Pondelok, 22. január, 2018 | Meniny má Zora

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Baskovia bránia slobodné Katalánsko (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

hm

ty blaho. tak spanieli nie su mentalne vybaveni? a co ty, inzinier, na co si vybaveny ty?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

o historickom

pozadí katalánska, ktorému španieli nerozumejú, som sa od teba nedozvedel nič, ty si len prihrievaš svoju baskickú polievočku -- tým kaukazom by som sa veľmi nehrdil
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prečítal som si blog a

nadobudol som dojem, že je to blog politickej reklamy.
1) Možno je autor odborník na španielske reálie, ale udrelo mi do očí, že Baskovia sú pôvodom z Kaukazu. Nuž doteraz som si myslel, že sa snáď dožijem toho, že sa pôvod Baskov objasní, pretože kopec odborníkov - špecialistov na tieto otázky dodnes nevie objasniť pôvod Baskov a tu zrazu slovenský bloger to vie! Tak neviem...
2) Trochu sa ma dotýka vyjadrenie typu toho, že čelní predstavitelia EÚ pre svoju krátkozrakosť nechápu čosi. Nuž blahoželám autorovi, že on taký krátkozraký nie je a vie, že pôvod nepochopenia Kataláncov tkvie v krátkozrakosti EÚ. Ja to síce vidím inak, ale teraz je reč o tomto blogu.
3) Že výbuch v Katalánsku prinesie tektonické zmeny do Španielska a do EÚ ... No tu sa domnievam, že v Španielsku neviem o iných regiónoch, ktoré by mali tak krátkozrakého a krátkorozumového predsedu autonómnej vlády, ako bol Puigdemont. Ja som obyčajný občan, nie politik, ale tak ako to urobil on by som to rozhodne nerobil A to ani na základe tej skúsenosti, že dnes viem, kam do viedlo. Nazval by som to ako naivný optimizmus.
4) Že baskická vláda podporí Katalánsko - to sa dalo čakať. Oni sa totiž trochu obávajú, že ak Madrid v Barcelone uspeje ľahko a úspešne, bude to pre neho povzbudením pre tvrdší postoj voči Baskicku v budúcnosti. Také je politikum a v hlave obyčajného obyvateľa Baskicka sa to určite nezrodilo.
Môžem s a v niektorých mojich pohľadoch na dnešné Španielsko mýliť. Ale tento blog ma k tomu akosi viac duševne neposúva.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To vôbec tu nie je podstatné, odkiaľ Baskovia, resp. ich predchodcovia pochádzajú. Samozrejme teorie sú rôzne. Baskovia sú jednoducho úplne iný národ ako španieli a ich jazyk nie je ani indoeuropsky ako vačšina jazykov Europy a ich mentalita je celkom iná. Stači pobudnúť jeden večer v nejakom baskickom bare.Podstatné je, že si dokázali uhájiť svoju autonomiu počas dlhých storočí španielskeho imperializmu (útlaku) a vypracovať sa na ekonomicky najsilnejší národ na Pyrenejskom polostrove. Nehľadiac na katalánsku krízu, práve teraz predložili ústrednej španielskej vláde dalšie požiadavky na rozšírenie autonomie a zvýšenie ekonomickej samostatnosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tak nerozumiem.

Kto je teda najbohatší na Pyrenejskom poloostrove? Doteraz som si myslel, že Katalánci. https://focus.hnonline.sk/zahr...
A teraz ty tvrdíš, že Baskicko.
Tak kto je bohatší?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

z národov sú najbohatší Baskovia, potom až Katalánci, z regiónov 1,Madrid 2 Baskicko 3. Navarra 4 Katalánsko
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

technicka

ako sa rata bohatstvo narodov, ked, ako tvrdis, je ine od region?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dobry clanok

Vyrojili sa tu eurohujeri (eurohujer-bruselsky vlezdoprdelka) ktorym vadi tuzba Katalancov po samostatnosti.
Zrejme boli aj proti osamostatneniu Slovenska.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

no

vidis, ake je to jednoduche, ty si hned prisiel na vsetko a mas jasno...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

On nevie, že

opakom eurohujera je euro ch ujer.
Ospravedlňujem sa všetkým za hrubosť. Okrem tretona a jemu podobným.
Ale jednu poznámku si neodpustím: Naozaj je to túžba Kataláncov po samostatnosti? Lebo niektorí by sa radi oslobodili od Bruselu, Škóti od Angličanov (mimochodom je ich vyššie % čo sa chceli oslobodiť), Angličania sa "oslobodzujú" tiež od Bruselu, aj Berlusconi sa chcel oslobodiť od Ríma, skrátka tých zuáujemcov o oslobodzovanie je v Európe akosi priveľa.
Nie je to vo väčšine prípadov (zdôrazňujem, vo väčšine prípadov!) náhodou tým, že ak sa nejaký politik nedostane na dobre platený flek v centrálnej vláde a ostane len vo vláde provinčnej, tak začne mohutne živiť túžbu po slobode?
Zažili sme to aj u nás. Do roku 1989 Pánis, Móric a ďalší ani nepípli a Československo bolo fajn. Všetci chceli do KSČ/KSS, niektorí sa tam aj dostali, ale po novembri im naraz bolo v Československu akosi tesno a ukrutne zatúžili po slobode. Dokonca oživili Slovenskú národnú stranu a chceli to dosiahnúť kamuflážou cez ňu. SNS totiž bola kedysi dosť zásadová strana, ktorá naozaj bojovala za Slovákov, tí menovaní a niektorí ďalší však logo a históriu SNS ukradli a čo ostalo z SN dnes? Alebo lepšie, kto tam bol doteraz? Jeden večný opilec, jedna hysterická učiteľka, jeden s parochňou, ktorý dnes robí poriadky v Matici, ale predovšetkým kopec zlodejov a zbohatlíkov, ktorí od Mečiara dobre nakúpili (obvykle za symbolickú korunu), aby sa stali novou slovenskou kapitálotvornou triedou ...
Nuž boj za slobodu má rôzne stránky. Tá najnechutnejšia je, keď sa ktosi, kto zbohatol chce odtrhnúť od ostatných. Vraj sloboda. Ako Flámi od Valónov (kedysi to bolo naopak), ako sever Talianska od juhu, ako Katalánci od ostatných za Pyrenejami.
Preto mi to vadí a preto sa proti tomu ozývam. Sloboda je pekná vec a vážim si ju. Ale nenaletím kadejakým politickým kariéristom a dobrodruhom len preto, že sa maskujú túžbou po slobode. Ano, maskujú. tak ako sa u nás maskovali tí najväčší lumpi tou najstaršou politickou stranou a čas potvrdil, že si tú stranu, jej históriu a jej logo ukradli preto, aby pod jej ochranou mohli robiť svoje lotroviny.
Je mi ľúto, že im naletelo tak veľa ľudí, ktorí si históriu a slobodu ctia.
Ale asi viac verili, než rozmýšľali.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áno, zrejme boli proti osamostatneniu Slovenska. Je to dosť pravdepodobné, pretože väčšina z nás bola proti osamostatneniu Slovenska - podobne, ako väčšina Kataláncov je proti osamostatneniu Katalanska - súdiac podľa účasti Katalancov na tom nelegálnom referende.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

21.decembra sú vyhlásené voľby do katalánskeho parlamentu. Potom bude všetko jasné.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nechápem tento výlev. Katalánci predsa deklarovali, že po získaní samostatnosti chcú zostať v EU.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME