Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Modernizované BPzV - najmodernejší prírastok OS SR (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nemalo by mat Bvp vyssiu balisticku ochranu ako OT? Celkovo nechapem poziadavku na nutnost schopnosti plavby. A nechanicka prevodovka, tak to je priam muzealna zalezitost.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

re: schopnost plavby

Ak predpokladame, ye vozidlo ma posobit v nasom regione, krajinka je doslova popretkavana riekami, ktore tvoria pritodzene linie obrany a mosty budu znicene ako prve.
Ina otazka je, ci by nesatcila schopnost plavby s pridavnymi plavakmi...

A pokial ide o balisticku ochranu "spodku" dnes, ked vacsinu strat predstavuju nasledky pouitia IED pri asymetrických konfliktoch... tak si to nemalujme ...
55% znamena 55 nema zmysel to prepocitavat na 80% ak pridame aj celnu polosvferu :-((

Zvysok je o tom, ze bolo rozhodnute zachovat opravarenske kapacity ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nemyslim si

že IED su dnes hlavnou hrozbou je omyl, ak si pozrieme na Irak alebo Afganistan a porovnáme s Vietnamom, Kóreou alebo z ofenzívnych operácii z II sv. vojny zistime že podiel zničených vozidiel mínami a podobnými prostriedkami bol cca rovnaký. (ano aj v II. sv pri útočných operáciach bolo zničených 50 % tankov mínami). To už nehovorime že doba Afganistanu a Iraku je už za nami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

re: zniceny

No ide o nielen o to, ci je zniceny / poskodeny prostriedok = vyradenie z boja,
ale najma, ci si to odkaslala aj posadka, alebo ma sance na zachranu.

Ak staviame nasu armadu na klasicky konflikt s ruskými tankovymi armadami a delestrolectvom tak OK, spodok nie je az taky dolezity. Ale ak budeme musiet armadu pouzit voci zelenym muzikom, ktorých najtazsia vybava bude pancierovka / minomet, ale budu mat na pickupe aspon tych 14.5, tak cena za schopnost plavvby bude prilis vysoka, pretoze 14.5, alebo 20 na pickupe mu zabezpeci letnu upravu s vylepsenym odvetranim :-((
a samozrejme zeleny muzici nejaku tu minu / IED v ruksaku/na korbe tiez ponesu.

(OK< pri nasich politikoch je zbytocne s nami bojovat, kupia si nas od ludi, ktori nas velmi ochotne predaju. Z toho nasledne vyplyva, ze nejake doktriny na ministerstve nik neriesi. Risei sa ako si zaryzovat, alebo aspon ako co naefektivnejsie podojit stat/ziskat rentu...


A pretoze Piano, tak iba zhrnutie: Turra a ako ste napisali, generalka ..
vykony, ale najma papierovy spodok a boky zostavaju...
NO ale zase ked uz ta Turru tu, tak treba nechat zarobit... :-(((
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No a tu narážame na ten problém...

Útok/obrana. Proti zeleným mužičkom sa budeme brániť. A tam je riziko IED alebo mín podstatne nižšie. Preto nesúhlasím s názorom že ide len o dojenie štátu. Za tie peniaze je to dobrá kúpa. Samozrejme moderne BVP by bolo o inom... Ale aj o iných peniazoch. Smutne je že ja tu teraz obhajujem MO pritom v mnohých bodoch ich považujem za neschopných :( Ale proste je nutné byť objektívny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Neviem čo na modernizácii tak utajovali

A za poslednú vetu veľký palec hore (padni komu padni) - vidím to podobne avšak za to tajnostkárstvo a ako komunikujú navonok k občanom SR tj. daňovým poplatníkom si môžu sami a skôr či neskôr ich to dobehne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Plne suhlasím

Žiaľ je to tak...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Plavateľnosť je zaujimava

doktrinálna otázka. Tu cítiť vplyv sovietskej školy na krajiny bývalej východnej europy. Ta uprednostňovala pohyblivosť pred odolnosťou. Bolo to logické, ľudia nemali cenu a plánovali sa rýchle útoky do vnútrozemia NATO... ak ste mali prekonať za par dni pol europy museli ste prekonávať rieky za pochodu. Takže poľske Rosomaky a Česke pandury musia plávať. A ma plávať aj nové poľske BVP Zatiaľ čo na západe je z trojice mobilita, odolnosť, palebná sila najdôležitejšia odolnosť. Preto Striker neplave, preto VBCI neplave, preto Boxer neplave. Západ ma stále obrannú doktrínu. Nieje pre neho rýchle prekonávanie riek dôležité chystá sa brániť nie útočiť. To zároveň dokumentuje že doktrinálnymi otázkami sa OS SR už dlho nezaoberajú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Haha že obrana na západe . Jedine miesto kde boli Boxer aj Rosomak použité v obrane bol Afganistan. Tam sme sa bránili? Akú zapadnú skolu stratégie máte OSN Bednár?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dobrý deň,

Napriek tomu že otázka použitia Boxera a Rosomaka v Afganistane nemá nič spoločne s doktrínou. Odpoviem na ňu aby neboli do omylu uvedený iní čitatelia.
Boxer aj Rosomak prišli do Afganistanu po obsadení. Súčasna taktická veda delí vojenské aktivity na Ofenzívne/defenzívne/Stabilizačne a Umožňujúce... A vrámci týchto 4 aktivít a sú definované de facto 2 úrovne výšia taktické aktivity a nižšia taktické úlohy. Boxer a Rosomak v Afganistane plnili v drvivej prevahe taktické úlohy ako napr Obsadenie, Udržiavanie, Stráženie teda Defenzívne vojenské aktivity alebo hliadkovanie teda stabilizačné. Toľko k nasadeniu Boxera a Rosomaka v Afganistane a či to bola obrana alebo útok... Je to síce akademická odpoveď a nesuhlasim s týmto rozdelením ale nieje to cieľom tejto diskusie riešiť teóriu taktiky...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

O akej ruskej škole tu hovoríte? Zástupca náčelníka štábu gen. Macko. Bol na medzinárodnom štábe v Nemecku a v Afganistane, velil výcvikového centru NATO v Poľsku. 2 ZNGS gen. Kocian škola v Hamburgu, bol na veliteľstve v Taliansku a aj NATO. Hlavný šéf plánovačov gen. Pokorný na veliteľstve strategického plánovania v Monse ( dokonca 2x). A další ľudia čo boli na mnohých kurzoch v zahraničí tomu nerozumejú lebo majú Rusku skolu taktiky teda útok. Prepáčte aké podľa vášho životopisu ste v armáde slúžil iba ako zakladak a potom už nikdy .uprimne čo sa týka stratégie mám väčšiu dôveru ich schopnosti ako vaše. dovolím si parafrázovať s medicínou : ak by som sa mal dať operovať a išlo by mi o zivot, radšej by som sa zveril štyrom skúseným primárom ako jednému fanúšikovi lekárstva.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja by som postupoval u lekára rovnako.

Avšak nemám rád takéto príspevky. Ale ok:

V deň keď ste písali tento post Jaro Naď mi intenzívne vyčítal že súčasný MO neskryvane používa moje odborné argumenty, odpovedal som mu že je celý rad ministrov ktorý neskrývane pouzivaju moje argumenty je dlhý a že aj on používa moje argumenty. Súčasný MO je tiez Gen. a ak si dobre pamätám študoval aj v Nemecku, Anglicku,...V ten istý deň mi napísali z českých armadnichnovýn.cz ze tento blog chcú prebrať pretože je to zaujimava téma. V ten istý deň som dostal ponuku od bývalého hovorcu prezidenta aby som pravidelne publikoval u ňeho. Toto bol jeden deň. Za posledných 20 rokov som zažil dosť podobných dní. Vrátane dní kedy sa ma novinári pýtali či je pravda ze som dostal ponuku na miesto jedného vami spomínaného generála. Alebo mi prišiel mail s kancelárie jedného s predchádzajúcich ŠT MO aby som im poslal návrh obrannej stratégie...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ok , je vidieť že je o vaše služby záujem. Dúfam že raz sa nájde priestor aby ste nám v exekutíve ukázal ako sa to má správne robiť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nieje to náhodou ten istý typ bvp , kde sovietski vojaci v Afganistane radšej sedeli na bvp ako vnútri bvp a považovali to za životu menej nebezpečné?
Zúfalá protimínová ochrana je nahradená trochu menej zufalou, ďalej autor uvádza že 13 tonové plávajúce bvp ma takú istú kinetickú odolnosť - Stanag 2 / čo je odolnosť voči 7,62 mm munícii z 30 metrov/, ako 22 tonový rosomak.
Rosomak - oproti prototypu od fínskej firmy Paria citujem - zníženie hmotnosti bolo najvýznamnejšou zmenou. Pôvodný XC-360 vážil približne 26 ton - toto muselo byť znížené na približne 22 ton, aby bolo možné vozidlo prepraviť pomocou dopravných lietadiel NATO C-130 Hercules . Pancier bol vyrobený tenší, aby znížil hmotnosť. Ochrana bola znížená zo STANAG 4569 úrovne 6 (odolná voči 30 mm APFSDS alebo AP pri 500 m) na úroveň 4 (odolná voči 14,5 × 114 mm AP v 200 m)
Táto informácia je v zásadnom rozpore s tým čo udávate.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V podstate sme ziskali ekvivalent vytunenej Felicie. Fakt si nedokazem predstavit, ako toto realne dokaze bojovat v prvej linii s tazko vyzbrojenym protivnikom. Ono porovnanie s Pandurom alebo Rosomakom je od veci, kedze to su vsetko OT. Toto je BVP, takze by sa malo porovnavat M2, CV90 alebo s Lynxom. S Pumou radsej nie to uz by bol prilisny bizar.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ahoj

Aj poľský Rosomak aj český Pandur su IFV teda po našom BVP. Pretože sú vyzbrojené 20 a viac mm kánonom. Stačí napr pozrieť definíciu IFV pre viedenskú zmluvu. Aj v porovnaní s Pumov alebo CV 90 alebo Ulanom by bolo možne a dopadlo by rovnako. Lebo ide o porovnanie ceny a výkonu, A predsa len cena Pumy je 7,7 x väčšia ako modernizácie. Pritom Puma ponuka v zásade len mierne lepšiu pohyblivosť a palebnú silu. Len odolnosť je výrazne lepšia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dobrý deň,

V skutočnosti poľský Rosomak tak ako Pandur máju odolnosť len Annex A 2 stupňa. Úroveň 4 u Rosomakov Alebo 3 u českých Pandurov. sa dosahuje len s prídavným keramickým pancierom. V takom prípade ale oboje strácajú schopnosť plávať. Avšak aj u českých aj u poľských kolesových BVP bol po afganistane pridavný pancier odstránený a dnes slúžia bez neho ale plavú. U Portugalských Pandurov sa síce dosiahla odolnosť 3 stupňa pri plávateľnosti ale bez veže len s 12,7 mm guľometom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

mám dvoch synov vo veku v ktorom by ich zachytila prvá mobilizácia v prípade vojnového stavu.
uvítal by som keby moji synovia sedeli skôr v patrii s odolnosťou proti 30 mm strelám, alebo aspoň rosomaku - pandure s prídavným pancierovaním čo udrží aspoň 14,5 mm, čo je výzbroj ot masovo predávaná rusmi a číňanmi komukoľvek ako v niečom čo prerazí bežná 7,62,
a to sa bavíme o čelnom pancieri, papierové boky bvp 1 alebo 2 neznesú porovnanie s ničím,
a o peniazoch nehovorte, stačí k minutej sume na toto čudo pripočítať zmluvne podpísanú odmenu momentálne najslávnejšieho právnika, podeĺte počtom strojov, ktoré chcete získať a ste na inom čísle,
a to je len jeden prípad šklbania štátu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...nebolo by lepšie,

aby tvojich synov nezachytila žiadna mobilizácia???
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ahoj

S mobilizáciou je to trochu zložitejšie. Mobilizačne rozvinuté OS SR máju mať 32000 vojakov a máju byť postavené okolo 6 brigád. Takže im teda nehrozí modernizované BPzV. Kedže sme už dávno opusti prax A,B,C plukov kde B,C boli mobilizačne rozvíjané. Tak by tvoji synovia boli radi ak by mali staré OT- 90... Alebo by skončili v zmobilizovanom nákladnom aute... Našťastie riziko takeho niečoho je stále nízke. Najme vďaka tomu že Ukrajina sa vydala prozápadným smerom... A súhlasím z Dušanom Jurikom. Ako to povedal Sun-c’ super stratég nemusí bojovať lebo v mieri odstrašil nepriateľa. Bohužiaľ naša generácia bola zlým stratégom...
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Miroslav Žiak: Aj vy kupujete dopekané pečivo? 2 670
 2. Tomáš Benedik: Japonsko V - ostrov Kjúšú 1 787
 3. Prvý pokus: Fekišovce – iný pohľad na mediálne šialenstvo 1 435
 4. Vladimír Koláček: Otvorený list Citrónovi, direktorovi nášho profi hokeja. 1 428
 5. Paula Kentošová: Otehotnela som na strednej škole 1 415
 6. Stanislav Martinčko: Vzdá sa Matej Bel svojho mena v názve Univerzity v Banskej Bystrici? 1 405
 7. Lenka Bajzíková: Lyžiarsky výcvik 1 291
 8. Jakub Kapuš: Budúcnosť Slovenska sa nespája s podvodníkmi ako Danko 1 194
 9. Eva Gallova: Ocino pracoval v jednom arabskom štáte, bola to veľmi tajná misia 1 193
 10. Stanislav Martinčko: Mal podpredseda SMERU a parlamentu pán Glváč techtle – mechtle so slovenskou Mata Hari? 996

Rebríčky článkov


 1. Ján Marton: Ty a tvoje orgazmy (Divadlo, porno a iné dokumentárne slabosti)
 2. Ivan Janíček: Oprava nábytku - 2 časť.
 3. Denis Jacko: Prietrž surrealizmu
 4. Sonya Haraszti: Spln na anglickej riviére. Noc a deň v Bournemouth.
 5. Martin Zibrin: V roku 2019 dajte číslam šancu rásť
 6. Jozef Bakša: Vďaka
 7. Milan Lacúch: Kto sme, odkiaľ prichádzame a kam smerujeme?
 8. Vladimír Krátky: Putinove kone .
 9. Patrik Mackových: V decembri akcie padali, v novom roku zase rastú. Čo sa zmenilo?
 10. Jakub Tinak: Chorvátsko - turistická perla a Chorvátsko - jedna z najzaostalejších krajín EÚ

 1. Uniklo obrovské množstvo e-mailov a hesiel. Ako si overíte svoje údaje
 2. Na Václavskom námestí sa podpálil muž, je v umelom spánku
 3. Stredoeurópska monarchia plebejcov je prázdna
 4. Hasiči znášali z bytovky tristokilového pacienta
 5. Kočnerovi kamaráti sa pretekajú v jeho zapieraní
 6. Teraz Šefčoviča nastrkajú všade
 7. Ústavný súd: Štátna tajomníčka Monika Jankovská podozrenia nevysvetlila
 8. Alenkin mail-list, hon na expatov a hate speech po poľsky
 9. Ústavný súd: Edita Pfundtner sa v decembri z kandidatúry ešte smiala
 10. Svedok opísal, ako princovi Philipovi pomáhal vyslobodiť sa z auta

 1. Z druhého dejstva absurdnej drámy „Rigorózka“ behá mráz po chrbte
 2. Komentár Mareka Vagoviča: Prebuďme sa, lebo nás umlčí politická mafia
 3. Putinove kone .
 4. Odkaz pre Danka a Matoviča: Nebola iná doba. Reaguje vedenie Filozofickej fakulty UK
 5. Kto bohatne na ničení lesov a dotačnom biznise - mysaris.sme.sk
 6. Štefan Hríb: Kto ohrozuje slovenskú štátnosť
 7. Charakter rozhoduje: Most-Híd strká hlavu do piesku aj pri komunikácii Glváča so Zsuzsovou
 8. Mojžiš sa pýta Matoviča: Zaplatil si Matovič za diplomovku?
 9. Realitný maklér: Zásadný prepad cien bytov v tomto roku neočakávam
 10. Kreslo pre Františka Mikloška: Palachovým týždňom sa začal kľúčový rok

Už ste čítali?