Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Stačilo! My sme les (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

To je síce všetko veľmi pekné, ale...

...mám silný dojem, že iniciatíva My sme les prichádza veľmi neskoro.
Presviedčajú ma o tom napríklad aj percentá ťažby, ktoré sú uvedené na webstránke iniciatívy.
Áno - je to pravdivé, je to silne emotívne, ale otázka bez odpovede stále visí vo vzduchu:
Čo s tým?
Vie o tejto iniciatíve napríklad prezident SR Andrej Kiska? Ak áno - zapojil sa do nej? A čo predseda vlády SR, čo naši poprední politici, najvyšší ústavní činitelia, poslankyne a poslanci NR SR a podobne? Vedia o tom - a ak áno, aké sú ich názory a stanoviská? Pridávajú sa k iniciatíve?
"Obyčajný človek" - hoc je to aj celoslovensky známa herečka, manažérka, ochranár prírody alebo mím... - veľmi ťažko môžu v tomto neblahom procese (ťažby dreva a devastácie našich lesov) niečo spraviť - tak aby to malo konkrétny, vecný a hlavne žiadaný dopad.
Napriek všetkému, čo píšem, je potrebné, aby verejnosť konala.
+++
https://martindroppa.blog.sme....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Iniciativa je len prirodzenym pokracovanim aktivit, ktore realizuju MVO a jednotlivci denno-denne a tieto vysledky su pre beznych ludi neviditelne. Ludia vidia iba to "co sa znici" , nevidia to, co sa podarilo zastavit, nerealizovalo sa ... vdaka ucastnictvu v konaniach, atd. Nevytazena parcela nevykrikuje do sveta "uz som tu nemala byt, ale ..." Len LZ VLK vstupuje rocne do stoviek konani v V. stupni ochrany, kde su pokusy o vybavenie priemerne o 2 az 3 000 vynimiek / rok (nieco usmrtit, pozbierat, vyrubat, vybudovat ...).

Prezidenta Kisku neriesim. Prezident ma len obmedzene pravomoci a okrem toho mne odsone, a nielen mne, uz dost vadi jeho neustale moralizovanie a vyzvy k obcianskej statocnosti, k boju s korupciou ... Pan Kiska si neuvedomuje, ze ma ine mocenske a ekonomicke postavenie nez bezny obcan a absolutne netusi kolko odvaha cloveka v tejto krajine stoji (finacii, psychickych sil ...). Mohol by som mu hodiny ukazovat rozne rozhodnutia v ktorych si urady "robili co chceli", odvolania, vysledky odvolani ... A bezny obcan k tejto cinnosti nema asistenku, poradcov, pravnikov ... Kazdy den sa tu odohravaju stovky subojov obcanov proti statu, raz o vysku vypocitaneho dochodku, inokedy o priznanu invaliditu, o vyvlastnovany pozemok ... a obcas o kvalitu zivotneho prostredia. Ak sa ludia obratia na prezidenta, tak distanu pekny list na rucnom papier, plny vzletnych slov a s oznamenim, ze list, ziadost, podnet ... boli preposlane prisklusnemu organu, casto tomu, na ktoreho cinost sa pisatel stazuje, upovedomuje o tom prezodenta ... A opat sme pri pravomociach prezidenta ...

P.S:

Prezident Kiska zazil iba na chvilu ake to je, ak "niekto", nanho povytahuje rozne informacie a uz v mediach stracal istotu, pokoj, vyzyval obcanov aby chranili jeho osobu (lebo sa to moze stat kazdemu) ... Bezni angazovani ludia zazivaju sikanu od statu pravidelne a nemaju kde apelovat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Pado,...

...iniciatívu My sme les som už podpísal - zapojil som sa do nej.
Veľká škoda, že som o nej nevedel keď vznikala - určite by som bol prispel skôr a vynasnažil by som sa, aby sa hneď "v zárodku, pri vzniku" dostala aj k prezidentovi SR A. Kiskovi.
Môžeme mať rôzne názory na p. prezidenta Kisku, ale jednu vec nemôzeme poprieť:
Je vysokou morálnou autoritou v spoločnosti - teda v radoch slušných ľudí, ktorí žijú na Slovensku, ale aj Sloveniek a Slovákov v zyhraničí. Keby takouto autoritou nebol, tak by, okrem iného, nemusel znášať toľko zákerností a podrazov napríklad zo strany premiéra.
Aktuálne iniciatívu My sme les podporilo 6 551 signatárok, signatárov. Myslím si, že stále je čas, aby sa rýchlo dostala aj "na stôl" prezidenta SR A. Kisku. Obzvlášť teraz, keď sa o drancovaní našich lesov veľa hovorí a píše a keď vznikla aj iniciatíva v súvislosti s ťažbou pod Kráľovou hoľou, smerovaná na Úrad Vlády SR.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Moje vyjadrenie k moznostiam prezident / obcan nespochybnuje jeho moralnu autoritu a diametralne odlisne posobenie v tejto funkcii v porovnani s jeho predchodcami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vítam takúto iniciatívu, raz sa to musí

skončiť. Kde to žijeme ? Podpredseda strany SMER Ing. Žiga chrapúnsky a nevyberavo zaútočil v parlamente na poslankyňu pani Remišovú za to, že zverejnila, že jeho firma patrí k najväčším vývozcom dreva. Bývalý minister, rezortu pod ktorý patrili aj štátne lesy! Čo na to parlament? Nič. U nás na Orave v lesoch v kuse frčia traktory a z lesov odchádzajú preťažené poľské kamióny- rabovačka pokračuje vo veľkom. Čo na to polícia? Nič. Tieto dva fakty však nikoho nezaujímajú...
Ak sa sebazničovanie Slovenska deje za prítomnosti, ak nie za spolupáchateľstva najvyšších štátnych orgánov, tak zatiaľ nevidím svetielko na konci tunela. Doporučujem sa vrátiť ku starším blogom tohto autora, kde sa venoval podrobnejšie konkrétnym prípadom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Velecteny Pado. Vy ako ekolok numero uno prosim Vas od 90r kolko slovensko zasiahlo veternych katastrof a kolko km2 to zasiahlo? Kolko km2 je napadnutych likozrutom a kolko km2 lesa koli tomu vyschlo? DAKUJEM vas novy obdivovatel
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

velecteny 1036890

okrem urazok smerom na pana Pada, aj v diskusiach pod inymi clankami, vy konkretne ste co urobil pre lesy? a pre slovensku krajinu? mantra lesnikov a drevopodnikatelov typu lykozrut a kalamita je nam vsetkym dobre znama, ako aj miliony utopene v projektoch napr. SOP na vecne monitorovanie lokalit a druhov, a nekonecne studie pre studie a udelovanie vynimiek, a nasledne opatovne mnitorovanie, aby sa skonstatovalo, ze druh tam uz nezije alebo nerastie, ... a co lesna poda? jej zadrznost vody atd. a jej pripadna nekonecne dlho trvajuca obnova? to vam nieco hovor?, radsej funkcny akozesuchy les, ako vytazena mesacna krajina, ale na to sa treba trosku dovzdelat a o.i. aj v gramatike vsak? Alebo sa nedrzat tej demagogie, ze "pan boh nam dal krajinu do uzivania!" tak "uzivajme"!!! vsakze?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

bod číslo 9. Prísna ochrana prírody sa má realizovať predovšetkým na štátnych pozemkoch - na súkromných pozemkoch na základe dohody s ich vlastníkmi. Takže ked sukromní vlastníci nebudu suhlasiť tak im to my (rozumej ekológovia) znarodníme? To sme si teda vyštrngali demokraciu. :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Citajte prosim s porozumenim. Ta veta je ksazdemu jasna ... Kde sa pise o znarodneni? Nevyvolavajte prosim konflikty tam, kde nie su.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Uz to doslo tak daleko ze treba uzakonit zákaz ťažby dreva na celom Slovensku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

skús mi menovať jednu krajinu,

v ktorej je ťažba dreva zakázaná. Vopred ti však hovorím, že takú nenájdeš.

Existujú rozmanité politické procesy zamerané na trvalo udržateľný rozvoj, najkomplexnejším z nich sú Sustainable development goals pod OSN a, budeš prekvapený, tieto ťažbu dreva nielenže nezakazujú, naopak, počítajú s jej rozvojom.

Dôvod je jednoduchý. Drevo je jedným z najekologickejších materiálov aké máme. "Vyrába" sa tým, že desiatky rokov rastie, počas čoho viaže uhlík z atmosféry a poskytuje ďalšie tzv. ekosystémové služby, potom sa vyťaží metódami, ktoré sú k životnému prostrediu ďaleko šetrnejšie ako výroba drvivej väčšiny iných materiálov. Uhlík ostáva ešte nejaký čas viazaný vo výrobkoch z dreva, po skončení životnosti sa bez väčších problémov a s minimálnou záťažou ŽP recykluje späť do atmosféry a do novej generácie lesa. Skús navrhnúť iný materiál, ktoré by nahradil napr. papier, a ktorý by zaťažil ŽP len takto. Myslíš, že ak nahradíme papier nejakým plastom, tak to ľudstvu prospeje?

Zahraničné ochranárske mimovládky sú si tohto plne vedomé. Na stretnutí pracovnej skupiny Karpatského dohovoru som bol napr. prekvapený, ako zástupcovia WWF a p. nezaprotestovali ani raz proti napr. podpore energetického využívania dreva. Dostali skrátka od svojich centrál noty, že klimatická zmena má prioritu pred ich agendou, a držali sa ich, aspoň formálne. S jednou výnimkou - slovenské mimovládky sú najuletenejšie na svete a pri takýchto príležitostiach vyvolávajú konflikty, dokonca aj so svojim náprotivkami z iných krajín.

Podobne som prekvapený, keď sme v rámci procesu Natura 2000 formulovali záverečný dokument stretnutia, tak eurokomisár zmierňoval dokonca mnou (lesníkom) navrhnuté formulácie, pretože sa mu zdali príliš ochranárske a zdôrazňoval, že DG enviro nechce ísť do konfliktu, že všetko musí byť na báze dobrovoľnosti a spolupráce s inými rezortmi. Opäť je tu problém, že slovenské mimovládky tento vývoj úplne ignorujú a vlastne ich ani nezaujíma.

Slovensko momentálne ťaží cca 80% prírastku dreva - pre porovnanie Rakúsko cca 90% a Švédsko momentálne cez 100% (toto je samozrejme len dočasné a vyplynulo to z vekovej štruktúry ich lesov). Niektoré časti Slovenska momentálne fakt vyzerajú zle, ale to je vždy výsledok kalamít - dôkazom je, že regióny nezasiahnuté kalamitami vyzerajú ďaleko lepšie - jednoducho tak, ako majú ekonomicky využívané lesy vyzerať. To znamená, že rubne zrelé porasty (kolo 100 rokov veku) sa ťažia postupným priraďovaním pásov, postupným prerieďovaním a p. Snom každého lesníka je, aby na pomerne malej výmere mal nepretržite čo ťažiť, čiže ročne by chcel rúbať napr. (zjednodušene) stotinu svoje výmery, na zvyšku mal potom porasty vo veku 1-100 rokov. Nikto si nechce úmyselne naraz vyťažiť obrovské plochy a pokaziť ceny dreva nadmernou ťažbou ak sa to deje tam, kde sa vyskytli veľké kalamity. Tvrdiť to je bohapustým ohováraním, prevažne od ľudí, ktorí o lese nevedia takmer nič.

Nedeje sa nič nové - absolútna väčšina slovenský lesov bola počas histórie vyťažená a (často aj umelo) obnovená už mnohokrát a výsledkom boli lesy, v ktorých sme si nazakladali národné parky... Aj dnešné holiny sa opäť dostanú do takého stavu, už po nejakých 20 rokoch budú z pohľadu väčšiny ľudí vyzerať OK. Lesy v Tatrách boli napr. výsledkom obnovy vyťaženej kalamity z počiatku 20 storočia - mali sme návrhy, ako novej kalamite predísť (včasným rúbaním), ale žiaľ, prílišná pasivita podporovaná ochranármi vyústila do novej veľkoplošnej kalamity.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ochranárska loby aj mimovládky majú zrejme ďaleko lepší marketing ako zblbnuť ľudí. NLC by sa mohlo snažiť trošku viac..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

NLC to je ta institucia s tym pochybnym webom za statisice, ktora odpalila pani, ktora na to prisla (poukazala)?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Velectený Pado numero uno prosím odpoved

Velecteny Pado. Skúsim ešte raz nakolko ste evidentne nepovsimol moje otázky na vas: Vy ako ekolok numero uno prosim Vas od 90r kolko slovensko zasiahlo veternych katastrof a kolko km2 to zasiahlo? Kolko km2 je napadnutych likozrutom a kolko km2 lesa koli tomu vyschlo? DAKUJEM
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

xenofob pado vidí vo videu zjem aj vlek pozitivnu banasovu a hned ma orgazmus
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

PRAVDA novembra 89 ZVÍŤAZILA, a čo dnes?

alebo ako hľadáme triedneho nepriateľa?

Inšpiroval som sa raňajšou piesňou Katky Knechtovej od Jara Filipa. November 89 bol skutočne o zahodení pretvárky, lží a faloše, ktoré do národa 40 rokov zločinný režim nalieval cez stranícke kanály a masíroval mlčiacu väčšinu. Kto nie je s nami je proti nám, Kulaci môžu za hlad robotníckej triedy, Klerici roznášajú tmárstvo a pre jednoduchých ľud je najlepšia marxisticko-leninská ideológia, Komunizmus privedie pracujúci ľud do beztriednej spoločnosti a nastolí krajšie zajtrašky, Chartisti obhajujú prehnitý imperializmus..... dnes sa to nazýva „hoax“. A mlčiaca väčšina vonku pritakávala a v panelákoch nadávala. A nechcela vidieť, že za lacnými, hlúpymi, lživými heslami sú osudy tisícok ľudí, poctivých občanov, otcov, matiek, ktorým režim rozvrátil rodiny, pretože dokázal svojimi chápadlami siahať priamo aj na osudy ich detí. Krásne stvárnené vo filme Učiteľka.

Prosto v zločinnom komunistickom režime sa pikle kuli, a všetci mali dostať po papuli a po novembri sme im mali dať jednoducho zámku na hubu...

Možno sa to aj na chvíľu stalo, ale človek je tvor nepoučiteľný.... Preto je treba november 89 a jeho hodnoty stále zdôrazňovať, nie pre tých čo dobu prežili, ale ju nezažili, aby tam neskĺzli....

So smútkom v duši pozorujem štvavé kampane v spoločnosti, dokonca na najvyššej úrovni predstaviteľov štátu, prenášajúce sa aj na iné úrovne spoločnosti. V poslednom desaťročnom období sa štvavosť a nenávisť prejavuje aj v oblasti ochrany prírody. Ľudia, gazdovia, ktorí ešte ako mladí, vysádzali a obnovovali na dedovizniach svoje hory sú dnes prezentovaný ako nepriatelia ľudu, ničitelia prírody, jediní zodpovední za odumieranie ich stromov.... a kričiaci po sociálnych sieťach údajní spasitelia prírody a lesov – tvorcovia krajších, zelenších zajtrajškov, používajúci na prepravu v horách motorové vozidlá sú ochotní viesť hlúpe, neodborné spory pričom vyzerajú nevinne ako vlk v koži barana. Aj komunisti chceli poručiť vetru a dešti.... A tak dopadla aj naša krajina po 40 rokoch vládnutia komunistov....Z vysoko rozvinutej ekonomiky zanechali rumovisko, ktoré aj temer po 30 rokoch musíme v európskom meradle označovať ako menej rozvinutý región. A nielen rumovisko materiálne, ale aj ľudské.

Nezdá sa vám, že celá kampaň MY SME LES - KTO OHROZUJE LES OHROZUJE AJ NÁS je založená na všetkom tom čo tu už bolo a čo sme novembrom 89 chceli odstrániť? Nie je to pretvárke, faloši a lži? Nehľadajú ľudia podporujúci kampaň triedneho nepriateľa všade inde len nie v sebe?

Z hrôzou zisťujem, že áno, toto tu už bolo a všetci tí, čo si ctia hodnoty Novembra 89 by mali najprv dôkladne zvážiť čo je fakt a čo fikcia, čo je príčina a čo dôsledok, čo oni urobili pre ten les, okrem príspevku na sociálnej sieti, aby nám hory neumierali a hľadali aj v sebe riešenia. Ako využívajú prírodné zdroje vo svojom živote, ako sa prepravujú, či pešo, koňmo, či ekologickou verejnou dopravou, či používajú bavlnené utierky, vreckovky, plienky alebo papierové z buničiny, teda či skutočne celý ich život je založení na ekologickom správaní. Vítam aktivity, ktoré pomôžu ľudom, som podporovateľom aktivistov aj z kruhov ochranárov, ktorí vedia rozhýbať zamrznuté problémy spoločnosti, no lacné riešenia a prezentácie na sociálnej sieti hynúcemu lesu nepomôžu... A o tomto by mal byť aj odkaz novembra 1989, ktorého som bol priamym účastníkom a aktívnym aktérom.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Mária Lazárová: na bolesť je každý sám, to len na smiech sú dvaja... 248
 2. Miroslav Lettrich: Tak ako to je? :) 242
 3. Miroslav Makyta: Extrémizmus v spoločnosti 237
 4. Barbora Oráčová: „Bašternákovci“ na stavebnom úrade v Starom Meste 1.0 129
 5. Igor Čonka: Keď dvaja autori detektívok hľadali Agathu Christie 46
 6. Peter Cmorej: Čo pre vás doteraz urobili kandidáti na starostu Petržalky? 46
 7. Július Kovács: Kočner je biely koník Smeru, krstný otec a je hodený cez palubu. 25
 8. Miroslav Pollák: O generačnej chudobe treba vedieť viac 24
 9. Karol Martinka: Ing. Karol Martinka: Čo má spoločné Edita V. so ženou obvinenou z vraždy Kuciaka? 24
 10. Ján Roháč: Dá sa vôbec niečo v Holandsku naučiť o cyklistickej doprave? 23

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Peter Tóth nebol vypovedať, on sa bol zachrániť pred zatknutím.
 2. Martin Gálik: Plán Bratislava: Chceme husté mesto. Bývanie bude drahšie a zelene bude menej.
 3. Denis Jacko: Linajky v našich prstoch
 4. Martin Gálik: Plán Bratislava: Parkovanie nie je tvoje právo a zápchy sú tvoja vina
 5. Mário Bulla: Psycho 2. časť - Zoznámenie
 6. Maros Andrejcik: Nešťastná
 7. Patrik Mackových: Sme len krok od recesie v Turecku
 8. Mário Bulla: Psycho - 1. časť - predhovor
 9. Lórant Kulík: Fotoreportáž z výstavy : Svetielkujúce rastliny
 10. Karol Martinka: Ing. K. Martinka: Connection between Edita V. and the woman accused of murder of Kuciak

 1. Bývalý siskár Tóth polícii priznal, že pre Kočnera sledoval novinárov vrátane Kuciaka
 2. Návrat do čias mečiarizmu. Reakcie redakcií na sledovanie novinárov
 3. Aktivity bývalých siskárov nie sú variáciou slobody slova
 4. Zo súdu zmizla veľká časť spisu ku Kočnerovej kauze Technopol Servis
 5. Daňo absolvuje debut za Colorado, v noci sa predstaví na ľade Philadelphie
 6. Historik: V Bratislave môže byť ukrytý poklad, ktorý doteraz nikto neobjavil
 7. Popri konzuláte v Istanbule kráčal dvojník Chášukdžího, informuje CNN
 8. Smrteľná nehoda pri Udiči. O život prišla vodička osobného auta
 9. V Afganistane zahynul ďalší český vojak
 10. Rašiho spolužiak mal povolenie na chatku. Postavil luxusnú vilu

 1. Bude mať Fico spoločnú stenu s Kočnerom aj v Leopoldove?
 2. Sulík sa pustil do Fica: Patríte do basy!
 3. Andrej Danko, dedič Vasiľa Biľaka
 4. Fico zmenil rétoriku o svojej exasistentke: Trošková ma nezaujíma!
 5. František Mikloško: Cenzúra v rozhlase – príprava na 29. výročie Novembra 1989
 6. Fico a Kočner ako registrovaní partneri
 7. Kažimír priznal: Dôchodkový strop ide proti udžateľnosti verejných financií
 8. Šikana na školách je veľmi vážny spoločenský problém
 9. Tú babu treba zabiť – zápach SIS (pokračovanie)
 10. Pred 100 rokmi podliehali ženy v Československu „škandalóznej“ móde

Už ste čítali?