozvedel niečo iné. Mnoho mladých odmieta španielčinu. A čo sa týka češtiny/slovenčiny, tak sú to odlišné jazyky. To že mu rozumieme slovom aj písmom ja, neznamená že mu rozumejú ostatní a to hlavne v Čechách.
Každopádne tieto separatistické snahy sú proti ľuďom a len pre politikov
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Béla Bugár: Skrátené leto 10 750
 2. Transparency International Slovensko: A Veľkú schránkovú cenu Slovenska vyhráva... 4 488
 3. INEKO: Blížia sa komunálne voľby, mestá nafúkli svoje bežné výdavky o vyše 6 % 3 487
 4. Jaroslav Polaček: Rašiho vietnamská spojka 3 245
 5. Melita Gwerková: Žena, ktorá sa za verejné poníženie pomstila maľbou 2 519
 6. Miro Veselý: Veľký úder Google zatriasol webmi od 1. 8. 2018 2 222
 7. Zuzana Herich: Na bicykli do školy až vo štvrtom ročníku 1 845
 8. Jana Žilková: 42 mesiacov po... 1 754
 9. Anežka Richtariková: Neverím Vám, p. Bugár 1 657
 10. Andrea Rúfusová: Pivo, čokoládu, alebo radšej pstruha? 1 605

Rebríčky článkov


 1. Sonya Haraszti: Prezentovanie transexuality vo filmoch. Pose.
 2. Martin Orálek: Jak jsem těžil zlato v Ghaně 43
 3. Milan Lacúch: Duchovné bludy! Pokus o odstránenie jedného z nich
 4. Peter Bukov: Turecko spúšťa lavínu na finančných trhoch, ekonomické problémy na seba nenechajú dlho čak
 5. Petra Babanova: Téma dňa: Úspešné a slušnejšie Slovensko
 6. Lórant Kulík: Fotoreportáž: Okolie Košíc na dlani
 7. Vladimír Krátky: Vážené nemecké orgány !
 8. Ján Raclavský: Mestská utópia 21. storočia
 9. Martin Beňo: Kedy si zopakujeme 17. november?
 10. Lucia Švecová: Prečo študujem predmet, ktorý ma pravdepodobne neuživí?

 1. Mala Slávika aj Miss, teraz Forza končí. Aký bol jej príbeh?
 2. Vysoká škola kúpila výhodne dom od mesta. Darovala ho rektorovi
 3. Trnava šla na hranici možnosti, ale spravila hlúpu chybu
 4. Dva slovenské tímy v Lige majstrov? Treba sa dostať na úroveň Chorvátska
 5. Nový adept na antinobelovku? Vedci rozlomili špagetu na dve časti
 6. Turecká mena prudko padá. Čo to znamená pre turistov
 7. Ak môže krachnúť Forza, v šoubiznise nemá isté nikto nič
 8. Dobré ráno: Tajní mali o únose informovať, prezident o ničom nevie
 9. Polícia uzavrela preverovanie Maigu pre pomoc Kosíkovi na úteku
 10. Trnava v Lige majstrov skončila, rozhodol o tom gól v predĺžení

 1. Sulík: Fico stojí na čele sprisahania proti demokracii a zákonnosti
 2. Ak nevyhnije Ficova garnitúra, vyhnije celé Slovensko
 3. Robert Kaliňák pod vplyvom kokaínu
 4. Štefan Hríb: Vietnamci nás pri únose nemohli oklamať
 5. Neverím Vám, pán Bugár
 6. Vážené nemecké orgány !
 7. Kiska kritizoval Pellegriniho: Stále sa môže od únosu dištancovať a ukázať, že nie je len bábkou
 8. Nie je najväčší problém, že sme o únose údajne nevedeli, horšie je že oni sa „leteckú časť“ rozhodli
 9. Slúžila Kaliňákovi aj Počiatkovi. Teraz chce kontrolovať dôležité tendre
 10. Všetky oči na Bugára

Už ste čítali?