Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Devastácia lesov Slovenska s požehnávaním Ministerstva „životného prostredia“ (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Jedina moznost

ako to pravdepodobne zastavit je spisat peticiu a ziadat odobratie statutu narodneho parku. Potom sa bolsevici na ministerstvach trochu stoporia, inak je to len mlatenie slamy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vystizna veta.

MŽP SR má s ochranou prírody spoločné len toľko, koľko je to nevyhnutne nutné na vytvorenie zdania ochrany prírody. A tyka sa vsetkych oblasti enviromentu. Nic sa nedodrziava, vsetko je len naoko. A obetavci typu p.Lukaca su pre zodpovednych iba trnom v pate.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je to tragédia, som zvedavý na koho to SMERáci hodia tento krát, Radičova? Merkelová? Sami si ničíme naše bohatstvo...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Isiel som cez vikend cez Liptovskú Lužnú..rovnaký smutný pohľad, leyy vyrúbané až po hrebeň NT. načo je taký NP. Argumet že to dáva prácu lokálnym ľuďom neberiem..kolkým?, a kolko zarobia...menej ako za pásom. Zarobí uzka skupona lusí... SCP Ruzomberok diler dreva Ziga a spol.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

tato oblast ako aj zaver Lupcianskej doliny bolo zasiahnuta veternou kalamitou v maji 2014, potial by to bol argument, ale nasledovalo potom uz nie s kostolnym poriadkom...kalamita bolo odobrata nedosledne, liknavo a hlavne bezohladne vytazena len predajna hmota, To co tam nechali ako zvysky boli idealne podmienky na rozmnozenie lykozruta. Ked sa tazila kalamita tak sa tam striedali partie ktore viedli suboj s majitelom lesa o financnu uhradu za pracu, casto zutekali uz po tyzdni, za tie peniaze nechcel nik tazit. Ked pojdete dnes zaverom Lupcianskej doliny a nad Luznou, tak mate pocit ze kalamita sa tazi dalej, min. 10 partii neustale vrci pilami, traktory tahaju hlava nehlava aj cez prirodzene zmladeny les. Argument je lykozrut, tvrdia ze k 200 000 kubikom kalamity je v naslednych rokoch treba pripocitat dalsich 50-70 %. A ako bezohladne sa to tazi. Lesnik nemoze obsiahnut vsetky partie, len vyznaci a ako sa hmota uz dostane na odvozne miesto je vec partii ktora k tomu lesu nema ziadny vztah...len a len co najlepsie zarobit pri nizkych nakladoch. A to je pri tom priamo v Napante, kde sa desiatky rokov ziadny vyrazny tazobny zasah nerobil. Vsak asi to teraz treba vyuzit,zarobit, co nas potom co zanechame po seba, vsak ked sa novy les dostane do rubneho veku uz tu pomaly nebudu ani nasi vnuci..A hlavne ze zalesnovanie pridu robit autobusom partie Romov od Popradu, tak ze setrime dalej..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Za postreh stojí postup urbárov a SL, cez leto som sa divil prečo časti lesov zasiahnute kalamitov nikto neťaží - neboli to žiadne chranené uzemia - a miestní znalci v dovezených 4x4 autách s holandskými značkami - my vysvetlili že ... o to viacej môžu potom vyťažiť... Mietni ludia budu len chudiobnejší a budú znášať ekologické škody ako záplavy záplavy bahnom stratu pody..stratu vody...

Tak ako teraz vyzerá Horná bOca bolo naposledy v období banskej činnosti pred 300 rokmi resp v obdbí intenzivnej pastierskej činnosti...ked sa hole nechali vypáliť ohnom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vie niekto vysvetli,

kolko % lesov padlo v SR v poslednych 10 rokoch vplyvom veternych kalamit a neskor vplyvom lykozruta smrekoveho?
podla mna je tazke rozsudit, ci maju pravdu ochranari alebo lesnici. vysadba lesov musela prebehnut uz davno za socializmu a to, ze lesy budu smrekove napriek tomu ci je to dobre (dnes vidime skutocne vysledky, ze to dobre nebolo a ochranari maju pravdu, ze clovek nie je prave ten najpovolanejsi aby rozhodol o spravnej skladbe lesa), tak aj lesohospodari maju pravdu v tom, ze raz ked to uz tak bolo, je potrebne sa z toho poucit (mozno aj zmenou zakona o lesnom hospodarstve), ale existujuce smrekove lesy je nutne pred lykozrutom zachranit aj za cenu tazby v pasmach, kde by clovek inac zasahovat nemal. Predsa len kalamita nie je nieco co sa dej kazdy den, ale zmena globalnej klimy predznamenava, ze bude coraz castejsia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mozete si pozriet satelitné snimkovanie na danom uzemi rok po roku. Napriklad je tu jasne vidiet veternu kalamitu z 2004, následne dalšie roky postupnou tazbou zmizlo raz tolko lesa v Nizkycha vyskych tatrach. Lesy miznu aj tam kde nieje kalamita lykozrut. Miznu vsade kde su lesnici

Práblizte si to prosim na Slovensko, Nizke tatry a vysoke a pustite animáciu:
https://earthengine.google.com...

Je to neuveritelne co sa deje...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja neviem....

Smrst zasiahla Tatry a napriklad pod Starym Smokovcom okolo cesty existuje obnoveny les, samozrejme nie "typicky tatransky", uhladeny, monokulturny, ale je tam, asi to nikto nesadil / neviem / , videl som tam vsetko mozne, brezy, jarabinu, smreky.......
Ale asi to nebude to prave orechove pre buduci kseft : dovolim si predpokladat, ze pre lepsi kseft sa lepsie hodi drevo rovne, rovno rastuce, hektar dva toho isteho, rovnako stareho, nie dokruteneho dreva zo vsetkeho mozneho. A asi sa bude aj lesnej technike lepsie pohybovat po plantazi, nez cez rozne povalane a hnijuce a krizom volne pohadzane kmene....

Ako totalny laik do lesohospodarsva si myslim, ze na cast vetrom / lykozrutom / znicenych lesov sa mal clovek jednoducho vykaslat a nechat to skratka lezat tak, ako bolo. Chytila by sa tam zmeska vsetkeho mozneho a aj keby niekedy v buducnosti devastoval strom x lykozrut xovy, tak by tam ostal strom ypsilon.....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A presne to navrhovali aj zahraniční odborníci po veternej kalamite 2014. Konkrétne v 3. stupni ochrany TANAP-u (teda v oblastiach mimo prírodných rezervácií, teda tam, kde sa bežne ťažilo a ťaží viacmenej ako v hospodárskych lesoch, aj keď ide o národné parky) odporúčali ponechať aspoň 1/3 mŕtveho dreva ako investíciu do budúceho zdravého lesa.

Ako na to ale zareagoval podnik Štátne lesy TANAP? Zobral úplne všetko čo s dalo speňažiť. Ostali len vyvrátené korene, a cca pol metrové kmene. Ak by sa neulakomili, nielenže by sa nemuselo toľko vysádzať, ale hlavne: budúci les by bol oveľa zdravší.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

KEd porovnáme územie Tichej a Koprovej ktoré zmladzovalo samé bezzásahovo a uzemie na St Smokovcom, uzemie vpravo do lanovky na SKalnaté Pleso tak uvidíme jasný rozdiel....Výbuch života ...a ... holina, kde neuvidíš živočícha. A rozdiel je a bude s každým rokom zásadnejší. Boca je hroza, vyrúbané po hlavný hrebeň.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Asi to nevieš,

ale keby si si pozrel staré mapy - pred cca 100 rokmi, Tichá a Kôprová dolina boli prevažne pasienky. Ten les, čo tam dnes je, vysadili "zlí" lesníci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

a pred pasienkami tam boli kamene, že?

Nie všade lesníci sadili. Ale len tam, kde sa im oplatilo ťažiť. Najvzácnejšie pralesy v Tatrách lesníci nevysadili, lebo tie sú prevažne v neprístupnom teréne. A v prístupnom teréne sadili len také dreviny, ktoré boli vhodné pre "biznis", nie pre prírodu. A výsledok tejto krátkozrakosti sme videli v r. 2014. Celá plantáž padla.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ty si dobre mimo..Samozrejme všetci lesníci maju brutalny biznis z lesa. Skus sa opýtať ake maju platy ked nabuduce vypotíš takú hluposť.. Lykožrut neexistuje posledných 10 rokov je tu storočia. Do roku 2002 a neexistencie zakona o ochrane prírody bolo povolene robiť zásahy tam kde bol nejaký strom napadnutý lykožrutom. Robila sa učinna prevencia neboli nijake obrovské plochy a les bol zdravý a plnil všetky svoje funkcie. V 2005 ked sfuklo skoro cele tatry ešte aj vtedy bola Ticha a Koprova dolina relatívne zelená. Je nato kopec fotografii ktoré porovnavali stav kratko po kalamite aj nasledný vývoj. Teraz su tie doliny vyschnute je to kopa povalaneho dreva a pomedzi to nejaké zmladenie Smreka a jarabiny. Vdaka tej nečinnosti vyschly prave aj tie nedostupne smrečiny ktoré boli považovane za najcenčie pralesy v zaveroch dolin. Na Orave v zapadných tatrach robili ochranne opatrenia napr. aj tak že len odkornovali napadnuté stromy aby sa zabranovalo šíreniu podkorneho hmyzu. Drevo ostavalo v lese!!! takže žiadny biznis...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mimo ste vy.

- Nepovedal som, že všetci lesníci majú brutálny "biznis" z lesa. (Dokonca slovo "biznis" som dal do úvodzoviek. Treba ale vedieť čo znamenajú). Ale lesníci sadili, a do veľkej miery aj stále sadia, dreviny ekonomicky výhodné a nie dreviny vhodné pre to ktoré prostredie.

- Vašu, resp. lesnícku demagógiu, že kým mohli lesníci zasahovať proti lykožrútovi aj v prírodných rezerváciách, lesy boli v poriadku..., vyvracajú napr. aj mnohé lesy, ktoré lesníci premenili na mesačné krajiny, aj keď v nich mohli proti lykožrútovi bojovať do nemoty, lebo tam nešlo o prírodné rezervácie a v mnohých prípadoch dokonca nešlo ani o 2. stupeň ochrany.

- Je to presne naopak: vďaka častej nečinnosti lesníkov v 3. stupni ochrany a v nárazníkových zónach, sa skôr šíri lykožrút do prírodných rezervácií, ako naopak.

- Zjavne neviete načo sú prírodné rezervácie národných parkov. Dokonca aj zákon to definuje. A definuje to správne. Len lesníci majú problém to pochopiť a chceli by najradšej svoje zručnosti a "um", vedieť všetko lepšie ako príroda, uplatňovať nie len v 96%-tich percentách lesov SR, ale v 100%-tách. Teda aj tam, kde má vládnuť príroda.

- Bol som v Tiche a Kôprovej doline pred 7 rokmi a už vtedy ma fascinovala sila prírody v tom, čo vy nazývate "mŕtvy vyschnutý les", alebo "zbytočné popadané stromy". Vy zjavne neviete ani na čo slúžia. Mudruje radšej v 96%-tách lesov, ale nekafrajte prírode do remesla v tých mál zvyšných lesoch.

Ja viem, tie 4%-tá vám prekážajú. A je známe aj prečo: Lebo práve tie 4% lesov lesníkov usvedčujú z toho, že nie sú chytrejší ako príroda. Ale môžte sa tak naďalej tváriť.

- Ak na niektorých miestach Oravy a Západných Tatier iba odkôrňovali stromy, ale tieto nechali tam, tak to nebolo kvôli tomu, že aj lesníci konečne pochopili, čo je správne, ale preto, lebo z prírodných rezervácií sa nemôže ťažiť. Často sa to ale porušuje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Áno, lesníci nie sú chytrejší

ako príroda. Lesníci iba využívajú v prospech človeka, čo sa od prírody naučili. A čo "ochranári"? Netvária sa práve ochranári, že sú múdrejší ako príroda, netlačia ľuďom do hláv kaleráby, ako vôbec nevyužívať zákon prírody v prospech človeka? Teda presnejšie ako nevyužívať zákony prírody v prospech vlastníkov lesov a ostatných ľudí okrem "ochranárov"? Neprivlastňujú si "ochranári" les iba pre seba, keď do chránených území môžu vstupovať iba výlučne "ochranári" a ostatní majú vstup zakázaní ? Nie sú v skutočnosti "ochranári" iba paraziti ľudskej spoločnosti, neschopní sa uživiť niečim produktívnym, žijúci iba z táranín , ktoré si nechajú zaplatiť z daní ostatných ľudí?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tvrdiť, že daná devastácia lesov je v prospech človeka, je dosť odvážne tvrdenie.

Ochranári chcú iba dodržiavanie toho o čom už niekoľko desaťročí existuje spolocenska dohoda, že na istej casti uzemia budeme respektovat medzinarodne standardy narodnych parkov, vratane bezzasahovej jadrovej zony. Pokial to respektovat nechceme, tak nebudme pokrytci a zrusme NP a neohromujme svet 9 NP a 16 CHKO, pricom tu nechranime nic.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Žiadna spoločenská dohoda

ale diktát takzvaných ochranárov. NP a CHKO sú u nás postavené na vode. Všade inde v demokratickom svete sa takéto územia vyhlasujú na základe súhlasu vlastníkov lesa či iného biotopu na danom území. U nás sú všetky takéto NP vyhlásené na základe vyhlásenia strany a vlády prípadne takzvaných ochranárov, ale vždy bez toho aby na to mali súhlas vlastníkov pozemkov. Diktatúra trubirohov! Až sa raz vlastníci odvolajú na európske súdy až potom zistia ekoteroristi aký terorizmus nastolili, pretože dovtedy budú neznalých ľudí presviedčať čo oni všetko robia ako všetko chránia, ale nepovedia že v skutočnosti rabujú na cudzom území.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ste v koncoch

a preto vám nezostáva nič len spochybňovať platné právne normy, vrátane tých, ktorými boli pred desaťročiami vyhlásené národné parky a vytýčené prírodné rezervácie. Ak si myslíte, že ani malá časť slovenských lesov si nezaslúži byť bez lesníckych zásahov, lebo speňažovanie dreva je prioritnejšie, kľudne v tom žite naďalej a šírte svoju demagógiu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ale správajú sa tak.

A výsledky ich domýšľavosti, všetko vedieť lepšie ako príroda, vidíme v mnohých pohoriach, ktoré , postupne ale iste, premieňajú na mesačné krajiny. Napr. Nízke Tatry (ktoré sú dokonca stále oficiálnym národným parkom), Levočské vrchy, Spišská Magura...

Vaša demagógia je priam ukážková. Veď sami iste dobre viete, že je to Zákon o ochrane prírody, ktorý stanovuje, že v prírodných rezerváciách vládne príroda, nie lesník. A sú to lesníci, nie ochranári, ktorí sa s tým nevedia vyrovnať, lebo chcú byť múdrejší ako príroda dokonca aj v tom torze lesov ktoré sú v prírodných rezerváciách, a realizovať aktívne svoju úspešnú prax a zručnosti z hospodárskych lesov aj tam. Akoby chceli v prírodných rezerváciách zahladiť dôkazy, ktoré hovoria o tom, že príroda to vie lepšie ako oni.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Radovan Bránik: …nech to tu nevidí tisíc očí 3 685
 2. Miroslav Lukáč: Konečne sme videli tie pravé prostitútky, ľudovo zvané štetky. Aj slizkých hadov. Naživo 759
 3. Lenka Bajzíková: Lyžiarsky výcvik 611
 4. Jaroslav Ridoško: Zdravie si prejedáme 234
 5. Július Žatko: Zlatý socializmus ... alebo ako mi Blaha moje komentáre vymazal a zablokoval si ma 230
 6. Jana Kapráliková: Emiráty a Omán - moja ochutnávka Arabského polostrova (1. časť Dubaj) 214
 7. Vladimír Koláček: Otvorený list Citrónovi, direktorovi nášho profi hokeja. 112
 8. Jan Kendera: Gdaňsk - koncert, vražda, pohreb. Skončia v Poľsku nenávisť a konšpirácie? 110
 9. Radovan Bránik: Ako dať dole človeka bez použitia strelnej zbrane 110
 10. Jerguš Burčík: Navždy sa zachová v pamäti Držková... 107

Rebríčky článkov


 1. Hana Vrabcova: Viete, že aj slávne ženy majú problémy s váhou ?
 2. Milan Lacúch: Tajomstvo ľudského mozgu
 3. Martin Kips: Vinícius Júnior - vychádzajúca hviezda Realu Madrid a Brazílie
 4. Peter Fabian: Mních a tanečnica
 5. Ján Marton: Ty a tvoje orgazmy (Divadlo, porno a iné dokumentárne slabosti)
 6. Ivan Janíček: Oprava nábytku - 2 časť.
 7. Denis Jacko: Prietrž surrealizmu
 8. Sonya Haraszti: Spln na anglickej riviére. Noc a deň v Bournemouth.
 9. Martin Zibrin: V roku 2019 dajte číslam šancu rásť
 10. Jozef Bakša: Vďaka

 1. Rozrýpané Štiavničky, prípravy na hokejový Winter Classic kritizujú
 2. Volala ho maznák. Zsuzsová tvrdí, že s Glváčom sa stretla aj osobne
 3. Bývalý ústavný sudca Trimaj: Pri obštrukciách môže Kiska podať ústavnú žalobu pre nečinnosť Danka
 4. Selfie fotografie pre Zsuzsovú si mal Glváč robiť aj z parlamentu
 5. Taliansky lyžiar dosiahol životný úspech, pri páde v cieli si potom zlomil nohu
 6. Volali ho Pavúk. Vyliezol nemožné, bránil vzbure v Leopoldove
 7. Sagan v poslednej etape o víťazstvo nebojoval a nestal sa víťazom bodovačky
 8. V Antarktíde sa pod ľadom ukrývalo jazero. Našli v ňom telo odolného živočícha
 9. Ústavný súd: Michal Ďuriš sa pokúša o obrat v kariére
 10. Slovenskému úpravcovi elektrických dodávok sa darí a zvyšuje výrobu

 1. Odkaz pre Danka a Matoviča: Nebola iná doba. Reaguje vedenie Filozofickej fakulty UK
 2. Remišová vyšla s pravdou von: Bude kandidovať v prezidentských voľbách?
 3. Mikloško: Šefčovič kandidatúrou preberá zodpovednosť za politiku Fica a Kaliňáka
 4. Mojžiš sa pýta Matoviča: Zaplatil si Matovič za diplomovku?
 5. Remišová: Za prezidentku kandidovať nebudem, aj Šefčovič je pre Slovensko hrozba
 6. Kreslo pre Františka Mikloška: Palachovým týždňom sa začal kľúčový rok
 7. Realitný maklér: Zásadný prepad cien bytov v tomto roku neočakávam
 8. Tvrdá báseň o Marianovi Kočnerovi a živote v base - Exkluzívne
 9. Matovič: Glváč si židom ukradnutý majetok užíva. Trtko odkázaný na žužolenie mafiánskej štetky
 10. Matovič dostal od prezidentských kandidátov košom

Už ste čítali?