Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O lesoch, o nás (aj o mne) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Áno,

s pochopením dôvodov osobných aj tých ostatných... Báseň na tému bude? Lesy, hory, stráne, lúky a všetko, čim pre nás sú a čo ich spája-ten zmysel- si zaslúžia poému...Moja spätosť s prírodou, súdržnosť, obdiv, pokora a ďalšie aj romantické náhľady sú bytostné.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem za prvý príspevok...

...do diskusie.
V ostatných dňoch sa na túto tému - lesy a ich drancovanie - popísalo veľa. Texty, články viac alebo menej odborné, podobne aj rozhovory.
Mne osobne chýbal článok, ktorý by sa na problematiku pozrel z pohľadu veľmi osobného a súčasne emocionálneho. Preto som napísal tento článok.
+++
Báseň... Súhlasím, téma by si bez pochýb zaslúžila aj hodnotné poetické spracovanie. Lenže - je to tak, že ja nikdy dopredu neviem, o čom napíšem báseň. Dokonca neviem ani to, kedy nejakú báseň napíšem. Na druhej strane, myslím si, že sa vo svojej poézii neraz opieram o prírodu ako o istý, pre mňa veľmi významný a dôležitý bod v mojom aj nemojom živote.
+++
Absenciu poetična v článku som sa snažil nahradiť reprodukciami diel Karola Feňveša. Neznámy, zabudnutý slovenský umelec... Dúfam, že sa jeho obrazy nielen Vám zapáčili.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Poeticno ste vkomponovali mimovolne-

azda-zacitajte sa napr. do prveho odstavca clanku. Tie reprodukcie ho podciarkli, ale ak sa pytate na moj vkus, nie, Fenves mi nesedi. Splyva mi s davom vytvarnikov podobneho rukopisu.
Slovenske hory obasnene rymami boli modnou inspiraciou najma v rokoch narodnobuditelskych. Chcela som Vas iba trochu posteklit, ci sa z reflexivnej poetiky trochu odoberiete smerom k "vecitej zizni" ala Smrek ...
Priroda je aj v cykloch nasich byti, je aj vo vasich krasne pomenovanych obrazoch travy obrastajucej otcove papuce atd. Clovek ci uz chce alebo nnechce, vie alebo nevie, je sucastou prirody a na tom nic nezmeni ani odmietanie tohto principu a ani -smrt. Ta je tiez iba jednou z podob, uzatvarajuca cyklus, aby dalsi mohol prebehnut.Ziadna basen okrem rymovacky putoveho druhu sa nepise na pockanie.
Pred niekolkymi dnami ma paralyzovala necakana sprava o este necakanejsom odchode jednej skvelej mojej priatelky-45 rokov dozila a stacilo par mesiacov, aby sa fatalne cosi otocilo inym smerom. Aj toto je priroda, ale nas milujucich podobne straty zabolia - mame vsak dar obnovy, rovnako ju ma priroda. Dnes po trojhodinovej chodzi lesom som si uvedomila, ze tie statne stare chradnuce stromy , ktore som putovanim lesnymi chodnikmi stretla , mali pri sebe svoje male stromceky-svoje deti a toto je prejav obrovskej sily, ktorej nositelkou priroda je.
Kvitujem, ze sa nepriamo snazite zvysovat pocet signatarov prepotrebnej viac nez ekologicky aktivizujucej vlny protestu. Ved kto iny nez obcan, by mal pouzit svoje pravo na zamedzenie nezmyselnych devastacnych zasahov do lesnych porastov. Podla mna nic nie je silnejsie, nez hlas vedomia, ze clovek je sucastou prirody a podobnymi praktikami si podpiluje aj sam pod sebou ten konar.
Toto je uz celkom mimo romantizujuceho vztahu k prirode.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Sme súčasťou prírody,...

...to vari nikto nepoprie. Príroda je navonok vôkol nás, ale keď sa nad tým hlbšie zamyslíme, je v nás. V každom z nás. Vari nie sme my takí istí, ako napríklad tie stromy, o ktorých je reč? Rastieme - starneme. Obrastáme machmi stereotypov, ktoré sa menia len veľmi nebadane.
+++
Je mi ľúto úmrtia Vašej tak mladej priateľky. Píšete o mladých, maličkých stromčekoch. Podľa mňa sa dňom úmrtia Vašej priateľky ihneď zrodili "maličké stromčeky" - spomienky na priateľku vo Vás. Tie budú rásť, silnieť, mocnieť.
+++
Vrátim sa ešte ku Karolovi Feňvešovi. Bol to predovšetkým vynikajúci portrétista a potom skvelý krajinár. Napriek všetkému, napriek osudu, napriek dielu - ktoré doteraz zapĺňa jednu veľkú izbu v byte, kde býva jeho pani - nebol u nás známy. Nevystavoval každý rok niekoľkokrát, nebol v centre umeleckej pozornosti. Narodil sa 29. decembra 1921 v Malužinej, zomrel 21. novembra 2015. Ak Vás jeho život, dielo, zaujíma, tu je strohý článok o Maestrovi:
http://www.rimava.sk/spravy-z-...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

-Les je najlepsi vodohospodar.Zachytava zrazkovu vodu ktoru potom pomaly uvolnuje.Bez stromov na horach budu povodne.
-Tiez stromy vyparuju vodu cez listie a ihlicie.Odparovaním les pomáha vytvárať oblaky alebo hmlu, čím výrazne prispieva k zvýšeniu zrážkovej činnosti.
-Lesy su aj zdrojom pitnej vody.
-Stromy produkuju kyslik a odburavaju kyslicnik uhlicity a množstvo priemyselných emisií. Napriklad 1ha ihličnatého lesa vyprodukuje 30t kyslíka za rok, 1ha listnatého lesa vyprodukuje 15t kyslíka za rok.Les odstraňuje z ovzdušia hlavne prach a oxidy dusíka a síry.
-Lesy spomaľujú rýchlosť vetra.
-Les zabraňuje erózii.
-Les je miestom rekreacie.Pre mnohych ludi kazdodennnej.Uz samotny pobyt medzi stromami posobi liecivo na zive organizmy, vratane cloveka.

Preto treba zakonom zakazat tazbu uplne na dobu 100 rokov, kym sa lesy nevzpamataju po rabovacke v lesoch po roku 1989.
Idealne by bolo keby sa lesy zostatnili. Podobne ako sa odkupuju pozemky pod dialnice ci nove fabriky, by mal stat zostatnit vsetky lesy.Zostatnuje sa aj v USA ked je to vyssom zaujme.Doterajsi majitelia lesov -sukromnici ci urbarnici by za les dostali financnu nahradu vyplacanu po dobu 30 rokov.
Na to by sa nasli peniaze vo forme dani.Nazvime to povedzme lesna dan.Bolo by to v zaujme v vsetkych Slovakov.
Slovensko by urobilo taky precedens ktory by nasledovali aj ine krajiny.Lebo prirodu sme uz tak znicili ze ju treba chranit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem Vám za vecný,...

...ale veľmi hodnotný príspevok. Súhlasím s Vami vo všetkom.
Píšete, citujem:
"Les je miestom rekreacie.Pre mnohych ludi kazdodennnej.Uz samotny pobyt medzi stromami posobi liecivo na zive organizmy, vratane cloveka."
Vždy keď som mal možnosť, príležitosť, spýtal som sa tých aktívnych pilčíkov, lesníckych zástancov nekompromisnej ťažby a podobných ľudí, či by chceli mať svoju rekreačnú chatu niekde uprostred holorubov a vydrancovaných lesných plôch. Väčšina z nich nenašla odvahu odpovedať na tak jednoduchú otázku, iní sa zmohli len na jedno: "Čo je to za nezmysel?" Podľa mňa aj to svedčí o tom, aký majú títo ľudia vzťah k lesom, k prírode. Žiadny, nulový - okrem "hospodárskeho." A je celkom jedno, či nosia lesnícku uniformu, pilčícke oblečenie alebo poslanecko-ministerský oblek.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Váš vrúcny vzťah k prírode

ako aj k lesu a jeho obyvateľom zdieľajú všetci, ktorí si ctia podstatné hodnoty Života na našej planéte.
Je smutné čítať o tak odlišných postojoch pragmatikov, chamtivcov a tých druhých, ktorí by chceli
lesy pred nimi uchrániť.
Pílime si konáre pod samými sebou, keby len konáre, ale stromy až po korene. Po nás spúšť, potopa až po nej...
Lekári majú Hypokratovu prísahu, lesníci by mali prisahať či byť verní svojmu poslaniu. LESník, skrýva v sebe odkaz, že by mal žiť pre LES, chrániť ho a nie kynožiť.


Na záver, objavila som blog od blogera, tiež cítiaceho s prírodou, kt. vzdal hold stromom prostredníctvom diela Hermana Hesseho :

... https://ottokovarik.blog.sme.s...


... ,,
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Oprava : Hippokratovu prísahu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem za reakciu,...

...Vaše prirovnanie o tom, že si pílime nie konáre, ale priam celé stromy pod sebou, je veľmi výstižné. Bohužiaľ, pravdivé.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlasím

a aj v tejto diskusii sa symbolicky pripájam na stranu ochrancov lesa ( samozrejme že som signatárom iniciatívy My sme les). Nemám veľa odborných znalostí z danej problematiky, niečo som si vo svojom voľnom čase naštudoval, ale nemôžem sa porovnávať s reálnymi odborníkmi. Môžem posúdiť situáciu len s môjho pohľadu návštevníka lesa. Som veľmi sklamaný z prístupu slovenského národa voči nášmu spoločnému dedičstvu. Prakticky na každej prechádzke v prírode som tento rok našiel čerstvé rúbaniská, naťahané drevo pri ceste a rozryté, niekedy až neprechodné cesty po ťažkej technike. Nechcem aby moje deti poznali les iba z mojich fotografií. Budem sa s nimi chcieť prejsť napríklad po hrebeni Malej Fatry a ukázať tú krásu pod nami. Chcem, aby mali možnosť vidieť naživo napríklad ďatla, srnku či ak sa podarí tetrova hlucháňa. A práve tetrov by mohol byť takým symbolom boja za záchranu lesov a divokej prírody. Počas cestovania som spoznal rôznych ľudí z rôznych kútov sveta a všetkým som svoju krajinu chválil a ospevoval našu prírodu. Teším sa na moment, keď ma niektorí z nich prídu navštíviť a ja ich budem môcť zobrať na túru do lesa. A nechcem im ukazovať len holoruby. Nechcem, aby po návrate do svojej domoviny hovorili, že na Slovensku žijú najväčší blbci na planéte, ktorí si zničili svoju korunu krásy.
Vyspelé štáty si svoju prírodu chránia a držia si vysokú zalesnenosť územia. Napríklad také Fínsko si drží zalesnenosť zhruba 68% územia a jeho severskí susedia sa tiež držia nad 60%. A to už nehovorím o takej Kanade. Ale nalejme si čistého vína, Slovensko v ničom za týmito krajinami čo sa týka do krásy prírody nezaostáva. Zaostávame jedine my, obyvatelia našej krásnej krajiny, ktorí si ju cieľavedome ničíme. Problém je v našich mysliach a konaní. Už je čas na zmenu. Buďme ako vyspelé krajiny, máme obrovský potenciál byť ako oni, tak ho nepremrhajme. Chráňme si prírodu, je to to najvzácnejšie čo máme.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem Vám za príspvok,...

...vnímate problém veľmi podobne ako ja.
Problém je, podľa mňa, v tom, že takzvaný "obyčajný človek" je v takýchto prípadoch bezmocný.
Občianska iniciatíva My sme les je ušľachtilá, dobrá - ale čo ďalej? Čo sa s ňou stane, aké má byť jej pokračovanie? Podpisy - súhlasy pribúdajú, ale zatiaľ som nezaregistroval jedinú spätnú väzbu na túto iniciatívu a na celú problematiku vôbec zo strany premiéra, vlády, zodpovedných činovníkov v spoločnosti.
To je smutné - aspoň tak smutné ako tie holoruby.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ano tiez to tak citim. Chcel by som spravit nieco viac okrem jedneho podpisu. Ta bezmocnost je zla. Takisto som este nezachytil ziadnu reakciu od politikov, od ludi ktori mozu nieco spravit. Dufam ze sa coskoro dockame nejakej reakcie.
Mrzi ma ze uz za tych par dni odkedy je vyzva aktivna sa na internete rozsirili vtipy na jej ucet. Je to cudne spravanie. Akoby sa ti ludia smiali sediac na tom pomyselnom konari a usilovne povzbudzovali pilcika aby pilil.
Dakujem vsetkym autorom za basnicky. Pacia sa mi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Býval tu raz les
Dnes sa v jeho areáli
Môže konať ples.
Osoby i osobnosti
Oblečú kroj prírody
Páni fraky z ihličia,
Dámy masky drobnej zveri.
Na Slovensku sa nám darí......
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

...v tom lese
sa už len nesie
cudzí zvuk píl
nestojí strom, ni byľ
zanikli kroky zvierat
smútok srdcia zviera
let orla nad hlavou
ostal len ozvenou
krásny les, ktorý bol
ostal len spomienkou
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V lese, jó v lese ,na jehličí,
spívají pily, že jsme v ..či ,
žádná divná věc to není,
když se homo sapiens v .uja změní...

/sorry , ale nedalo mi/
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

...zleteli z Tatry orly dravé
ktoré už dávno nie sú v práve
trúbi na roh smutný lesník
z prastarého lesa neostal pník
kam sa oko orla v letku pozrie
kam smutný lesník v diaľ dozrie
všade v smutnom lese harvestor
jediný kto sa teší - investor
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pílim, píliš, pílime,
Lesy si my ničíme.
Hlavy hore ľudia zlatí,
Drevo nám to v lesoch špatí.
Tu sa uhni, tam zas podlez,
Nechceme my stromy vôbec.
Auto ide, auto fičí,
Ktože nám to lesy ničí?
Ujo v telke hovorí,
Vy všetci ste magori!
Lykožrúti nenažraní
šupli eurá si do dlaní.
V hore svetlo,
v štáte tma,
posledný nech zhasína.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

...pozri, milá
tam kde boli včera stromy
tam zajtra postavíme domy
pozri, milá, hľa
holorubom blúdi medvieďa
čo tam vlastne drzo chce?
od oleja do traktora kanistre?
pozri, moja milá
čo dokázala za dva dni píla
v rukách poriadneho chlapa
ta pressa nie si žiadna ťapa
tu si sadni, na tento na kmeň
nevre tomu čo kričí kaviareň
je to tak, že dnes
nepotrebujeme žiadny les
nuž a zajtra - veď uvidíme
v plazmovej telke v našom novom dome
pustíme si od Baláža Divočinu
dobre vieš, že som chlapík činu
tak mi nalej ešte džinu
do pílenia sa musím pustiť zas
už aby tento les vzal fras
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:-)

...ty predsa nie si žiadna ťapa
...never tomu čo kričí kaviareň
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Kde tancili lesné víly,
Tam nám píla uši píli,
Tam kde tiekla bystrá riava
Dnes Lakatoš zapadáva
Ako ťahá mŕtve smreky
Korytom vyschnutej rieky...
Ale nás to neserie,
Kto nekradne,nežerie.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Béla Bugár: Skrátené leto 10 750
 2. Transparency International Slovensko: A Veľkú schránkovú cenu Slovenska vyhráva... 4 488
 3. Melita Gwerková: Žena, ktorá sa za verejné poníženie pomstila maľbou 4 069
 4. INEKO: Blížia sa komunálne voľby, mestá nafúkli svoje bežné výdavky o vyše 6 % 3 487
 5. Jaroslav Polaček: Rašiho vietnamská spojka 3 245
 6. Miro Veselý: Veľký úder Google zatriasol webmi od 1. 8. 2018 2 222
 7. Zuzana Herich: Na bicykli do školy až vo štvrtom ročníku 1 845
 8. Jana Žilková: 42 mesiacov po... 1 754
 9. Peter Slamenik: Čo s načatým večerom? Dáme Gerlach! 1 690
 10. Čo je nové na sme.sk: Letná ponuka: Predplatné SME.sk len za 9,90 € 1 659

Rebríčky článkov


 1. Peter Mrázik: Čo je nové po celozávodnej dovolenke v automobilke Jaguar Land Rover ?
 2. Tomas Tahotny: Moja cesta za dopravným lietaním ( 4 )
 3. Mária Diamantová: 42. Myslím, že vlastním unikátnu knihu
 4. Sonya Haraszti: Prezentovanie transexuality vo filmoch. Pose.
 5. Martin Orálek: Jak jsem těžil zlato v Ghaně 43
 6. Milan Lacúch: Duchovné bludy! Pokus o odstránenie jedného z nich
 7. Peter Bukov: Turecko spúšťa lavínu na finančných trhoch, ekonomické problémy na seba nenechajú dlho čak
 8. Petra Babanova: Téma dňa: Úspešné a slušnejšie Slovensko
 9. Lórant Kulík: Fotoreportáž: Okolie Košíc na dlani
 10. Vladimír Krátky: Vážené nemecké orgány !

 1. Mošovčanovi zastrelili psa počas vychádzky, guľka mohla zasiahnuť i jeho
 2. Jeden z pilierov janovského mosta sa nakláňa, hrozí, že spadne
 3. Škoda Fabia je po facelifte opäť v najlepšej forme (prvá jazda)
 4. Kiska podľa šéfa SIS nebol kompetentný vedieť o únose
 5. Jean-Paul Belmondo myslí na smrť. Ale usmieva sa pritom
 6. Moravské koláče sa stali populárne v Texase
 7. Kedy vyberieme Nagyiku z truhly? Nevieme hovoriť o smrti
 8. Milionár sa chcel baviť, až kým neprišli dlhy
 9. SIS je ďalšou z inštitúcií, ktorej predsedá mamľas
 10. Katka Knechtová je zamilovaná po uši, nová láska ju sprevádza na koncertoch

 1. Robert Kaliňák pod vplyvom kokaínu
 2. Ak nevyhnije Ficova garnitúra, vyhnije celé Slovensko
 3. Štefan Hríb: Vietnamci nás pri únose nemohli oklamať
 4. Neverím Vám, pán Bugár
 5. Vážené nemecké orgány !
 6. Kiska kritizoval Pellegriniho: Stále sa môže od únosu dištancovať a ukázať, že nie je len bábkou
 7. SIS je ďalšou z inštitúcií, ktorej predsedá mamľas - komentare.sme.sk
 8. GDPR a boh nechránia nezodpovedných (príbeh moderného Petra)
 9. Všetky oči na Bugára
 10. Slúžila Kaliňákovi aj Počiatkovi. Teraz chce kontrolovať dôležité tendre

Už ste čítali?