Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Keď umiera rieka ... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Poznám toto územie veľmi dobre,...

...ešte z čias socializmu. "Preliezol" som ho krížom-krážom desiatkykrát, v každom ročnom období, so psom i bez psa. Naposledy som tam chodil vari pravidelne pred vyše dvoma rokmi. So psom. V tom čase sa začalo s plánovaním výstavby malej vodnej elektrárne na Váhu, nad Podturňou. Vtedy som si povedal: "Dosť!" a odvtedy som v tých miestach nebol. Nechcem vidieť, ako to tam vyzerá dnes.
Preto som, pán Pado, Váš článok nedočítal do konca. Poznám ako píšete, pozrel som si mapku v článku a prvé tri fotografie. Predpokladám, že som odhadol veľmi dobre o čom článok je a hlavne čo je zachytené na fotografiách v ňom. A to, nehnevajte sa na mňa, nechcem vidieť. Celú lokalitu mám uchovanú v pamäti ako raj mlokov či salamandier, užoviek i vreteníc, žiab, rôznych vážok - niektoré boli dlhé vyše päť centimetrov, rôznych kvetov, teplej, spod zeme vyvierajúcej minerálnej vody... Obávam sa, že to všetko je už stratené. Určite mi rozumiete, pán Pado, že v takejto situácii nechcem, nepotrebujem prežívať negatívne šoky.
Je tu ale jedna podstatná otázka, pán Pado: Čo s týmto všetkým, s týmito negatívami, má robiť obyčajný človek? Dokonca taký, ktorý ani nie je účastníkom príslušných stavebných konaní. Je len "obyčajným človekom," ktorému záleží na "nejakej" prírode. Čo má človek spraviť napríklad "vo veci" plánovanej výstavby malej vodnej elektrárne niekoľko desiatok kilometrov od jeho bydliska - keď na tom nezáleží obyvateľom nových, drahých rodinných domov, stojacich pár desiatok od nej?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ťažká otázka,

toto, čo sa deje na Liptove je už do neba volajúci hriech. Ako dosť naivný optimista vidím východisko iba v tom, čo robí pán Pado. Vrejnosť už rezignovala, tí, čo by pomôcť z titulu postavenia, funkcií, majetku, alebo aspoň miesta bydliska sú zviazaní neviditeľnými nitkami vzťahov, podlžností, strachu, korupcie. Len podpora takýchto nadšencov, akým je pisateľ tohto článku, najprv možno trochu taká , aby vyžil, potom pripájanie sa s nejakými konkrétnymi krokmi, pomocou, podporou, ktorá môže vyústiť do úspešných krokov, ktoré donútia zločincov proti prírode, aby sa začali správať keď už nie ako rozumní hospodári, tak aspoň tak, ako občania, dodržujúci zákony . Je najvyšší čas- tieto fotky sú šokujúce. Mám Liptov rád, pravidelne tam chodím a poznám v ňom aj miesta, zatiaľ ešte menej známe, ktoré sú krajšie, ako tie všeobecne známe v a pri národných parkoch...Som naivný, však, ale optimista. Pán Pado by nemal ostať sám, možno s tým prasne a už vás, Liptákov, nebude mať kto chrániť. U nás na Orave takáto osobnosť chýba, možno aj v iných kútoch Slovenska. Sledujem jeho blogy a fakt neviem, čo ešte viac môže pre Liptov robiť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vazeny pan Droppa, realita nezmizne ak sa s nou prestaneme kontaktovat, ale Vase dovody pre nenavstevovanie tycgto miest su prirodzene a legitimne. Ja som bol cca 10 rokov scitavatel zimnych pobytov vtactva pre medznarodnu siet Bird Life (pobocka Slovensko), kazdy rok od oktobra do nasledujuca aprila v urcenych datumoch. Zistovali sa tym drtuhove a pocetne vyskyty zimujuceho vtactva. Pred 2 rokmi som s tym skoncil nakolko som si 7-krat rocne nechcel sposobit zaludocnu nevolnost. Bola to taktiez moja oblubena treningova trasa.

Roky som v tomto useku podaval rozne podnety - od kradezi dreva az po skladky, chodil na vysluchy pri znamych i neznamych pachateloch – ale trochu som si tu zacal pripadat osamelo. Na tuto cast rieky je v ostatnych rokoch neuveritelny tlak a vsetkym naokolo je to akosi jedno.

Prirodu maju chrtanit predovsetkym ludia, ktori su za to zodpovedni a plateni: OU – odbor starostlivosti o ZP v Lipt. Mikulasi, pracovislko NAPANTU v Lipt., Hradku ...

Spolu zo SRZ Lipt. Mikulas sme podali stanoviska k prave budovanej MVE. Neviem,, kde sa stala chyba, ale mne nikdy nebolo dorucene zaverecne stanovisko a tak sa netusil anmi to termine mozneho odvolania voci stavbe. Samotna ombudsmanka zistila zavazne procesne chyby a sikanu oponentov pri vystavbe MVE:

http://www.vop.gov.sk/files/Sp...

Citujem:

MVE Liptovský Ján – V odbornom posudku boli úplne opomenuté stanoviská viacerých subjektov, ako sú napríklad Slovenský rybársky zväz Žilina, Klub slovenských turistov, atď. Záverečné stanovisko vydal OVS bez ich zapracovania. 34 Po upozornení na ich absenciu OVS vyzval odborného posudzovateľa na dopracovanie posudku a následne vydal nové Záverečné stanovisko.35 Aj v novom dokumente sa však OVS s niektorými pripomienkami vysporiadal skôr formálne, odkazujúc na predchádzajúcu dokumentáciu.36

Je prakticky nemyslitelne, aby sa z pozicie „obcianskeho aktivistu“, totalne financne pddimenzovaneho, ktokolvek staral o desiatky problemov a temam, ktora sa denno- denne objavuju, najma ak pre 99% obcanov je zivotne prostredie „nieco samozrejme“ a nie su ochotni vykonat ani minimum ukonov pre obhajobu svojich prav.

A tak si naklada len tolko, kolko este vladzem uniest ... PO3-dnoch volna som dnes prebral stos uradnych listov ...

Mimochodom, dalsia MVE je planovana v Lipt. Mikulasi:


https://pado.blog.sme.sk/c/461...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem za reakciu,...

...pán Pado, máte pravdu.
Problém vidím v tom, že častokrát - takmer vždy - sa ja, občan, obyvateľ mesta, nedozviem dopredu, včas, nič o niečom, čo sa plánuje, zamýšľa.
Výnimky sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky za desať - pätnásť rokov. Viď napríklad zámer postaviť na kopci, nad veľkou časťou centra horného Liptova, nadregionálnu plazmovú spaľovňu či splyňovňu odpadu. Spomínate si na tú aféru ktorá okolo toho bola a aj na to maximálne vypätie verejnosti, ktorá s tým nesúhlasila a zahnala tú hrozbu preč. Teda - aspoň dúfam, že zahnala - pretože už vyše roka sa o zámere nič nehovorí, nepíše.
Mám celkom inú prácu a povinnosti okolo nej, než akú máte Vy. Keď ale vidím, že sa niekde niečo nedobré deje, snažím sa ihneď reagovať. Zvyčajne priamo, smerom rovno k primátorom, starostom. Takto sa mi podarilo v relatívne krátkom čase "dať zlikvidovať" takmer desať skládok nelegálneho odpadu v "mojom" meste. Vďaka úzkej spolupráci s primátorom. Nepísal som o tom články na blog, nemal som tú potrebu. Spravil som tak len raz alebo dvakrát, ak sa nemýlim; nesledujem to.
Myslím si teda, že do veľkej miery je problém pevne zakotvený aj v tom, že verejnosť nie je dostatočne, komplexne a hlavne v dostatočnom predstihu informovaná o tom, čo sa bude diať, čo sa kde plánuje.
"Funguje" to jednoducho tak, že večer si ľahnete s dobrým pocitom z prechádzky lesom a skoro ráno človeka zobudia motorové píly a les je do večera fuč. lebo to tak niekto naplánoval a presadil v mene svojich záujmov.
Potom už neostáva nič iné, len smútiť.
Bohužiaľ, taká je slovenská realita dneška a - obávam sa - aj budúcnosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Problem je najma v tom, ze obcania - v mediach zvani "aktivisti" - robia za svoje peniaze a na ukor volneho casu to, co maju robit uradnici v statnej a verejnej sprave. Tito maju byt v terene,odhalovat nezakonosti, riesit ich, studovat a davat pripomienky k zamerom ... (viete kolkokrat je pri hodnoteni naúr. EIA pri statnej institucii, dotknutej samosprave, ktore dostavaju dokumenty v zmysle zakona nakolko su sucastou "rozdelovnika", napisane "bez pripomienok"). Pokial vsak budeme na urady prijimat alebo trpiet "tety", ktore tu len potrebuju dozit, a za ich veducich politickych nominantov, ktori beru svoje zamestnanie len ako pracu, zivotne prostredie ich velmi nezaujima a dokonca si myslim, ze niektori nemaju k prirode ziadny vztah, tak dovtedy sa to nezmeni.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

presne ako píšete, pán Pado ... bohužiaľ toto je symptomatické pre mnohých úradníkov a úradníčkov .. také regionálne veterinárne správy, ktoré nevidia týranie zvierat ani keď kráčajú po krvi a "mrcinách", alebo nomenklatúrnici ako nedávno istý usmiaty pán zo stavebného úradu na v TV reportáži, ktorý tvrdí, že poletujúci polystyrén, rozosiaty po celom sídlisku je úplne ok, lebo to je pri zatepľovaní bytových domov podľa neho bežné (asi nikdy nepočul o ochranných plachtách na lešeniach) ... beda krajine, ktorá potrebuje hrdinov, lebo v slušnej a normálnej krajine je drvivá väčšina ľudí slušných a poctivých, netreba im žiadnych mystických hrdinov-spasiteľov
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hento

vystlanie brehu lomovym kamenom o velkosti mensej pracky, ako vidno na obr (https://u.smedata.sk/blog/arti...), to je nejake slovenske specifikum podla mna, inde som to nevidel.

je to jednak zrejme velmi ekonomicky a technologicky nenarocny sposob - vysypat tatrovku nalamaneho kamena rovno z kamenolomu, na to netreba ziaden kumst, a jednak najjednoduchsi sposob, ako zabit breh rieky, spravit ho absolutne nepouzitelnym na hocico ine, ako na obzeranie z 1/4km vzdialenej dialnice. nepochybujem ani o tom, ze pre zhotovitela niecoho takeho je to super sposob, ako prist lacno a rychlo ku velkym peniazom od statu (ktoremu patria brehy riek)

tuto zhovadilost najlepsie vidno na dunaji pod bratislavou resp. cunovom - slovensky breh je henten kamenny hnus, kde sa neda ani kupat, ani pristavat lodkou ani proste nic, madarsky breh je prirodzena a pozvolna strkova plaz alebo porast az do vody. slovensky breh je zvacsa holorub (lebo urcite protipovodnove one), madarske brehy luky a stromy.

za toto by zodpovedni v mojej krajine absolvovali zasitie do volskej koze a zhodenie z mosta do rieky, ktoru takto neurvalo a vidlacky osulozili.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je to grc....

Dovolim si tvrdit, ze vzdy a vsade kde existuje clovek, dochadza k urcitemu narusovaniu zivotneho prostredia a to tym viac, cim viac ludi existuje na nejakej ploche. Tazko sa vzdame elektrarne, cesty, domu, obchodu, cementarne, rafinerky, metalurgickeho a chemickeho priemyslu. Vzdy tymto zaberieme les, pole, luku / keda samozrejme nepocitam vymenu cesty za cestu a vymenu domu za dom - aj tak na to potrebujeme energiu.../.
V rozumnych a normalnych krajinych by ale mala existovat nejaka miera a nejaky mechanizmus, ktory by zabezpecoval minimalnu mieru narusovania prirodneho prostredia. Myslim, ze na slovensku sa to jednoducho nedeje, v porovnani s takym rakuskom, tirolskom, svajcom. Stavia sa vsade, vsadee su cesty, tovarne, atd. Urcity stupen devastacie najdes aj v rakusku, atd.
Vzdy sa bude aj rubat les, aj tazit drevo....tu aj tam...
Kym do takeho rakuska absolutne nemam ziadne zabrany ist na dovolenku, na SK uz idem vyslovene s tym, ze si zase uzijem jednoducho sklamanie z devastacie. Este stastie, ze tam uz nezijem.
Uz ma ani nebavi chodit na stare miesta, lebo tusim, ze najdem skladku....
SK klasika : holiny, vyhlodane cesty kadetade, les nikde, milion krat skladka, odpadky, sud s tym, sud s hentym, kanister od nafty, pneumatika z traktora, zabudnuty kardan, rozne vyspane drte, sutre, zbytok rury drenaze, cierna skladka s plastami, skladka cierna s pneumatikami, kombinacie pneumatik, plastov a kyblov od farieb, stara pec s prachnivym divanom.......
Zajdes do rakuska / netvrdim, ze vsade a vzdy / a vidis cistu dedinu, normalnu architekturu, muskaty, luky.
Zajdes na slovensko a uvidis, uz by som sa opakoval ........
Clovek si myslel, ze je to socializmom, nie je to tak, socik skoncil, hnus ostava.
Nejako by som este pochopil, keby bolo cloveku slovenskemu nejako jedno, ze o 100 km dalej prichadza o motyla modracika stahovaveho, lebo ho napadla azijska huba a skratka nema sancu prezit/hypoteticky pripad / . Ale tesne pri dome, tesne pri sebe, vedla mna ma byt humus, bord...skladka, stary koberec a zbytok z trabanta ?
To je jedoducho skratka v cloveku, ci ma na zahradke / o 1 km dalej / zahon, alebo staru zhnitu pracku.....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... pisete mi z duse ... nikto nechvce zastavit "rozvoj", ale presne takuto nesuporiadanost, rozbitost, atomizaciu ... slovenskej krajiny (nariek tomu, ze SR podpisala Europsky dohovor o krajine) vnimam aj ja ... mame tu XY krajinnych ekologov a vizual priestoru ma podobu do krajiny rozhodenych zamerpov, stavieb, MVE, priemyselnych objektov, skladok ... Ako pisete, Rakusko je krajinou sukromneho vlastnictva, trhu ... a predsa tu vidime harmonicke usporiadanie vidieka, miest ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Žiaľ, je to tak všade, na miesta, ktoré sme mali radi, je často smutný pohľad. Podobne to vyzerá pri Nitre, potok Dobrotku už zabili načisto, pred pár rokmi tam hniezdilo veľa vtákov a neresili sa tam šťuky, teraz je zanesená bahnom. Popri rieke vyrúbali stromy, ak tam nevyrastajú fabriky, stavajú tam cyklotrasy. Aj zo všetkých chodníkov v okolí sú už pomaly cyklotrasy, na ktoré nemôže chodec vstúpiť. Svet, ktorý sme poznali, odchádza, asi musíme hľadať prírodu zase niekde ďalej a ďalej. Rastie civilizácia, umiera príroda. Pritom, asi by to tak nemuselo byť, aj civilizácia by sa mohla rozširovať trochu priateľskejšie. Developerom a poslancom na tom, ani na názore bežných občanov veľmi nezáleží.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dakujem za prispevok. Cykotrasy su OK, ale v ziadnej normalnej krajine sa nebuduju tak, ze najprv sa okolo nich a pred nimi odstrani priroda ... Cely blog a obrazky, ktore obsahuje, je okolie oficialnej cyklotrasy ... Na co sa turisti maju pozerat? Na MVE, premyselny park, vystavbu demov ...????
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán Pado,
čítam vaše články pravidelne,aj ked niekedy nie všetkému rozumiem - po odbornej stránke.Dnes ste napísali najbolestivejší článok - a aj bez slov,stačili tie fotografie.Nič,len pichnutie v srdci-je toto možné?Pracujem v Rakusku,a kolkokrát sa nejdem vynadívať,cestou do práce,na tu uctu človeka k prírode,premietnutej do praxe.Netreba viac rozoberať...Píšte dalej,pán Pado,má to zmysel.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Som tiez z liptova a toto co sa deje v okoli Vahu je ukaz toho co vravi prislovie:" Za penieze aj dom v Prahe" toto tu plati tiez.Ved tolko MVE na takom malom useku je uzas.Ta nova vystavba je dajme tomu este celkom v poriadku,len nechapem ludi co si stavaju dom v tesnej blizkosti koryta kde im hrozi mozna zaplava,ci minimalne podmocenie stavby a okoliteho pozemku.A to este autor nenapisal akym sposobom a za kolko su tie pozemky odpredavane-ci skor prenajimane na 99 rokov.
Autora citavam a som rad ze niekto chce nieco pre liptov /a nielen liptov/ a zachranu prirody ,jej zachovanie a cistotu pre dalsie generacie,aby sa deti o strome,srnke,medvedovi,pstruhovi nedozvedeli uz len na hodine prirodopisu ci v muzeu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vah je dravec. Travim pri nom s udicou v ruke vela hodin a dni rocne. Moj rajon je od Trencina po Piestany. S naviazanym blikrom , alebo woblerom sa prikradam k brehom,opatrne naslapujem na kamene a snazim sa prekabátit statne bolene, nedovercive jalce,komotne stuky,alebo nasilnicke sumce.
Vah je dravec. Ked si uz konecne nacitam vodu,ked uz viem,ze tam pod prudom pri ponorenom strome striehne stuka a v plytkej bystrine nahana omladinu 70 cm bolen,pricom mu chrbtova plutva reze hladinu tak vtedy stacia dve tri burky na Kysuciach,alebo Orave a miesta kde som este vcera lovil su pod vodou.
A ked voda opadne tak su mi vsetky miesta nezname a nove. Tam kde bola plaz s kamienkov je dnes vymol s prudkymi zosuvajucimi sa brehmi,v prude lezia vytrhane topole,ktore by obciahli mozno dvaja chlapi. Tam kde sa este pred tyzdnom dala rieka preskocit je dnes siroka tridsat metrov.
Ale Vah je i pokoj. Liska ,ktora sa prisla napit na druhom brehu,uzovka,ktora plava krizom cez tisinu, crieda diviakov , alebo srniek plavajucich za nocnou pasou. Kormorany,volavky,labute a cajky, trblietajuce sa zybariky,jastrab na suchom konari sledujuci piskorov na brehu.

Dufam a verim,ze tento Vah zostane . Pre mna i pre tych po mne. A tebe Rudo dakujem za tvoje videnie sveta. I ked ti zelam viac krajsich pohladov na cistejsi svet okolo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Katastrofa.... inak sa to nedá nazvať. Ako muškár trávim na Váhu dosť času ale najviac na Hrone - tam je situácia rovnako katastrofálna. Kedysi krásne miesta, neresiská lipňov a potočákov (napr. Heľpa), dnes mŕtva smradlava stojatá voda. Dočasne sa podarilo zastaviť vystavbu MVE Illiaš, momentálne sa rozhoduje o ďalšej MVE priamo v ŽIari nad Hronom, na Hrone je plánovaných tuším 16 MVE. Nikoho zo zainteresovaných (resp. tých čo rozhodujú) nezaujíma, že to vodu a život v nej úplne zabije. Oháňajú sa "zelenou" energiou ale to, že škody spôsobené mve presahujú xnásobne prínos "zelenej energie" si máloktouvedomuje. Tejto problematike sa dosť venujem, viem, že sú v pláne ďalšie MVE napr. na Ipli. Snáď jediné víťazstvo sa podarilo dosiahnuť na malom toku Muránka na Gemeri, ktorý sa podarilo spriechodniť vďaka snahe pár ľudí ako pán Hapl či Uhrín. Spriechodniť znamená v tomto prípade odstrániť migračné bariéry. O MVE sa uvažovala v Dolnej Lehote na Vajskovskom potoku v NP Nízke Tatry, čo je chránené územie!!, tam presne neviem ako to dopadlo. Už včera bolo neskoro zastaviť túto výstavbu MVE, čiastočným víťazstvom by bolo len ak by sa už žiadna nepostavila. Spôsobené škody a mŕtve rieky nám to už však nenahradí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Pado,

ďakujem.
Nesmierne smutné fotky. Prežil som bez vypadnutia slzičky pohľad na ne. Nie preto, že som cynik, ale preto, že veľmi dobre poznám každý meter, ktorý je na tých fotkách, chodievam na biku tadiaľ veľmi často. A tá slzička smútku mi už niekoľkokrát vypadla predtým. To, čo sa deje pod Borovou Sihoťou a nielen tam, je des.
Išiel som v lete na biku s prázdnymi fľašami na dobrú vodičku, aby som si na Borovej Sihoti nabral z nej a urobil tak opäť smenu po xkrát nabratej vodičke v Uhorskej Vsi. Klasicky po akejsi ceste popri ľavom brehu Váhu. A namiesto cestičky k prameňu nová elektrárenská cesta z kamennej drte a uprostred nej navážané ďalšie kopy. Prejsť sa nedalo. Vrátil som sa a skúsil cez les. Veľký bočný sklon, mnoho koreňov, hladká zemina, na bike úplne nevhodné. A najmä, po daždi, nesmierne nebezpečné. Vrátil som sa bez vody naspäť smerom na Uhorskú Ves a opäť som nabral vodu tam.
Mali by sme kompetentných hnať pred súd. A ak sa nepodarí, verím, že ten boží, ich raz dostihne. Prajem im to.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nehľadajme chyby v jednotlivcoch.Hľadajme chybu v ideológii peňazí, v normách a zákonoch ktoré nám tôto devastáciu umožňujú. Zákon a normy nikto neporušil. Použili peniaze a eurofondy na konkrétne projekty.Čo na tom že sú zlé, že sú proti prírode,krajine a neslúžia pre život ale pre smrť.
Zákony prírody vždy boli a budú nad ľudskými zákomi peňazí. Nad ľudskými vtáčie cesty vedú.
Chcelo by to zmeniť filozofiu,zastaviť všetky projekty , prehodnotiť územné plány bez ohľadu na vlastnícke vzťahy, prehodnotiť opodstatnenosť protipovodňových opatrení ,devastačných zákonov a noriem.Peniaze sú len poukážka na niečo. Zaplaťme tým ľuďom aby to nerobili. Zakonzervujme všetku ťažkú techniku a motorové píly.Dnes rozumiem otcovým slovám- keby si nebol nič robil,bol by si lepšie urobil. Zamerajme sa radšej na potravinovú sebestačnosť.

Bobrík.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Týmito obrázkami treba oblepiť celý parlament, až bude voľný vstup pre verejnosť. Je to predsa obraz krajiny, ktorú spravuje práve parlament a vláda. Kto iný zodpovedá za tento hrozný stav Slovenska ???
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Monec,

na prvý pohľad máš pravdu. Ale mýliš sa.
Tento štát neriadi vláda ani parlament. Riadia ho miliardári a pseudomiliardár iz pozadia, ktorí mnohých z tej vlády a parlamentu držia pekne silno za miešok. A držať pevne to oni vedia. Naučili sa to na moskovských školách (presnejšie na jednej), kde táto, vtedy zlatá mládež študovala. A za výdatnej pomoci stbáckych oteckov.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Mária Lazárová: na bolesť je každý sám, to len na smiech sú dvaja... 248
 2. Miroslav Lettrich: Tak ako to je? :) 242
 3. Miroslav Makyta: Extrémizmus v spoločnosti 237
 4. Barbora Oráčová: „Bašternákovci“ na stavebnom úrade v Starom Meste 1.0 129
 5. Igor Čonka: Keď dvaja autori detektívok hľadali Agathu Christie 46
 6. Peter Cmorej: Čo pre vás doteraz urobili kandidáti na starostu Petržalky? 46
 7. Július Kovács: Kočner je biely koník Smeru, krstný otec a je hodený cez palubu. 25
 8. Miroslav Pollák: O generačnej chudobe treba vedieť viac 24
 9. Karol Martinka: Ing. Karol Martinka: Čo má spoločné Edita V. so ženou obvinenou z vraždy Kuciaka? 24
 10. Ján Roháč: Dá sa vôbec niečo v Holandsku naučiť o cyklistickej doprave? 23

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Peter Tóth nebol vypovedať, on sa bol zachrániť pred zatknutím.
 2. Martin Gálik: Plán Bratislava: Chceme husté mesto. Bývanie bude drahšie a zelene bude menej.
 3. Denis Jacko: Linajky v našich prstoch
 4. Martin Gálik: Plán Bratislava: Parkovanie nie je tvoje právo a zápchy sú tvoja vina
 5. Mário Bulla: Psycho 2. časť - Zoznámenie
 6. Maros Andrejcik: Nešťastná
 7. Patrik Mackových: Sme len krok od recesie v Turecku
 8. Mário Bulla: Psycho - 1. časť - predhovor
 9. Lórant Kulík: Fotoreportáž z výstavy : Svetielkujúce rastliny
 10. Karol Martinka: Ing. K. Martinka: Connection between Edita V. and the woman accused of murder of Kuciak

 1. Bývalý siskár Tóth polícii priznal, že pre Kočnera sledoval novinárov vrátane Kuciaka
 2. Návrat do čias mečiarizmu. Reakcie redakcií na sledovanie novinárov
 3. Aktivity bývalých siskárov nie sú variáciou slobody slova
 4. Zo súdu zmizla veľká časť spisu ku Kočnerovej kauze Technopol Servis
 5. Daňo absolvuje debut za Colorado, v noci sa predstaví na ľade Philadelphie
 6. Historik: V Bratislave môže byť ukrytý poklad, ktorý doteraz nikto neobjavil
 7. Popri konzuláte v Istanbule kráčal dvojník Chášukdžího, informuje CNN
 8. Smrteľná nehoda pri Udiči. O život prišla vodička osobného auta
 9. V Afganistane zahynul ďalší český vojak
 10. Rašiho spolužiak mal povolenie na chatku. Postavil luxusnú vilu

 1. Bude mať Fico spoločnú stenu s Kočnerom aj v Leopoldove?
 2. Sulík sa pustil do Fica: Patríte do basy!
 3. Andrej Danko, dedič Vasiľa Biľaka
 4. Fico zmenil rétoriku o svojej exasistentke: Trošková ma nezaujíma!
 5. František Mikloško: Cenzúra v rozhlase – príprava na 29. výročie Novembra 1989
 6. Fico a Kočner ako registrovaní partneri
 7. Kažimír priznal: Dôchodkový strop ide proti udžateľnosti verejných financií
 8. Šikana na školách je veľmi vážny spoločenský problém
 9. Tú babu treba zabiť – zápach SIS (pokračovanie)
 10. Pred 100 rokmi podliehali ženy v Československu „škandalóznej“ móde

Už ste čítali?